RealMadridFIN::foorum
Real Madrid => Keskustelua Real Madridista => Aiheen aloitti: Figuuri - 18.03.2014, 14.06.54
-
(https://pbs.twimg.com/media/Bi9bKWYIMAAplka.jpg)
Partido: Real Madrid - Schalke 04
Fecha: Martes 18/03/2014
Hora: 20:45 (21:45)
Estadio: Santiago Bernabéu
Jornada: Ronda de 16 (2nd leg)
Árbitro: Sergei Karasev (baruski)
Taas mennään, mutta vähemmän seksikkäästi, koska Schalke otti kotonaan kunnolla tauluun numeroin 1-6. Real Madrid voi köpötellä Bernabéun nurmelle lähes rotsi auki, rotaatio on myös isossa osassa, koska Real Madrid säästelee voimia ensi viikonlopun El Clásicoa varten. Tennislukemia tuskin nähdään, mutta vähimmäisvaatimuksena on kuitenkin voitto mallia höntsä. Saksalaisista en rehellisesti sanottuna tiedä yhtikäs mitään, pelaajat lunttasin Schalken sivuilta ja loukkaantuneet Marcan seurannasta, heidän kokoonpanoista tahi muista kuvioista ei ole tukevaa tietoa. Ei sillä että kiinnostaisi, Schalken saaminen pois jaloista on pääasia, jotta voi kääntää katseet kohti tulevia huippumatseja. :traktori:
Real Madrid:
Porteros: Iker, Diego y Jesús.
Defensas: Sergio, Raphaël, Pepe, Nacho, Dani, Marcelo y Fábio.
Centrocampistas: Xabier, Asier, Casemiro, Luka, Isco, Ángel y Bale.
Delanteros: Cristiano, Álvaro y Jesé.
Sivussa Patonki, Sami ja Arbeloa. Tsemppiä heille!
Schalke 04:
Porteros: Fährmann y Hildebrand.
Defensas: Hoogland, Kirchhoff, Höwedes, Santana, Kolasinac, Papadopoulos, Uchida, Ayhan y Matip.
Centrocampistas: Meyer, Goretzka, Boateng, Draxler, Clemens, Neustädter y Annan.
Delanteros: Chinedu Obasi, Klaas-Jan Huntelaar y Adam Szalai.
Sivussa Höger, Farfán, Aogo ja Fuchs.
Avauskokoonpanot:
(http://i.imgur.com/4aDX6fM.jpg)
-
Marcan veikkaama avaus näyttää muuten hyvältä, mutta itse lepuuttaisin Modricia ja laittaisin Casemiron avaukseen :traktori: :pallo:
-
No perhana, nyt on tähdet ja mustat aukot osuneet kohdilleen kun ollaan Directin kanssa sulassa sovussa samaa mieltä. :P
Casemiro vaan kentälle kirmailemaan, maalintekijöitä on tarpeeksi ja pakkirivi on myös kondiksessa, joten hädässä kentälle voi sitten iskeä Xabin tai Lukan tahi vaikka molemmat. Saksalaisista sen verran, että Marcan mukaan Fuchs on loukkaantuneena, mutta ovat silti iskeneet miehen tuohon avauskokoonpano grafiikkaan. :D
Näin muuten vaan, Cristianolla on hyvät saumat parannella omaa maalitilastoa, hän on tällä hetkellä listan kärjessä 11 osumallaan. Herra Horkka pitää jotain ennätystä nimissään, joka on 14 osumaa koko kilpailun aikana. Eiköhän tuo mene uusiksi tänä vuonna.
-
Jossakin uutispaskassa, en muista missä, ennakoitiin että Xabi-Lukita-Isco olisi keskikentän kolmikko, mutta en jaksa tuohon uskoa. Alonso aloittanee lähes varmuudella penkillä (ainakin jos järjellä aattelee) ja kroattiakin voisi kyllä säästellä. Itse lähtisin Casemiro-Illarra-Isco, koska kuuden maalin edgestä päästään hommaan lähtemään.
