RealMadridFIN::foorum

Real Madrid => Keskustelua Real Madridista => Aiheen aloitti: pälle - 16.01.2012, 18.06.59

Otsikko: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: pälle - 16.01.2012, 18.06.59
(http://www.blogys.net/UserFiles/image/futbol/2011/noticias/04/copa-rey01.jpg)
http://www.youtube.com/watch?v=pDnnIaJaUt0 Tästä alkutahdit koko viestilleni :)

Real Madrid kohtaa keskiviikko-iltana klo 23 Suomen aikaa FC Barcelonan. Joukkueet ovat kohdanneet viimeisen vuoden aikana niin monta kertaa, että asiaa ei voi kummemmin enää edes tunnelmoida.

Kuninkaan CUP on edennyt kahdeksan parhaan vaiheeseen, ja jättiläiset kohtaavat tänä vuonna jo puolivälierässä.

Copa del Reyn puolivälierät:
osa 1. Real Madrid - Barcelona ke 18.1. klo 22:50 CANAL+ Urheilu
osa 2. Barcelona - Real Madrid ke 25.1. klo 22:50 CANAL+ Urheilu


Lainaan tähän kuvan Marcalta/FF2:lta, jossa Realin mahdollisia avauskokoonpanoja ylihuomiselle.

(http://estaticos03.marca.com/imagenes/2012/01/12/futbol/equipos/real_madrid/1326330443_extras_noticia_foton_7_1.jpg)

Itse en laittaisi di Mariaa avaukseen, vaikka mies kuntoutuisikin. Callejonille avauspaikka oikalta laidalta ja Enkeliä sitten mahdollisesti vaihdosta kehiin. Muuten 3. vaihtoehto olisi mielestäni paras.

Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Real Madrid para siempre - 16.01.2012, 18.39.18
Olen itse sitä mieltä, että lassin olisi hyvä pelata keskellä, koska on vain yksinkertaisesti fyysisesti vahvempi kuin khedira ja coentrao.(khedira tulee sitten vaihdosta ratkomaan pelin) :laugh:

Oikeaksi pakiksi Arbeloa olisi mielestäni paras vaihtoehto puolustus taitojen takia, mutta on pelikiellossa. :peukku_alas: Lass ja Coentrao muut vaihtoehdot ja jos jompi kumpi on keskellä niin toisen on sitten oltava oikeana pakkina.

Callejon on liekeissä, joten avauksen paikka on hyvin mahdollinen ja jos ei pää kestä, niin enkeliä tilalle.

JA jos CR:ää ei kiinnosta niin vaihtoon vaan ja 2 hyökkääjän taktiikalla palloa boksiin sieltähän ne maalit tehdään. ;)

Ps. Voisi Mou lukea tämän ja pistää pojat keskittymään ERIKOISTILANTEISIIN!!!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 17.01.2012, 14.18.07
Enkelin varaan ei ensimmäisessä osaottelussa rakenneta välttämättä mitään, koska Nuudeli ei ilmeisesti ole täydessä kunnossa. Mou: "Di Maria is not as good as expected. The feelings are not the best but we will wait" eli huomenna nähdään onko pelikunnossa.

Yleisesti ottaen nämä tämänkertaiset Copan Klassikot eivät Klassikoiden veroista kiimaa allekirjoittaneessa nosta. Viime kaudella oli hyvä katkaista pokaaliton putki Copan voitolla, mutta tällä kaudella Realilta vaaditaan jo isompia pystejä, joten siinä ei yksi Copa del Rey suuntaan eikä toiseen paljoa paina.

Paras asia mitä voittamalta Real saavuttaisi on tuon isohkon "voittamisen pelon" selättäminen Barcaa vastaan. Viime kaudella Klassikoissa tuli joissain peleissä pataan niin joukkuepelillisesti kuin yksilöinäkin. Tällä kaudella taas, ja varsinkin La Liga-klassikossa, pataan tuli pelkästään sen vuoksi, että Barcelonan yksilöt pelasivat lähempänä omaa tasoaan kuin Realin vastaavat.


Arbeloan, Khediran ja mahdolliset Di Marian sekä Pepen loukkaantumiset syövät jonkunverran variaatioita pois Realin tulevasta ryhmitelmästä. Todella vaikeaa miettiä oikeastaan ollenkaan Realin tulevaa avausta. Syitä:

Allekirjoittaneen oma toive avauksesta, mikäli Pepe ja Di Maria ovat sivussa:
------------------Pipita-------------------
Benzema--------Özil----------Callejon
------------Xabi--------Coentrao-------
Marcelo----Ramos----Varane----Lass
-------------------Iker--------------------

Mikäli yllä mainitut herrat ovat mukana:
-----------Pipita---------Benz----------
-------Özil--------------------Di Maria--
------------Xabi--------Coentrao-------
Marcelo----Ramos----Pepe-----Lass
-------------------Iker--------------------

Huom. Ei Cristianoa. Perustelut: Barcelonasta on tullut sellainen peikko Cristianolle, joten viedään paineita pois laittamalla lusitaani avaamaan penkiltä.


P.S. Tätä viestiä kirjoittaessa alkoi heti kiima kohoamaan.  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 17.01.2012, 15.39.03
Taisi menna Pepe ja Varane väärin päin ;)

Itsekin jättäisin Ronaldon avauksesta, voisi sitten tulla toisella puoliajalla tuoreilla jaloilla puhkomaan Barcan puolustusta. Varsinkin Pique on ottanut aikamoisen yliotteen Ronaldosta ja olisi hyvä päästä rikkomaan tuo asetelma, varsinkin kevään tosipelien vuoksi.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 17.01.2012, 16.27.38
Taisi menna Pepe ja Varane väärin päin ;)
Onpas meikäläisellä ollut viime aikoina ongelmia saada noita avauksia oikein kirjoitettua...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: PUTA BARCA - 17.01.2012, 16.50.38
                           Benzema
                    --------------------------
                   CR7-------Özil---Di maria
                     -----------------------------
                  Xabi alonso---Lass/Coentrao   
                    -----------------------------------
                Marcelo---Ramos---Pepe---Lass/Coentrao     

                            4-2-3-1
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Huoltra - 17.01.2012, 20.42.53
Jahas no laitetaan sitten oma toive:

        ---------Benz--------
 CR----------Kaka----------Callejon
         Alonso----Lass
Marcelo-Pepe-Varane-Ramos
                   Iker



-Cr:llä on peikko mutta josko edellisvuoden ratkaisu toisi tähän peliin rentoutta..hmm tiedä häntä mutta miestä tarvitaan vaikka vain siihen että sitä sitoo 2-3 miestä jolloin antaa tilaa muille..

-Callejon ehdoton avaus

-Coentraota ei avaukseen vaan Varane Pepen kanssa ja Ramos vanhalle tontille koska Arbeloa puuttuu..Miksi ei Coentrao niin siksi kun miehen esitykset ovat vain olleet liian heikkoja tällaiseen peliin.. Varane taas on ollut jäätävä kun on pelannut..

-Lass keskellä koska tuota terrieriä ei pääse pakoon kukaan!

-Yllätys vetona Kaka.. Ehkä vaan siksi että yleisesti kun mies on pelannut niin silloin on tapahtunut ja jos avauspaikka sytyttäisi ukon todelliseen hurmokseen varsinkin barcaa vastaan..tämä on siis vain ehkä mutta silti salainen toive ;)
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 17.01.2012, 21.36.06
En tässä kipeänä ollessa paljoa jaksa kirjottaa, mutta sanotaan nyt se, että nyt olisi hyvä aika Valkoisten näyttää, ettei Barca ole mikään ylitsepääsemätön este. Joka jätkältä olisi nyt tärkeää saada se Barca-pelko pois korvien välistä, keskittyä pelaamiseen, ja hoitaa homma kotiin.

Viimeistään viime joulukuun klassikko osoitti, että aiempien pelien vireellä ei ole juuri mitään tekemistä klassikoiden kanssa. Varsinkin Barca ( :( ) herää näihin tastoihin aina ihan erilailla, kuin muita joukkueita vastaan. Ennen supercopan ja La Ligan otteluita Real oli ollut otteluissaan selvästi vahvempi ja lähti otteluihin ennakkosuosikkina, mutta kuitenkin Barca pystyi kääntämään nekin ottelut edukseen.

En siis tällä kertaa vaan millään uskalla lähteä tähän ottelusarjaan optimistisena, se ei viimeaikaisten klassikoiden jälkeen yksinkertaisesti onnistu. Mutta haluan nähdä samanlaista peliä Realilta, jota se pelasi supercopassa. Jos ei samanlaista, niin ainakin sellaista, joka näyttää huippujoukkueen pelaamiselta. Hermostuneisuutta ei nyt mielellään näkisi yhtä paljon, kuin sitä monesti Barcaa vastaan on ollut.

Saa nähdä, onko Real kenties juuri nyt parhaimmillaan, kun se ei lähde otteluun ennakkosuosikkina, eikä se ole tämän vuoden puolella erityisemmin vakuuttanut. Vastaavanlaisista asetelmista ei olla vähään aikaan klassikkoon lähdetty.

Ronaldoon itsellä edelleen luottoa, nyt kentälle tekemään kaikkensa ja todistamaan samaansa kritiikit vääriksi. Toivon ja uskon, että mies voi nousta huomenna omalle tasolleen ja iskeä muutaman häkin.

Toivokaamme loistokasta jalkapalloiltaa huomiselle! :peukku_ylos: :tuoppi:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 17.01.2012, 21.43.43
Alkuvuonna Realin peli on ollut jotenkin hukassa ja ihme pyristelyillä on saatu voitot kasaan. Pelkään että huomista vastustajaa vastaan ei pyristelemällä pärjätä, vaikka sekin poppoo on ollut melko tehoton, viimeksi jopa kotonaan ongelmissa keskikastin joukkueen kanssa.

Klassikot on kuitenkin arvaamattomia, entäpä jos tällä kertaa Madridin pelaajat saisivat itsensä parempaan hurmokseen kuin katalonialaiset?

Rehellisesti sanottuna olen skeptinen tämän ottelun ja otteluparin lopputuloksesta. Ja jos näin muodoin tripla ei ole mahdollinen, niin juurikin Copa del Rey -pysti on onneksi näistä kolmesta arvottomin.

Ja vaikka en otteluparin voittoon uskokaan, niin olisin mielelläni väärässä: Mesut ja Cristiano (hyökkäysosaston eniten kritisoidut?) tehopisteillään nuijikoon nurmikenttään raukkamaiset ajatukseni!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Heinämies - 18.01.2012, 07.56.30
Näin unta, että olin nauhoittanut matsin digiboxille.
Kun piti alkaa ottelua alusta katsomaan, olikin peliä pelattu jo 83 minuuttia. Barcan teatterikorkeakoululaiset pyörittivät peliä meidän päässä ja tilanne oli 1 - 2.

Ai niin, pelattiin tasaväkisesti kahdeksalla miehellä Barcan 11 vastaan.

Sit mä heräsin ja alkoi jo valmiiksi vatuttaan.  :keskari:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 18.01.2012, 10.46.33
Marcan veikkailuja illan avauksesta:
Paperiversio:                                               Verkkoversio:
-----------------Higuain-------------------           --------------Benzema-------------
Cristiano-------Kaka-----------Callejon           Cristiano------Özil-------Callejon
-----------Xabi----------Lass-------------            -------Coentrao-------Xabi--------
Marcelo--Ramos-----Pepe--Coentrao            Marcelo--Ramos----Pepe---Lass
-------------------Iker---------------------            -------------------Iker---------------
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 18.01.2012, 14.36.23
Jose pelailee vähän mediapeliä ja ilmoittaa illan kokoonpanoksi koko edustusjoukkueen, Khediraa myöten  :D

CONVOCATORIA DEL REAL MADRID
Porteros: Casillas, Adán y Mejías.
Defensas: Ramos, Marcelo, Varane, Albiol, Pepe, Coentrão, Arbeloa y Carvalho.
Centrocampistas: Lass, Xabi Alonso, Özil, Callejón, Sahin, Granero, Kaká, Altintop, Di María y Khedira.
Delanteros: Cristiano Ronaldo, Higuaín y Benzema.

Tuosta ei siis saada pienintäkään vinkkiä illan kokoonpanoa varten...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: PUTA BARCA - 18.01.2012, 14.43.53
                            Marca arvelee
                 
              --------------Benzema-------------
              Cristiano------Özil-------Di-maria
              -------Coentrao-------Xabi--------
              Marcelo--Ramos----Pepe---Lass
              -------------------Iker---------------
               
                  Real voittaa 2-1
                 Xabi ja di maria barcan babregas
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: PUTA BARCA - 18.01.2012, 14.46.42
http://veetle.com/index.php/listing#sports/popular/1

http://livetv.ru/en/

http://www.96tv.blogspot.com/
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 18.01.2012, 15.51.08
Näistä striimilinkeistä tulikin mieleen, että Canalin lähetystä ei taida nähdä Katsomosta tai mistään muualtakaan? Ei ainakaan osunut itselle silmään.

Vaikka nyt vähän tällainen "jämäklassikon" maku pelissä onkin, olisi sen noin 7e voinut Virkkusen selostuksesta ja hyvästä kuvanlaadusta maksaa.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 18.01.2012, 18.17.13
Näistä striimilinkeistä tulikin mieleen, että Canalin lähetystä ei taida nähdä Katsomosta tai mistään muualtakaan? Ei ainakaan osunut itselle silmään.

Vaikka nyt vähän tällainen "jämäklassikon" maku pelissä onkin, olisi sen noin 7e voinut Virkkusen selostuksesta ja hyvästä kuvanlaadusta maksaa.

