RealMadridFIN::foorum

Real Madrid => Otteluseurannat => Aiheen aloitti: Siete - 15.12.2018, 01.20.50

Otsikko: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Siete - 15.12.2018, 01.20.50
(https://i.imgur.com/4xwQxQ6.png)
Estadio Santiago Bernabéu
15. joulukuuta 2018
klo 19:30

Vuoden viimeinen liigaottelu on käsillä, kun sarja lähestyy puoliväliä kovaa vauhtia. Kauden syyspuolisko on ollut tasaisin moniin vuosiin ja Real Madrid on pysynyt heikoista tuloksista huolimatta mukana mestaruustaistossa muiden kärkijoukkueiden kompastelun ansiosta. Mestaruus vaikuttaa äärimmäisen epätodennäköiseltä, mutta pieni toivonkipinä elää piste-eron pysyessä korkeintaan nykyisessä viidessä pinnassa. Seuraavana vastaan asettuu toiseksi viimeistä sijaa pitävä Rayo Vallecano.

Kahden korkeimman sarjatason välillä sahaava Rayo on perinteisesti ollut helppo suupala, sillä Los Blancos on voittanut peräti 13 edellistä keskinäistä kohtaamista. Naapureiden edellinen vierailu Santiago Bernabéulle kolme vuotta sitten päättyi vaatimattomasti 10-2. Vastaavanlaista löylytystä ei tarvita tällä kertaa, mutta voitto on ehdottomasti otettava ennen seurajoukkueiden MM-kisoihin matkustamista. Ottelun tuomarina toimii Ricardo De Burgos Bengoetxea.

(https://i.imgur.com/mHxSJjV.jpg)

Solarin aikakauden alun lyhyen voittoputken jälkeen madridistoja on taas koeteltu oikein urakalla. Viime viikonloppuna ykkösmiehistö onnistui kaatamaan sarjajumbo Huescan vieraissa kuin ihmeen kaupalla ja heti seuraavassa mittelössä rotaationippu kärsi CSKA Moskovaa vastaan 3-0 häviön, josta tuli kertaheitolla seurahistorian suurinumeroisin kotitappio Mestarien liigassa. Bale väänsi nilkkansa vielä kaupan päälle ja Iscolla meni sukset ristiin Bernabéun yleisön kanssa. Kumpaakaan tuskin nähdään ainakaan avauskokoonpanossa tässä ottelussa.

Valmentajanvaihdoksen myötä Real Madrid on pystynyt napsimaan yksittäisiä pistesaaliita, mutta tasaisuus puuttuu yhä valkopaitojen tekemisestä. Benzema näytti aluksi löytäneen hyvän maalivireen, mutta nyt ranskalainen on jälleen viettänyt kuukauden päivät ilman ainuttakaan täysosumaa. Isco ja Asensio nostattivat odotuksia nöyryyttämällä Melillaa, mutta kupla puhkesi molempien osalta heti viikon kuluttua CSKA:n tultua vierailulle. Bale pelasi kymmenen peräkkäistä ottelua ilman maalin maalia ennen Huescassa iskemäänsä volleytä. Walesilainen taitaa päästä metsästämään seuraavaa täysosumaansa vasta seurajoukkueiden MM-kisoissa. Sen sijaan avauskokoonpanoon palaavat Kroos, Ramos, Varane ja Modrić, joka tuo mukanaan viime viikolla voittamansa Ballon d’Orin näytille.

(https://as.com/futbol/imagenes/2018/12/14/primera/1544814943_514176_1544841942_sumario_grande.jpg)

Rayo nousi ensimmäistä kertaa korkeimmalle sarjatasolle 41 vuotta sitten ja tuolla samalla 1977-1978 kaudella se voitti Sevillan, Real Madridin, Athleticin, Valencian, Betisin, Atléticon ja Barcelonan. Los Franjirrojos haki myös tasapelipisteen Camp Noulta. Nykyinen Rayo ei ole läheskään samalla tasolla, eikä sitä pidetä minään jättiläisten kaatajana. Lähiöseura on silti pelannut kauden parhaat pelinsä Atléticoa ja Barcelonaa vastaan. Wandalta tuloksena oli epäansaittu 1-0 tappio ja puolestaan Barcelonaa vastaan Rayo johti 2-1 vielä 86. minuutilla ennen kuin katalaanit nousivat 2-3 voittoon.