Harmi sinänsä, että suurta kiimaa ei otteluun ole, mutta toivotaan nyt etenkin hyökkäystriolle onnistumisia, jokaiselle vaikka maalit mieheen :peukku_ylos:
-
Isco-Illarra-Casemiro -keskikenttä ei tule toimimaan, jos Carlo nyt edes aloittaa näillä. Liian vähän pelanneet yhdessä ja pallollinen peli tulee olemaan joko hätäistä pystyyn roiskimista tai sitten saamatonta pyörittelyä pakkien kautta.
Olen kylläkin mielelläni väärässä tässä asiassa, mutta näin tämän näen :) Kolmisen tuntia ja sitten taas mennään. Kovaa kiimaa peli ei saa aikaan, mutta mielenkiinnolla odotan avauskokoonpanoa.
-
Isco-Illarra-Casemiro -keskikenttä ei tule toimimaan, jos Carlo nyt edes aloittaa näillä. Liian vähän pelanneet yhdessä ja pallollinen peli tulee olemaan joko hätäistä pystyyn roiskimista tai sitten saamatonta pyörittelyä pakkien kautta.
Olen kylläkin mielelläni väärässä tässä asiassa, mutta näin tämän näen :) Kolmisen tuntia ja sitten taas mennään. Kovaa kiimaa peli ei saa aikaan, mutta mielenkiinnolla odotan avauskokoonpanoa.
Suattaapi toimia suattaapi ei, veikkaan jälkimmäistä. Tosin tällähän ei ole mitään merkitystä, koska kyseessä on proper höntsäottelu. Olkoon yhtä puuduttavaa kuin lähetyssaarnaaja, en ole moksiskaan. Olen henkisesti valmistautunut todella tylsään otteluun, pääasia ettei kukaan mene loukkaantumaan ja mahtollisesti turhat kortit pois (jatkoon etenemisen lisäksi).
Ylen lähetys alkaa muuten 21:00, siellä varmaan alustetaan enemmän itse tv-ottelusta, mutta kai siellä käydään myös kiinni Real Madridiin. :traktori:
-
Ylen lähetys alkaa muuten 21:00, siellä varmaan alustetaan enemmän itse tv-ottelusta, mutta kai siellä käydään myös kiinni Real Madridiin. :traktori:
Kyllä, ja nimenomaan Areenan puolella lähetys alkaa siis jo 21:00.
-
En ollenkaan vannoisi, että tänään tulee mikään umpitylsä höntsä ottelu. Ensinnäkään kummallakaan joukkueella ei ole paineita. Schalke tietää, että tästä ei jatkoon mennä, samoin Madrid että homma on jo hoidossa. Toisekseen saksalaiset varmasti tulevat kovilla näytönhaluilla tähän otteluun viimekertaisen nöyryytyksen jälkeen, haluavat näyttää olevansa CL-jatkokierrosten tasoinen joukkue, eivätkä niin huonoja kuin mitä viimeksi näytti. Ja kolmannekseen kuten ylempänä jo todettukin, Valkoiset lähtevät tänään melkoisella kakkosmiehistöllä ja olen varma, että pelaajat kuten Morata, Jese, Illarra, Isco jne. ovat kovilla näytönhaluilla liikenteessä. Nämä ovat niitä pelejä joissa pitää antaa näyttöjä Ancelottille, jos haluaa että peliaika tulee lisääntymään.
Toivotaan viihdyttävää ottelua sekä selkeää voittoa. Joka tapauksessa mukava nähdä noita nuorempia jamppoja avauksessa (olettaa voisi ainakin). Varsinkin Jeseltä ja Iscolta odotan tänään kovaa suorittamista. :)
-
Onneksi YLE ei valinnut tätä matsia tv-otteluksi niin saa katsoa laadukkaamman selostuksen kera ja Rautiainen studiossa. :peukku_ylos:
-
Realin avaus: Casillas, Nacho, Ramos, Varane, Coentrao, Xabi, Illarramendi, Isco, Ronaldo, Morata ja Jese.
Ja vaihdossa: Jesus, Pepe, Bale, Marcelo Carvajal, Casemiro ja Di Maria.
