Kirjoittaja Aihe: Supercopa de España: FC Barcelona - Real Madrid C.F. 13.8.2017  (Luettu 7728 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Siete

  • Viestejä: 3223
  • Teemu Pukki baby


Camp Nou, Barcelona
13. elokuuta 2017
klo 23:00

La Ligan hallitseva mestari Real Madrid sekä viime kauden päätteeksi Copa del Reyn nimiinsä vienyt Barcelona kohtaavat jälleen Miamissa järjestetyn harjoitusottelun jälkeen. Barcelona saa aloittaa otteluparin kotiyleisönsä edessä, mutta lopullinen ratkaisu siirtyy muutaman päivän päähän Santiago Bernabéulle. Espanjan kaksi suurinta ovat kohdanneet kuusi kertaa aiemmin näissä merkeissä ja peräti viiteen otteeseen on juhlittu Real Madridin mestaruutta.

Camp Noulle on odotettavissa melkoinen turistivyöry, sillä Espanjan supercup ei sisälly kausikorttien hintaan. Katsomon ilmapiiri saattaa kärsiä jonkin verran, mikäli valtava turistijoukko löytää tiensä paikan päälle vieden samalla ison osan äänekkäämpien kannattajien paikoista. Espanjalaislehdissä on spekuloitu paljon myös sillä, nöyrtyykö Barcelona tekemään kunniakujan Euroopan supercupin voittaneelle Real Madridille. Oikeutta jakaa ensimmäisen El Clásiconsa tuomitseva Ricardo De Burgos Bengoetxea ja ottelua voi seurata Elisa Viihde Sport 1 -kanavalta Juhavaltteri Salmisen selostamana.


Espanjan supercupin avaus pelataan aina yhtä haastavalla Camp Noulla. Zidanen johdolla Real Madrid ei ole hävinnyt Kataloniassa kertaakaan.


- - -



Real Madrid C.F.

Real Madridin kausi käynnistyi tiistaina Euroopan supercupin mestaruudella. Manchester United kaatui vakuuttavan peliesityksen jälkeen maalein 2-1 Skopjen helteisessä illassa. Puolustuspeli ja osittain myös hyökkäys jättivät vielä jonkin verran toivomisen varaa, mutta muilta osin Valkoisten peli näytti paljon paremmalta kuin yleensä tässä vaiheessa kautta. Harjoituskentällä on varmasti tehty lisää töitä näiden asioiden parantamiseksi, mutta katsotaan mihin se riittää.


Real Madrid ei joutunut palaamaan Makedoniasta tyhjin käsin, sillä palkintokaappi täyttyi entisestään Euroopan supercupin mestaruuden myötä.

Heikosti sujuneesta harjoituskaudesta huolimatta joukkue syttyi välittömästi, kun pelissä oli hieman panosta. Valkoisten kannalta kyseessä on loistava juttu, sillä asennetta on helpompi korjata kuin jotakin syvempää pelillistä ongelmaa. Hyökkäykseen on odotettavissa entistä enemmän tehoja nyt, kun Cristiano on palannut lomiltaan. Lusitaani ei varmasti ole vielä parhaassa mahdollisessa kunnossaan, mutta joka tapauksessa hänellä on enemmän annettavaa kuin synkkää jaksoa läpi käyvällä Gareth Balella tai ailahtelevalla Karim Benzemalla.

Suurin huolenaihe Camp Noulle lähdettäessä on Luka Modrićin kolme vuotta sitten hankkima pelikielto. Huippuvireinen keskikentän nelikko menee uusiksi kymppipaidan ollessa sivussa. Todennäköisimpänä korvaajana pidetään harjoituskaudella edukseen esiintynyttä Mateo Kovačićia, mutta viime kuussa seuraan saapunutta Dani Ceballosia ei kannata myöskään täysin unohtaa. Jesús Vallejo on sivussa ainoana loukkaantuneena harjoituksissa kärsityn vasemman jalan reisivamman takia. Kokoonpanon ulkopuolelle jäävät tällä kertaa Marcos Llorente ja Borja Mayoral.

Mahdollinen avauskokoonpano

Navas; Carvajal, Varane, Ramos, Theo; Casemiro, Kovačić, Kroos, Isco; Benzema & Cristiano

Päävalmentaja: Zinédine Zidane


- - -



FC Barcelona

Muutoksen tuulet puhaltavat Barcelonassa. Luis Enrique luovutti valmennusvastuun Ernesto Valverdelle viime kauden päätteeksi, Evertonissa lainalla ollut Gerard Deulofeu palasi jäädäkseen, Nelson Semedo liittyi seuraan Benficasta 30 miljoonan euron vaihdettua omistajaa ja Paulinho seurasi pian perässä 40 miljoonan euron hintaan. Kaikki tämä on kuitenkin jäänyt Neymarin shokeeraavan PSG-siirron varjoon. Syystä tai toisesta Neymar ei ollut tyytyväinen asemaansa Barcelonassa ja PSG päätti käyttää tilannetta hyväkseen ostamalla brassin sopimuksen ulos 222 miljoonan euron maailmanennätyssummalla.


Neymar lähti Pariisiin paremman elämän toivossa. Barcelona on yrittänyt kovasti löytää brassitähdelle korvaajaa siinä kuitenkaan onnistumatta.

Sekasorron keskellä kauden avausotteluunsa valmistautuvan Barcelonan harjoituskausi sujui mallikkaasti. Ernesto Valverden johdolla Barcelona voitti Juventuksen, Manchester Unitedin, Real Madridin ja Chapecoensen. Ainoa kauneusvirhe oli varamiehistön hakema tasapeli Segundassa palloilevaa Gimnàsticia vastaan. Seuralla on nyt edessään täysin erilainen haaste, sillä MSN-kolmikon siirryttyä historiaan Neymarille pitäisi löytää korvaaja. Brassin tilalle on huhuiltu mm. Philippe Coutinhoa, Ousmane Dembéléä sekä lukuisia muita pelaajia. Tehtävä on osoittautunut odotettua haastavammaksi, sillä muut seurat haluavat oman osansa vaikeaan asemaan joutuneen katalaaniseuran Neymar-rahoista.

Kaikkein eniten Barcelona kuitenkin tarvitsee hyvän tuloksen Real Madridia vastaan. Verivihollista vastaan haettu voitto parantaisi Neymarin siirron jättämiä haavoja, kun taas tappio pahentaisi seuran sisällä vallitsevaa ilmapiiriä entisestään. Tulos ei tule jäämään kiinni ainakaan pelaajien loukkaantumisista, sillä sivussa ovat ainoastaan Thomas Vermaelen sekä Rafinha. Kokoonpanossa ei ollut tällä kertaa tilaa Arda Turanille, Munir El Haddadille, Douglasille, Marlon Santosille tai Carles Aleñálle.

Mahdollinen avauskokoonpano

Ter Stegen; Vidal, Piqué, Umtiti, Alba; Rakitić, Busquets, Iniesta; Messi, Suárez & Deulofeu

Päävalmentaja: Ernesto Valverde
« Viimeksi muokattu: 13.08.2017, 22.34.34 kirjoittanut Siete »
★ 1956 ★ 1957 ★ 1958 ★ 1959 ★ 1960 ★ 1966 ★ 1998 ★ 2000 ★ 2002 ★ 2014 ★ 2016 ★ 2017 ★ 2018 ★

Losblancos

  • Viestejä: 2306
  • Hala Madrid!
Oma toivomus avaukseksi: Navas, Theo-Ramos-Varane-Dani, Mateo-Case-Kroos, Isco-Benz-Asensio.

Kierrätyksen nimissä Bale ja Marcelo levolle ja Theo ja Asensio avaukseen. Mateo korvaa suoraan Modricin. Mielestäni olisi aikamoinen perseennäyttö Mateolle jos ny ei annettaisi mahdollisuutta, kun Modric puuttuu. Antanut hyviä näyttöjä viime aikoina ja ansaitsee avauksen paikan. Ronaldo reenannut vasta niin vähän aikaa ja pelituntumaa 10 min verran niin en laittaisi vielä avaukseen, supersubbina sisään sitten. Muuten ihan normi sotasuunnitelmalla liikkeelle. Koko joukkueena puolustetaan ja koko joukkueena hyökätään eikä jätetä Casea ja puolustusta yksin, niin hyvä tulee.

Jää matsi näkemättä niin laittakaapa kunnon seuranta päälle.


Siete

  • Viestejä: 3223
  • Teemu Pukki baby
Odotettu avaus.



Barcelonan avaus: 1. Ter Stegen 3. Piqué 4. Rakitic 5. Sergio 8. Iniesta 9. Suárez 10. Messi 16. Deulofeu 18. Alba 22. Aleix Vidal 23. Umtiti
★ 1956 ★ 1957 ★ 1958 ★ 1959 ★ 1960 ★ 1966 ★ 1998 ★ 2000 ★ 2002 ★ 2014 ★ 2016 ★ 2017 ★ 2018 ★

Redondo

  • Vieras
Theo'a kovasti huhuttiin avaukseen, mutta Marcelo siellä jatkaa. Vaihtopenkkiä kun katsoo, niin kaikkien kesän hankintojen debyytti jäänee tänäänkin tekemättä...  :(

Chris

  • Viestejä: 6968
Helpoin, kun lataatte Holablockerin ja menette Viaplayn tunnuksilla Viaplay.dk, sieltä näkyypi illan peli. Selostukselle toki etukäteen  :keskari:

Pienoinen pettymys XI, olisin Asensiota toivonut jo avaukseen, mutta Bale saa yhä jatkaa. Theolle niinikään olisi suonut debyyttiä. Laaja se rinki edelleen on, kun muuan Llorente ei mahdu edes penkille, vaikka Modric on pelikiellossa.. Toki edelleen toistan itseäni, mutta 60 ottelun sesonki alkamassa, joten miehitystä tulee olla, jos triplasta aiotaan tapella.

