Oli sen verran laiskaa ja heikkoa pelaamista eilen, että päätin lähteä torkuille Öts-zilin vaihdoin tienoilla. Olin varma ettei mitään mullistavaa tule tapahtumaan. Onneksi valmistauduin mahdolliseen pettymykseen hyvissä ajoin ennen ottelua, olihan tämä nyt selvää ettei ilman kolmea avainpelaajaa peli tule etenemään totuttuun tapaan. Yksi asia mikä on kuitenkin osittain huvittaa on se, että tässä useamman sporttilehden uutisoinnin kyseisestä ottelusta lukeneena, huonon ottelun ja tasapelin syyksi on ilmaistu Cristianon puuttuminen kokoonpanosta. Toki tämä seikka on päivänselvä, mutta ei se yksin selitä miten peliotteet olivat täyttä kuraa.
Olkoon vaikka niin, että Mourinho tiedosti ongelmat ja halusi vain testata eri avauksella miten homma toimii ja kokeilla siinä samassa jotain ideoita tasapaksua Osasunaa vastaan, niin silti ei mene läpi. Ei kannatajana jaksa tuommoista kuraa katsella enää kevään mittaan. Kuviot, taktiikat ja vaihtopolitiikka oli aivan sysipaskaa meininkiä. Esimerkiksi keskikenttä pelaa päin huitsin saharaa ja Higuain parka ei saa mitään aikaiseksi, ei muuta kuin Benzema tilalle kokeilemaan. Mietin monta kertaa eilen miksei voinut peluuttaa kahta kärkeä vaikka ihan testiksi tai hupia, Iker, Coentrao, Albiol, Varane, Arbeloa, Alonso, Khedira, Özil, Callejon, Benzema ja Higuain. Jos vaikka toinen kärkimiehistä olisi ollut aivan unessa niin olisi voinut vaihtaa pois ja muuttaa tutumman 4-2-3-1 tilalle.
Ottelusta toiseen samaa vanhaa: hylätty maali, käsivirhe eikä pilkkua, kortti kun vastustaja filmasi, tuomarit ihan paskoja, vettä sataa, kenttä huonossa kunnossa, Özilin nappikset varastettu (edellisellä kaudella), valot sabotoitu ja mitä vielä. Tällä kaudella ei ole huonosta tuurista ollut puutetta.