Ehei, sitä sinä et sieltä saa. Aika outoa tosin, jos ei ole Katsomosta saatavilla.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: pälle - 18.01.2012, 19.40.57
http://www.youtube.com/watch?v=KaULek_BZ4M&list=UUWV3obpZVGgJ3j9FVhEjF2Q&index=1&feature=plcp
Johan oli Jose ympäripyöreä :D
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: PUTA BARCA - 18.01.2012, 20.38.37
Muuten onko Carvalho parantunut
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 18.01.2012, 20.40.17
Muuten onko Carvalho parantunut
ei ole...toivottavasti vihdoin 90 miljoonan mies tekee mitä hänen pitää :o
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 18.01.2012, 22.07.02
Barcelona tänään: Pinto, Alves, Puyol, Piqué, Abidal, Busquets, Xavi, Iniesta, Cesc, Alexis Sánchez y Messi.

Eli veskaria lukuunottamatta parhaalla mahdollisella mennään...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 18.01.2012, 22.09.51
Barcelona tänään: Pinto, Alves, Puyol, Piqué, Abidal, Busquets, Xavi, Iniesta, Cesc, Alexis Sánchez y Messi.

Eli veskaria lukuunottamatta parhaalla mahdollisella mennään...

Parhaata mahdollista vastaan tässä halutaankin pelata. Tuo Valdesin korvaaminen Pintolla ei hirveästi omasta mielestäni Barcan tasoa laske. Ihan pätevä mies Pintokin on, ja oli hemmetin hyvä Copan finaalissa viime keväänä.

Realin avaus:

Casillas, Altintop, Ramos, Carvalho, Coentrao; Xabi Alonso, Lass, Pepe; Benzema, Higuaín y Cristiano.

Mielenkiintoista... Altintop ja Carvalho??? Pepe pohjalla. Kärjessä sekä Pipita että Karim.... Huhhuh minkä pommin Mourinho järkännyt!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 18.01.2012, 22.15.50
Casillas, Altintop, Ramos, Carvalho, Coentrao; Xabi Alonso, Lass, Pepe; Benzema, Higuaín y Cristiano.

Altintop.. itkeäkö vaiko nauraa  :o

Muutenkin melkoisen "erikoinen" kokoonpano...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 18.01.2012, 22.17.53
No terve :o

Carvalho revitty ihan puskista tällaisen ottelun avaukseen, Altintop puolustuksessa, Pepe keskikentällä ja 4-3-3... Huhhuh... No, koska odotuksia ei oikeastaan ole, ei kai se tästä ainakaan heikkene. Jospa kaikki käsittämättömät valinnat saisivat joukkueen pelipäälle :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 18.01.2012, 22.20.58
Eli siis kun Mallorcaa vastaan ihmeteltiin, miksei Carvalho ole edes kokoonpanossa, niin sehän johtui totta kai siitä, että Mourinho säästeli miestä tähän peliin... ;D

Ei tässä kyllä tiedä yhtään mitä pitäisi ajatella. Kirves kaivoon jo nyt? ???
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 18.01.2012, 22.24.00
Realin avaus:

Casillas, Altintop, Ramos, Carvalho, Coentrao; Xabi Alonso, Lass, Pepe; Benzema, Higuaín y Cristiano.


Täh? Osaa se Mou ainakin yllättää, toivottavasti osaa voittaa kans!

 :-\ Hyvähän se on tietysti Öziliä lepuuttaa että voitetaan edes La Liga ...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 18.01.2012, 22.27.15
Varmaa on ainakin se, että noilla kokoonpanoilla pallonhallinta on n. 20-80 Barcelonalle. Varmaan Real varjelee omaa maalia ja riistojen jälkeen tuo tridente lähtee melkoisen lujaa kohti Barcelonan maalia.

Onhan nuo 8 alinta pelaaja(iker mukaanluettuna) sen verran kovaa kaliiberia, että ei Barcan nyt ihan helpolla pitäisi puhkoa Realin alakertaa. Ongelmana taitaa ennemminkin olla se, että miten noille 3 hyökkääjälle saadaan palloja...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Real Madrid para siempre - 18.01.2012, 22.36.35
Ei tämä taktiikka nyt niin huono ole!?!?

Puolustuksessa osaa jätkät puolustaa ja uskon, että Altintopilla ja Coentraolla on molemmilla haluja näyttää osaamisensa, joten eiköhän pojat pistä parastaan.
Keskikenttä on todella kova, siitä ei painimallakaan tulla läpi!
Hyökkäyspäähän olen varovaisen luottavainen uskon, että, jos jollakin tehdään maaleja niin tuolla kolmikolla yhdessä. Pelinrakennus voi tietysti olla ongelma Özilin puuttuessa, mutta uskon että Karim ottaa siitä tänään vastuuta ja hoitaa homman kotia.
Mourinho luultavasti painottaa tänään kurinalaisuutta, nopeaa ja oikea-aikaista prässiä ja nopeita suunnanmuutoksia.

Varovainen tulosveikkaus:3-1: Pipita 2 Cristiano pen. ; Fabregas
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 18.01.2012, 22.44.15
http://www.youtube.com/watch?v=iflASJ2mD3M

Näissä merkeissä joukkue saapui Bernabeulle, loistava tunnelma :peukku_ylos:!

Ja Realilla penkillä muuten: Adan, Kaka, Ozil, Granero, Marcelo, Albiol, Callejon
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 18.01.2012, 23.01.26
Alkuhämmästyksen jälkeen: voihan tuo toimiakin, katsotaan.

Nyt mennään  :traktori:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 18.01.2012, 23.14.10
MAAILMAN PARAS :pallo: :pallo: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 18.01.2012, 23.14.30
MAAILMAN PARAS :pallo: :pallo: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos:
:tuoppi:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 18.01.2012, 23.14.59
Nettietiketti mäkeen hetkeksi: HAISTAKAA KAIKKI KRIITIKOT PITKÄ VITTU!!!! Terveisin: CR7

Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 18.01.2012, 23.15.29
CRISTIAAANOOOOOOO :pallo: :peukku_ylos: :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Raulisti - 18.01.2012, 23.16.00
Kivasti pätkäs streamin ennen maalia... >:( :tuoppi:

Olisko kellään toimivaa?
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 18.01.2012, 23.16.41
Kivasti pätkäs streamin ennen maalia... >:( :tuoppi:

Olisko kellään toimivaa?

Sopcastilla katson itse sop://broker.sopcast.com:3912/112888
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Chris - 18.01.2012, 23.17.10
Antakaa nyt perkele streamia tänne!!

Canal+ pimeenä kuukausitolkulla ja kaikki streamit paskana..

RRRONALDOO!1  :tuoppi: :tuoppi:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 18.01.2012, 23.17.53
Oli muuten hieno alustus Benzemalta tuohon maalin. Juuri sellainen pallo mitä Cristiano tarvitsee ja rakastaa  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 18.01.2012, 23.21.05
Tomiva striimi, mutta pitää asentaa niiden oma web player

http://www8.livetv.ru/webplayer2.php?t=livevdo&c=8ba3375745dac348172e3e59db743b41486e8cbac9f163ab9d&lang=en&eid=102223&lid=27059&ci=55&si=1

e. Tässä on se ainoa oikea kieli, eli espanja.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 18.01.2012, 23.22.08
Tossa loistostriimi jos venäjän kieli ei häiritse:

http://livetv.ru/en/eventinfo/102223_real_madrid_barcelona/

Ja #3 Aliez.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 18.01.2012, 23.32.43
Iniesta vie Altintopia jatkuvasti  :-\
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Guti_vision - 18.01.2012, 23.46.29
Hei nyt Sergio ne nappikset oikeisiin jalkoihin ku ei meinaa pysyä pystyssä eikä kesot oikee löytää osotetta
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Petriensio - 18.01.2012, 23.51.20
ihanaa toi ronaldon puolustus pelaaminen tänää!!! välillä on ihan puolustuslinjan kaa samalla tasolla :)
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 18.01.2012, 23.52.32
Aivan huikeaa taistelua ja työmoraalia valkoisilta :tuoppi: :peukku_ylos:...siinä oli yks, kaks vs. kaks-tilanne harmi kun ei siitä saatu vielä rokotettua...omasta mielestäni Altintop pelasi kuitenkin aika hyvin :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 18.01.2012, 23.53.02
1-0 HT. Vamos Real.

Barcalla kyllä enemmän paikkoja oli, mutta Pyhän ja tolppien johdolla katalaanit edelleen nollilla.

Vähän kyllä oli ongelmaa saada palloja hyökkäykseen. Benzeman pitäisi ehkä pelata vähän alempana ja jakaa pallo Pipitalle ja Cristianolle. Tästä tuo maalikin syntyi.

Pepe kun malttaisi olla kentällä loppuun asti. Lass on huikea tuossa raastamisessa  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 18.01.2012, 23.55.06
Cristianolla tänään työmoraali kohdallaan!  :tuoppi:

Hienoa katseltavaa, ai niin ja olihan se maalikin hieno! ;D
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Huoltra - 18.01.2012, 23.58.03
Sen verran paskajäykkänä pelin tiimellyksessä että nyt vasta ekat kommentit..huh..
Ensinnäkin Ronaldo, nyt on sitä joukkueelle pelaamista mitä halutaan! Hienoa!

Altintop ollut ihan ok laitapakki mutta syötöt menee minne sattuu, tosin kun altintop saa pallon niin aika harvoin siellä kukaan on sitä hakemassa vaan herra joutuu itse tehdä tilan...siihen parannusta..
Coentrao taas ollut parempi mitä odotin, tekee duunia kovaa plus että pallo varmuus on parempi kuin aikaisemmissa peleissä..noh ei nollasta vielä..

Pipita ollut aika pimennossa kun taas Benz on tehnyt sitä pyynteetöntä työtä mitä pitääkin..maali viellä niin se olisi siinä..

Lass oi Lass mitä peliä!!! Terrieri ei ole päästänyt kirppua pois kasvoistaan joten pikku messi on ollut täysin näkymätön..

Vielä 2-0 maali niin voisi hengittää edes hiukan...kiitos ja kuitti..
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 18.01.2012, 23.59.26
Eipä Barcalla silti kauheasti mitään huippu paikkoja ollut, siinä tolpassakin pelle uimahyppääjä Sanchez vain puski silmät kiinni summittaisesti jonnekin...hyvin on Real siis tähän asti puolustanut :peukku_ylos:

PS. Messi ja Fabregas olleet kentän paskimmat
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 19.01.2012, 00.00.32
Lukemat ovat enemmän kuin tyydyttävät, peliesitys nyt ei mitenkään erikoinen. Altintopia on viety kuin litran mittaa, mutta muulta linjalta, erityisesti toppareilta hyvää peliä. Pepen pelistä lähti iso osa varoituksen myötä, ja se hänen syöttötaitonsa... Kärkipari hieman näkymätön, mutta paha tuolla on loistaakaan. Öziliä ja Marceloa näkisi myös mielellään yläkerrassa. Cristiano ollut mahtava!

Jos Barca pääsee jatkamaan tuota painostustaan, eiköhän sieltä valitettavasti 1-2 takaiskuosumaa tule. No, luotetaan että Lass katkoo hyökkäykset ja Iker hoitaa loput. :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 19.01.2012, 00.08.03
Ei vittu ne erikoistilanteet.... :peukku_alas:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Huoltra - 19.01.2012, 00.08.19
Ei voi vittu olla totta!!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 19.01.2012, 00.08.48
Pepe uinahti...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 19.01.2012, 00.09.56
Kauanhan siinä kestikin...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Guti_vision - 19.01.2012, 00.10.14
Pepe uinahti...

No shit, lähti palloa kohti kuin seppo räty kanasalaatille
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 19.01.2012, 00.14.53
Kyllä tämä taas siltä näyttää, että Barcan miehet pelaavat omalla tasollaa, ei tietoakaan mistään Espanyolia ja Betisiä vastaan nähdyistä kävely-showsta. Realilla hermostuneisuutta, hermostuneisuutta ja hermostuneisuutta.

Perkele :peukku_alas:!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 19.01.2012, 00.17.22
Huikeaa Altintop! Andres kuka?
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 19.01.2012, 00.23.33
hyvää streamia?
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Raulisti - 19.01.2012, 00.25.04
Pepelle pakollinen  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 19.01.2012, 00.25.24
Mitä vittua Pepe? Surkeaa filmaamista :peukku_alas:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 19.01.2012, 00.26.00
Keskikentälle luovuutta: Callejon ja Özil sisään, Lass ja Pipita pois. 4-2-3-1 ilmeisesti tästä eteenpäin...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 19.01.2012, 00.27.32
Nyt Pepe..
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 19.01.2012, 00.28.02
Pepe alistaa!  :D

Meneehän nuo nyt reilusti yli...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Raulisti - 19.01.2012, 00.37.23
Abidal :peukku_alas: :pallo:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Huoltra - 19.01.2012, 00.38.42
Joo tää oli tässä...vitutus taas sellasta luokkaa että ei hyvää päivää...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 19.01.2012, 00.41.09
Altintopin mies sen maalin sitten lopulta tekee. Tuotahan tässä pelkäsi...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 19.01.2012, 00.41.44
Pepe sentään pois kentältä sääntöjen rajoissa. Huhhuh mikä riemuidiootti hänkin taas tänä iltana.

