Kuruntien Oilers - Riihimäen Lions 0 - 1
Katso ottelu: HT Live
Päivämäärä: 19.5.2007 kello 20.00
MatchID: 118224454
Stadion: Niskoksen Urheilukenttä
Yleisöä: 45637
Pimeä taivas sai Niskoksen Urheilukenttä-stadionin 45637-päisen yleisön hermostuneeksi, mutta sateelta kuitenkin vältyttiin. Kuruntien lähti peliin strategisesti 3-5-2-kokoonpanolla. Kokoonpano: Ibn-Bilal - Pavlović, Valli, Myrstedt - Marvits, Valdemarín, Andrei, Waldacker, Moisiolahti - Gadziała, Gullund.
Riihimäen päätti aloittaa ottelun 4-4-2-muodostelmalla. Kokoonpano: Cagigal - Rouko, Carvalhal, Jarry, Ingerslev - Häkkänen, Virjonen, Fausto, Machuca - Söderström, Miliszewski.
Riihimäen oli selkeästi päättänyt lähteä vastahyökkäykseen aina tilaisuuden tullen. Riihimäen joutuu tulemaan toimeen ilman yhtä pelaajaa. Tonni Ingerslev loukkasi jalkansa pahasti. Vaihdosta kentälle tuli Bjarne Christensen. Alejandro Machuca lähetti kulman, johon Henrique Fausto puski terävästi ohittaen maalivahdin puskullaan. 0 - 1! Riihimäen sai mainion paikan hyödyntää vastahyökkäyksiään 39. minuutilla, mutta Paavo Virjonen epäonnistui viimeistelyssä surkeasti. Lesław Gadziała oli vain hiuskarvan päässä tasoituksesta. Kuruntien joutui kuitenkin hautaamaan haaveet maalista, kun Víctor Cagigal onnistui ohjaamaan laukauksen kulmaksi. Tilanne oli tauolle mentäessä 0 - 1. Kuruntien nosti pallonhallinnan 87 prosenttiin ja hallitsi ottelua.
59 minuuttia oli temmelletty, kun Lesław Gadziała oli erittäin lähellä tasoittaa ottelun kaukolaukauksella. Veto suuntautui kuitenkin hieman yli riman. Johan Gullund tälläsi mahtavasti maalille, kun kello näytti 70 minuuttia pelatun. Kaukaa ammuttu laukaus oli menossa maaliin, mutta yksi vieraiden puolustajista sai jalkansa väliin, ja tuloksena oli vain kulmapotku. Riihimäen oli pienessä ahdingossa, mutta sai purettua tilanteen. Purkupallo käynnisti vastahyökkäyksen, minkä seurauksena Pekka Söderström pääsi vapaasti vastustajan rangaistusalueelle. Laukaus kimposi kuitenkin ylärimasta katsomoon. Kuruntien nosti pallonhallinnan 90 prosenttiin ja hallitsi ottelua.
Joukkueen Kuruntien tärkein pelaaja oli Jerónimo Valdemarín. Toisaalta Lesław Gadziała pelasi surkean ottelun. Richard Jarry esitti kunnioitettavia otteita Riihimäen-paidassa. Toisaalta Paavo Virjonen pelasi surkean ottelun. Ottelu päättyi 0 - 1.