Míchelin joukkue joutuu tulemaan toimeen ilman parasta maalintekijäänsä, sillä De Tomásin lainasopimus estää häntä pelaamasta omaa seuraansa vastaan. Hyökkääjän sijaan kentällä nähdään mahdollisesti joko Alex Alegría tai Trejo riippuen siitä, kuinka hyökkäävällä kokoonpanolla Míchel päättää lähestyä ottelua. Muita loukkaantumisten takia sivussa olevia pelaajia ovat Elustondo, Javi Guerra ja Kakuta. Poissaolijoiden listan täydentää Amat, joka on sivussa puolustuksesta saatuaan korttitilinsä täyteen viime viikonloppuna. Rayo on tehnyt neljänneksi vähiten maaleja ja päästänyt Huescan ohella eniten maaleja, joten parin avainpelaajan puuttuminen nostaa iltapäivän vaikeustasoa entisestään. Sarjassa säilymiseen oikeuttavat sijat ovat vain neljän pisteen päästä, joten joukkueelle tarjoutuu vielä uusia mahdollisuuksia, vaikka tästä kamppailusta tulisikin takkiin.
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: TAMI - 15.12.2018, 13.21.40
https://twitter.com/madridreigns/status/1073518929098825729

Isco taisi tuossa kohutilanteessa suunnata protestinsa päätytuomarille eikä kotiyleisölle. Toki myös pelasi taas aivan alta riman.

Karimilla tosiaan liigassa viimeiseen 12 peliin 1 maali. Lucasilla 13 peliin 1 maali. Ceballosilla 12 peliin 1 maali. Kroosilla ja Modricilla nollat.

Melkoinen on siis ennakoidun avauskokoonpanon maalintekopelote.

Jännityksellä odotellaan, pääsisikö edes joku joukkueesta vielä kauden aikana lähelle omaa tasoaan. Nykyisellään alisuorittaminen on surullisella tasolla, vaikka kaikissa kilpailuissa edelleen ollaankin mukana.

Llorente ainoana valopilkkuna, mutta eipä tuonkaan tsemppi yksinään pitkälle riitä.
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Siete - 15.12.2018, 18.19.43
Real Madrid | Courtois; Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo; Modrić, Llorente, Kroos; Lucas, Benzema & Asensio

Rayo Vallecano | Dimitrievski; Tito, Gálvez, Velázquez, Álex Moreno; Advíncula, Imbula, Santi, Medrán, Álvaro; Embarba

(https://pbs.twimg.com/media/DueFrZ1WwAAGxVn.jpg:small)
¨

(https://pbs.twimg.com/media/DueGgEDWsAEQ6ns.jpg:small)
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Alpo - 15.12.2018, 19.32.51
Pelasin parilla eurolla Rayon voittoa.

Niin kova luottamus mulla on.

Äsken Lucasin keskityksen saapuessa oli boksissa 1,5 kotijoukkueen pelaajaa 7 vierailijaa vastaan
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: TAMI - 15.12.2018, 19.43.58
Karim Benzema ja kliininen viimeistely. :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Siete - 15.12.2018, 19.45.03
Lucas - Benzema :pallo: Ajoitukset kohdillaan :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Alpo - 15.12.2018, 19.45.17
Bentsoo!!! :pallo: :pallo:

e. Florentelta miesmäistä pelaamista pariin otteeseen. Pelasti Ramosin ja Marcelon kertalleen.
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Siete - 15.12.2018, 19.49.31
En tiedä pitäisikö enää edes olla yllättynyt Asension ratkaisusta...
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Alpo - 15.12.2018, 19.49.37
Ei voinut kuin nauraa tuolle Asension turaukselle.  :D
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: TAMI - 15.12.2018, 19.59.29
Ehdotan Asensiolle viikon mittaista Ibizan veneilyreissua ja irtautumista kaikesta jalkapalloon liittyvästä. Oman pään selvittelyä ja rauhoittumista.
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Alpo - 15.12.2018, 20.20.28
Nyt on Solarin mietittävä ottaako Viniciuksen, Asension tilalle heti toisen puoliajan alkuun vaiko vasta 60min kohdalla.

Keskikentän kolmikolta, Lucasilta ja varsinkin Bentsolta hieno 45min.

Kroosin paluu :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Siete - 15.12.2018, 20.39.17
Silmät kiinni ja suoraan päin. Onneksi Asension ei kuitenkaan tarvitse nousta esiin, sillä joukkueessa on muita kokeneempia pelaajia. :D
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: Alpo - 15.12.2018, 20.55.39
Kansa tahtoo Viniciuksen kentälle!

e. Saatin Ceballos, Asension tilalle.
Otsikko: Vs: Jornada 16: Real Madrid C.F. - Rayo Vallecano 15.12.2018
Kirjoitti: TAMI - 15.12.2018, 21.18.56
Pienestä taas kiinni, ettei pistemenetystä tule.