On se Real vittumainen joukkue kannatettavaksi, aina ensin vaikuttaa hyvältä ja odotukset kasvavat, mutta sitten käy lopulta näin... Ehkä vielä jonain päivänä.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: pähkinä - 19.01.2012, 00.43.21
Siitä asti kun näin et altintop on avauksessa niin on pelänny et tekee järkyttävän virheen ja sieltähän se tuli. Et sää voi puolustaa noin järkyttävästi ja merkata noin paskasti miestä
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Guti_vision - 19.01.2012, 00.46.24
Siitä asti kun näin et altintop on avauksessa niin on pelänny et tekee järkyttävän virheen ja sieltähän se tuli. Et sää voi puolustaa noin järkyttävästi ja merkata noin paskasti miestä

3 miljoonaa € / kausi well spent
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 19.01.2012, 00.49.04
Jos Coentraolle tai edes Marcelolle olisi tällaisessa pelissä ja pelitilanteessa tullut vastaava tilanne kuin Abidalille äsken, olisiko maalia syntynyt? Uskallan väittää, että ei todellakaan olisi. Barcalta pystyy likipitäen joka jätkä pelaamaan myös Klassikoissa omalla tasollaan, kun Realilta nämä kaverit ovat harvassa. Se pieni ero.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 19.01.2012, 00.53.26
On nämä niin uskomattoman vaikeita aikoja. Masentaa tämä kuitenkin totta kai taas niin uskomattoman paljon varsinkin tänään ja muutamina seuraavina päivinä. Valkoisen sydämen kestävyyttä ollaan testattu jo monta vuotta erittäin kovalla teholla ja testataan edelleen. Mutta kyllä se rakkaus seuraa kohti vain säilyy, kaiken tämän jälkeenkin.

Ei kuitenkaan sovi unohtaa tälläkin kaudella nähtyjä hienoja esityksiä ja ilon hetkiä, on niitäkin riittänyt. Niitä nyt on vain näissä tilanteissa lähes mahdoton muistaa, saati sitten saada niistä lohtua tähän, noh, suoraan sanottuna kärsimykseen.

Kaikki tiedetään, että se päivä koittaa vielä, kun Barca kaatuu ja Real on taas Espanjan herra. Sen aika ei vain ole vielä tänään.

Näihin tunnelmiin, hyvää yötä ja HALA MADRID!

Jaksamisia kaikille! :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 19.01.2012, 00.59.15
Onko tämä enää edes mahdollista, ensimmäinen puoliaika sujuu hyvin, mutta sitten toisella puoliajalla kaksi merkkaus virhettä ja vituiksihan se meni. Realin miehet kyllä paiskivat töitä, mutta kun tulee pelissä se parin minuutin jäätyminen ja housuun paskominen joka kerta :keskari:, ei vain voi käsittää. Toiseen osaotteluun ihan helvetin hyökkäävällä taktiikalla, koska kaksi maalia nyt on ainakin tehtävä...pirun vaikeaa kyllä tulee olemaan Camp Noulla, ei vittu vaan pää kestä valkoisilla näissä otteluissa. :peukku_alas:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 19.01.2012, 01.03.12
Tuttu juttu: Pataan tuli. Nou Campilla pitäisi iskeä ainakin 2 maalia, jotta jatkoon olisi asiaa. Pelillisestikkään ollut oikein erikoinen esitys. La Liga-matsikin oli parempaa peliä, ainakin sen reilun ensimmäisen puoliajan.

Tuo oikean pakin tontti meinaa nyt koitua ongelmaksi, kun ei Altintop siellä (vähemmän yllättäen) hirveästi vakuuttanut.

Toivottavasti Camp Noulle päästään iskemään Di Marian mukana ollessa. Arbeloa pakiksi, keskikentän tridente samana ja Di Maria yläkertaan Pipan tilalle. Lopussa sitten Özilia ja Pipaa tuoreilla jaloilla baanalle. Vaikka nyt jatkopaikkaa ei tulisikaan, niin kyllä joku 0-1 voittokin Camp Noulta olisi ihan maistuva.

Tosin: Voiko tälläisessä '12 Klassikossa 1 voitto'-putkessa enää oikein voittoa toivoakkaan...

Alkaa kuulostaa jo Atleticon meiningiltä: "Ensi vuonna meillä on uusia pelaajia. Silloin voitamme Barcelonan Klassikossa..."

Mut hei: Me johdetaan Primeraa 5 pongolla  :o
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 19.01.2012, 01.09.34
Juttelin äsken Barcan kannattajan kanssa, jonka mielestä (myös) alussa näytti, että Real vie.

Mutta,mutta...

Pitäis nää isotkin matsit osata pelata loppuun asti kunnolla. Noh pitää muistaa, että tämän hetkinen joukkue on yksi nuorimmista koko Manner-Euroopan alueella. Katsotaan parin vuoden päästä uudelleen, kun on keski-ikä ylittänyt 25.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 19.01.2012, 01.12.51
Alkaa kuulostaa jo Atleticon meiningiltä: "Ensi vuonna meillä on uusia pelaajia. Silloin voitamme Barcelonan Klassikossa..."
Alkaa tuntuakin siltä. Pitäis varmaan vedellä puimurilla Barcan pelaajien yli, et nää matsit voitettas.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Noora - 19.01.2012, 01.41.18
Pettymys on taas vaihteeksi aivan valtava, mut koetan muistaa, että Real Madrid on niin paljon enemmän kuin tämä peli tai edes tämä kausi tai viimeiset neljä vuotta. Ja yhtään Copa del Rey:tä vähättelemättä pitää muistaa, että kyllä tää (ja ensi viikko) taisi olla se kauden vähäpätöisin Klassikko, jos sellaista nyt yleensä on.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 19.01.2012, 09.53.25
Tämän kauden kolmas tappio vasta, ei huonosti! Siinä tämän viestin positiiviset ajatukset.

Mielenkiintoista peluutusta: Marcelo ja Kaka eivät päässeet lainkaan kentälle, Varane ja Sahin eivät edes penkille. Mou otti ensimmäisen maalin jälkeen selvästi riskiä ja vaihtoi hyökkäävämpään kalustoon. Oisko kannattanut sittenkin tyytyä tasuriin?

Toisen puoliajan alussa vielä ajattelin että nyt on Mou keksinyt hyvän strategian ja valinnut siihen sopivat pelaajat ja hyvä tästä tulee. Ei tullut.

Ehkei se oikean laitapakin tontti kuitenkaan ole monitoimiosaajan ominta aluetta, mikä näkyi ainakin minulla ottelun aikana sykkeessä.
 
Pikkasen riipii tuo vastustajan eka maali, koska kaikilla oli varmaan muistoissa se moppitukan samanlainen puskumaali jolla hän varmisti Espanjalle MM-mestaruuden. Eikö olisi voitu etukäteen sopia että joku on Jane ja roikkuu kaulassa kulmapotkut?

Toista maalia en sälyttäisi pelkästään yleismies Altintopin kontolle. Hän oli toki kaukana laidastaan, mutta kun Mou oli vaihdoilla keventänyt keskikenttää, niin koko oikea laita oli appoisen auki. Cristianokin seurasi niin tiiviisti palloa ettei huomannut Abidailin juoksevan takaa ohitse.

Pepen ei-pelillisille toimille:   :peukku_alas:  Missä vaiheessa hän on ehtinyt osallistua Barcan teatterikouluun?

En tiedä johtuiko striimini suttuisuudesta, mutta oliko se Higuain kentällä? Özil oli kentällä, näin kun hänet vaihdettiin sinne, mutta eipä hänestäkään sen enempää.

Kaikesta huolimatta: ei mitenkään huono peli, jos muistelee minkälaista umpihangessa taaperrusta tämä alkuvuosi on ollut. Vastustaja teki vain enemmän maaleja, mutta mitäpä tuosta.

Edit:
Vielä tuosta toisesta maalista: eikös edelleenkin ole yleisesti hyväksytty periaate että oma laitahyökkääjä seuraa vastustajan laitapakin hyökkäyksiä? Ei laitapakit toisiaan voi kytätä, heillä on riittämiin puhdetta hyökkääjissä. Kukas tuossa vaiheessa oli oikeana laitahyökkääjänä? Suttuisen videon perusteella Cristiano maalin aikana siellä seisoskeli, mutta olisiko pitänyt? Pointtini siis se että jos tästä merkkausvirhe halutaan Realin pelaajalle, niin ei kai se nyt kuitenkaan Altintop voi olla?

Hamit jätti tonttinsa tyhjäksi, siitä tietysti virhepisteet hänelle.

Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 19.01.2012, 11.19.52
Nyt alkavat Madridilaislehdet ja -fanit kääntymään Jose Mourinhoa ja Real Madridia vastaan.

Marcan lööpissä tänä aamuna: "La Historia Interminable" (Neverending Story)

Marcan nettisivujen ensimmäinen uutinen, jossa kuva Pepestä tallomassa Messin sormia otsikolla: "Vergonzoso" (Shameful)

Marca on myös haastatellut faneja ottelun jälkeen. Sieltä on sadellut tälläisiä kommentteja:
"Es una vergüenza, Mourinho vete ya" (It's a Shame, Mourinho go already) 
"la culpa es del entrenador" (Blame the Coach)
"el problema no es el Barcelona, es el Real Madrid, le falta actitud"  (the problem is not Barcelona, ​​Real Madrid is, it lacks attitude)

AS:n melkoisen kriittinen kolumni Realin pelityylistä: http://www.as.com/futbol/articulo/queremos-juanitos/20120119dasdaiftb_13/Tes


Väkisinhän se itsellekkin mieleen tulee, että onko Mourinho sittenkään oikea mies Realin peräsimeen? Melkeinpä toivoisi, että keväällä olisi luvassa UCL-klassikkoa ja jos siinä vielä tulee pataan, niin eiköhän näytöt ole sen jälkeen annettu. Tällä hetkellä pataan tulee bussitaktiikalla ja pelien jälkeen ei ole oikeastaan mitään positiivista sanottavaa, varsinkaan eilisen.

Edelleen käy sääliksi Manuel Pellegriniä, joka muiden kokoamalla Real Madridilla haastoi loistavasti Barcelonan. Vaikka pataan tulikin molemmissa Primera-matseissa olivar nuo ottelut pelillisesti paljon parempia kuin yksikään Mourinhon ottelu Barcaa vastaan (poislukien Super Copan ensimmäinen osaottelu). Silloin hyökättiin ja keskityttiin pelaamiseen. Kristallipallosta haluaisin vilkaista, että millaisia tuloksia Pellegrini olisi saanut aikaan, jos olisi itse saanut kasata joukkueensa ja olla toisenkin kauden Real Madridin penkin päässä.

Joachim Löw, Marcelo Bielsa.. Siinä nyt ainakin pari kovan kaliiberin nimeä...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Heinämies - 19.01.2012, 11.46.31
Mourinho  :sydän:
Pepe  :keskari:

Ei se Barca kaadu vaikka peräsimessä olis millainen taktikko. Realin on turha sitä bussia parkkeerata maalin eteen, koska meillä ei ole sen kaltaisia pelaajia. Nytkin peli oli ihan hyvin "hallussa", mutta kaksi amatöörimaista merkkausvirhettä aiheutti tämän fiaskon.
Barcakin syttyy ihan erilailla näihin matseihin, kuin omiin räpellys tasureihin esmes Espanyolia vastaan.

Ens viikolla uudestaan! Rai rai!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Guti_vision - 19.01.2012, 13.52.24
Ensi viikolla olisi itse asiassa  hauska nähdä - vaikka sitten vaan läpällä - takavuosien hurlumhei-Real meiningillä coast-to-coast. Marcelolle ja kuka sitä oikeeta pakkia sitten pelaakaan Robi Carloksen ja Michel Salgadon tapaan "lupa nousta" kun mitään hävittävääkään ei ole. Ainakin tulisi taatusti mielenkiintoinen peli.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: JS8 - 19.01.2012, 15.38.03
http://www.iltasanomat.fi/jalkapallo/maailmankirjat-sekaisin-marcakin-vaatii-pepelle-potkuja/art-1288443241397.html  :o
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 19.01.2012, 15.41.10
Iltasanomat tiesi ensimmäisenä: nyt se Real Madrid on sitten hankkinut sen uuden brassipelaajan riveihinsä.




Huoh ...  :(


No itse asiaakin voisin sen verran kommentoida että kyllä kai Pepen ja Marcelonkin sikailut Barca-peleissä epäurheilijamaisia ovat, eivätkä ole kunniaksi hienolle seuralle, mutta ei nyt silti potkuja tarvi antaa (siis lopputili-potkuja). Onhan Pepen urheilulliset taidot kiistattoman kovat myös.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: PUTA BARCA - 19.01.2012, 15.57.33
Kyllä pepe on gangsta.Tollee pitää pelata
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: vettinki - 19.01.2012, 16.34.18
On se vaan melkosen vaikeeta tuo Barcan voittaminen...ja melko turhauttavaa. Eipä sitä silti käy kiistäminen, etteikö Barca vaan aika timanttinen joukkue ole. Aika huolella vaan hoitaa nää tälläset isot pelit.

Mitä Pepeen tulee, niin ihan ääliömäistä käyttäytymistä! Miks helvetissä tarvii tollasia sormille astumisia harrastaa. Pelata kaveri osaa, mut vaikka kuinka turhauttas niin ei sais moisiin temppuihin alentuu. Toivottavasti Pepessä on sen vertta miestä et ottas ja pahottelis edes asiaa...jos ei median välityksellä, niin vaikka sitte ihan henkilökohtaisesti.

Vielä sen verran, että mikäs helvettii Rooney on muuten twitterissään huutelee Pepeä idiootiksi. Kaveri muistaakseni on karsintojen tapahtumien takia itse maajoukkueesta pikku "huililla", kun tuli vähän potkittua jotain muutakin kuin palloa...ja mikäli oikein muistan, niin on sitä Rooney tainnut joskus ennenkin hiukan törttöillä kentällä ja kentän ulkopuolella.

http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uutiset.shtml/2012/01/1479695/rooney-tulistui-pepe-on-idiootti
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 19.01.2012, 16.42.26
Jälleenhän mieleen jäi muutama tuttua asiaa: pelillisesti otettiin pataan Barcalta 100-0, pienestä oli tulos itsessään kiinni ja tämä taktiikka nyt ei vain sovi Realin tason joukkueelle (vieläpä kotikentällä).

