RealMadridFIN::foorum
Real Madrid => Otteluseurannat => Aiheen aloitti: G.Lavanche - 26.11.2025, 12.54.41
-
Tänään Real vierailee Ateenan kupeessa Pireuksessa kohdaten Olympiakoksen. Vastustaja otti pataansa Barcalta vieraissa 6 -1, joka lienee ihan hyvä referenssi illan ottelua ajatellen. Kotimaisessa sarjassa Olympiakos on ollut totutun vahva ja hävinnyt ainoastaan yhden ottelun ja pelannut kerran tasan.
Xabilla edelleen aika rikkonainen miehistö, kun vain Asencio pelikunnossa toppareista ja Kurttu sivussa sairastumisen vuoksi. Tchouameni palannut kuitenkin kokoonpanoon ja varmasti hyvässä peliformissa oleva Mendy myös edelleen käytettävissä Carrerasin lisäksi. Jos avausta pitäisi veikata, niin ihan jo Elche pelin lepuutusten perusteella Real lähtenee kohtuu riskittömällä ja tutulla hybridi 4-3-3/4-4-2 muodolla.
-------------Lunin-------------
Trent-Asencio-Tchou-Carreras
----Cama---Fede---Jude------
---------Arda-------------------
----------------Mbappe----Vini
Xabi on preferoinut Camavingaa enemmän oikealla varmaan osaksi kompensoidakseen heikompaa kykyä sijoittua kuin Tchoulla tai Fedellä sekä vasemman laidan jo muutenkin tukkoista rakennetta. Voi toki avata myös pivotena ja jos oikein villiksi ruvetaan niin pieni mahdollisuus 4-2-3-1 on olemassa myös, jos Arda isketään oikeasti laidalle ja Juden nälkäisyys boksissa halutaan hyödyntää aitona kymppinä.
Paineet voittaa ja voittaa ennen kaikkea näyttävästi lienevät sekä valmennuksellä, että pelaajilla kovat. Veikataan siis hikistä 0 - 1 voittoa Realille. Vini filmaa rankkarin, jonka Mbappe naulaa 67 peliminuutilla.
-
Kiitos avauksesta. Itse uskon Carrerasin avaavan topparina ja Franin laitapakkina. Tchouameni sitten sisään toisella jaksolla.
-
Kiitos avauksesta ja tervetuloa foorumille Lavanche. :peukku_ylos:
Haluaisin nähdä nimenomaan tuota Juden nälkäisyyttä boksissa ja peluuttamista hieman ylempänä. Olympiacosta vastaan keskikentän pitäisi riittää alaspäin ilman Judeakin.
Vinille tekisi penkkikomennus hyvää, mutta eipä taida olla ketään korvaamaan. Ellei sitten uskallettaisi lähteä GG:llä tai Endrickillä ja Kylian laitaan.
-
Kiitos avauksesta :pallo:
Ennen kaikkea toiveissa nälkäinen ja asennepitoinen esitys. Viime viikot olleet niin pehmeää poikaa, että joku ryhtiliike on saatava aikaan. Samaa muniinpuhaltelua ei jaksa mitä pari viime peliä ovat olleet. Vaan saapa nähdä, voihan muutamat pelaajat olla niin täynnä Xabia, että joko aletaan koutsia pelaamaan ulos? Ei ehkä vielä, mutta tuskin siitä tilanteesta kaukana ollaan.
Viime pelin perusteella ainakin Vini, Fede, Arda ja Kylian watch listillä, paljon parempaa täytyy saada irti.
Vastassa on tänään todella infernaalinen kotiyleisö, joten alussa täytyy olla varovaisena. : :peukku_ylos:
-
Toivotaan ryhtiliikettä.
Bellingham on siitä mielenkiintoinen joukkueelle, että moni (myös Xabi) haluaa miehen kymppipaikalle jotta hän voi tehdä nousuja boxiin. Mutta samalla pakolla yritetään tehdä Gulerista kasipaikan pelaajaa, poika menee hukkaan siellä. Arda on parhaimmillaan kymppipaikalla kuten Jude.
Jotenkin vaan tuntuu että Bellinghamin tultua kymppipaikalle ainut joka on ollut hyvässä vireessä on...Bellingham. Guler ja Mbappe eivät enää kumpikaan aivan alkukauden liidossa. Todella haastava on tuo keskikentän palapeli.
-
Painokoneet seis, Mendy avaa!
-
Johan on avaus.
Mendy pelannut viimeksi huhtikuussa. Ollut kuukauden pelikuntoinen, mutta ei minuutteja.
