Kirjoittaja Aihe: Omien pelien tuloksia.  (Luettu 11147 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Petri P

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 1113
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #40 : 26.05.2003, 10.16.52 »
Sarja avattiin viime viikolla kotitappiolla ennakkoon huonompaa joukkuetta vastaan  :keskari:  Myllytettiin suorastaan madridmaisesti vastustajan päädyssä, mutta ei saatu kuin yksi maali aikaiseksi, kun taas vastus käytti liki 100%:sti tilanteensa. Meidän selkeän hallinnan jälkeen vihulainen korjasi onnekkaat pisteet 1-2 -lukemin.

Huomenna seuraava peli. Ennakkoon pitäisi olla tasainen, mutta mistäs näistä koskaan tietää...

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #41 : 05.06.2003, 14.33.26 »
Viime viikolla pelattiin yhtä sarjan ennokkosuosikkia Joensuun Palloseuraa vastaan vieraspeli, alku oli loistava, tein 0-1 maalin 12 metristä takatolppaa hipoen 15. minuutilla. Vastustajan syöttömylly kuitenkin toimi, ja kuittaus tuli valittömästi. 1-1 taukotulos. Toisella jaksolla puolustus sortui muutamaan miesvartiointivirheeseen, joita ei tällä tasolla saa tulla, niinpä lopputulos hyvästä taistelusta huolimatta oli 5-1. Sainpas kuitenkin 7.5 euron aterialahjakortin vierasjoukkueen parhaana pelaajana.

Toissapäiväna otettiin kauan kaivattu avausvoitto sarjan neljännessä pelissä keskikastin Kiuruveden Palloa vastaan. Meillä oli peli hallussa eka jaksolla (1-0), mutta heti toisen alkuun vastustaja tasoitti hässäkkämaalilla. Peli tasoittui, mutta meidän lainamieskaksikko joka on rutinoitunut kakkosen otteluissa rakenteli peliä ja katkoi keskikentällä varmasti. Joskus 20 minuuttia ennen loppua Tuli 2-1 johtomaali, minä pääsin kärkeen vaihdosta 80 minuutilla, ja juuri ennen loppuvihellystä laitoin poikittaissyötöstä loppulukemiksi 3-1.

Kahdessa viime ottelussa 100 minuuttia peliaikaa ja 2 maalia, hyvä jakso menossa!
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Petri P

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 1113
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #42 : 06.06.2003, 08.58.44 »
Maalintekijä Jumalan armosta?  ;) :tuoppi:

Meillä on myös pelattu pari kierrosta eteenpäin.

Käytiin toisessa matsissa hakemassa pisteet 0-2 -vierasvoitolla. Edellinen peli päättyi roiskinnan jälkeen 0-0. Tosin sarjajohtajaa ja yhtä ennakkosuosikkia vastaan, joten pitää olla tyytyväinen pisteeseen, kun oltiin suurin osa ajasta hieman jyrän alla. Itseni olen löytänyt vuoroin kärjestä, vuoroin keskikentän keskustasta. Tilastomerkintöjä nolla, eli ei maaleja eikä kortteja. Jospa ensi ottelussa sitten...  :peukku_ylos:

Tomí

  • Viestejä: 222
  • Kalju nykyäs!
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #43 : 07.06.2003, 21.55.43 »
Oma kausi on alkanut uudenmaan kutosdivarin kolmonnessa lohkossa seuraavasti. Eka matsi 0-0 kotona. Nihkee peli. Toinen matsi voitettiin 4-0 vieraissa, ja kolmannessa saatiin luovutusvoitto kun vastustaja ei saanu tarpeeksi jätkiä peliin. Sitten 0-1 tappio vieraissa ja viimeksi 2-0 voitto kotona. Oma saldo ei maaleja, yksi maaliin johtanut syöttö ja hirveästi vaihtopenkin kulutusta.  :) Seuraavat matsit viikon päästä, sunnuntaina ja maanantaina. Molemmat vieraspelejä. Mut ei kykene ku on provinssirock!
Saatiin Uusimaa-Cupissa vastaamme City Stars Lahdesta. Pelaa vissiin kolmosdivaria. Pääsee pelaa legendoja vastaan, kun Ismo Lius astuu kentälle meitä vastaan. Oi-joi!  :)