Eihän sitä millään voi kiistää, Barcan pelaajat tekivät eilisenkin matsin aikana yksilöinä noin 1000 enemmän yksittäistä hyvää ja maltillista suoritusta, kuin Realin miehet. Kotijoukkueella pallo poltti jalassa lähes poikkeuksetta, eikä ketä tahansa muita, kuin Barcaa nähdyistä pelin dominoinneista ollut yhtään mitään tietoakaan. Barcan jätkillä pallo pysyy jalassa, ne malttaa katsoa minne pallon pelata ja ne tekevät sen yhtä suurella itseluottamuksella, kuin takapihallaan. En tiedä miten se vaan voi olla, että meidän miehillä ei pää kestä ei sitten alkuunkaan. Hyökkäysten rakentelu, pallon siirtely, pallon käsittely...kaikki ihan katastrofaalisella tasolla aina Barcelonaa vastaan.

Barcan ainoat maalit tulivat tosiaankin kahden merkkausvirheen (toisessa myös linja nukahti) takia, joista molemmat ovat todellakin estettävissä.
Ekassa maalissa on oikeastaan aika käsittämätöntä, miten kukaan puolustavan joukkueen pelaajista ei ole vielä pystynyt koskemaankaan palloon, joka on jo polven korkeudella vitosen viivan tuntumassa. Surkeaa puolustamista.

Tokassa maalissa Messi saa tilaa hiukan liikaa keskellä, puolustuslinja on epätasainen ja pallo saadaan pelattua loppujen lopuksi melko helposti linjan taakse maalintekopaikkaan. Prässi pallolliseen on ihan liian kevyt, jolloin Messin tasoisella pelaajalla on tarpeeksi aikaa laittaa tollainen vapauttava syöttö.

Tällaisen puolustavan taktiikan näkeminen kotikentällä ensimmäisessä osaottelussa on allekirjoittaneen mielestä surullista. Joukkue, joka on tehnyt eniten maaleja koko Euroopassa ja jonka hyökkäyskalustossa on erittäin päteviä miehiä, pistää bussin parkkiin ja katselee vierasjoukkueen pyöritystä. Toki välillä oli paikkoja ja lähdettiin ihan pirteästikin vastahyökkäyksiin, mutta jäihän niistä nyt loppujen lopuksi uupumaan lähes poikkeuksetta kunnon ideat.

Väkisinhän se itsellekkin mieleen tulee, että onko Mourinho sittenkään oikea mies Realin peräsimeen? Melkeinpä toivoisi, että keväällä olisi luvassa UCL-klassikkoa ja jos siinä vielä tulee pataan, niin eiköhän näytöt ole sen jälkeen annettu. Tällä hetkellä pataan tulee bussitaktiikalla ja pelien jälkeen ei ole oikeastaan mitään positiivista sanottavaa, varsinkaan eilisen.

Edelleen käy sääliksi Manuel Pellegriniä, joka muiden kokoamalla Real Madridilla haastoi loistavasti Barcelonan. Vaikka pataan tulikin molemmissa Primera-matseissa olivar nuo ottelut pelillisesti paljon parempia kuin yksikään Mourinhon ottelu Barcaa vastaan (poislukien Super Copan ensimmäinen osaottelu). Silloin hyökättiin ja keskityttiin pelaamiseen. Kristallipallosta haluaisin vilkaista, että millaisia tuloksia Pellegrini olisi saanut aikaan, jos olisi itse saanut kasata joukkueensa ja olla toisenkin kauden Real Madridin penkin päässä.

Täysin samoja ajatuksia pyörinyt mielessä. Samoten itsellä juurikin käy sääliksi Pellegriniä, herrasmies, joka ei valittanut vaan keskittyi oleelliseen. Ei saanut ansaitsemaansa kunnioitusta seurajohdolta ja joutui poistumaan...ei näin! Perez vaikuttaa olevan sokaistunut kaikista Mourinhon aiemmista meriiteistä ja tuskin kieltäytysi, jos Mourinho pyytäisi kuun taivaalta.

Odotellaan viikko ja katsotaan mitä Mourinho ja kumppanit keksivät toiseen osaotteluun. :peukku_ylos:

Vielä sen verran, että mikäs helvettii Rooney on muuten twitterissään huutelee Pepeä idiootiksi. Kaveri muistaakseni on karsintojen tapahtumien takia itse maajoukkueesta pikku "huililla", kun tuli vähän potkittua jotain muutakin kuin palloa...ja mikäli oikein muistan, niin on sitä Rooney tainnut joskus ennenkin hiukan törttöillä kentällä ja kentän ulkopuolella.

Enpä edes tullut ajatelleeksi tuota, hyvä pointti. Rooneylla ei ole mitään varaa huudella :peukku_alas:.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 19.01.2012, 21.27.08


En tiedä johtuiko striimini suttuisuudesta, mutta oliko se Higuain kentällä?


Koska minulta jäi ottelun alku eilen näkemättä kohtuuttomien streamiongelmien takia, katsoin alun, ja samantien ensimmäiset 30 minuuttia uudestaan hyvälaatuiselta streamilta. Löytyihän se Pipitakin sieltä: hänellä oli epäkiitollinen tehtävä ylimpänä kärkenä luoda painetta vastustajan pakeille. Ei ollut hänen vikansa että omat pelaajat eivät saaneet palloja hänelle asti.

Muutenkin omia, harvoja,  hyökkäyksiä leimasi hosuminen. Pallo ilmiselvästi poltti jaloissa ja hätäisesti vain pallo itseltä pois ennen kuin vastustaja sen vie. Syötöt napsuivat huonosti kohdilleen. Ja kun huonompia joukkueita varten toimii pitkät syötöt hyvin, niin Barcaa vastaan ei, niihin pääsi aina vastustaja väliin. Ja kun lyhyet syötöt ei toiminut kuin alaspäin, niin vähiin ne hyökkäykset sitten jäi.

Iltasanomat tiesi ensimmäisenä: nyt se Real Madrid on sitten hankkinut sen uuden brassipelaajan riveihinsä.




Huoh ...  :(


Nooooh, taitaapa se Pepe kuitenkin olla Brasiliassa syntynyt, joten voi kai häntä brassiksi kutsua vaikka Portugalia nykyään edustaakin. Sori Iltasanomat.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: pähkinä - 19.01.2012, 23.15.31
Pepe pyytää omalla tavallaan anteeks http://yle.fi/urheilu/lajit/jalkapallo/ulkomaat/2012/01/pepe_pyysi_anteeksi_lionel_messilta_3190089.html
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Noora - 20.01.2012, 03.31.47
Pepe pyytää omalla tavallaan anteeks http://yle.fi/urheilu/lajit/jalkapallo/ulkomaat/2012/01/pepe_pyysi_anteeksi_lionel_messilta_3190089.html

Pepe sentään pyysi anteeksi, toisin kuin Messi, joka mm. juoksi Supercopassa tahallaan suoraan Coentraon selkään ja aiemmassa ottelussa potkaisi pallon tahallaan suoraan päin Realin faneja. Realilla ja Barcalla on mm. se ero, että valkopaidat myöntävät vihreensä ja osaavat nöyrtyä tarpeen vaatiessa. Barca ei myönnä mitään, ellei ole pakko, ja sillonkin sieltä tulee jotain "mucho morro"-selittelyä. Joskus kyllä sieppaa niin hemmetisti se, että vaikka Barca sikailee ihan samalla tavalla ku muutkin joukkueet, ni niiden touhuja katsotaan jatkuvasti läpi sormien. Ja paljonko vetoa, että jos Pepe olisi tallonut ihan kenen tahansa muun sormille, niin media ei olis paisuttanut siitä tällästä draamaa. Mut kun "uhrina" oli kultapoju Messi, niin Pepe on suunnilleen Antikristuksesta seuraava.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 20.01.2012, 14.17.03
Ilmeisesti Pepelle ei ole tulossa rangaistusta Klassikon tapahtumista. Näin kertoo AS

http://www.as.com/futbol/articulo/madrid-castigara-pepe-pisoton/20120120dasdaiftb_16/Tes

Marca huhuilee Pepelle 15 päivän "lomaa" seuran puolelta. Virallisena syynä kerrottaisiin jonkunsortin lihasvamma, joka tuli Klassikossa. Messin kädelle tallomisen lomassa meinaa unohtua se, että tuo Puyolin tasoitusmaali oli Pepen täydellinen uinahdus, josta Mourinho ei luonnollisesti ollut kovin iloissaan...

http://www.marca.com/2012/01/20/futbol/equipos/real_madrid/1327022941.html

Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Ihmelilja - 20.01.2012, 15.20.13
Pepe sentään pyysi anteeksi, toisin kuin Messi, joka mm. juoksi Supercopassa tahallaan suoraan Coentraon selkään ja aiemmassa ottelussa potkaisi pallon tahallaan suoraan päin Realin faneja. Realilla ja Barcalla on mm. se ero, että valkopaidat myöntävät vihreensä ja osaavat nöyrtyä tarpeen vaatiessa. Barca ei myönnä mitään, ellei ole pakko, ja sillonkin sieltä tulee jotain "mucho morro"-selittelyä. Joskus kyllä sieppaa niin hemmetisti se, että vaikka Barca sikailee ihan samalla tavalla ku muutkin joukkueet, ni niiden touhuja katsotaan jatkuvasti läpi sormien. Ja paljonko vetoa, että jos Pepe olisi tallonut ihan kenen tahansa muun sormille, niin media ei olis paisuttanut siitä tällästä draamaa. Mut kun "uhrina" oli kultapoju Messi, niin Pepe on suunnilleen Antikristuksesta seuraava.
Täysin samaa mieltä.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Totuuden torvi - 20.01.2012, 22.21.09
Ihan pakko on kommentoida, onko tämä se tilanne jossa Messi juoksee tahallaan Coentraon selkään http://www.youtube.com/watch?v=rddBVMOPiIg

On tossa aika paljon eroa Pepen tahalliseen vahingoittamis yritykseen, tyhmä temppu Messiltä, en kiellä ja kortti pitäis viuhua, en tiedä tuliko tosta mut tollasia sattuu joka pelissä ympäri maailmaa, tuskin tollasen takia tarvitsee hirveesti anteeksi jälkeenpäin pyydellä. Mutta jos nappiksilla poljet tahallasi vastustajan käden päälle niin murtuma vaara on  vähintäänkin korkea.

Mitä tulee anteeksipyyntöihin niin muistan yhden julkisen anteeksipyynnön Madridin puolelta ja se tuli Casillakselta, hän tajusi et nyt pitää viheltää peli poikki, tämä siis viime kaudella. Toinen anteeksipyyntö jonka muistan on Mourinhon jossa pyytää omaa käytöstään anteeksi omilta faneilta, ei Tito Vilanovalta jonka silmää meni puristelemaan takaapäin, kun mieheltä kysyttiin haastattelussa että haluatko sanoa jotain Titolle niin Moun vastaus oli; kuka, en tunne ketään Pitoa. Jos tämä ei ole sitä Mucho morroa niin mitä ihmettä se sitten on, virheen myöntämistä ja nöyrtymistä? Vähän nyt muitakin laseja kuin ihan kuninkaallisten valkoiset:)


Supercup ratkeaa vasta ensi keskiviikkona, musta tuntuu että ensi viikolla nähdään paljon parempi Madrid, ei ole menetettävää, en usko että Barcan 2-1 voitto tätä otteluparia vielä ratkaisi mutta omaa peliä Madridin pitää pelata.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Noora - 20.01.2012, 22.52.31
Ihan pakko on kommentoida, onko tämä se tilanne jossa Messi juoksee tahallaan Coentraon selkään http://www.youtube.com/watch?v=rddBVMOPiIg

On tossa aika paljon eroa Pepen tahalliseen vahingoittamis yritykseen, tyhmä temppu Messiltä, en kiellä ja kortti pitäis viuhua, en tiedä tuliko tosta mut tollasia sattuu joka pelissä ympäri maailmaa, tuskin tollasen takia tarvitsee hirveesti anteeksi jälkeenpäin pyydellä. Mutta jos nappiksilla poljet tahallasi vastustajan käden päälle niin murtuma vaara on  vähintäänkin korkea.

On totta, että Messin juoksu päin Coentraon selkää ei ole verrattavissa siihen, että tallotaan nappiksilla käden päälle. Eikä tosta nyt aikuisten oikeesti mitään anteeksipyyntöjä ole esitettävä. Pointtini oli lähinnä se, että vaikka Barcan pelaajat törttöilee peleissä siinä missä muutkin, niin tuntuu et Messi ja kumppanit saavat kuitenkin enemmän anteeksi ja niiden tekoja katsotaan helpommin läpi sormien - etenkin näissä Klassikoissa ja etenkin lehdistössä.

Btw, myös Ramos esitti virallisen anteeksipyynnön sen 5-0 tappion jälkeen menetettyään hermonsa pelin viimesillä minuuteilla.