Lunin saa peliaikaa, hienoa.
Bellingham penkillä, mielenkiintoista nähdä miten tämä vaikuttaa. Nyt luultavasti Guler saa vapaan roolin tehdä peliä kuten pitääkin.
-
Lunin, Trent, Carreras, Asencio, Mendy, Tchouaméni, Camavinga, Fede Valverde, Arda Güler, Vinicius y Mbappé.
Siinä vielä tekstimuodossa. Johan on - todellakin.
Ainakin näyttää tasapainoisemmalta kuin jotkut toiset avauskokoonpanot.
-
Jos pelataan 4-3-1-2, niin tuo vaikuttaa oikeasti ihan järkevältä. Ihan parhaat ei ole kentällä, mutta tulosta pitäisi tulla. Jos Bellingham pelaisi, niin Camava varmaan pois ja Guler alemmas.
-
Judelle ilmeisesti pieni lihasvamma, jonka vuoksi sivussa. Eipä tässä pelissä kannata riskeeratakaan.
-
Miksi Fede lopetti seuraamisen
-
Vini WOW
-
Tervanjuontia on, mutta Vini ja Kylian taikovat maalin. :pallo:
-
Vini huhhuh mikä ulkosyrjäpassi jälleen linjan taakse ja KM iskee :pallo:
-
Ardan oikean jalan keskitys ja Bappe nikkaa päällä! :pallo:
Kriisi ohi ;)
-
Arda syöttää, KM iskee. Näin se kääntyy.. :D
-
On se helppoa
Maailman parhaalle hattutemppu
-
Ja hattu. Linjan takana tilaa, niin Kylian kyllä murhaa vastustajan. Paitsi siinä yhdessä Clasicossa.
-
Kylian teki sit 7 minuuttiin hatullisen
-
Taas on selustassa tilaa ja hattu täyteen.
-
Ilmeisesti koppi on tyytyväinen. Olisikohan siellä soiteltu ryhmäpuhelua Carlitolle ja saatu vähän isällisiä neuvoja.
-
Tänään taas parasta Viniä tarjolla
-
Vini kuin Anfieldillä aikanaan :peukku_ylos:
-
Tätä viniä kun näkisi viikosta toiseen
-
Arda Guler on aivan jumalainen pelintekijä, kun saa tuossa 10-paikalla hääriä.
-
Piakos antaa kyllä kaiken ajan ja tilan, joten mukavahan tuossa on poikien latoa maaleja. :) toivotaan, että peli-ilo jatkuu tästä edespäinkin vastaavana.
-
Yllättävän helppoa se maalintekeminen, kun vastustajan puolustus on korkealla ja ei pusketa väkisin kuskaamalla vasemman kautta, vaan irrotetaan pallosta aikaisin. Viniltä ja Camalta molemmilta hyvät läpisyötöt ja oli siellä muitakin aihioita vapauttaa Mbappe tai Vini nopeaan. Luokatonta puolustusta kyllä molemmissa päissä.
-
Sieltä ne kaventaa. Hieno pusku, mutta on tämä joukkue jatkuvasti pulassa keskitysten puolustuksen kanssa.
Ei ole tämäkään ohi. :peukku_alas:
-
Valtavia ongelmia taas keskitypalloissa, ihan kuten aiemminkin tällä kaudella. Lunin torjui avausjaksolla jo monta vastaavaa, nyt ei voinut enää mitään.
-
2-4! Ainakin tulee maaleja ;D
Hyvin Vini ohittelee tänään.
-
Kylian 8)
Vini ihan ylikylän ukko laidalla, ei saa maalia vaikka monta läheltä piti paikkaa ollut, mutta hieno esityö ja Kyllille illan neljäs. Joko nyt riittäisi?
-
Nyt uppoo mut joku muukin voisi.
Edelleen tuo palloton tekeminen on ihan amatööritasolla. Juostaan vaan perässä jos on ihan pakko.
-
Mendy on muuten tästä lähtien avaava laitapakki, jos pysyy ehjänä.
-
Vini ja Mbappe hoitanut tämän pelin mallikkaasti, mutta onko yhtään juoksu askelta kun vastustajalla pallo? Eipä Gulerkään hirveesti auttanu.
-
Mitäs se Ceballos koomailee tuolla jatkuvasti?
-
Yllättäen keskityksestä kavennus.
-
Siis tuntuu et kauden kaikki maalit tullut keskityksistä
-
Ei voi olla nuon saatanan vaikeaa puolustaa keskityksiä? Juden ja Carren välistä aivan vapaana saa puskea. Häpeällistä.
Rudigeria tuo homma kaipaa, ainoa kuka edes jotenkin osaa alistaa pääpalloissa..
-
Kyllä siinä vähän näkyy, että kentällä on 0 oikeaa keskuspuolustajaa.
-
Huomaa ettei Carreras ole toppari. Jokaisessa keskityksessä aivan väärässä paikassa.
-
Viihdyttävää se ainakin oli :D
Propsit Olympiakosille, aikamoista kamikaze-futista painoivat loppuun asti. Paljon jää jälleen kerran parannettavaa, mutta voitto ja neljä tehtyä sentään. Ehkä pieni rauha maahan hetkeksi..
-
Huomion arvoista, että Valverde oli taas oma itsensä.
-
Kyllähän se topparien puute osittain näkyi noissa keskityspalloissa, vaikka aika koomailua se oli. Tärkeintä nyt oli saada voitto ja katkaista voitoton putki, se on aina pohja josta lähteä eteenpäin. Tästä tasuri ja syöksykierre voisi jatkua a la Liverpool...
Bellinghamilla jotenkin negatiivinen asenne kun tuli vaihdosta sisään, naama lähes kokoajan näkkärillä.
-
Jotenkin tosta aistii, että kaikki ei ole todellakaan kunnossa. Hieman päät painuksissa useammalla pelaajalla ja muutenkin sellanen vaisu meininki.
Eniten hälyyttävää on tuo intensiteetin puute. Ei noin helposti voi vastustaja parilla syötöllä avata koko pakkaa ja jokainen keskitys päästään suorittamaan ilman suurempaa painetta. Ei vaan ole sitä paloa, jota muutamissa peleissä nähtiin tällä kaudella. Unikävelyä ja puolivillaista.
Topparit taas hajalla ja näyttää muutenkin vammoja ilmaantuvan entiseen malliin. Ei lupaa hyvää.
Hienoa, että Mbappe teki maalit mutta mitä muuta? Tuossa lopussakin, kun muu joukkue rimpuili, ei ranskalaista sen enempää kiinnostanut auttaa. Sama Viniin.
-
Ceballos ei pärjännyt taas keskikentän pohjalla ollenkaan ja pallollinen tekeminenkin oli huonoa. Varsinkin Tchouamenin tiputtua toppariksi meni peli aivan sekaisin. Huonot vaihdot tänään Xabilta poislukien Franin tuominen sisään lopussa, jolla saatiin edes vähän rikottua Olympiakosin lopun hallintaa.
Mbappelta ja Viniltä ihan hyvät tehot, mutta brassi kyllä antoi toisella jaksolla taas palloa ihan vain huvikseen pois yrittäessään uusia temppuja, joka oli osasyy Olympiakoksen mukaan pääsyyn. Kiva että kentällä oli vaihteeksi hänelläkin kivaa, mutta pääkoppa on kyllä pelaajan pahin vihollinen.
Voitto on aina voitto ja hyvä muistaa, että siellä tosiaan oli linja joka ei ollut vielä koskaan pelannut peliäkään yhdessä.
-
Bellingham tosiaan tuntuu kiukuttelevan nyt sekä maajoukkueessa että Madridissa ja peli on tuollaista päätöntä juoksemista. Hänkin on pelannut sen yhden hyvän syksyn kärjessä ja kuvittelee olevansa maailmanluokan kymppi. Ehkä jotakin kertoo se, ettei hän saa palloja juoksuilleen.
-
Tärkeintä oli että katkaistiin voitoton putki. Kriisin ohimenoa en vielä juhlisi, sillä kyseessä sen verran heikko joukkue jota vastaan varmaan kaikki näyttää hyvältä. Barcakin voitti heidät peräti 6-1
-
Bellingham tosiaan tuntuu kiukuttelevan nyt sekä maajoukkueessa että Madridissa ja peli on tuollaista päätöntä juoksemista. Hänkin on pelannut sen yhden hyvän syksyn kärjessä ja kuvittelee olevansa maailmanluokan kymppi. Ehkä jotakin kertoo se, ettei hän saa palloja juoksuilleen.
Jep, kaukana parhaastaan Jude tällä hetkellä, vaikka tehoja tulikin toissapelissä. Joukkue on tällä hetkellä toimivampi ilman Judea.
Edelleen on käynnissä sama ilmiö, joka oli viime kaudella ja nyt viime aikoina, että helppojakaan pelejä ei saada kontrolliin. Lopussa vaaditaan Kurttua pelastamaan pisteet ja vastustaja voittaa jokaisen pääpallon, eikä hyökkäyspelistä tule siinä paniikkitilassa enää mitään.
Alkukaudesta oli aivan erilainen turvallisuuden tunne.
-
Kyllä siinä vähän näkyy, että kentällä on 0 oikeaa keskuspuolustajaa.
Näkyy näkyy, mutta samoja ongelmia oli mm. derbissä ja Pool-peleissä, silloin toppareina oli Militao ja Huijsen ja ihan yhtä lailla vietiin pääpalloissa kuin litran mittaa. Jonkun Huijsenin nyt ymmärrän, on niin lihakseton ja heppoisen oloinen poika, mutta se että Militaon johdolla kaikki muut on isoissa ongelmissa, on huolestuttavaa. Rudiger on pian palaamassa varmaan kehiin, joten saattaa olla että hän hieman tuo isännän otetta alakertaan. Jos Asenciolla ei hajonnut jokin paikka eilen, niin hieman ihmettelen miksi hänet otettiin vaihtoon eikä Carrerasia. Tchoua-Carreras lopun toppariparina oli kyllä aika ikävää katsottavaa.
Jep, kaukana parhaastaan Jude tällä hetkellä, vaikka tehoja tulikin toissapelissä. Joukkue on tällä hetkellä toimivampi ilman Judea.
Näin se on, niin ikävää kun se onkin myöntää. Jokunen aika sitten näytti, että Real tarvitsee ehdottomasti Judea pärjätäkseen. Eilinen peli oli vähän vaikea siinä mielessä tulkita, koska meno oli kuin villissä lännessä molemmin puolin, mutta ihan hyvin tuo kuitenkin toimi keskikenttä kolmen puolustusvoimaisen ja hyväliikkeisen (Fede, Tchu, Cama) ansiosta. Arda sai vapaampaa roolia kokkailla Vinin ja Kyllin kanssa ja se tuotti hedelmää, Juden ja Ceban tultua sisään koko hyökkäyspelaaminen oli enää Vinin ja Mbappen käsissä.
Edelleen on käynnissä sama ilmiö, joka oli viime kaudella ja nyt viime aikoina, että helppojakaan pelejä ei saada kontrolliin. Lopussa vaaditaan Kurttua pelastamaan pisteet ja vastustaja voittaa jokaisen pääpallon, eikä hyökkäyspelistä tule siinä paniikkitilassa enää mitään.
Alkukaudesta oli aivan erilainen turvallisuuden tunne.
Juuri näin, alkukaudesta rauhallisella pallonhallinnalla klaarattiin useampi peli, nyt tuosta on jäljellä vain muistot. Eilinenkin oli loppua kohden sellaista kaahailua, että joku vähääkään terävämpi joukkue olisi niitannut pelin tasoihin.
-
Näkyy näkyy, mutta samoja ongelmia oli mm. derbissä ja Pool-peleissä, silloin toppareina oli Militao ja Huijsen ja ihan yhtä lailla vietiin pääpalloissa kuin litran mittaa. Jonkun Huijsenin nyt ymmärrän, on niin lihakseton ja heppoisen oloinen poika, mutta se että Militaon johdolla kaikki muut on isoissa ongelmissa, on huolestuttavaa. Rudiger on pian palaamassa varmaan kehiin, joten saattaa olla että hän hieman tuo isännän otetta alakertaan. Jos Asenciolla ei hajonnut jokin paikka eilen, niin hieman ihmettelen miksi hänet otettiin vaihtoon eikä Carrerasia. Tchoua-Carreras lopun toppariparina oli kyllä aika ikävää katsottavaa.
Tekisi mieli kysyä että mistä näille puolustajille sitten maksetaan jos Rüdiger on ainut kuka pystyy puolustaa? Ymmärrän jos Haalandin piteleminen on vaikeaa jopa huippupakille, mutta tuolahan pitää Elchen ja Olympiakosin hyökkääjät meidän miljoonamiehiä pilkkanaan vaikka tienaavat viikossa saman mitä muut vuodessa.
-
Jos Asenciolla ei hajonnut jokin paikka eilen, niin hieman ihmettelen miksi hänet otettiin vaihtoon eikä Carrerasia. Tchoua-Carreras lopun toppariparina oli kyllä aika ikävää katsottavaa.
Asencion Instagramin perusteella hänen isoisänsä kuoli eilen, joten tämä lienee syynä.