Real Madrid > Otteluseurannat
Jornada 7: el derbi Madrileño
Chris:
Lauantain todellinen herkkupala, kahden madridilaisen välienselvittely. Edessä on taas yksi kenties ikimuistoinen el derbi Madrileno, kun Atletico ja Real iskevät yhteen Wanda Metropolitanolla. Ennakkoasetelma on hyvinkin selkeä sen suhteen, että jo nyt pelataan hyvin pitkälti punavalkoisten mestaruusunelmien puolesta - huolimatta siis siitä, että sarjaa on ehditty pelata vasta kuusi kierrosta. Pelissä on toki paljon muutakin, sillä Madridin herruus jaetaan tämän kauden osalta ensimmäisen kerran ja Real-luotsina häärää Xabi Alonso, eli Cholon ja Carletton kaksintaistelut ovat toistaiseksi ohi. Carlon aikana Cholo oli keskinäisten taisteluiden kruunamaton hallitsija, mutta muuttaako Alonson huomattavasti aktiivisempi pelitapa myös paikallistaisteluiden kurssin siihen suuntaan, kuten se on historian aikana yleensä ollutkin? Se selviää klo 17.15. alkaen.
Lähtökohdat
Atletin kausi on ollut toistaiseksi iso pettymys. Kuuden ottelun jälkeen pisteitä on vasta yhdeksän, joten tappiolla Real karkaa sarjassa jo 11 pisteen päähän - olkoonkin, että sarjaa on pelaamatta yli 30 kierrosta, tuo ero lienee mestaruustaiston kannalta jo kriittinen. Atleti hurjasteli kesän siirtoikkunassa satojen miljoonien edestä, kun se naarasi riveihin mm. Alex Baenan (42 milj), David Hanckon (26 milj), Johnny Cardoson (24milj) Giacomo Raspadorin (22milj) Thiago Almadan (20milj), Daniele Ruggerin (17milj) ja Marc Pubillin (16milj) Useampi hankinta on siis kesän aikana saapunut ja se on varmasti ollut selittämässä Atletin alakuloa, sillä Cholo ei ole saanut joukkuetta vielä yhteen. Moni onkin varma, että kyseinen kausi on jäämässä argentiinalaisluotsin viimeiseksi Atletin kanssa eikä alkukauden peliotteet ainakaan ole oleellisesti tuota käsitystä muuttanut. Derbi on kuitenkin aina oma maailmansa, jossa sattuma ja tunnepuolen asiat voivat muuttaa merkittävästi pelin kuvaa. Kaikesta alkukauden sekoilusta johtuen, Atleti lähtee paikallispeliin selkeähkö altavastaajana, mutta samalla Cholon ryhmää ei voi koskaan aliarvioida. Viikolla saalistettu comeback voitto Rayoa vastaan on varmasti tuonut lisää potkua joukkueen tekemiseen eikä patjantekijöiden syttymistä derbiin tarvitse kahta kertaa epäröidä.
Jose Gimenez ja Thiago Almada ovat varmuudella sivussa, Johnny Cardoson pelaaminen on epävarmaa.
Mahdollinen avaus:
--------------------- Oblak ------------------
-Llorente - Le Normand - Lenglet- Hancko-
-Simeone - Gallagher - Barrios - Gonzalez-
--------- Alvarez ------- Raspadori -----------
Real lähtee otteluun alla seitsemän ottelun voittoputki kaikki kilpailut huomioiden. Sarjassa meno on ollut puhdasta saldoa, mutta samaan hengenvetooon todettava, ettei otteluohjelma ole ollut haastavin, joten lauantaina nähdään ensimmäinen iso testi Xabin ryhmälle. Atleti tarjoaa aina Metropolitanolla ison haasteen, oli sen nykyformi mikä tahansa. Real saa pistää parastaan tiskiin, jos se mielii kolmen pisteen kera poistua ottelusta. Viimeiseen kahdeksaan keskinäiseen Metropolitanolla, Real on voittanut vain kahdesti, tasuriin päädytty neljästi, joten tasaista, mutta samaan aikaan myös vain kaksi vierasvoittoa kyseisellä ajanjaksolla on vähintäänkin välttävä suoritus. Carletton johdolla Atletin bussia ei saatu murrettua kovinkaan montaa kertaa, joten Xabin kanssa homma ei ainakaan huonommaksi voi enää mennä. Xabin oltua Kusen kohtasi Ticon kahdesti UCL-kentillä, eikä onnistunut voittamaan kumpaakaan, joten omanlaisensa peikko myös Xabilla on vielä vastassa.