Petri P

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 1113
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #44 : 09.06.2003, 08.57.42 »
Pääsee pelaa legendoja vastaan, kun Ismo Lius astuu kentälle meitä vastaan. Oi-joi!  :)

Ooh!  :o

Huomenna pelataan taas. Tälläkin kertaa yhtä ennakkosuosikkia vastaan. Harkkamatsi kauden alla (tai siis talvella pakkasessa...) päättyi 1-1. Molemmat joukkueet pyrkivät vauhdikkaaseen syöttelypeliin, joten pitää toivoa ettei hiekkakenttä tapa tätä intoa ja muuta ottelua roiskintaan  >:(

Tahtoo nurmikentälle! Oulun liikuntaviraston ja muiden kaupungin isien toimintaa valottaa seuraava Kalevan artikkeli:
http://www.kaleva.fi/html/JTpage323617.html

Oulu ei ole futisystävällinen kaupunki..? Mainittakoot vielä, että jutussa mainittu Huuhkajanpuisto sisältää muutaman pienen nurmikentän, joiden taso on ihan järkyttävä...  :keskari:
« Viimeksi muokattu: 09.06.2003, 08.58.38 kirjoittanut Petri P »

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #45 : 12.06.2003, 12.24.57 »
Viime Torstaina käytiin Warkaus JK:n kakkosjoukkueen (jossa kylläkin oli neljä ykkösjoukkueen pelaajaa) vieraana.

Meidän lainakärki teki alussa 0-1, roikku moken käsien kautta maaliin. Peli oli ensimmäisellä jaksolla hallussa kuin Suomella Italiaa vastaan, mutta niin vain vastustaja tasoitti puolen tunnin kohdalla merkkausvirheestä johtuen.

Siitä meni viisi minuuttia, kun avausmaalin tehnyt kärki kuljetti laitaan, kyttäsin 10 metrissä ja huusin "anna tulla" Sieltä tuli metrin korkuinen pallo, pudotin sen vasurilla oikealle ja kun pakki keräsi onkimatoja tykitin oikeaan yläkulmaan.

Toisella jaksolla syötin kaverin läpi, tämä kaadettiin takaapäin rangaistusalueella, mutta tuomarilla ei ollut kanttia viheltää pilkkua.

Vastustaja tasoitti melkein ainoasta hyökkäyksestään, minkä jälkeen meillä oli armoton myllytys, mutta maaleja ei enää saatu, 2-2 ja vieraspiste ennakkoon arvioitua kärkipään porukkaa vastaan.
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #46 : 18.06.2003, 16.18.37 »
SaPalle hävittiin 3-0, peli oli hallussa, mutta jostain syystä maalipaikoista (joita oli luvattoman paljon) ei tehty maaleja. Lieneekö johtunut siitä, kun paras maalintekijä (toisin sanoen minä) joutui istumaan penkillä 85 minuuttia. Vituttaa.
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Tomí

  • Viestejä: 222
  • Kalju nykyäs!
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #47 : 11.08.2003, 17.06.48 »
Joukkueemme taistelee noususta Uudenmaan V-divariin. Se tosin vaatii pelkkiä voittoja loppukaudelle. Tällä hetkellä ollaan kolmansia 5 pistettä johtavasta.

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #48 : 19.08.2003, 15.34.17 »
Meillä alkaa olla tavoite (kolmosen sarjapaikka) plakkarissa. Itsekin pääsin pitkästä aikaa viime pelissä pelaamaan siedettävän peliajan, eli 20min. Siedettävä se oli siksi, koska normaalisti meidän "kilpikonnapuolustusta 80min" -taktiikkaa soveltava valmentaja pelkää laittaa maalintekijöitä kentälle koska puolustus kärsii (peliaikaa tullut normaalisti 0-10min). No pitihän sitä kiittää luotosta ja tehdä voittomaali että pääsee taas hyvillä mielin penkille istumaan, ja kuittailemaan koutsille kun maalipaikat ei mene sisään.
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Petri P

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 1113
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #49 : 20.08.2003, 10.59.18 »
Oma kauteni on ollut ohitse jo jonkin aikaa. En ole pelannut kuin yhden puoliajan (sitäkään en kokonaan) sitten kesäkuun lopun. Sitkeä nilkkavamma pitää sivussa  :'(  Totesin etten pelaa tällä kaudella enää, kun siitä ei ole iloa itselle eikä joukkueelle. Joukkueemme taistelee putoamista vastaan IV-divarissa. Tällä kaudella täällä on kaksi nelosen lohkoa, joista puolet joukkueista putoaa ensi kaudeksi perustettavaan V-divariin. Kaksi kierrosta jäljellä ja sitten  :tuoppi:

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #50 : 10.09.2003, 14.37.30 »
Meillä on mennyt pelit siihen malliin, että tauolla on oltu 1-1 tilanteessa ja joillakin läskeillä loppuu kunto toisella jaksolla, varsinkin niillä nelikymppisillä pakeilla. Minkäs teet kun on sairastuvalla ja pelikiellossa ukkoja niin voi vain valmentajan ottaa kentälle konttaamaan. No viime pelissä oli kaiken huippu kun tein 1-1 tasoituksen ekalla puoliajalla ja olin muuten aika työttömänä yksin kärjessä niin sain vierasjoukkueen parhaan pelaajan palkinnon, 15 senttinen pokaali tuli hyllylle. 6-1 tuli turpaan, puolustus alkoi vuotaa tuttuun tahtiin toisen jakson alettua.
« Viimeksi muokattu: 10.09.2003, 14.38.19 kirjoittanut Roberto »
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #51 : 17.09.2003, 13.38.33 »
Joopa joo. Tähtivalmentaja päätti pelata kilpikonnapuolustusta ja laittoi puolustajan joka ei ole tehnyt yhtään maalia vuoteen yksinään kärkeen ja meitsin penkille. Minuuttia ennen loppua johdettiin 2-1, mutta hävittiin 2-4. Eipä ole hurraamista.
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #52 : 26.09.2003, 15.04.44 »
No nyt se tollo valmentaja antoi näytönpaikan kun oli kauden viimeinen peli ja pakkovoitto että pysyttäisiin sarjassa. Täydet 90 minuuttia pelasin, kun ei ollut vaihtomiehiä mukana niin oli pakko laittaa kaikki kentälle. Eka puoliskolla oli paikkoja, mutta oltiin 4-0 häviöllä tauolla. Vaihdoin kopissa Adidas World Cupit (että osaa olla paskat kengät) Diadoriin ja heitin viimeiseen puoleen tuntiin hattutempun. Tosin yksi seikka mikä auttoi asiaa oli kun ensimmäisellä jaksolla linjamies heilutti lippua varmuuden vuoksi aina, kun pääsin läpiajoon, vaikka olisin lähtenyt alle puolesta kentästä. Ensin se katsoi syöttöä ja sitten alkoi huitoa kun näki 10 sekunnin päästä että puolustus oli jäänyt 10 metriä jälkeen, aika pelle. Toisella jaksolla oli onneksi meidän hyökkäyspäässä linjamies jolla pää kääntyy sata kertaa nopeammin, niin ei lippu noussut turhan takia. Eipä paljon hattutemppu auttanut, kun vastustajan kärjet tekivät 5, 3, ja 1 maalia, 10-3 -tappio ja muutto sarjaporrasta alemmaksi neloseen.

