RealMadridFIN::foorum

Real Madrid => Keskustelua Real Madridista => Aiheen aloitti: Chris - 21.04.2012, 01.48.51

Otsikko: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 21.04.2012, 01.48.51
(http://4.bp.blogspot.com/--2cAePWsaKE/Tx_mBvvfRKI/AAAAAAAAAD0/ibObOJNQH8U/s1600/Barcelona%252BVS%252BReal%252BMadrid%252B64223.jpg)

Estadio: Camp Nou
Árbitro: Alberto Undiano Mallenco
21.00 (Suomen aikaa)


Lähtökohdat

20 tuntia kauden neljänteen Klassikkoon, jossa ratkaistaan kenties jo tämän kauden liigamestari. Vielä noin kuukausi takaperin, Realin sarjajohto oli huikeat 10p ja osa toivoi, osa pelkäsi El Derbi Pasillon toteutumista. Tätä ei kuitenkaan lauantai-iltana Kataloniassa nähdä, sillä kahden jättiläisen ero on neljä pistettä. Mestaruus on kuitenkin vielä täysin Los Blancosin käsissä, vaikka takkiin tulisikin. Clasicon jälkeen sarjaa on jäljellä vielä neljä kierrosta, mutta yhteenkään pistemenetykseen ei olisi varaa.

Molemmat esittivät vähemmän mairittelevan kenraalin Champions Liigassa viikolla. Real hävisi Munchenissä loppuhetken osumalla 2-1 ja jätti näin ratkaisut ottelupariin toiseen kohtaamiseen. Barcelona sen sijaan ei saanut maaliakaan, kun Chelsea voitti Blaugranan 1-0 The Bridgellä. Tuossa pelissä Barcelonan pelaaminen oli vaisua ja väsynyttä pallonsiirtelyä, vaikkakin paikkoja joukkueella jonkin verran oli. Kuten kulunut sanonta sanoo, "huono kenraali lupaa hyvää ensi-iltaa", niin ainakin tämän toivoisi toistuvan myös Realin kohdalla.

Ratkeaako ottelu johonkin näistä?

- Nykyvire: Barcelona on porskuttanut viime ajat voitosta voittoon liigassa, 11 voittoa voittoa putkeen. Kotona se sarjan paras, 15-1-0 ja maaliero 64:8. Barca on kerännyt viimeisestä 11 ottelusta siis täyden potin, 33p. Samaan aikaan Real on "kontannut" ja menettänyt hieman otettaan jo kuukausi sitten huudellun varman mestaruuden suhteen, sillä edelliseen 11 otteluun Realin saldo 8-3-0, eli 27/33p mahdollisesta pistemäärästä. Klassikossa kyse on kuitenkin pitkälti päivän kunnosta eikä, viime aikojen esitykset aina kerro suoraa voittajaa.

- Messi vs Ronaldo:  Nämä kaksi herraa ovat paukuttaneet liigassa hurjat 41 maalia per äijä. Viime kaudella Ronaldo rikkoi liigan yhden kauden maaliennätyksen, peräti 40 osumalla, mutta jo tässä vaiheessa kautta, tuo ennätys on saatu heittää romukoppaan. Ratkaiseeko jompikumpi näistä ottelun ja hankkii lisää glooriaa, vai nähdäänkö ratkaisu muulta taholta? Joka tapauksessa, nämä kaksi ovat jälleen erityistarkkailussa.

- Historia: Viime aikojen keskinäiset eivät hirveästi pääkaupungin poppoolle tästä illasta lupaile, mutta kuten todettua; menneet ovat menneitä. Kuitenkin jonkinlainen peikko on Blaugrana Realille ollut, sillä mestaruuskauden 2008 jälkeen, on pelattu 14 Klassikkoa La Ligassa, UCL:ssä, Copa del Reyssä ja Supercopassa, on Barca voittanut kohtaamisista 9, tasapeliin ollaan päädytty neljästi ja vain kerran on voitto päätynyt Madridiin. Tuo voitto (http://www.youtube.com/watch?v=_ukkwscUZVc) tuli viime kaudella Cupin finaalissa, jonka Ronaldo ratkaisi jatkoajalla. Viimeisin Clasico Cupissa päättyi 2-2 Realin loistavan pelin jälkeen, joten mikäli peli olisi vastaavanlaista, voi tulos olla hyvinkin mieleinen...