Barcelona on mielenkiintoista nähdä, missä joukkue menee. Neymarin siirto on vaikuttanut varmasti osansa, eikä Denisit tai Deulofeut samanlaisia staroja ole. Valmentajaa ja Neukkua lukuunottamatta pitkälti sama kokoonpano kuin viime kaudellakin, mutta pelitavassa on varmasti tullut isoja muutoksia, joten erittäin hieno nähdä, kuinka lähellä nämä jättiläiset toisistaan ovat.  :peukku_ylos:
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

maheinon

  • Viestejä: 2500
Theolle niinikään olisi suonut debyyttiä. Laaja se rinki edelleen on, kun muuan Llorente ei mahdu edes penkille, vaikka Modric on pelikiellossa.. Toki edelleen toistan itseäni, mutta 60 ottelun sesonki alkamassa, joten miehitystä tulee olla, jos triplasta aiotaan tapella.

En usko että Llorente debytoi tai ei ainakaan pelaa säännöllisemmin ennen kuin on allekirjoittanut jatkosopparin.

Sopimus loppuu kesällä 2018. https://www.transfermarkt.com/marcos-llorente/profil/spieler/282411
The chase is better than the catch.

Redondo

  • Vieras
Real näemmä iskee tänään kolmospaidassa. Onpas hienoa nähdä missä Espanjan jättiläiset menevät tällä hetkellä. Kaikella järjellä Realin paletti pitäisi olla huomattavasti paremmassa tilanteessa, mutta Klassikko on aina Klassikko....

Redondo

  • Vieras
Oi kun olisi Kovacic vähän malttanut, niin olisi voinut syöttää Benzeman läpiajoon...

Redondo

  • Vieras
Tykkään aivan hirmuisesti, että Real prässää ylhäältä asti  :peukku_ylos: :traktori:

maheinon

  • Viestejä: 2500
Aika moista sydäripalloa pelaavat. Päästä päähän kokoajan ja täpäriä katkoja...huhuh
The chase is better than the catch.

Redondo

  • Vieras
Kovacic on huikea kaveri. Tekee aivan valtavan määrän duunia molempiin suuntaan. Pari Barcan todella vaarallista tilannetta estänyt pitkillä juoksuilla omaan päähän  :peukku_ylos:

Redondo

  • Vieras
Joku koutsi voisi tauolla ottaa Balen ja Benzeman pois ja laittaa Cristianon ja Asensio tilalle.

En nyt sano, että Bale ja Benzema huonoja ovat olleet, mutta eivät jotenkin pääse samalle aaltopituudelle muun joukkueen kanssa...

TAMI

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 6275
Balen ja Benzeman maalimäärän odotusarvo on edelleen nolla. :peukku_alas:

Noin muuten, melko höntsämeininki pelissä.

Ja striimiä buffstream.com -sivustolta.

Siete

  • Viestejä: 3223
  • Teemu Pukki baby
Aavistuksen verran matalampi keskitys, niin Bale olisi pukannut tuosta täydellisen pukukoppimaalin. :traktori:
★ 1956 ★ 1957 ★ 1958 ★ 1959 ★ 1960 ★ 1966 ★ 1998 ★ 2000 ★ 2002 ★ 2014 ★ 2016 ★ 2017 ★ 2018 ★

Chris

  • Viestejä: 6968
Hieman vaisuksi jäi ennakko-odotuksiin nähden avausjakso. Huippupaikkoja ei kummallakaan, puolittaisia vähän sielä ja täälä. Balen liike ja viimeistely-yritykset 1.jaksolla..  :peukku_alas: Benzema myös vähemmän yllättäen pimennossa. Redon mainitsemat CR & Asensio toivottavasti viimeistään 60min kohdalla sisään.

Kovacic ja Isco ehdottomasti parhaimmistoa. Iscolta muutamaan otteeseen taas melkoista discoa, nautinto katsella malagalaisen pelaamista.  :pallo:
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

Redondo

  • Vieras
SE QUEDA!  :pallo:

Chris

  • Viestejä: 6968
Isco ja Marcelo petaa, Shakira ohjaa komeasti omiin.  :peukku_ylos:
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

maheinon

  • Viestejä: 2500
Hienosti pelasivat niin ettei Marcelo ollut paitsiossa, mutta silti liputus ja perään vaarallinen tilanne omassa päässä...perhana noita...
The chase is better than the catch.

Losblancos

  • Viestejä: 2306
  • Hala Madrid!
Heti kun olisi Dani antanut nin olisi cr ollut yksin. Aika hurlumheitä jakson alku mutta nyt rauhoittunut.

Alpo

  • Ylläpitäjä
  • *
  • Viestejä: 7663
Toivottavasti ei paha loukki Kovacicilla. Pelasi todella hyvin. Asensio tuli tilalle.
I left years ago but I never left. I'm also leaving today, but I'm actually staying.    -Joselu-