Äänestys

14/15 kauden ykkösmaalivahti on..

Iker Casillas
10 (50%)
Keylor Navas
5 (25%)
Diego Lopez
5 (25%)
Herra X
0 (0%)

Äänestäjiä yhteensä: 19

Äänestys päättynyt: 25.08.2014, 13.38.09

Kirjoittaja Aihe: Kauden 14/15 ykkösveskari  (Luettu 2046 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Chris

  • Viestejä: 6968
Kauden 14/15 ykkösveskari
« : 05.08.2014, 13.37.20 »
Marca jo äänesti, äänestetään mekin! Eli, kuka ykköseksi?

Iker Casillas: Kaiken voittanut, kaiken nähnyt, kokenut veskari. Parhaat päivät jo takana, vieläkö taso nousee ja kirii ykköseksi? Vai joko Ikerin aika on ohi?

Keylor Navas: Costa Rican ja Ex-Levante kassari. Pomppukone, reaktioihme.. Marca äänesti 83% Navasin ykköseksi, mutta onko hänen aikansa vielä nousta ykköseksi?

Diego Lopez: Huhut vievät pois, mutta entä jos sittenkin jäisi? Vahva vime kausi, vaikka muutamia helppojakin meni. Osoitti kuitenkin tasonsa. Epätodennäköisin kolmikosta tuohon rooliin nimenomaan lähtöhuhujen vuoksi.

Herra X: Koko edellä mainittu kolmikko teloo itsensä ja Real hommaa isolla rahalla vielä yhden maalivahdin. Mutta kuka se olisi? Canizares? Jääskeläinen? Hradecky?
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

Direct football

  • Viestejä: 1166
Vs: Kauden 14/15 ykkösveskari
« Vastaus #1 : 05.08.2014, 13.41.40 »
Casillas. Iker osoitti viime kaudella pystyvänsä yhä pelaamaan huipputasolla ja johdattamaan joukkueen mestaruuksiin. Kapteenin on aika ottaa omansa takaisin myös liigassa.  :traktori:

Figuuri

  • Viestejä: 3192
Vs: Kauden 14/15 ykkösveskari
« Vastaus #2 : 05.08.2014, 14.18.32 »
Diego López tietysti, seuralla ei niinkään väliä!
snooker [02|Dec 10:57 PM]: Realin peli on vaan nykyään sellaista esileikeillä höystettyä nautiskelu seksiä verrattuna Mourinho-aikojen kylmään housut pois ja huora nelinkontin suorittamiseen, että ei siihen tuollainen Balen tyylinen munaravaaja tahdo erityisen hyvin istua.

Massimo

  • Viestejä: 18
  • Juan Carlos ja Real Madrid edustavat puhtautta ja
Vs: Kauden 14/15 ykkösveskari
« Vastaus #3 : 05.08.2014, 15.59.56 »
Vastasin ehdottomasti Iker Casillas!

Itsellä löytyy rutkasti luottoa seuramme legendaa kohtaan, vaikka kesän MM-kisat eivät niin vakuuttavan ''ikermäisesti'' menneetkään. Tosin koko Espanja oli huono. Uskon kuitenkin, että se taso löytyy, sillä taidot tuskin ovat mihinkään iän myötä mihinkään, eikä Iker ole vielä edes mikään vanhus maalivahdiksi.

Uskon myös sen, että Keylor Navas tulee saamaan kaikki pelit mukaanlukien  n.30% peleistä.  Eiköhän Navasin aika olisi sitten vuoden tai kahden päästä olla ykköstorjuja.

E: Korjailua
« Viimeksi muokattu: 05.08.2014, 22.57.54 kirjoittanut Massimo »
Juan Carlos ja Real Madrid edustavat sellaista puhtautta ja ylevyyttä, jota Katalonian mustalaiset eivät ikinä tule saamaan.

Redondo

  • Vieras
Vs: Kauden 14/15 ykkösveskari
« Vastaus #4 : 05.08.2014, 21.51.13 »
Vastasin Keylor Navas. Lähinnä siitä yksinkertaisesta syystä, että uskon tason olevan pykälän Ikerin ja Diego Lopezin yläpuolella. Lähinnä vertailu taitaa olla Ikerin ja Keylorin välillä jos ja kun Diego Lopez muille maille lähtee.

Ikeriin en yksinkertaisesti luota enää. Valitettavasti Pyhä on omasta mielestä aika eri kaveri kuin se joka kyynel silmässä tuuletti Bernabeulla voittoa Mallorcasta ja La Liga -mestaruutta keväällä 2007. Tuota ennen ja tuosta muutaman vuoden eteenpäin Iker oli maailman paras. Piste.

Kaikki hyvä loppuu aikanaan. Jossain 2010-luvun alkupuolella Ikerin pelissä alkoi olla huolestuttavia merkkejä. Yhtäkkiä helppoja tai helpohkoja maaleja alkoi silloin tällöin mennä. Ei niitä usein mennyt, mutta se oli jotain sellaista mihin Ikerin kanssa ei oltu totuttu. Kyllähän se karua kieltä kertoo, että sekä Jose Mourinho ja Carlo Ancelotti eivät enää pitäneet Ikeriä ykkösveskarina Diego Lopezin saapumisen jälkeen. Diego Lopez on huippuveskari, mutta kun maailman parhaista puhutaan ei Diegoa sillä listalla yleensäkään noteerata. UCL-finaali ja MM-kisat olivat Ikeriltä jo täynnä sen verran pelottavia merkkejä, että itse olen todella tyytyväinen Navasin hankintaan. Maailman parhaassa seurassa pelaavat maailman parhaat pelaajat. Lisäksi seura on aina suurempi kuin yksittäinen pelaaja. Niin raa'alta kuin se Ikerin meriitit huomioiden tuntuukaan.

Keylor Navas pelasi fantastisen kauden ja MM-kisat olivat ainoastaan jatkumoa tuolle vireelle. Levante päästi 5. vähiten maaleja La Ligassa koko kaudella ja tällä videolla voi ihailla syytä siihen. Onhan tuo nyt ihan käsittämätön määrä highlight-torjuntoja yhteen kauteen.

Maaliskuussa 2013 Alfredo di Stefanolta oli kysytty kuka on maailman paras maalivahti: "I really like Keylor Navas as a keeper, the Levante player. He should be given more of a chance". Nyt Keylor saa mahdollisuutensa...