- Mestaruustaistelun tuomat paineet:  Ero on siis ennen ottelua neljä pistettä, joten molemmissa leireissä tiedostetaan tarkalleen, mitä ottelun tulos tietää liigamestaruuden kannalta. Mikäli Real saisi aikaisen avausmaalin, saattaisi se ahdistaa Barcelonan "nurkkaan" eikä peli olisi kovinkaan vapautunutta. Mitä pidemmälle ottelu etenee tasatilanteessa, sitä suuremmalla riskillä kotijoukkue joutuu hakemaan avausmaalia ja se taas tuo vastaiskuja, joista voitaisiin iskeä esimerkiksi tähän tapaan. (http://www.youtube.com/watch?v=Qaqe2L0i1lU)

- Erikoistilanteet, tuomaritoiminta: Erikoistilanteet saattavat nousta myös arvoon arvaamattomaan. Barcelona ei kulmapotkuissa/sivuvapareissa varmasti kovin suurta haastetta tarjoa ainakaan pääpelin osalta, sen verran mikkihiiri-osastoa sieltä löytyy, mutta kun miettii minkälaisia ongelmia erikoistilanteissa on omassa päässä Realilla tällä kaudella ollut, ei tuotakaan korttia voi täysin olla kääntämättä. Vastaavasti toisessa päädyssä erikoistilanteet tarjoavat Realille loistavan sauman osumien tekemiseen. Vapaapotkuissa molemmilta löytyy myös eliittitavaraa, joten nyt jos koskaan Iker Casillas hereillä maalissa, muuri kuntoon ja vaparit kiinni. Marcos Sennan kaltaisia vapariosumia ei tällä kaudella omiin kiinnosta katsoa enää ainuttakaan.

Tuomaritoiminta on varmasti myös suurennuslasin alla, sillä enemmän tai vähemmän Klassikot ovat menneen tuomareilta täysin vihkoon. Vastaavanlaisia torikokouksia (http://www.youtube.com/watch?v=oZV0GHW2ew0) on tiedossa varmasti tänäänkin, mutta mikäli Undiano Mallenco ottaa heti alkuvihellyksestä lähtien hommaan käsiinsä, vältyttäisiin varmasti suurimmilta sodilta - niin kentällä, kuin sen ulkopuolellakin.

- Realin taktiikka: Prässi korkealle vai vetäytyminen? Barcan jokseenkin epävarmaan alakertaan täytyy saada painetta, eikä antaa tulla puoleenkenttään jauhamaan pallorallia. Toki jos kovaa lähdetään karvaamaan, niin väsy iskee väistämättä puseroon jossain vaiheessa, mutta kyllähän tuo taktiikka on viime Klassikoissa ollut parempi, mm. viime kauden Cupin finaali. Myös kauden avausklassikossa Bernabeulla, olisi varmasti tulos ollut jotain muuta, mikäli ei oltaisi heti vetäydytty, kun Benzema pääsi avausminuutilla iskemään johto-osuman. Mourinho päättää, kunhan tietää mitä tekee ;)

Kokoonpanot

Marca ennakoi otteluun seuraavanlaiset kokoonpanot:

(http://i1.aijaa.com/b/00619/10044914.jpg)


Kummankaan mahdollisessa avauksessa ei siis mitään yllättävää ole. Realilla luultavasti ainoat mahdolliset muutokset ylläolevaan ovat Coentrao vasemmaksi pakiksi ja Kaka Di Marian tilalle. Ensimmäiseen en kuitenkaan jaksa uskoa, sillä Coentrao oli heikko tiistaina UCL:ssä eikä tarjonnut todellakaan mitään dominointia puolustussuuntaan. Marcelo tietysti joutuu hieman hyökkäämistään rajoittamaan, mutta ainakin hyökkäyspään pelaaminen parantuu, mikäli brassi aloittaa.

Di Maria hiljattain toipunut vasta pelikuntoon, mutta on pelannut kohtalaisesti ja etenkin oikean laidan puolustuspelaamisen kannalta näkisin argon mielummin avauksessa. Arbeloa on ollut epävarma ja Di Maria toisi apuja puolustussuuntaan. Muut paikat lienevät sementoituja.