Mäkin veikkaan (ja toivon), että ensi viikolla nähdään aika erilainen Real Madrid. Toivon, että mm. Di Maria toipuu pelikuntoon.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 20.01.2012, 23.30.54
''Totuuden torvi'' ihan nyt suoraan sanottuna voit painua provoilemaan sinne teinien ff2 foorumille. Vaikka sinua kuinka haluttaa jakaa barca-bullshittiasi tälle foorumille, niin ensijaisesti tämä foorumi koskee Real Madridia, joten Barca näkökulmaasi ei todellakaan tarvita :police:. Ja mitä tulee Messiin, niin mies on täysi sika ja kaukana tästä ''nöyrän miehen''-imagostaan. Hän jatkoi cupin 1. osaottelussa samaa Coentraon naputtelua kuin tuossa videolla olevassa super cup ottelussa (mm. hyppäsi yhdessä kulmassa tahallaan Coentraon selkään vaikka pallo ei ollut lähelläkään). Jaksan ihmetellä mitä helvettiä Coentrao on miehelle ikinä tehnyt, mutta kaipa sitä touhua saa jatkaa kun on ''kaikkien'' rakastama Messi; jos olisin itse ollut näissä klassikoissa Coentrao olisi Messiltä murtunut nenä pariin otteeseen. Ehkäpä kaikista sääliittävintä näissä Messin rikkeissä on, että mies juoksee rikkeen tehtyään äkkiä piiloon ja karkuun kuin mikäkin luihu maanpetturi ja neiti :keskari:. Ja vielä edittinä, aika tekopyhää arvostella Barca fanina Realin pelaajia, kun koko Barcan-seura perustuu tälle: http://www.youtube.com/watch?v=nEeMSBy8EW0
ja tässä se toinen taito a la Barca luihu Rivaldo: http://www.youtube.com/watch?v=cVksdN4QnvA
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Joni - 21.01.2012, 13.01.42
No voihan elämä kun nämä matsit ei voi päättyä ilman infernaalista jälkipyykkiä koskaan. Jos tuota Pepen törkeyttä
ei olisi tapahtunut niin varmasti sieltä olisi pitänyt kaivaa seuraava tilanne josta olisi pitänyt korttia tai pilkkua tulla, tai sitten itkeä filmaamisesta.

Ja tuosta anteeksipyytämisestä... jotenkin tuntuu että näiden kahden joukkueen välit alkavat olla jo niin tulehtuneet ettei vähällä pyydellä toisilta anteeksi ja silloinkin kun pyydetään niin se tehdään enemmän tai vähemmän ympäripyöreästi. Ja ainakaan minun mielestä tässä ei ole mitään suurempaa ongelmaa. Faneiltahan sitä ensisijaisesti pitääkin pyytää anteeksi, jos seuraa edustetaan tuolla tavalla. Pysyvää fyysistä vahinkoa ei ole missään vaiheessa tapahtunut (vaikka TV-kuva muuta saattaisi näyttääkin), joten en näe aitoa "Olen NIIIIIN pahoillani *kyynel*"-anteeksipyyntöjä edes tarpeellisena. Se on täysin seuran ja pelaajien välinen asia miten nuo asiat hoidetaan.

Anyway tuosta tilanteesta.. tuollaiset tahalliset tallomiset kuuluvat korkeintaan juopuneena pelaavien puulakipelaajien
repertuaariin.

Totuuden torvi on ainakin minun puolesta tervetullut tänne. Ihan sama vaikka olisikin sinipunaset lasit päässä mutta kirjoitukset ovat olleet asiallisia.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 21.01.2012, 14.14.36
Totuuden torvi on ainakin minun puolesta tervetullut tänne. Ihan sama vaikka olisikin sinipunaset lasit päässä mutta kirjoitukset ovat olleet asiallisia.

Vihreää valoa täältäkin. Kirjoitukset pysyneet viime aikoina asiallisina, hyvä lisä foorumille. Pitäkäähän kuitenkin pää kylmänä, kun luette noita viestejä, turha niistä on sen kummemmin provosoitua, kun kerran vastapuolen edustaja kertoo perustellusti oman näkemyksensä.

Nyt katseet kohti Bernabeua ja huomista Bilbao-peliä :peukku_ylos:.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Rootface - 21.01.2012, 16.07.37
Totuuden torvi on ainakin minun puolesta tervetullut tänne. Ihan sama vaikka olisikin sinipunaset lasit päässä mutta kirjoitukset ovat olleet asiallisia.

Samaa mieltä. Antaa kaikkien kukkien kukkiavaan.  ;) :peukku_ylos:
Kyllä tähän maailmaan mielipiteitä mahtuu, joten miksei sitten yhdellä tällaiselle "saitille".
Barca-fanien kans on vaan elettävä, that's it. ;)
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 21.01.2012, 22.51.16
Itseltäni ei kyllä löydy arvostusta kirjoittajalle joka tulee vain klassikoita ennen ja niiden jälkeen jauhamaan tylsyyteen asti Barcasta, Barca sitä ja Barca tätä; Barca ja Real eivät kulje käsikädessä tehdään se nyt selväksi. Ja tuollaiset yleis ''positiiviset'' kaikki ymärtäväiset Real Madrid fanit ottavat minua eniten päähän, vihollinen on vihollinen eikä se siitä muuksi muuta vaikka missä keittäisi. Lopuksi: You are either with Mourinho (joka tässä tapauksessa edustaa koko seuraa) or you are against Mourinho.

Edit: ja sanottakoon vielä, että Barca-fanien kanssa ei tarvitse elää, that's it!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 21.01.2012, 23.33.11
[Onhan Suomessa toki sananvapaus ja tälläkin foorumilla saa kai kuka tahansa kirjoitella, mutta ihmettelen kuitenkin miksi tänne pitää muiden joukkueiden kannattajien tuoda omia näkökulmiaan. Niin tyhmää sakkia ei tällä foorumilla ole etteikö osais etsiä ja löytää vierasnäkökulmaa muualta netistä jos sitä kaipaa.

Tämä ihan näin yleisenä mielipiteenäni, ei mitenkään erityisesti nimimerkille Valehtelun vaskisoitin. Vai mikäsenytoli.]

Mutta varsinaisesta aiheesta: mielenkiintoista nähdä mitä Mourinho keksii jälkimmäiseen osaotteluun. Tämän 1,5 vuotta mitä minä olen Realia seurannut, niin Jose on kai kyllä ehtinyt jo lähes kaikkea testata Barcaa vastaan. Vieläkö löytyy jotain hihasta vai yllättäisikö hän lähtemällä 4-2-3-1:llä ja ihan normaalilla aloituskokoonpanolla? Itse lähtisin, jos ei omalla pelillä pärjätä, niin ei sitten.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 25.01.2012, 16.34.29
Tänään on siis peliparin toinen ottelu Camp Noulla klo 23 Suomen aikaa, kuten pällen avausviestistä näkyy.

Koko joukkue, paitsi loukkaantuneet Khedira ja DiMaria, on jo Barcelonassa.

Avauskokoonpano on vielä arvoitus ja Real Madridin strategia tietysti myös. Itse en lähde veikkaamaan yhtään mitään.

En usko että päästään jatkoon, vaikka todellakin sitä toivon.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Petriensio - 25.01.2012, 16.43.34
Ensimmäinen klassikko vuosiin jota en nää (toiv. tulos on kanssa poikkeus) koska joudun juhlimaan "merkkipäivääni". Ja toivonkin Realilta syntymäpäivälahjaa ja taululle henk. koht. päivään liittyvät numerot 2-5 eli jatkoon!! Tämä siis vain toive, ei veikkaus, vaikka taidan tehdä tulosvetoa noilla luvuilla ;D
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: tdr - 25.01.2012, 19.49.35
Ei edes jaksa kirjotella sen tarkemmin odotuksia tai veikkauksia. Päässä vaan pyörii, että jospa tänään...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 25.01.2012, 20.26.24
Jonkin verran pessimistinä lähden valitettavasti tähän otteluun. Aika paljon uutta saa Mourinho ja pelaajat keksiä, jotta tästä jatkoon mennään :(. Mutta voi perkele, kun se olisi nyt hienoa kaataa Barca!

Harmi, ettei Di Mariaa saatu kuntoon. Siinä olisi mies joka kenties olisi voinut tuoda sen extra-energian ja halun kentälle. Toimeen on nyt tultava ilmankin, joten toivottavasti Mou nyt ottaa haasteen vastaan vakavissaan ja lähtee vielä oikeasti yrittämään tällä porukalla.

Avauskokoonpano on jännä nähdä, se itsessään vastannee jo moniin kysymyksiin, mm. millaisella prässillä otteluun lähdetään ja koitetaanko pallonhallintaa saada enemmän Valkoisille.

Kiima nousee!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: PUTA BARCA - 25.01.2012, 21.34.25
                               
                                CR7
         ---------------------------------------------
         Callejon---------Özil-----------Di Maria
         ---------------------------------------------
         ---------Xabi--------------Pepe----------
         ---------------------------------------------
         Marcelo--Carvalho--Ramos--Arbeloa 

                    HALA MADRID
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 25.01.2012, 22.16.34
Casillas; Coentrao, Arbeloa, Pepe, Ramos; Xabi Alonso, Lass, Kaká; Cristiano, Özil e Higuaín

Pepe siis pelillä. Kokoonpano muuten näyttää siltä, että tänään lähdetään oikeasti pelaamaan. Hyvä niin  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 25.01.2012, 22.18.12
Realin avaus: Casillas; Coentrao, Arbeloa, Pepe, Ramos; Xabi Alonso, Lass, Kaká; Cristiano, Özil e Higuaín
 
Barca: Pinto; Alves, Piqué, Puyol, Abidal; Xavi, Busquets, Iniesta; Cesc, Messi, Alexis
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Guti_vision - 25.01.2012, 22.49.32
Ei muuta ku pellit auki ja hurlumheitä kehiin, nyt on loistava spotti gämblätä Barcaa vastaa selkeesti räväkämmällä pelityylillä kun mitään ei ole hävittävänä.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 22.56.28
En ainakaan spotannut kenenkään asiaa maininneen mutta tällä ottelulla on varsin suuri symbolinenkin merkitys. Joukkueet ovat voittaneet toisensa 86 kertaa ja Real on ollut niskan päällä 81 vuotta. Mutta Guardiolan Barca on kääntänyt tilannetta melkoisesti, sillä hänen ollessa valmentajana Barca on hävinnyt yhden ainokaisen kerran. Aika paha pelko persiissä että 81 vuoden taika raukeaa mutta katsotaan nyt. Huikea ottelu kyllä edessä! :pallo:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.04.23
Voe elämä kun siitä olis tuikannut...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Real Madrid para siempre - 25.01.2012, 23.06.59
oisko striimiä??  :)
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 25.01.2012, 23.07.58
Ostetaan maaleja tekevä kärkimies...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.09.51
Vähän pätkyttää välillä...

http://onehdtv.blogspot.com/2011/12/ajs2-live-5.html
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Nikkee - 25.01.2012, 23.28.43
Onko striimejä, kun ei toimi kunnolla tuo ylempi? :(
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Chris - 25.01.2012, 23.29.05
Özililtä aivan huikea tykki, mutta kas kumma että ristikkö tiellä..Ois menny verkkoon niin tämän kauden upeimpia..

Lähellä ollut jo..
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Joni - 25.01.2012, 23.29.15
Özil huhhuh!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 25.01.2012, 23.29.30
Jos Camp Noulla on maalipaikat alle puoleen tuntiin 0-5 hyökkäysvoittoiselle Real Madridille, niin voiko perustellusti kysyä, että miksi Bernabeulla ei voi pelata hyökkäysvoittoisesti?
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Chris - 25.01.2012, 23.32.49
Iniesta vaihtoon ja Pedro sisään.

Äsken Pipalla loistopaikka, kun Pinto tarjoilee, mutta ei mene  :peukku_alas:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.37.40
Tossa striimejä mut kaikki nykii aika ikävästi tällä hetkellä... >:(

http://www.96tv.blogspot.com/
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 25.01.2012, 23.38.17
Ostetaan maaleja tekevä kärkimies...
Diego Militoa vaille voittava joukkue...

e. Aika upeaa peliä vain se maali puuttuu. Tällä pelillä ei edes haittaa, vaikka ei jatkoon päästäisikään. Tämä on juuri sellaista peliä, minkä vuoksi aloin kannattaa Realia 15 vuotta sitten.
 
e2. Nyt on jo 2 käsivirhettä tullut Barcalle 16 sisällä. Saavatpahan AS ja Marca kirjoiteltavaa...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.45.22
Tärkeetä olisi nyt voittaa tämä ottelu vaikka Barcelona Copan veisikin, toisi itseluottamusta liigaa ja UCL ajatellen...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.46.38
Noniin...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 25.01.2012, 23.47.13
Nyt käytöstavat vittuun! VOI SAATANA MITÄ PASKAA
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.47.39
VITTU! :keskari: ON SE NYT PERKELE!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.48.28
Taidan pistää koneen kiinni ja kumota tuon vieressä pönöttävän Saaremaan ykkösellä...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 25.01.2012, 23.49.08
Tää on kuin suoraan Suomi - Ruotsi (nyk. Venäjä) lätkämatseista
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.50.54
...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Guti_vision - 25.01.2012, 23.51.46
Toisille napsuu, toisille ei. Nothing I've never seen before.

E: Tosin näin paskoja striimejä en ole kyllä "nähnyt" pitkään aikaan
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Edu - 25.01.2012, 23.51.55
Uskomaton veto Alvesilta. Huikea.

PS. Hyvää yötä.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.52.47
Huikeaa hallintaa ja sitten viimeisellä minuutilla hupsistakeikkaa 2 - 0, Alpon vertaus osui ja kirpaisi.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 25.01.2012, 23.54.33
E: Tosin näin paskoja striimejä en ole kyllä "nähnyt" pitkään aikaan
Jos vielä jaksat katsoa niin tässä hyvä veetle; http://veetle.com/index.php/channel/view#4ca7679f5c64b
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Chris - 25.01.2012, 23.55.21
40min se paketti kesti ja sitten se hajos - totaalisesti käsiin. 2.jaksolla voi olla aika kylmää kyytiä tiedossa ja epäilen, että punainen heiluu kerran jos toisenkin.

Biitti huuleen ja toivoa, että päättyy edes 2-0....
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 25.01.2012, 23.56.19
On kyllä viimeiset vuodet tämä Valkoisten kannattaminen ollut järjetön riski sydämelle ja mielenterveydelle, mutta periksi ei anneta perkele. Kun tämän tuskien taivalten jälkeen taivas joskus kirkastuu ja aurinko rupiaa paistamaan ni tuntuu muuten makialle...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 25.01.2012, 23.57.02
Jees jees. Luck comes along success jne.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Guti_vision - 25.01.2012, 23.58.25
Jos vielä jaksat katsoa niin tässä hyvä veetle; http://veetle.com/index.php/channel/view#4ca7679f5c64b

Thanks man
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 25.01.2012, 23.59.00
Mitä tähän nyt sanoisi...

