(https://www.esmadrid.com/sites/default/files/styles/content_type_full/public/eventos/eventos/rayo_vallecano_-_real_madrid_liga_santander.jpg?itok=Lrq-MEAZ)
Jornada 35
Rayo Vallecano - Real Madrid
Klo: 21:45
Campo de Fútbol de Vallecas
Lähiöderbyillä jatketaan myös tänä viikonloppuna Madridin osalta, sillä Getafe -pelin jatkoksi matkataan Vallecasiin. Tämän viikonlopun jälkeen otteluita jäljellä on enää kolme, joten kausi lähenee vääjämättä loppuaan. Eilen Barcelona onnistui varmistamaan jälleen yhden liigamestaruuden lisää. Atleti ottaa 2.sijan. Real on turvallisilla vesillä sijalla 3. ja takana suurin mielenkiinto kohdistuu siihen, eteneekö Getafe vai Sevilla Mestarien liigaan. Sarjan häntäpäässä Huescan ja Rayon tilanne alkaa olla selvä; Segunda kutsuu jälleen ensi kaudella, mutta kolmannen putoajan paikka ratkennee vasta viimeiselllä kierroksella..
Rayon kausi on ollut pettymys, joskin oli melko selvää, että se tulee joutumaan putoamiskurimukseen ja niin siinä totisesti kävi. Joulun jälkeen Rayo nappasi viiteen otteluun peräti neljä voittoa ja hinasi itsensä hetkellisesti kuiville, mutta tuon jälkeen alkoikin uusi putki, missä se hävisi yhdeksään peliin kahdeksan kertaa ja sai yhden tasapelipisteen. Tuo putki oli omiaan sinetöimään joukkueen kohtalon sarjan hännillä. Edes valmentajanvaihto ei auttanut merkittävästi, sillä maaliskuussa takaisin seuran puikkoihin tullut Paco Jemez ei ole saanut kairattua kuin yhden vaivaisen voiton. Puolustuspeli ja jatkuvat virheet ovat olleet pitkälti joukkueen kompastuskivenä, vaikka ajoittain se olisikin ansainnut peleistä hieman enemmän, mitä se lopulta sai. Omissa on soinut peräti 62 kertaa, joka on sarjan eniten yhdessä Levanten kanssa. Realista lainalla oleva Raúl de Tomás on ollut joukkueen ylivoimaisesti paras maalintekijä 14 osumalla, mutta yksin ei ole riittänyt. Joukkueen toiseksi eniten maaleja on iskenyt Adrian Embarba - kolme maalia. Rayo haki poikkeuslupaa de Tomásin pelaamiselle illan otteluun, mutta Real ei siihen suostunut, joten kotijoukkueen viimeinenkin pieni toivonripe sarjapaikan säilyttämisestä on kuivumassa kasaan.
(https://sportxclusive.com/wp-content/uploads/2018/03/raul-de-tomas.jpg)
14 maalia tälle kaudelle, mutta tänään R.d.T:ta ei kokoonpanossa nähdä
Mahdollinen avaus: Garcia; Tito-Ba-Amat-Moreno; Mario Suarez-Medran; Bebe-Pozo-Alvaro; Embarba
Kotijoukkueelta RdT:n lisäksi poissa Gorka Elustondo ja Giannelli Imbula.
Realin mahdollinen avaus:
Courtois; Carvajal-Nacho-Varane-Marcelo; Modric-Casemiro-Kroos; Lucas-Mariano-Bale.
Getafe -ottelusta Reguilón tippuu (odotetusti) pois, Llorente ja Ceballos sen sijaan saaneet kutsun takaisin kokoonpanoon. Ramos, Odriozola ja Benzema loukkaantuneiden listalla. Vincius lähenee pelikuntoa, mutta tänään brassi edelleen poissa.