Myöskin laituri ala Bale tarvitaan ehdottomasti. Tällä kaudella Di Maria on voinut vaellella varjojen mailla mutta sai silti peliaikaa. Eli lisää kilpailua sille tontille ja myöskin ratkaisuvoimaa vaihtopenkille.
Ja siitä huolimatta että Di Maria pelasi eilen kiistatta pirteän ottelun, on Bale mielestäni silti
more of a goal-threat hyökkäyspäässä ja sellaista nämä pelit tuntuvat tarvitsevan. Eipä sieltä
taas oikein odottanut muiden maalavan kuin Ronaldon ja hänkin oli varsinkin toisella puoliajalla melko näkymättömässä roolissa. Paikoille kyllä pääsee muutkin, mutta kun sen kuulan toimittaminen sinne verkon perukoille on vain niin pirun vaikeaa. Paikoille pääsy on kuitenkin lopulta siinä mielessä irrelevanttia, kun maalit ratkaisee. Ihan sama kuinka monta kertaa vetää ohi tai maalivahtia päin.
Bale on toki pelaajatyypiltään samankaltainen Ronaldon kanssa, mutta asian voi nähdä siinä mielessä positiivisesti, että kun heitä on kaksi, on toisella aina pakostikin vähän tilaa. Tämä olettaen, että vastustajalla ei ole parkkeerattu yhdeksän miehen bussia maalin eteen, kuten eilen toisella jaksolla usein oli. Bale pystyy pommittamaan kaukaa, keskittämään laadukkaasti ja tekemään maaliin johtavia yksilösuorituksia paremmin kuin Di Maria. Isoissa peleissä Di Maria toimisi mielestäni
paremmin "impact playerina" vaihdosta tullessaan viimeiseksi ~20 minuutiksi, jolloin ne energiset juoksut voisivat tuottaakin tulosta maalien muodossa.
Varsinainen ongelmahan tuo pelipaikka ei toki ole, Bale olisi lähinnä parannusehdotus joukkueen (hyökkäys&maalinteko)pelin absoluuttisen tason nostamiseksi. Todellinen ongelma on jo täällä syystäkin esille nostettu 9-paikan pelaaja. Ei tuosta Benzeman ja Higuainin hissuttelusta tule nyt yhtään mitään ja he ovatkin joukkueen selkeä pullonkaula. Jos hieman puuttuu goal-threat-factoria Di Marialta, niin samaa voi vaivatta sanoa näistä kahdesta. Kummankaan heistä pelaamiseen tulee harvoin oltua tyytyväinen. Harmi, koska molemmat tuntuvat olevan hienoja miehiä, mutta kun taso ei nyt vain yksinkertaisesti riitä.
En ole varma, korjaako Falcaon tai Cavanin hommaaminen asian, mutta sen kannalle alan itsekin pikku hiljaa kääntyä.