-
Onneksi YLE ei valinnut tätä matsia tv-otteluksi niin saa katsoa laadukkaamman selostuksen kera ja Rautiainen studiossa. :peukku_ylos:
Tälle +1 :peukku_ylos:
-
Schalke 04: Fährmann, Hoogland, Höwedes, Matip, Kolasinac, Ayhan, Neustädter, Obasi, Meyer, Draxler und Huntelaar.
Auf der Bank: Hildebrand, Goretzka, Boateng, Papadopoulos, Szalai, Max und Annan.
e: Jassåå, Schalken kotimatsille. " :peukku_ylos:"
-
Voihan vittu! Jeseltä meni polvi. :peukku_alas: ---> Bale kentälle, ei lepoa.
-
Viddy näiden polvivaivojen kanssa saatana, näin äkkiseltään Kaká, Sami ja Varane, nyt mahtollisesti Jesé. >:(
Balen syötöstä Cristiano 1-0. :pallo:
-
Ei hyvää päivää MORATA!!!
-
Olipahan täydellinen kimmoke....
-
Ei hyvää päivää MORATA!!!
Näitä sattuu kaikille ( tulee erityisesti mieleen eräs Valkoisissa pelaava ranskalaiskärki ).
-
Odotukset eivät olleet korkealla, mutta nyt on aika heikkoa suorittamista Moratalta. Ensin täysin namupassista ja varmasta maalipaikasta menee potkaisemaan sikäli mikäli huti ja sitten tyrii hyvän hyökkäyksen väkinäisellä yliyrittämisellä ja sekoilulla. Taisi olla vielä seuraava hyökkäys Schalkelta ja tasoitus. Epäonnekkaasti Sertsion jalasta kimmoke ja Iker vielä nukkuu tilanteessa. :D
Tähän perään vielä, että Moratan peliaika on kortilla muutenkin, tälläisillä suorituksilla tuskin saa lisää minuutteja ja tämän myötä itseluottamus jatkaa ruostumistaan. Lainalle kesällä, en näe mitään muuta vaihtoehtoa enää.
-
Tähän perään vielä, että Moratan peliaika on kortilla muutenkin, tälläisillä suorituksilla tuskin saa lisää minuutteja ja tämän myötä itseluottamus jatkaa ruostumistaan. Lainalle kesällä, en näe mitään muuta vaihtoehtoa enää.
::) Yhden ottelun perusteella näin vai? Ihan älytöntä ylikritisointia havaittavissa täällä; ei Morata nyt niin huonosti ole pelannut ja vertailupohjana voisi mielellään käyttää jotain muutakin kuin jotain yli 25 maalia kaudessa paukuttavaa superkärkeä.
-
Odotukset eivät olleet korkealla, mutta nyt on aika heikkoa suorittamista Moratalta. Ensin täysin namupassista ja varmasta maalipaikasta menee potkaisemaan sikäli mikäli huti ja sitten tyrii hyvän hyökkäyksen väkinäisellä yliyrittämisellä ja sekoilulla. Taisi olla vielä seuraava hyökkäys Schalkelta ja tasoitus. Epäonnekkaasti Sertsion jalasta kimmoke ja Iker vielä nukkuu tilanteessa. :D
Iker nukkuu... :P
Toivottavasti Morata saa vielä tehtyä ainakin yhden maalin, muuten saattaa todellakin saada itseluottamus kolahduksen.