No kuitenkin tuli tehtyä 8 maalia, mikä on yli maali/90 minuuttia jonka laitoin tavoitteeksi kauden alussa. Sieltä penkiltä on hankala panna palloa pussiin, joten kunnon peliajalla 20 maalia olisi ollut lähellä, ja sitä myöten sarjapaikka selvä. Ennen kaikkea harmittaa kun joutui olemaan penkillä niitä joukkueita vastaan joilla oli sen tason puolustus, että siellä voi vaikka pyöriä ympyrää viitisen minuuttia pallon kanssa. Oli tuskaista katsella kun kaverit ei saa palloa rysään varmoista paikoista.
« Viimeksi muokattu: 26.09.2003, 15.06.28 kirjoittanut Roberto »
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #53 : 30.09.2003, 15.38.39 »
Menee yksinpuheluksi, mutta menköön! Taitaa se sarjapaikka sittenkin säilyä, vaikka putoajan paikalle jouduttiinkin. Meidän lohkon voittaja nimittäin selvitti nousukarsinnat ja pelaa kakkosessa ensi kaudella, joten tänne tarvitaan yksi joukkue lisää kolmoseen. Koska olimme lohkon toiseksi viimeinen, se paikka kuuluu meille.

Puheenjohtaja tosin sanoi, että joukkuetta uusitaan rajulla kädellä, 10-15 uutta miestä tarvitaan. Ja valmentaja saa luvan ruveta muihin hommiin.
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #54 : 05.11.2003, 13.57.31 »
Neloseenhan sitä lopulta jouduttiin, kiitos KuPS:lle jonka pamput nerokkaasti päättivät siirtää A-junnut kolmoseen pelaamaan. Naurettavaa touhua, kukaan ei ole siihen tyytyväinen, eivät edes pelaajat itse.
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #55 : 10.02.2004, 15.16.42 »
Kausi on nyt virallisesti avattu, kaksi peliä on ollut, ja kaksi tappiota tullut. Pelissä ei ole ollut hurraamista, ja jostain syystä se vaihtopenkki on taas tullut tutuksi.
Ja viime pelissä puolen tunnin peliajalla tuli maali tehtyä.

Mieluummin pidetään jotain virtahepoja kentällä, sitten ihmetellään, kun "ei ole maalintekijöitä".  ???
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Roberto

  • Viestejä: 685
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #56 : 24.02.2004, 15.01.10 »
Männä viikolla pelattiin harjoituspeli SiPS 2 vastaan, voitettiin 2-1. Lähinnä ajettiin uusia kavereita sisään ja kierrätettiin porukkaa aika paljon. Oma peli meni tällä kertaa "naatiskelun" puolelle, jos edessä oli linja maalille ja sivulla muutama vastustaja, niin tuli pyöräytettyä ne vastustajat ja syötettyä kaverille mieluummin kuin olisi mennyt läpi varmaan maalipaikkaan. Kokemus sekin, ja itseluottamuksen kannalta parempi vaihtoehto.  ;D
Miten kausikorttiavaukseenjäähdyttelijän voi valita vuoden pelaajaksi maailman kovimpiin kuuluvassa liigassa?

Petri P

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 1113
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #57 : 07.04.2004, 08.41.32 »
Cupissa porskuteltiin helpohkosti toiselle kierrokselle  8)

Petri P

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 1113
Re:Omien pelien tuloksia.
« Vastaus #58 : 10.05.2004, 20.58.27 »
Cupissa porskuteltiin helpohkosti toiselle kierrokselle  8)

... ja kolmannellekin, kunnes tuli seinä vastaan... kausi käynnistyy lauantaina ja viimeinen harkkamatsi voitettiin 0-2 -lukemin. Jospa tällä kaudella säästyisi pahemmilta kolhuilta ja voisi pelata enemmän kuin puolet peleistä  ::)

Mites muilla?