Sanotaan nyt vaikka näin, että jos Pipitan tilalla pelaisi esim. Ruud tai Ronaldo (Luis Nazario de Lima), niin Real johtaisi tätä ottelua.

Positiivista kuitenkin, että nyt on haastettu Barcelona pelaamalla ja hyökkäämällä. Edelleen Realista ei löydy kaveria, joka laittaisi palloa pussiin näissä Klassikoissa. Benzema, joka on kenties parhaiten onnistunut näissä peleissä, on vaihdossa...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 26.01.2012, 00.01.30
Tässä kanssa miettinyt että jos Benz olisi tuikannut edes yhden niistä ekan erän paikoista niin voisi olla aika eri fiilis ja tilanne käsillä... Mut turha jossitella, savet valuu jo puntista.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 26.01.2012, 00.03.50
Toimiva striimi toiseen erään. :tuoppi:

http://www.youtube.com/watch?v=_PbWsF-8aJU
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 26.01.2012, 00.12.12
Saapa nähdä, jos se Neymarin kloppi sieltä kesällä saadaan, olisiko hänestä sateentekijäksi vai repiikö pakan aivan vituralleen tyyliin Robinho...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Chris - 26.01.2012, 00.15.35
Pitääkö tolle saatanan Alvesille ostaa jotkin jarruesteet noihin kenkiin, ettei ole vittu koko aika katollaan. Jumalauta mikä sukeltaminen tossaki  :keskari:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Guti_vision - 26.01.2012, 00.19.06
Pitääkö tolle saatanan Alvesille ostaa jotkin jarruesteet noihin kenkiin, ettei ole vittu koko aika katollaan. Jumalauta mikä sukeltaminen tossaki  :keskari:

Kieltämättä sukelsi vielä jälkeenpäin, mutta Ramos kyllä nyhti paidasta ihan reippaasti. Suuri kysymys on että miksihän vitussa, sillä kun viimeksi tarkistin Ramos > Alves pääpelissä
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Chris - 26.01.2012, 00.29.02
Özil antaa hienon syötön ja Ronaldo näyttää, miten se pallo heitetään kassiin  :peukku_ylos:

2 vielä ;)
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 26.01.2012, 00.31.41
What is going on?
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Chris - 26.01.2012, 00.33.01
Higuain tuhlaa, Karim iskee. Siinä se ero.

Vielä mukana ja voi herranjestas jos vielä kerran se pallo kassiin...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 26.01.2012, 00.33.35
Benz!  :sydän: :sydän: :sydän:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 26.01.2012, 00.47.02
Perkele pojat, tintatkaa se VÄKISIN sinne!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 26.01.2012, 00.50.14
Ramosille "kapteenin" punanen. Nyt se laitetaan maaliin vaikka väkisin!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 26.01.2012, 00.54.27
Helvetti lähellä oli....
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Chris - 26.01.2012, 00.56.15
Justisa joo...

Viimenen 15min meni sit ku noi hiiret kieriskeli maassa eikä päästy ees yrittään sitä maalia.  :peukku_alas:

Lähellä oltiin, mutta ainakin tämä antoi uskoa, että ehkä parin kuukauden päästä liigassa jo se voitto saadaan.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 26.01.2012, 00.58.26
Noh...annetaan pojille lohdutuspalkintona Copa ja viedään liigapysti, plus perkeles mikä kevät edessä UCL merkeissä...!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: pälle - 26.01.2012, 00.58.34
Tasoihin noustiin. Tästä Real Madridista voin olla ylpeä :pallo:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 26.01.2012, 00.59.13
 :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: Voiko maailmassa olla suurempaa vääryyttä kuin tämä ottelu, voi SAAAAATANA :keskari: tuomari mahdollisesti kaikkien aikojen lahjotuin vitun pelle tällä planeetalla...Ramosin punainen ::) en edes kommentoi :keskari: Real raiskasi hyppivät hintelö hiiret pelillisesti täysin, tuomarille vissiin ei vain Realin voitto kelvannut :keskari: :keskari:tästä vielä puhutaan ja kauan... :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Redondo - 26.01.2012, 00.59.36
Nyt olisi mukavaa kellottaa, että paljon pallo oli pelissä lisäajalla...

Itseä ei edes hirveästi haittaa Copasta putoaminen. Tällä kaudella se on ihan turha pytty, koska nyt pelataan isommista. Tämä tulos on kyllä moraalisesti voitto Realille.

Real oli tänään parempi. Piste. Maalipaikat 7-6 ja laukaukset 15-12 ja laukaukset maalia kohti 6-4 Realille.

Özil oli Realin paras tänään. Ihan huikeaa menoa.

Realilla lisäksi lopussa 4 omaa kasvattia kentällä  :peukku_ylos:

Huikea kasvojen pesu kyllä viime viikon "esityksen" jälkeen.  :sydän:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 26.01.2012, 01.02.36
Upeasti taisteltu!  :peukku_ylos:  :peukku_ylos:  :peukku_ylos:
Aivan mahtava asenne toisella puoliajalla. Voitto olisi kuulunut Realille, mutta mitäpä tuosta. Jätkät voi tulla ylpeinä takaisin Madridiin. Saatana saappaat jalassa kaaduttiin! Hyvä Suomi!

PS Miksi se yksi maali hylättiin?

PS2 Özil pelasi täydet minuutit, mutta onhan sillä se paska kunto ...
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 26.01.2012, 01.05.19
En ymmärrä miksi jotkut toteavat että ei sen nyt sitten niin paljon väliä jos cupista tiputaan...ettekö nähneet mikä oikeusmurha tapahtui kentällä! :keskari: Barcan homppeli pojat itsekin häpesivät esitystään vihellyksen jälkeen, sen näki ilmeistä. olisi Higuain saanut minun puolesta vedellä sen tuomarin saatana levyiksi siihen nurmelle :keskari: :keskari: :keskari:

PS. Özil oli kyllä tosiaan loistava :peukku_ylos: :tuoppi:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 26.01.2012, 01.06.12
Tasoihin noustiin. Tästä Real Madridista voin olla ylpeä :pallo:
Kyllä. Nyt oli sitä taisteluhenkeä mukana, millä näitä matseja tulevaisuudessa viedäään.

Ennen peliä sanoin pikkuveljelleni, että jos Özil ja Crisu ovat liekeissä niin tää matsi viedään. Ikävä kyllä Crisusta ei tänään ollut ratkaisemaan peliä Realin hyväksi, vaikka ihan hyvin pelasikin.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 26.01.2012, 01.11.57
Nytkun maltettaisiin pitää joukkueen runko tällaisenä ja mielellään Muori ruorissa... Sillä tavalla Barcakin on päässyt tilanteeseen missä ovat - pitkäjänteisellä joukkueen rakentamisella.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Nikkee - 26.01.2012, 01.19.01
Outo tunne tällä hetkellä. Samaan aikaan järjetön vitutus, mutta myös pieni tyytyväisyys. Ekan puoliajan jälkeen meinasi tietokonekone lentää seinään, mutta aivan järjetön taistelu toisella puoliajalla :peukku_ylos:! Madrid oli kyllä terävämpi tänään ja oltaisiin ansaittu voitto. Pienestä se taas oli kiinni. Tuomarit taas oli jälleen kerran ihan yössä :peukku_alas:. Mutta henkisesti tämä oli voitto! Päästäisiinköhän jo yli barca-peikosta. Harmi ettei uusita Copa- mestaruutta, mutta tupla ainakin otetaa. Hala Madrid! :sydan:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 26.01.2012, 01.26.31
Outo tunne tällä hetkellä. Samaan aikaan järjetön vitutus, mutta myös pieni tyytyväisyys. Ekan puoliajan jälkeen meinasi tietokonekone lentää seinään, mutta aivan järjetön taistelu toisella puoliajalla :peukku_ylos:! Madrid oli kyllä terävämpi tänään ja oltaisiin ansaittu voitto. Pienestä se taas oli kiinni. Tuomarit taas oli jälleen kerran ihan yössä :peukku_alas:. Mutta henkisesti tämä oli voitto! Päästäisiinköhän jo yli barca-peikosta. Harmi ettei uusita Copa- mestaruutta, mutta tupla ainakin otetaa. Hala Madrid! :sydan:

 :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: pälle - 26.01.2012, 01.35.33
Jotenkin tuntui, että pelaajat itse pelasivat, kuten halusivat, eikä siihen ollut Mourinholla mitään sanottavaa. Kovaa ja sääntöjen rajamailla välillä ne toki rikkoen, mutta ennenkaikkea uskaliaasti ja taidolla. "Paljon positiivista" sanoisi Mixu Paatelainenkin :D

+ Hienoa, että Granero sai peliaikaa.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Noora - 26.01.2012, 01.41.04
The fact that real madrid never gave up, made an amazing comeback at the camp nou, regardless of being disqualified from the Copa del Rey, is enough to warm madridistas hearts everywhere.

-commentator

 :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: G Higuain - 26.01.2012, 07.06.25
Finish finish finish :( Hieno taistelu Camp Noulla ja lopulta niiiiiiin lähellä se oli. Lopulta jäi pieni lämmin tunne, half timellä vitutus oli lähellä sitä multihuipentumaa ja anger managementtiin soittoa vailla. Aika paperia se Barcan pulustus kyllä on kun tuolla tavalla lähestytään näitä Klassikoita. Kyllä se tästä :peukku_ylos:

Liiga ja UCL on vielä tavoiteltavissa ;)
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Rootface - 26.01.2012, 07.53.07
Kuinkahan vanhaksi sitä täytyy elää, ennen kuin aletaan voittamaan Barca?!  :o
On tää kyllä melko syvältä - eilisestä hienosta tasapelistä huolimatta..
Ei paljoa lämmitä..  :peukku_alas:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Rootface - 26.01.2012, 08.12.44
Fernando Teixeira controversially chalked off a Sergio Ramos goal, and went on to dismiss the former Sevilla defender with a second yellow card in the dying moments of the game.

As the game concluded, Casillas approached Teixeira and proclaimed: "Texeira, now you can go out and party with Barca!" -Goal.com
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Huoltra - 26.01.2012, 10.32.06
Noniin jälleen yön yli nukuttu ja mikä fiivis nyt sitten on:

Uskomaton nousu sillasta takaisin peliin.. ja kyllä voitto olisi ehdottomasti kuulunut Valkoisille.
Pipitan avaus paikka oli kyllä suuri floppi..Benz tässä nykyvireessä olisi vienyt valkoiset johtono 11sekunnin jälkeen ja se on varma. Benz  :peukku_ylos:
miksi Ramosin maali hylättiin johtuu täysin tuomarin virhe arvioinnista ja siitä että yksi suurimmistä runkuista nimeltä Dani Alves kaatuu omia aikojaan kenttään..

Tuomari kadotti hyvän otteen täysin toisella puoliajalla ja nähtävästi Valkoisten nousu tasoihin säikäytti miehen niin pahasti että rupesi viheltämään Barcan hyväksi poikkeuksestta kaikki tilanteet!.. Ramos sai punaisen täysin naurettavasti.. Dani Alves ei saanu mitään vaikka ajelee madridilaisia jaloille 20sekunnin sisään kaksi kertaa.. ja törkeästi vielä!

Pelistä jäi kuitenkin hyvä maku ja varsinkin se tunne ettei Barca ole todellakaan ylivertainen..
Herää vain kysymys todella MouVelhoa kohtaan.. miksi vitussa mies lähtee puolustamaan kotikentällä kun kaikki tietävät että hyökkäys peli on se millä Barcan pakan saa täysin sekaisin?
Viimeistely pojat se viimeistely!!..paikkoja oli vaikka muille jakaa mutta kun ei mene niin ei mene.. pipita penkillä ehdottomasti niin kauan kun Benzin vire jatkuu..
Ja Kakan alotuspaikka oli hieno homma.. kakan peli ekalla puoliskolla oli pirteää ja luovaa niinkuin sen pitääkin olla.. eli herra myös seuraavaan avaukseen kiitos!

Graneron peli aika oli kiva juttu mutta muuten mies aika jäissä.. Alonsolta huono peli..

Tattis!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Noora - 26.01.2012, 12.18.23
Noniin jälleen yön yli nukuttu ja mikä fiivis nyt sitten on:

Uskomaton nousu sillasta takaisin peliin.. ja kyllä voitto olisi ehdottomasti kuulunut Valkoisille.
Pipitan avaus paikka oli kyllä suuri floppi..Benz tässä nykyvireessä olisi vienyt valkoiset johtono 11sekunnin jälkeen ja se on varma. Benz  :peukku_ylos:
miksi Ramosin maali hylättiin johtuu täysin tuomarin virhe arvioinnista ja siitä että yksi suurimmistä runkuista nimeltä Dani Alves kaatuu omia aikojaan kenttään..

Tuomari kadotti hyvän otteen täysin toisella puoliajalla ja nähtävästi Valkoisten nousu tasoihin säikäytti miehen niin pahasti että rupesi viheltämään Barcan hyväksi poikkeuksestta kaikki tilanteet!.. Ramos sai punaisen täysin naurettavasti.. Dani Alves ei saanu mitään vaikka ajelee madridilaisia jaloille 20sekunnin sisään kaksi kertaa.. ja törkeästi vielä!

Pelistä jäi kuitenkin hyvä maku ja varsinkin se tunne ettei Barca ole todellakaan ylivertainen..
Herää vain kysymys todella MouVelhoa kohtaan.. miksi vitussa mies lähtee puolustamaan kotikentällä kun kaikki tietävät että hyökkäys peli on se millä Barcan pakan saa täysin sekaisin?
Viimeistely pojat se viimeistely!!..paikkoja oli vaikka muille jakaa mutta kun ei mene niin ei mene.. pipita penkillä ehdottomasti niin kauan kun Benzin vire jatkuu..
Ja Kakan alotuspaikka oli hieno homma.. kakan peli ekalla puoliskolla oli pirteää ja luovaa niinkuin sen pitääkin olla.. eli herra myös seuraavaan avaukseen kiitos!

Graneron peli aika oli kiva juttu mutta muuten mies aika jäissä.. Alonsolta huono peli..

Tattis!

Kaikesta aikalailla samaa mieltä Huoltran kanssa  :peukku_ylos: Valkoisilta melkein kaikki pelasi eilen hyvän ottelun, mut illan parhaat oli mun mielestä Özil ja Benzema. Pipitan viimeistely olis voinut olla parempaa ja Alonsolta nähtiin taas tavallista huonompi ottelu. Tuntuu että Xabi kaipais ehkä pientä huilia...

Fernando Teixeira oli kyllä paskin tuomari pitkään aikaan ja mun mielestä molemmat joukkueet kärsi äijän epäpätevyydestä, Real enemmän (ylläri). Eniten jäi kyllä kaivelemaan se Ramosin hylätty maali. Kaikenkaikkiaan hieno ottelu, jossa Real Madrid oli ehdottomasti parempi. Yhtään ei tarvii hävetä, eikä yks ainoa Cule ole tullut tänään vielä mussuttamaan. Nousu kahden maalin takaa ja voitto Camp Noulla on tärkeää joukkueen tulevaisuuden kannalta. Kuten Arbeloa totesi ottelun jälkeen, niin se psykologinen blokki tai mikä lie on nyt nujerrettu ja joukkueen itseluottamus Barcan suhteen on parempi.

Copa jäi tällä kaudella saamatta, mut keskitytään me niihin kirkkaampiin kannuihin  :peukku_ylos: Btw, Iniesta ja Sanchez on molemmat jonkin aikaa sivussa eilisten loukkaantumisien vuoksi, joka on kieltämättä aika iso isku Barcalle.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Huoltra - 26.01.2012, 13.29.28
Juuri näin Noora... Chilen kääpiö on onneks pois varmasti seuraavan liiga ottelun ja sama inisiä-estalla myös  :peukku_ylos:

Niin sen verran vielä tuosta tuomari toiminnasta että jäipä myös kaksi selvää käsivirhettä viheltämättä! No Abidalin käsi oli aika heikosti nähtävissä mutta silti ja sitten yksi Barcan puolustuspään käsi 16-nurkilla jossa muistaakseni tarzan nojaili maahan ja otti pallon kädellään mukaan..
Se siitä purnaamisesta...

Nyt voisi sanoa että todella on jonkin sortin peikko tiputettu harteilta kun joukkue huomasi miten haavoittuvainen barcan joukkue kuitenkin on.. Joten se tuo hyväl lisän seuraavaan/seuraaviin otteluihin..

La Liga pytty kourassa tämän kauden jälkeen tuli se sitten 8 tai 2 pisteen erolla.. sama se!

Ainiin ja Pyhälle IkerManille myös iiiiiiiso  :peukku_ylos:  mies kerrankin raivostui kunnolla ja näytti siltä että latasee kohta dumaria dunkkuun! yleisesti kun mies on viilipytty eikä kovinkaan paljoa riehu omia puolutaakseen (en tarkoita tätä että iker olisi huono joukkueelleen missään nimessä). Vaan sitä että eilinen näytti sen kuinka paljon ottelu merkitsi myös Ikerille..
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Noora - 26.01.2012, 13.44.17

Ainiin ja Pyhälle IkerManille myös iiiiiiiso  :peukku_ylos:  mies kerrankin raivostui kunnolla ja näytti siltä että latasee kohta dumaria dunkkuun! yleisesti kun mies on viilipytty eikä kovinkaan paljoa riehu omia puolutaakseen (en tarkoita tätä että iker olisi huono joukkueelleen missään nimessä). Vaan sitä että eilinen näytti sen kuinka paljon ottelu merkitsi myös Ikerille..

Ikerin pyhä viha oli kyllä jotain Wrath of God-tasoa :D Kyllä silloin jos itse San Iker vetää noin isot herneet jostain voidaan sanoa, et joku on tyrinyt ja pahasti. Ja se jäi vielä mainitsematta, että eilen ei kyllä yhdeltäkään valkopaidalta puuttunut madridismoa ja tahtoa taistella viimeiseen asti  :sydän:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: PUTA BARCA - 26.01.2012, 15.05.04
Real on paras ;D ;D. Mikä peli real hallitsi, mutta paska higuain ei tehnyt alussa maalia :pallo:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: - 26.01.2012, 16.15.31
En ymmärrä miksi jotkut toteavat että ei sen nyt sitten niin paljon väliä jos cupista tiputaan...ettekö nähneet mikä oikeusmurha tapahtui kentällä!

Eiköhän me kaikki se nähty. Tilanne nyt vain on se että loppuvihellys on vislattu ja tulos ei muutu yhtään miksikään, vaikka kuinka itseä suututtais/vituttais/riipis/vetäis apeaks. Jalkapalloon nyt vain kuuluu se että tuomari saa käytännössä tuomaroida vähän miten sattuu kulloinkin huvittamaan. 

Real Madrid olis ansainnut, monestakin syystä ja näkökulmasta, sen voittonsa, mutta tasapeli tuli ja ottelupari hävittiin. Eikä tämä välttämättä ole huono juttu. Pystyn ainakin kuvittelemaan että tämä vastoinkäyminen olisi sellainen viimeinen niitti, joka entisestään nostaisi joukkueen henkeä ja vahvistaisi koko loppukauden kestävän taistelumielen. "Nyt perkele jätkät jyrätään loppukausi, saatana, tämä ei toistu vaikka joka matsissa tuomarina olis Guardiola!"

Olen aivan varma että pelaajat ja koko organisaatio ovat tyytyväisiä otteluun, vaikka sen tulos olikin huono. Ottelun positiiviset asiat, ja niitä oli paljon, pysyvät pelaajien mielissä paljon pitempään ja vaikuttavat tuleviin matseihin positiivisesti paljon pitempään kuin ottelun negatiiset puolet.

Ja uskon että kunhan meillä kannattajilla oksennuksen maku häviää suusta, niin kyllä tästä hyvät fiilikset jää.

Real Madrid pelas toisella puoliajalla niin hyvää peliä että tunnetussa maailmankaikkeudessa ei ole joukkuetta joka ei siinä käsittelyssä olisi helisemässä.

Nyt vaan   :peukku_ylos: :t pystyyn että hyvä vire jatkuu kauden loppuun!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 26.01.2012, 17.43.44
Olisikohan mahdollista, että Mou melkein halusikin tippua copasta? Puolustavalla taktiikalla haettiin ensin siedettävää tulosta Bernabeulla ja sitten Kataloniassa koitettiin, mihin rahkeet riittää. Testattiin kahta taktiikkaa, joista toinen toimi melkein ja toinen ei lähes ollenkaan. Nyt kaikki keskittyminen voidaan kohdistaa liigaan ja UCL:ään, kun copa ei ole enää riesana. Vaikka Barcaa vastaan onkin pelattu hemmetisti viime aikoina, niin kyllähän nämä kaksi ottelua kertoivat selvästi, millä taktiikalla näihin otteluihin on lähdettävä. Sen tietää varmasti nyt myös Jose, kun seuraavan kerran liigassa tai UCL:ssä joukkueet kohtaavat.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Totuuden torvi - 26.01.2012, 18.00.45
Tervehdys,

vihdoinkin nämä kaksi joukkuetta esitti sellaista peliä kuin pitääkin! En heti olisi uskonut tällaista sanomani mutta kiitos Mou, kerrankin Madrid pelasi ja hyökkäsi ja kuten nähtiin niin tulostakin myös tulee, tilanteisiin nähden Madrid olisi voinut hyvinkin voittaa matsin.
Itse peli oli mun mielestä huikea, paljon kauniita tilanteita, Özilin yläputki, Alvesin vastaava pari senttiä alemmas, Ronaldon kylmäpäinen kierto ja pallo maaliin, Messi imi koko puolustuksen itseensä ja vapautti Pedron, yksilösuorituksia monelta jäbältä, Kaka oli mun mielestä myös valopilkku.

Barcan peli hieman kärsi siitä kun Iniesta joutui jättämään leikin kesken ja toisella puoliajalla tuli vaihtoon Cesc sekä toinen loukkaantunut Pedro.
Näiden jälkeen Barca suorastaan kerjäsi verta nenästään, pallo liikkui mutta miehet seisoivat ja Madrid vastasi löysäilyyn välittömästi, upea matsi!

Mitä tulee tuomarointiin niin ei tuomari mun mielestä ratkaissut tässä ottelussa yhtään mitään, Ramosin maalia edelsi kuitenkin selkeä Ramosin kädestä vetäminen Alvesia kohtaan, Alves varmasti avitti mutta niin tekisi kuka tahansa muukin pelaaja, jopa Pepe:)
Myöskin ekan puoliajan lopulla se Lassin ajo josta tuli vapari ja josta Alves laittoi pallon maaliin niin tuomarihan se Madridin "pelasti", selvä toinen keltaisen paikka Lassille, itse olisin nähnyt mieluummin tilanteesta punaisen kortin kuin maalin ja punaisen jälkeen tuskin Madrid olisi samanlaista nousua esittänyt.
Tuomarilla saattoi jäädä 1-2 pilkkua viheltämättä Madridille käsistä ym mutta oli siellä 1-2 tilannetta joista ois voinu Barcallekin viheltää pilkkuja, siinä mielessä meni suht tasan.
Se tuomarista, takaisin peliin, älkää hyvät futismiehet ja naiset olkaa niin kiukkuisia tuomarille tai pelille tai edes Barcalle, katsoittehan varmasti itse ottelua, pelihän oli sellainen kuin El Clasico voi parhaimmillaan tarjota, täysi tupa, loistava tunnelma, loistavia yksilöitä ja nyt myös 2 joukkuetta jotka molemmat pelasivat futista, mielestäni Madrid ja Madridin fanit voivat olla ylpeitä eilisestä, olisi voinut tulla vaikka 2-5 voitto pelistä niin kuin joku tällä forumilla toivoi. Tällaisia matseja minä haluan nähdä, toki tappion kärsineen joukkueen fanit voivat kyrpiintyä mutta paljon mitään ei ainakaan vierasjoukkue olisi voinut tehdä eilen paremmin, paitsi maalipaikoissa.

Pientä sikailua oli välillä, pelkäsin miten käy toisella puoliajalla mutta kentälle tuli vaan taistelevampi, pelaavampi Madrid.
Kiitos pelaajille upeasta näytelmästä, klassikkoja tod näkösesti edessä tänä keväänä vielä 3 ja millaisia spektaakkeleja niistä tulee nyt kun Mou vihdoinkin ymmärsi miten futista ihan oikeesti pelataan, kevään kiima yltyy, kyllä varmaan täytyy edelleenkin klassikoiden aikaan tänne kirjoitella mut koitan nyt hiljentyä niin ei tarvitse hermostua päälleni.
Lupaan myös että seuraavassa klassikossa on kiukkuisempi Barcelona, eilinen käy myös herätyksenä meillekin, otetaan sitten huhtikuussa miehestä tosissaan mittaa:)

P.s. onko kellään teistä tietoa miksi Casillas raivostui siitä Lassin taklauksesta josta se Alvesin maali tuli, luulisi hänenkin nähneen ettei tilanteessa ollut pienintäkään filmiä, punainen olisi kuulunut tulla tilanteesta mutta tulikin keltainen Casillakselle, vai oliko se sittenkin kokemuksen tuomaa taitoa, sai Lassin jäämään kentälle?

P.P.S. uskon myös että valkoiset sen liigamestaruuden tällä kaudella vie, toki Barcalta nousua toivon mutta... Perustan uskomukseni madridin kovempaan nälkään ja haluun voittaa, myös ne pikkuvastustajat joihin ei Barca valitettavasti syty ihan täysillä enää..
Visca el Barca y visca Catalunya!!!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Noora - 26.01.2012, 18.19.52
Olisikohan mahdollista, että Mou melkein halusikin tippua copasta? Puolustavalla taktiikalla haettiin ensin siedettävää tulosta Bernabeulla ja sitten Kataloniassa koitettiin, mihin rahkeet riittää. Testattiin kahta taktiikkaa, joista toinen toimi melkein ja toinen ei lähes ollenkaan. Nyt kaikki keskittyminen voidaan kohdistaa liigaan ja UCL:ään, kun copa ei ole enää riesana. Vaikka Barcaa vastaan onkin pelattu hemmetisti viime aikoina, niin kyllähän nämä kaksi ottelua kertoivat selvästi, millä taktiikalla näihin otteluihin on lähdettävä. Sen tietää varmasti nyt myös Jose, kun seuraavan kerran liigassa tai UCL:ssä joukkueet kohtaavat.

Samaa uumoili myös mm. Managing Madrid-blogin ylläpitäjät taannoisessa podcastissaan. En väitä, että Mou haluaisi tahallaan hävitä yhtäkään ottelua, mut loppupeleissä Copasta putoamisessa tässä vaiheessa on myös puolensa. Se Copa Moulla on jo voitettuna viime kaudelta ja nyt Real voi keskittyä täysillä liigaan ja UCL:ään, jotka menee ymmärrettävästi etusijalle. Myös pelaajien väsymys ja loukkaantumisriski pienenee ottelumäärien vähentyessä kun taas Guardiola on varmasti helisemässä loukkaantuneiden pelaajiensa ja tiukemman aikataulunsa kanssa.
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: vettinki - 26.01.2012, 18.59.31
Vaikka putoaminen Copasta tuli, niin kyllä jäi oikeen hyvä maku suuhun Valkoisten esityksestä! Puoliajalla kyl ärräpäät pään sisällä lenteli ja vit**ti niin ettei veri kiertäny ja painuin pehkuihin kiukuttelee, mut onneks otin pelin nauhalle.

Tuomarista kun ollaan täällä puhuttu, niin kyllä aika huolella meni vihellykset Barcan puolelle...Real kyllä varmaan rikkoikin enempi ei siinä mitään, mutta hiukan jäi tuomarin työskentelystä kyllä paska maku. Käsivirheistä kun on ollut myös puhetta, niin tilanne josta tuli tuo Lassin aiheuttama vapari ja mistä tuli tuo Alvesin 2-0 maali...niin Barcan hyökkäys lähti, kun Piqué liuku Kakalta pallon sivurajan tuntumassa pois ja mielestäni siinä oli Piquélla selvä käsivirhe. Eilen pisti suorassa lähetyksessä tilanne silmään ja äsken kun nauhalta kattelin, niin kyllä se mielestäni kohtuu selvä käsi on. Voipi tietty olla et nää Real lasit hiukan katsoo Valkoisin silmin...korjatkaa toki jos olen väärässä, mut mää olen kyl näkevänäni siinä käsivirheen. Tais tulla vähän sekava sepitys.

Tällästä peliä Realilta lisää vaan jatkossakin, niin kyllä se Barca vielä kaatuu!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Joni - 26.01.2012, 19.21.36
P.s. onko kellään teistä tietoa miksi Casillas raivostui siitä Lassin taklauksesta josta se Alvesin maali tuli, luulisi hänenkin nähneen ettei tilanteessa ollut pienintäkään filmiä, punainen olisi kuulunut tulla tilanteesta mutta tulikin keltainen Casillakselle, vai oliko se sittenkin kokemuksen tuomaa taitoa, sai Lassin jäämään kentälle?

Syynä taisi olla se, että Barcan jätkät kerääntyivät tuttuun tapaan tuomarin ympärille vaatimaan tuota toista keltaista korttia. Näin ainakin itse käsitin sillä ei tuossa tilanteessa tosiaan mitään epäselvää ollut.

Tuomari oli kyllä täysin paska mutta eipä ottelun jälkeen jäänyt itselle mitään hampaankoloon siitä suunnalta. Lähinnä ensimmäisen erän hukatut tilanteet jäivät harmittamaan mutta pelilliset ansiot olivat muuten sitä luokkaa, että ihan hyvillä viboilla tästä lähtee kautta jatkamaan  :traktori:

Ps. Özil on jumala silloin kun tahtoo
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 26.01.2012, 21.51.15
''Valheen torvi'' voi suksia saman tien sinne mistä tulikin, oli sitten kuinka Blaugrana lasit päässä, niin ei voinut olla huomaamatta lahjottua tuomaria :keskari:...ja muuten saat odotella niitä ''jännittäviä'' otteluita pitkään, sillä kuten eilen, myös keväällä kentällä dominoi vain yksi joukkue ja se on Madridin valkoiset :tuoppi: , hyvä että itsekin myönnät Mourinhon kaapanneen liigamestaruuden jo itselleen, sillä se on kyllä Realin hävittävissä ei Barcan voitettavissa 8)...ja eiköhän portugalilainen taktiikkavelho hoida homman kotiin ja tee itsestään samalla kaikkien aikojen valmentajaa :peukku_ylos: (voisi Guordiolat ja Cruyffit yrittää menestyä neljässä eri liigassa :laugh:, not happening). HALA MADRID! :traktori:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: pälle - 26.01.2012, 22.07.58
Finish finish finish :( Hieno taistelu Camp Noulla ja lopulta niiiiiiin lähellä se oli. Lopulta jäi pieni lämmin tunne, half timellä vitutus oli lähellä sitä multihuipentumaa ja anger managementtiin soittoa vailla. Aika paperia se Barcan pulustus kyllä on kun tuolla tavalla lähestytään näitä Klassikoita. Kyllä se tästä :peukku_ylos:

Liiga ja UCL on vielä tavoiteltavissa ;)
Vittu, oisit pelannu paremmi!
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Alpo - 27.01.2012, 00.03.03
Vittu, oisit pelannu paremmi!
  ;D  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Noora - 27.01.2012, 01.39.52
"Teixeira Vitienes was banned by the RFEF from refereeing another Real Madrid game this season"

http://www.cope.es/deportes/26-01-12--fernando-teixeira-no-volvera-a-arbitrar-al-real-madrid-esta-temporada-274918-1
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Guti_vision - 27.01.2012, 02.25.56
"Teixeira Vitienes was banned by the RFEF from refereeing another Real Madrid game this season"

 :peukku_ylos: Punomaan koreja muiden näkövammasten seuraan
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Huoltra - 27.01.2012, 11.56.09
"Teixeira Vitienes was banned by the RFEF from refereeing another Real Madrid game this season"

http://www.cope.es/deportes/26-01-12--fernando-teixeira-no-volvera-a-arbitrar-al-real-madrid-esta-temporada-274918-1


Loistavaa Loistavaa!! Tuollaiset sokeat pillipiiparit pitää lähettää muihin hommiin..Ei peli kaatunut täysin tähän mieheen mutta jumalatomasti tuo mies Barcaa avitti voittamaan..

Homma paketissa..
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: TAMI - 27.01.2012, 12.43.23
Mahdoton sanoa absoluuttista totuutta siitä, oliko tuomari suosiollisempi jompaakumpaa joukkuetta kohtaan. Faktaa on ainoastaan se, että osa päätöksistä oli huonoja.

Paremmalla kokonaisvaltaisella pelaamisella (mm. viimeistelyllä) oltaisiin kyllä matsi voitettu, joten ei nyt pistetä tuomarin piikkiin. Real oli ottelussa Barcaa vahvempi, mutta maalit ratkaisee. Tunteet tietysti kuumenee tällaisen pelin aikana, jolloin tuomarista tulee se luonnollisin kohde, johon purkaa vitutusta. Oikotie itsensä lohduttamiseen.

Ainoa päätös, mitä en itse pistä inhimillisten virheiden piikkiin (ts. en ymmärrä) on lisäajan pituus toisella puoliajalla (3min) ja pelin poikki viheltäminen heti, kun kolme minuuttia oli täynnä. Valkoiset sai juuri vapaapotkun keskialueelta, jolloin olisi saatu viimeinen paine Barcan päätyyn. Sen lisäksi peli oli lisäajalla lähes koko ajan poikki, joten lisäajan lisäaikaa olisi pitänyt antaa, ainakin sen vaparin ajaksi.

Positiivista oli ottelussa niin paljon, etten putoamista jää sen enempää harmittelemaan. Tulevissa Klassikoissa kaikki on mahdollista :peukku_ylos:.

HALA MADRID!
(http://i42.tinypic.com/20l0ze9.gif)
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 27.01.2012, 22.23.05
Nyt näkyy punaista... :keskari: Ja mä kun pidin Xavia ihan fiksuna kaverina...

http://www.mtv3.fi/urheilu/futis/uutiset.shtml/2012/01/1485100/barca-tahdelta-tayslaidallien-real-on-pohjamutaa
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: G Higuain - 28.01.2012, 00.18.09
Vittu, oisit pelannu paremmi!

haha, repesin :D "nii mikset tehny enemmän maaleja kun toinen. saatana." aivan :)

Xavista vielä, urpo kaveri ollut aina koko jätkä. Ihan hyvä pelimies toki, mutta urpo mikä urpo. Ja tuomarin "bannaamiselle" toki peukkua :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Totuuden torvi - 28.01.2012, 08.59.20
''Valheen torvi'' voi suksia saman tien sinne mistä tulikin, oli sitten kuinka Blaugrana lasit päässä, niin ei voinut olla huomaamatta lahjottua tuomaria :keskari:...ja muuten saat odotella niitä ''jännittäviä'' otteluita pitkään, sillä kuten eilen, myös keväällä kentällä dominoi vain yksi joukkue ja se on Madridin valkoiset :tuoppi: , hyvä että itsekin myönnät Mourinhon kaapanneen liigamestaruuden jo itselleen, sillä se on kyllä Realin hävittävissä ei Barcan voitettavissa 8)...ja eiköhän portugalilainen taktiikkavelho hoida homman kotiin ja tee itsestään samalla kaikkien aikojen valmentajaa :peukku_ylos: (voisi Guordiolat ja Cruyffit yrittää menestyä neljässä eri liigassa :laugh:, not happening). HALA MADRID!

Juuri näin Pelinrakentaja, valitettavasti tässä provosoituu nyt itse ja saa varmaan provosoitua ainakin tämän Pelinrakentajan mut ihan tiedoksesi et katsohan se peli uusintana, tuomari oli kyllä paska mut kyl se sotki molempia ei pelkästään Madridia, edelleen jos Lass olisi toisen keltaisen saanut niin Madridin nousu olisi tod näköisesti jäänyt esittämättä.
Toiseksi, jos nyt ton pelin perusteella olet varma että joukkueesi dominoi tulevaisuudessa niin katso vaikka 10 viimeistä klassikkoa miten ne on päättynyt ja selitä sit taktiikkavelhosta ja varmoista kevään voitoista.
Peli oli mun mielestä edelleen loistava, vääryys ei missään nimessä olisi ollut jos Madrid olisi voitttanut mutta kyllä Nou Campilla pitää olla tyytyväinen tasuristakin, ainakin itse olen tyytyväinen jos Barca hakee Bernabeulta tasurin hyvällä tai huonolla peli-ilmeellä.
Edelleen, kevään pelejä odotellen, tulee loistavia matseja jos joukkueet ovat vähänkään samalla tasolla mutta ton matsin perusteella ei todellakaan kannata ruveta vielä mestarien liiga pyttyjä juhlimaan, en tiedä kuinka paljon Madrid pystyy parantamaan pelaamista tuosta matsista mutta nähdyn perusteella Barca varmasti nostaa tasoa, esim se 11sekunnin kohdalla tullut eka paikka ei olluty Realin hyvyyttä vaan Barcan sähläämistä kuten myös muutama muu tilanne.

Xavista, oli nuo hölmöydet laukonut heti pelin jälkeen kentän laidalla, ei enää virallisissa haastatteluissa, veikkaan et oli Xavikin ihmeissään kun Realin pelaajat piirittivät loistavan peliesityksen jälkeen  ottelun jälkeen tuomaria ja huutelivat että tällä kentällä ei voi voittaa, tosi asiassa voitto kaatui kuitenkin omaan tehottomuuteen maalipaikoissa, ei Barcan hyvyyteen tai tuomariin. Myöskin Sergio Ramos oli toisesta keltaisesta huutanut kentällä että ei edes osunut Busquetsiin, osui kyllä minkä kaikki me näimme, se että oliko kortin paikka on makuasia, toinen antaa, toinen ei mutta kyllä kyynärpää päähän osui. Itse en välttämättä korttia olisi antanut koska keltainen oli jo alla.

Ja Pelinrakentajalle vielä lahjotuista tuomareista ja liiton miehistä, satuitko näkemään englannin kenttien kauhukakaran Balotellin jalalla sotkemisen josta sai 4 matsia pelikieltoa, Mites Pepe, vähintään yhtä törkeä temppu ja pohjalla aiemmin kärsitty pitkä pelikielto väkivaltaisesta sekä sekä vastustajan tahallisesta vahingoittamisesta, ratkaisu, virallinen varoitus. Kyllä tässäkin tapauksessa on varmaan aika paljon soiteltu liittoon Madridin puolelta ettei tule pelikieltoa, toki samoin varmasti olisi barcakin tehnyt per espanjalaiseen tyyliin mut pelikieltoa olisi pitänyt tulla.
Hyvää kevättä Pelinrakentaja, koeta ottaa jälkipelit vähän rauhallisemalla höyryllä, se on paljon kivempaakin:)  edellinen kirjoitukseni oli tarkoitus vaan kertoa palstan lukijoille et madrid pelasi äärimmäisen hyvää ja hienoa futista pelissä ja toivoa että samaa näkisi tulevaisuudessakin.
Visca barca :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari:


Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: Pelinrakentaja - 28.01.2012, 14.56.51
Edelleen sanoin ettei sinun tarvitse tänne enää kirjoittaa, mutta jos netti battlea haluat niin sitä kyllä tulet saamaan jos vielä huutelet aivopierujasi. Ja muuten yksi selvä tuomari virhe oli jo ennen Lassanan tilannetta, kurkkija sattui ihan tuomarin vieressä omassa boksissa pelamaan aivan selvää käsipalloa, siitä pilkku ja maali, niin peli yks nolla Real Madridille ja Barcan maaleja ei olisi syntynyt (osataan täälläkin spekuloida). Ja hyvää kevättä sinne Barca teini-faneille myös :keskari: :keskari: :keskari:
Otsikko: Vs: Copa del Rey: Puolivälierä; Real Madrid C.F. vs FC Barcelona
Kirjoitti: #10 - 28.01.2012, 16.48.51
Minun mielestäni "Totuuden torven" kirjoittelut ovat olleet aivan asiallisia, eikä hän ole sortunut provosoimaan Valkoisten kannattajia. Toki joistain kommenteista paistaa läpi kumman värejä herra kannattaa, mutta niinhän sen kuuluukin olla. Kyllä vastustajan kannattajat ovat tervetulleita kommentoimaan pelejä niinkauan kuin kirjoittelu pysyy asiallisena eikä tulla räkä poskella vittuilemaan niinkuin eräs ex-foorumilainen... Tuo ihan kivaa väriä foorumille ja pahimman vitutuksen laannuttua mukavaakin lukea vastustajan mietteitä pelistä.