-
Morata on kyllä paska ja piste >:(
-
Eihän minulla ole mitään Morataa vastaan herranjumala sentään, kunhan tuossa vilpittömästi totesin mitä näin. Petasi kyllä ihan hyvin Nacholle, toivottavasti parantaa parin sähellyksen jälkeen ja maalikin olisi ihan paikallaan kuten Alpo tuossa totesi. Valitettavasti tämä on kuitenkin Real Madrid, pomona olisin galácticopäissäni lainannut Moratan muualle jo edellisenä kesänä. Kasvattien edustus on hienoa, mutta ei jalkapallon maailma ole mitään ruusuilla tanssimista tahi mikään tuhkimotarina saakutti sentäs, se on kuin villi savanni. Realistisesti Moratan saumat läpimurtoon nykyisellä menolla ovat hyvin pienet. :-\
-
Isco oli ensimmäisellä puoliajalla hyvä, samoin kuin Illarramendi :peukku_ylos: Morataan vielä sen verran, että oli hänen pelissään paljon positiivistakin vaikka viimeistely hieman ontui; mm. useita hyviä rakentavia syöttöjä boksin rajalla ja yhdestä näistä syntyikin avausmaali ja myös Alvaron liike oli erittäin hyvällä tasolla :peukku_ylos:
-
voi paska! Ei hyvältä vaikuta Jesén tilanne :(
AS English @English_AS 2 min
Half time. Real Madrid 1-1 Schalke. Bad news though with Jesé suffering a 'serious injury', likely a torn cruciate ligament.
AS English @English_AS 9 min
Radio station Cadena Ser saying Real Madrid sources have indicated Jesé's injury appears serious. He'll have an MRI to determine extent.
AS English @English_AS 12 min
Jesé may have a cruciate ligament tear according to Spanish TV. If so, life can be too harsh.
-
Morataan vielä sen verran, että oli hänen pelissään paljon positiivistakin vaikka viimeistely hieman ontui; mm. useita hyviä rakentavia syöttöjä boksin rajalla ja yhdestä näistä syntyikin avausmaali ja myös Alvaron liike oli erittäin hyvällä tasolla :peukku_ylos:
Samaa mieltä, mutta kärjeltä helpommin muistetaan maalit ja missatut "varmat paikat." Varsinkin Real Madridissa.
-
Yhtälailla se Benzemakin kusi helppoja mestoja aikoinaan. Eikä edes kauan aikaa sitten ;D Nykyään ranskalaisella uppoaa, ei se sen ihmeellisempää ole. Mielummin Morata kuin 60-80 miljoonan "kakkoskärki".
-
Helvetti että vitutta tuo Jesen loukkantuminen, vittu :peukku_alas:
-
Kasvattien edustus on hienoa, mutta ei jalkapallon maailma ole mitään ruusuilla tanssimista tahi mikään tuhkimotarina saakutti sentäs...
Mutta Jesen pidät joukkueessa mielelläsi... ei nyt jotenkin ole kovin linjassa nämä mielipiteesi.
Todetaan nyt vielä yleisesti, että on se kumma miten vähälle pelituntumalle jäänyt junnu Morata on joidenkin mielestä paska sun muuta kun munaa pari tilannetta, mutta kun 90 minuuttisia pelaava "megatähti" Benzema on munannut näitä samoja tilanteita jo useamman vuoden ajan niin on se ollut vain hyvää yrittämistä. Nyt sitä suhteellisuuden tajua vähän saatana :peukku_alas:
-
Kuva FF2:lta.
(https://pbs.twimg.com/media/BjCWZ39IAAA-rLK.jpg)
Jos tosiaan ristisiteet menneet, niin pitkä huili tulossa. Jopa 8kk on huudeltu sosiaalisessa mediassa. Toivotaan parasta, pelätään pahinta.
-
Ancelotti on tänä iltana kunnostautunut vaihtojen aikaistamisessa. :peukku_ylos:
-
Todetaan nyt vielä yleisesti, että on se kumma miten vähälle pelituntumalle jäänyt junnu Morata on joidenkin mielestä paska sun muuta kun munaa pari tilannetta, mutta kun 90 minuuttisia pelaava "megatähti" Benzema on munannut näitä samoja tilanteita jo useamman vuoden ajan niin on se ollut vain hyvää yrittämistä. Nyt sitä suhteellisuuden tajua vähän saatana :peukku_alas:
Mitä?!! :D Erittäin valikoiva muisti on näköjään joillain jos kehtaa väittää että Benzemaa ei ole arvosteltu. Kukaan muu pelaaja ei ole saanut viime vuosina valkoisessa talossa niin paljon aiheetonta lokaa niskaansa kuin ranskalainen.
Mutta siitä kyllä ihan samaa mieltä että ei nyt tuomita nuorta huonolla pelituntumalla pelaavaa pelaajaa parin hukatun maailpaikan takia. Peukut pystyyn Moratalle toiselle jaksolle.
-
Mutta Jesen pidät joukkueessa mielelläsi... ei nyt jotenkin ole kovin linjassa nämä mielipiteesi.
Todetaan nyt vielä yleisesti, että on se kumma miten vähälle pelituntumalle jäänyt junnu Morata on joidenkin mielestä paska sun muuta kun munaa pari tilannetta, mutta kun 90 minuuttisia pelaava "megatähti" Benzema on munannut näitä samoja tilanteita jo useamman vuoden ajan niin on se ollut vain hyvää yrittämistä. Nyt sitä suhteellisuuden tajua vähän saatana :peukku_alas:
Muistaakseni tokaisin kesällä, että Jesé samaan syssyyn lainalle jonnekkin. Kumpikaan ei lähtenyt, no can do. Jesé on esiintynyt edukseen, tässä ei taida olla miekkailuvaraa?
Moratan potentiaali on tullut havaittua Castillan otteluista, harmiksi, mutta joskin odotetusti Morata on jämähtänyt vaihtopenkille. Olet ihmetellyt miksei Morata saa peliaikaa, Ancelottilla varmaan riittää pinnaa, mutta luuletko Moratan saavan lisää vastuuta jos häneltä ei nähdä onnistumisia kerta toisensa jälkeen? Hänen kohdallaan on vielä juniorikortti käytettävänä, hän ei ole maksanut muutamaa kymmentä miljoona ja täten hänen kohdallaan ei ole ns. pakotteita peliajan suhteen.
Patonkia on tullut manattua estotta ja useampaan otteeseen, pahaksi homehtunut, tuhnu, paitsio, mitä näitä nyt on ollut. :D
-
Jos tosiaan ristisiteet menneet, niin pitkä huili tulossa. Jopa 8kk on huudeltu sosiaalisessa mediassa. Toivotaan parasta, pelätään pahinta.
Tämä mielessä kirosin heti tilanteen jälkeen, Varane toipunut hiljattain ja Sami tekee vielä paluuta, Jeséllä taitaa mennä pretemporada kokonaan ohi. Nuori mies vielä, päässyt maistamaan galácticos elämää, tulee varmasti täydellä tsempillä takaisin. Ánimot ja tsempit hänelle. :-\
-
Mitä?!! :D Erittäin valikoiva muisti on näköjään joillain jos kehtaa väittää että Benzemaa ei ole arvosteltu. Kukaan muu pelaaja ei ole saanut viime vuosina valkoisessa talossa niin paljon aiheetonta lokaa niskaansa kuin ranskalainen.
No joo, kieltämättä. Toisaalta Benzeman kritisointi johtui yleensä siitä, ettei päässyt edes maalipaikoille ( avopaikan tuhriminen oli nähtävä jo sinänsä positiivisena ;) ).
-
Olet ihmetellyt miksei Morata saa peliaikaa...
Alkuun tosiaan ihmettelin, mutta näin jälkeenpäin en ole enää ihmetellyt kun on käynyt täysin selväksi, ettei Ancelottilla riitä munat peluuttaa junnuja yleisestikään ellei kyseessä ole täysin höntsäpeli ( Jesen peluuttaminen syntyi pakosta, kun Bale loukkaantui ). Lisäksi Benzema on varmaan vaatinut 90 minuutin peliaikaa miltein joka peliin +Perezin painostus peluuttaa ranskalaista, joten paineiden alaisena ja tyydyttääkseen isoja kihoja ja Benzeman itsetunnon kohentamiseksi Ancelotti sitten päätti lähteä tähän touhuun mukaan. Eipä siis ihme miksi niitä minuutteja ei ole luvassa.
-
Yhtälailla se Benzemakin kusi helppoja mestoja aikoinaan. Eikä edes kauan aikaa sitten ;D Nykyään ranskalaisella uppoaa, ei se sen ihmeellisempää ole. Mielummin Morata kuin 60-80 miljoonan "kakkoskärki".
