Kirjoittaja Aihe: Football Manager 2009  (Luettu 29557 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Mágico Madrid

  • Viestejä: 6678
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Vs: Football Manager 2009
« Vastaus #80 : 04.04.2023, 18.06.31 »




Paljon vettä virannut Manzanaresissa edellisen päivityksen jälkeen. Sen verran paljon, että Graneron osoitekin on vaihtunut useampaan kertaan. Madridista lähtö Bayerniin muistaakseni kolmannen kauden jälkeen. Madridin ajalta tosiaan kaikki pystit voitettiin vähintään kerran.

Bayernissa suoritettiin rimaa hipoen. Kansallisesti toki mestaruudet cupeista ja liigasta molemmilla kausilla. Euroväännöistä ei jäänyt pokaalia talteen.

Munchen vaihtui sitten Pariisiin ja lopputulos oli aika samanlainen. UCLssä käytiin häviämässä finaali muistaakseni Kloppin Realille. Pari kautta riitti PSGssä, kun kaikki kansalliset pystit oli taskussa.

Pariisista osoite vaihtui saarille ja Chelseaan. Lontoossa riitti yksi kausi, koska alun perinkin tahdoin mielummin Italiaan kuin sumuisille saarille. Ei vaan sattunut olemaan mielenkiintoisia paikkoja vapaana. Chelsean reissulta jäi Valioliigasta kolmas sija ja FA cupin finaalitappio, mutta se tärkein eli Euroopa Liiga voitettiin tulevan Valioliigamestarin Tottenhamin kustannuksella. Hetken miettisin, että pitäisikö yrittää valloittaa Valioliiga Chelsean kanssa. Koin kuitenkin, että 20-30 miljoonan siirtobudjetilla ei vakavasti voi mestaruudesta taistella. Ei se piste-ero päättyneellä kaudella suuri ollut, mutta seuran rahatilanne aivan kammottava. Näin ollen jätin Boehlylle eroanomuksen ja pakkasin kamat. Jäi kyllä harmittamaan FA Cupin finaalitappio 1-0 Wolvesille. Taisi Eurooppa Liiga juhlimiset viedä parhaimman terän.

Heinäkuussa olikin pari mielenkiintoista paikkaa auki. Valioliigassa City oli mollivoittoisen kauden jälkeen potkinut Tuchelin mäkeen. Valioliiga ei kuitenkaan inspiroinut enää, vaikka mestaruuden tahtoisinkin siellä voittaa. Ehkä sitten myöhemmin. Yksi avoin paikka löytyi Portugalista ja tarkemmin sanottuna Sportingista. Haastattelun jälkeen olin jo vastaanottamassa työpaikkaa, kunnes Artetan pois potkinut AC Milan tahtoi keskustella tulevaisuuden suunnitelmista. Sen suuremmitta puheitta tartuin AC Milanin 3 vuotiseen soppariin.

AC Milan oli edellisellä kaudella sijoittunut UCL paikkojen ulkopuolelle ja Arteta tosiaan sai lähteä. Joukkueessa on vielä vuonna 2032 joitain samoja naamoja kuin oikeassa elämässä ja isoilla sopimuksilla. Heti ensi alkuun päätin, että pientä nuorennusleikkausta pitää ruveta suorittamaan. Leaon sain puhuttua jäämään sopimuksensa loppuun, kun taas esim. Theo Hernandezin päästiin UCL-peleihin Barcelonaan. Uusia pelaajia on tullut jonkin verran, mutta vielä isoimmat investoinnit tekemättä. Pari paluumuuttajaa Locatellin ja Pobegan muodossa leventämään keskikentän tarpeita. Eivät todellakaan nuoria poikia ole, joten ehkä nuorennusleikkaus jää vaan teoriatasolle :D Hiljaa hyvää tulee, rakennetaan nyt tämä kausi ja katsotaan mihin riittää. Täällä olisi tarkoitus olla hieman pidempään kuin pari kautta.

Matkan tarkoitus siis voittaa mahdollisimman monta pystiä eri puolilla maailmaa. Nyt tosiaan näyttää tältä, voitettu vähintään kerran:

Champions League       Real Madrid
Europa League             Chelsea
Europa Super Cup        Real Madrid
La liga                         Real Madrid
Copa del Rey                Real Madrid
Bundesliga                    Bayern München
DFP Pokal                      Bayern München
Ligue 1                          PSG
Coupe de France             PSG
Coupe de la Ligue            PSG
UEFA European Under-21 Championship             Espanja
« Viimeksi muokattu: 26.11.2024, 16.12.04 kirjoittanut Mágico Madrid »
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!