Onko Bernabeun paine kasvanut liian kovaksi? Vai eikö Zizou saa motivoitua pelaajiaan kotipeleihin? Vai voiko kyse olla pelkästä sattumasta?
Ainakin Twitterissä erinäiset nimimerkit kommentoivat Levante-pelin aikana, että katsomolta ei juuri kannustusta kentälle välittynyt. Yleisö keskittyy mitä suuremmissa määrin pientenkin virheiden korostamiseen, tuomarille huuteluun ja yksittäisille pelaajille (esim. Bale ja Benzema) viheltelyyn.
Omasta mielestäni tämä vaativuus on piirre, jonka olemassaolo on ihan ok seuran kannattajakulttuurissa. Se on ollut osa Real Madridia jo pitkään, että isoimpiakin tähtiä herätellään vihellyskonserteilla.
Ehkä yleisössäkin tiedostetaan se, että pelaajilla voi olla pokaalisateen jälkeen maha täynnä ja he aistivat sen. Yleisö vaatii menestystä ja balettia jatkuvasti ja ilmaisevat mielipiteensä heti, kun näin ei tapahdu.
Silti...
Bernabeun tulisi olla ennen kaikkea voimavara kotijoukkueelle, eikä päinvastoin. Pelaajilla, valmennuksella ja yleisöllä on kaikilla peiliinkatsomisen paikka.