Hyvä pointti. Voiko Benzemaa laittaa penkille? Jos esim Suarez tulee niin Benzema kannattaisi silloin myydä pois. Morataa ei periaatteessa kannata korvata millään 30 miljoonankaan kakkoskärjellä.
Jese nyt näytti varmistavan seuraavankin kauden pelaamisen valkoisissa. Ei ole kesällä menossa mihinkään. Harmittaa kyllä. Tämä saattoi maksaa jopa liigamestaruuden.
-
Ja maailman paras, itse Mr. perfect! :pallo: :tuoppi: :sydän:
Ja #2 Moratalta apina selästä. :peukku_ylos:
-
Hahhahhah! ;D Mikä maali. Ja tulihan se Moratalle :peukku_ylos:
-
Komea se 2-1 maali, kolmannessa Balen tarjoilulle ja Moratan kärkkärille. :peukku_ylos:
e: Uros täräyttää vasurilla tolppaan, seuraavalla varmaan toiseen, ehkä tämän jälkeen tulee se hattu sitten. :D
-
Eipä jäänyt ottelusta mieleen kuin noin 10 hukattua maalipaikkaa ja ne 2 maalia, kahden minuutin sisään.
Isco oli kyllä yllättävän hyvä. :peukku_ylos: Bale ja Ronaldo omalla tasollaan.
Ottelupari puolivaloilla 9-2! :traktori:
-
Voitokkaissa merkeissä kohti Barcelonan kaatoa :peukku_ylos: :tuoppi: :traktori: Toivottavasti Ronaldo on samanlaisessa tikissä viikonloppuna :peukku_ylos:
Edit. Pakko vielä todeta muuten, että Casemiro oli erinomainen tultuaan kentälle :peukku_ylos:
-
Oli kyllä hyvä peli iscolta, Ihan erillainen peli kuin mitä nähtiin lauantaina :peukku_ylos:
-
Olipahan mierda ottelupari, mutta tulipahan nähtyä ja 9-2 on ihan kohtalainen tulos siihen nähden, että se olisi voinut olla vähintään 20-2. :D
Sky Sports tarrasi Morataan kiinni hieman tarkemmin, näyttivät hailaitseja hänen otteistaan ja noita kun katseli, niin todennäköisesti Morata olisi onnistunut paremmin jos alla olisi ollut pelituntumaa. Haki itselleen muutaman todella hyvän paikan, mutta harmiksi ratkaisut jäivät laihaksi.
Kukaan ei ole vielä ennättänyt tokaisemaan, joten minäpäs sen teen ja ilmaisen tyytyväisyteni Nachon peliin. Ottanut Albiolin roolin ihan hyvin haltuun, tänään vielä Arbeloan ja Danin stunttina hyviä otteita. :peukku_ylos:
-
Yees, 180minuuttia pelattiin, niistä noin 130 vedettiin puolivaloilla ja otettiin homma jiiriin 9-2. Vaisu oli Schalke ja yhteismaalit olisi voinut olla vaikka 20-2, mutta ehkä ihan hyvä näin - ihan urheilullisuuden ja kilpailun vakavasti ottamisen kannalta ;D
Paljon paikkoja, mutta toisaalta ainakin Crisulla jää varmasti hampaankoloon nuo hukatut paikat sunnuntaita varten eikä mitään liiallista hyvänolon tunnetta tule puseroon. Viimeksi kun Schalke kaadettiin 6-1, niin jokseenkin oli asenteessa vikaa silloin Madridin derbyssä. Nyt joka rotsinnappi kiinni, ja keskittymään jo sunnuntaille, silloin nimittäin saatetaan pudottaa yksi kolmesta mestariehdokkaasta pois mestaruustaistelusta.
Jesen loukkaantuminen kyllä ikävä, juuri päässyt hyvään lentoon ja vastuuta sekä maaleja tuli, sitten turhassa pelissä jalka paskaksi ja pitkä huili. Ei muutaku paranemisia :sydän:
Perjantaina sitten arvotaan otteluparit ja sunnuntaina Clasico, hieno viikonloppu tulossa :traktori: