
Jornada 13
Real Madrid-Malaga
Estadio Santiago Bernabeu
Klo: 17.15
TV: Viasat, Viaplay
Sarjakaudesta on jo ensimmäinen kolmannes palloiltu 13.sarjakierroksen jälkeen. Kuten selvää on, alkaa mestaruustaisto näyttää jo tässä vaiheessa melko selvältä Barcelonan suuntaan, mutta niin kauan kun on mahdollisuus, on toivoa. Voittoja on kuitenkin tultava nyt eikä yhteenkään pistemenetykseen ole varaa. Samaan aikaan Blaugranan tulisi pisteitä edes muutamassa ottelussa ennen joulutaukoa, jotta tilanne kääntyisi realistiseksi kevättä ajatellen. Sunnuntaina Barca pelaa Valencian vieraana, josta se pistemenetys voi tulla. Toisaalta, jos Barca tuonkin haasteen selvittää, alkaa tilanne olla jo melko toivottoman oloinen.
Tiistaina Real kävi Nikosiassa varmistamassa paikkansa Mestarien liigassa kuudentoista parhaan joukossa, joten edes pientä posia saadaan välillä jostakin. Tiistaina tehdyt kuusi maalia eivät lauantaina auta, vaan nollista lähdetään ja tehoja on löydyttävä jälleen samaan tapaan kuin viikollakin. Pientä ilonaihetta toi Benzeman ja Ronaldon kuivan putken päättyminen, joten olisiko vihdoin Malaga se vastus, kun ykköspyssyt saavat maalitiliin lisäystä myös La Ligan puolella.
Loukkaantumisrintamalta saatiin perjantaina niin hyviä, kuin huonojakin uutisia. Gareth Bale palasi harjoituksiin pitkästä aikaa ja myös Keylor Navasin ja Sergio Ramosin tilanteet ovat paranemaan päin. Mateo Kovacic on niinikään lähestymässä pelikuntoa. Eri asia on, kuka tai ketkä näistä ovat mukana lauantaina. Puolestaan Marco Asensio sai vammaa tiistaina ja arvioiden mukaan Golden boy on sivussa kahdesta kolmeen viikkoon. Nacho huilaa puolestaan lauantain ottelun korttitilin täyttymisen vuoksi.
Mahdollinen avaus: Casilla; Carvajal-Varane-Vallejo-Theo; Ceballos-Casemiro-Kroos; Isco; Cristiano-Benzema
Madrid pelaa seuraavan todellisen ottelun vasta viikon päästä, joten oletettavasti Zizou luottaa edelleen ykkösnyrkkiinsä. Theo ja Ceballos voisivat kuitenkin kenties saada vastuuta, sillä Modric pelasi muutamaan päivään täydet minuutit, kuten Marcelokin. Isco ja Casemiro palannevat avaukseen huilattuaan APOEL-ottelun.

Isco on ollut tällä kaudella yksi tasaisimpia suorittajia Madrid-paidassa ja lauantaina pelihaluja lienee, kun mies kohtaa kasvattajaseuransa.
Jos on ollut Realin kauden aloitus heikko, pätee Malagan kohdalla sana katastrofaalinen. Andalucialaisseura aloitti kauden kuudella tappiolla ja peräti 11:llä voitottomalla ottelulla putkeen. Pääluotsi Michel oli jo pahasti potku-uhan alla, mutta viime kauden meriitit taisivat sen verran painaa, että mies jatkaa seurassa edelleen. Viimeiset kolme ottelua ovat tuoneet kaksi voittoa, molemmat kotona, kun Celta ja La Coruna ovat kaatuneet. Putoamisuhka on edelleen kriittinen, sillä matkaa pois putoajan paikalta on neljä pistettä. Vieraissa Malagan kausi on ollut niin ikään järkyttävä, sillä kuusi reissupeliä ovat tuoneet tasan nolla pistettä sekä maalieron 0:13. Melkoinen ihme lähtökohtiin nähden saa siis tapahtua, jos Malaga pisteenkin meinaa Bernabeulta hakea.
Michelin onneksi joukkueen terveystilanne näyttää hyvältä, sillä varmuudella poissa on vain Kuzmanovic. Malaga on kärsinyt kuten sarjataulukosta voi päätellä, tehottomuudesta. Vain yhdeksän tehtyä osumaa koko kauden aikana kertoo suurista ongelmista hyökkäyspäässä. Näistä yhdeksästä peräti viisi on tullut kolmen viimeisen kierroksen aikana.
Joka tapauksessa Malaga on menossa tällä hetkellä oikeaan suuntaan, mutta edelleen paljon parannettavaa joukkueen pelissä on ja kova vuori on kiivettävänä, mikäli se mielii nousta pois putoajan paikalta.
Mahdollinen avaus: Jimenez; Rosales-Hernandez-Bayesse-Carlos; Juanpi-Adrian-Rolon-Castro; Rolan-Baston.

Rolan on ollut joukkueensa paras maalintekijä kahdella osumalla. No, onhan se toki saman verran kuin Benzemalla ja Ronaldolla yhteensä..