Loukkaantumisten osalta ei suuria muutoksia ole tapahtunut viime viikkoina. Mendy, Rüdiger ja Trent jatkavat edelleen toipilaana, muilta osin päästään ykkösillä matkaan.
Mahdollinen avaus:
------------------ Courtois ------------------
-Carvajal- Militao- Huijsen- Carreras-
--------Tchouameni — Valverde ---------
------------------- Arda ---------------------
-Mastantuono - Mbappe - Vini jr. -
Alonson aikakaudella näiden mahdollisen avauskokoonpanojen laadinta on ollut vaikeampaa kuin vuosiin, sen verran erilaisia formaatioita ja vaihtoehtoja on nähty. Derbiin kuitenkin on kahdeksan varmaa avaaajaa, eli veskari, puolustuslinja sekä Tchouameni, Fede ja Mbappe. Vini pelasi erinomaisen pelin Levantea vastaan, joten hän avannee, Xabilla vaikka isot pallit onkin, ei se välttämättä riitä, jotta Vini tippuisi penkille - toisaalta jos brassin vire jatkuu samana kuin viime pelissä, ei penkitykseen ole syytäkään. Mastantuono jatkanee avauksessa niinikään. Bellingham on kuntoutumassa, mutta avauksenpaikka fyysistä vastustajaa vastaan voi tulla liian aikaisin, jolloin Arda jatkaa keskikentällä.
Mbappe on ollut alkukauden hyökkäyksen tehot. La Ligassa jo seitsemän häkkiä, eurokentillä pari lisää.
maheinon:
Vastaiskujen puolustaminen 2+3 formaatilla on paljon helpompaa kuin 3+2 formaatilla.
Jos Kroos-Casemiro-Modric kolmikko oli puolustuksellisistä syistä vastustajan 16. ulkopuolella lähes aina niin nyt meillä on säännönmukaisesti yksi keskikentän kolmikosta 16. sisällä joka hyökkäyksessä. Kun samalla saavutetaan myös parempi kyvykkyys vastahyökkäyksen vastaanottoon niin onhan tämä iso parannus.
Tervehdin suurella ilolla perinteisen 10 -paikan pelaajan paluuta Madridiin.
TAMI:
Chris laittaa parasta pöytään viikosta toiseen :peukku_ylos:
Jostain syystä olen itse hyvinkin luottavainen, että Xabi tämän hoitaa. Joukkueen laajuus on tällä hetkellä loistava, koska penkiltä saadaan sisään oikeasti peliä muuttavia ukkoja.
Sanoisin, että Real alkaa olla todella vaikea voitettava, kunhan kehityskäyrä jatkuu ylöspäin. Jopa pieniä (oliko) 2016-17 kauden b-joukkue viboja löytymässä.
Toivottavasti Vinillä on tänään peli-ilme kohdillaan.
TAMI:
Courtois; Carvajal, Militao, Huijsen, Carreras; Tchouaméni, Valverde, Bellingham, Güler, Vinicius y Mbappé
Jude marssii avaukseen. Saa nähdä, onko Arda ”vanhalla paikallaan” RW:nä vai miten tuo muotoutuu.
Ticon avaus:
Oblak; Llorente, Le Normand, Lenglet, Hancko; Giuliano, Barrios, Koke, Nico González; Julián y Sorloth.
maheinon:
Sorloth houkuttelee Militaon paikaltaan, Alvarez juoksee syntyneeseen tyhjään tilaan. Nyt tarvitaan toppareilta malttia.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta