Estadio Santiago Bernabéu
28. marraskuuta 2017
klo 22:30Kuukausi sitten pelatussa avausosassa riitti tapahtumia, vaikka ottelusta povattiin ennakkoon hyvinkin yksipuolista. Ensimmäisellä puoliajalla mentiin tasaisissa merkeissä. Fuenlabrada sai luotua muutaman sauman erikoistilanteista ja Llorente puolestaan tykitti puolivolleystä ylärimaan, mutta sen lähemmäksi maaleja ei vielä päästy. Toisella puoliajalla Fernando Torres -stadionilla alkoi tapahtua toden teolla. Tunnin kohdalla Achraf kaadettiin rangaistusalueen rajalla ja Asensio vei vierailijat johtoon rankkarillaan. Valkopaidat eivät tyytyneet yhteen maaliin, vaan yrittivät hakea kahden maalin johtoasemaa. Päätösvihellyksen lähestyessä Theo kaadettiin kulmapotkun yhteydessä ja pallo vietiin jälleen pilkulle. Rikkeen tehnyt Fuenlabradan pelaaja lähti suihkuun toisen keltaisen seurauksena ja Lucas sijoitti loppulukemiksi 0-2. Ennen loppua Real Madrid -debyyttiään pelannut Vallejo onnistui vielä hankkimaan itselleen suoran punaisen holtittomalla taklauksellaan.
Real Madridin pelaajat juhlivat Lucasin iskemää 0-2 maalia. Kahden vierasmaalinsa turvin Real lähtee toiseen osaan loistavista asetelmista.- - -
Real Madrid C.F.
Viikonloppuna Málaga pisti Valkoiset ahtaalle Santiago Bernabéulla. Putoamisviivan alapuolelle joutunut Málaga ei ollut tehnyt vielä yhtäkään maalia kuudessa aiemmassa vierasottelussaan, mutta Real Madridin puolustusta vastaan sekin taakka putosi harteilta. Ottelu alkoi vauhdikkaasti, kun Benzema sijoitti ylärimasta kimmonneen Cristianon puskun tyhjään maaliin. Rolán tasoitti 18. minuutin kohdalla Realin puolustuksen nukahdettua, mutta Casemiro palautti kotijoukkueen johtoaseman vain parin minuutin kuluttua. Hetkeä ennen taukoa vaihdosta sisään tullut Baysse puski pallon maaliin, mutta tuomari hylkäsi osuman nähtyään tilanteessa rikkeen. Tunnin kohdalla Castron laukaus painui helpon näköisesti Casillan ohi ja madridilaiset joutuivat jälleen taistelemaan tosissaan välttyäkseen pistemenetykseltä. Realin antama paine tuotti tulosta, kun Modrić kaadettiin rangaistusalueen sisällä. Pallo vietiin pilkulle ja Roberto torjui Cristianon yrityksen, mutta lusitaani laittoi paluupallon sisään ja kolme pistettä jäivät Madridiin.
Seurajohto on pyrkinyt pitämään huolen, että illan ottelussa riittäisi kannatusta. Bernabéun pohjoispäätyä miehittävälle Grada Fansille ja muille kannattajayhdistyksille on viestitetty, että tänään olisi parempi olla paikalla, jos mielii pitää paikkansa jouluaatonaattona pelattavaan El Clásicoon. Pääsylipun myynti eteenpäin ei kelpaa, vaan El Clásicoon mielivien kannattajien on parempi olla tänään paikalla. Mielenkiintoista nähdä, miten tällaiset pakotteet vaikuttavat katsomon ilmapiiriin.
Cristianon jatkuva yritys tuotti vihdoin tulosta kauden toisen liigamaalin muodossa. Miehen ilme kertoo kertoo siitä, ettei nykyinen vire tyydytä.Zidane lepuuttaa Marceloa, Varanea, Modrićia, Kroosia, Casemiroa, Iscoa, Cristianoa ja Benzemaa. Vallejolle olisi ollut tänään luvassa peliminuutteja, mutta hän on pelikiellossa edellisen osaottelun jäljiltä. Loukkaantumistilanne on paranemaan päin, sillä murtunutta nenäänsä paranteleva Ramos on ainoa varsinaisen loukkaantumisen takia sivussa oleva pelaaja. Carvajalilla, Asensiolla ja Lucasilla oli tällä viikolla jotain pientä vaivaa, joten tämän kolmikon kohdalla kokoonpanon ulkopuolelle jääminen on pelkkä varotoimenpide.
Syyskuusta asti sivussa ollut Bale palaa lopultakin takaisin pelikentälle. Ennätyshankinta pelaa ensimmäisen pelinsä Copassa lähes kolmeen vuoteen. Walesilaisen lisäksi pelituntumaa pääsevät tänään hakemaan myös pitkään sivussa olleet Navas ja Kovačić. Lukuisten avainpelaajien ollessa sivussa vastuuta lienee luvassa vaihtopelaajien lisäksi myös muutamille Castillan pelaajille. Näytönpaikkoja on jälleen tarjolla, mutta vastaavatko vaihtopelaajat huutoon vai eivät?
Mahdollinen avauskokoonpanoNavas; Achraf, Nacho, Hernando, Tejero; Ceballos, Llorente, Kovačić; Bale, Mayoral & Theo
Päävalmentaja: Zinédine Zidane

- - -
C. F. Fuenlabrada
Fuenlabradan viime kausi vaihteli ääripäästä toiseen. Kausi käynnistyi mollivoittoisesti Josip Višnjićin johdolla ja Fuenla löysi pian itsensä sarjataulukon häntäpäästä. Surkean alun jälkeen Višnjić sai lähteä Antonio Calderónin tieltä. Valmentajanvaihdos alkoi tuottaa tulosta kauden puolivälissä ja seuran kurssi kääntyi oikeaan suuntaan. Fuenlabrada kipusi hiljalleen kohti kärkinelikkoa ja oli kauden päättyessä lohkonsa kolmas heti Albaceten ja Toledon jälkeen. Ykköspyssynä häärinyt Dioni voitti maalikuninkuuden 24 maalilla. Fuenlabrada pääsi tavoittelemaan sarjanousua häviäjien playoffien kautta, mutta putoaminen tuli jo puolivälierissä Villanovensea vastaan.
Sinipaitojen osalta kesän siirtoikkuna oli juuri sellainen, mitä divariseuralta saattoikin odottaa. Pelaajamateriaalissa nähtiin reilusti muutoksia suuntaan jos toiseenkin. Hankintojen osalta suurelle yleisölle tutuimpia vahvistuksia ovat Getafe-taustan omaava kaksikko Cata Díaz sekä Jordi Codina. Puolustuslinjan johtajana toimiva Díaz avaa tänään hyvin todennäköisesti, mutta Codinan paikka maalipuiden välissä on vielä hieman hämärän peitossa. Varmaa on kuitenkin se, että vierasjoukkueen kannattajat saapuvat paikan päälle sankoin joukoin, sillä Fuenlabrada hyödynsi viime viikon Black Fridayta oman Blue Friday -kampanjansa edistämiseen. Seura myi pääsylipun, huivin ja bussikyydin kattavaa pakettia tämän illan otteluun vain viiden euron hinnalla. Kampanja kesti vain kuusi tuntia ennen kuin 2300 nopeinta kannattajaa lunastivat itselleen liput Bernabéulle pilkkahintaan.
Lauantain kenraaliharjoitus Castillaa vastaan päättyi 0-0 lukemiin. Fuenlabrada mitataan kunnolla, kun vastaan asettuu Realin edustusjoukkue.Albaceten sarjanousun ja Toledon romahduksen myötä Fuenlabrada on lunastanut lohkonsa kärkipaikan. Antonio Calderónin ohjastama joukkue hävisi avauskierroksella Deportivon kakkosnipulle, mutta sen jälkeen tilastoihin on kirjattu muutamaa tasapeliä lukuun ottamatta pelkkiä voittoja. Viidentoista ottelun tappiottomassa putkessa ratsastava Fuenlabrada johtaa lohkoaan viiden pisteen erolla lähimpään takaa-ajajaan. Sinipaidat kaatoivat Copan toisella kierroksella niin ikään Segunda B:ssä pelaavan Méridan ja kolmannella kierroksella puolestaan Tercerassa palloilevan Calahorran. Neljännen kierroksen avausosassa Real Madridia vastaan kärsitty tappio oli seuralle vasta toinen tällä kaudella.
Fuenlabradan loukkaantumistilanne on täysi kysymysmerkki, sillä joukkueesta löytyy erittäin rajallinen määrä tietoa. Viimeisimpien kokoonpanojen perusteella vierailijoilla ei ole juurikaan loukkaantumishuolia, jos ollenkaan. Varmaa on kuitenkin se, että avausosassa ulosajettua Paco Candelaa ei nähdä tänään vierasjoukkueen keskikentällä.
Mahdollinen avauskokoonpanoFreixanet; Iribas, Lozano, Cata Díaz, García; Sanz, Milla; Fraile, Márquez, Cuero; Dioni
Päävalmentaja: Antonio Calderón