Tasonnostoa vaaditaan jälleen Xabi Alonsolta, joka on ollut heikko viime aikoina. Johtuuko sitten väsymyksestä, sitä on vaikea sanoa, mutta järkyttävän määrän on kaveri tällä kaudella jo tahkonnut, eli eipä tuo tietysti ihmekkään olisi. Khediralle tuskin kovin paljon vastuuta tulee hyökkäyspelaamiseen, joten saa keskittyä lähes täysin auttamaan puolustusta.

(http://www1.pictures.zimbio.com/gi/Tianjin+Teda+v+Real+Madrid+Real+Madrid+China+HSEPUKxb5QOl.jpg)

Ratkaiseeko tämä duo jälleen kerran pisteet Valkoisille?

TV

Ottelu on tarjolla tuttuun tapaan Canal+ :lla, seuraavilla kanavilla: CANAL+ Urheilu, CANAL+ Urheilu HD, CANAL+ Sport HD, CANAL+ Sport Extra HD (3D).

Ne, joilla ei kyseistä kanavaa kotona näy, voivat nauttia ottelusta esim streamien kautta (mm. rojadirecta.me ja Sportlemon.tv)

Tulosveikkaus Viime aikaisten Klassikoiden perusteella ei uskalla liikaa toivoa, mutta uskoa löytyy jälleen ja veikataan tulosta 1-2 Valkoisille. Maalit Ronaldolle ja Ramosille, joka kyykyttää kulmapotkussa Barcan alakertaa. Kotijoukkueen ainokaisen iskee lopussa Xavi.

Paljon spekuloitavaa jälleen kerran, maalit ratkaiskoon ja toivottavasti voittaja selviää pelillisin keinoin  :peukku_ylos:

Antoisaa ottelua kaikille!  :tuoppi:

(http://images4.fanpop.com/image/photos/18200000/Barcelona-vs-Real-Madrid-iker-casillas-18239308-594-461.jpg)

Viuhuuko punainen jälleen?

(http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/urheilu/futis/muut_liigat/espanja/20102011/1127168-max555x555.jpg)

Napit lienevät vastakkain myös valmentajilla. Montako Realin valmentajaa lentää ennenaikojaan tällä kertaa pihalle?

(http://www.travelevent.eu/userfiles/productlargeimages/product_401.jpg)

Ronaldo vs Messi - aiheesta kehuttu kaksikko.

(http://images.piccsy.com/cache/images/real-madrid-celebration-81147-530-402.jpg)

Vähintään tasuri tänään, ja voidaan kenties valmistautua juhliin kauden päätösottelussa Mallorcaa vastaan...

Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 08.05.32
Hieno avaus Chrisiltä!
Kyllä tässä alkaa jo fiilis nousta!!

Btw Veikkaustv näyttää pelin myös suorana.

Tulosveikkaus: 2-2.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: RM.Vantaa - 21.04.2012, 08.29.36
Avaukselle ISO  :peukku_ylos:

Elikkä peli päättyy näin :  2:2 !
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 11.00.22
Ihan muistutukseksi vielä yksityiskohtaisesti tämän ottelun tuloksen merkitys loppukauden jäljellä oleviin 4:ään otteluun, mikäli Real Madrid pokaalin itselleen haluaa.

Eli Tämän ottelun tulos Real Madridin näkökulmasta oletuksella että Barcelona voittaa kaikki tämän ottelun jälkeen tulevat 4 ottelua:

Voitto vähintään 3 maalin erolla. Ero 7 pistettä, keskinäisissä otteluissa parempi.
5 pistettä riittää jäljellä olevista otteluista:
   - 2 voittoa tai
   - 1 voitto ja 2 tasapeliä.

Voitto 2 maalin erolla. Ero 7 pistettä, keskinäiset ottelut tasan, jolloin maaliero ratkaisee. Ottelun jälkeen se olisi Realin hyväksi 8 maalia.
Jos maaliero pysyy parempana, niin kuten yllä, 5 pistettä riittää jäljellä olevista otteluista:
   - 2 voittoa tai
   - 1 voitto ja 2 tasapeliä.
Jos maaliero ei pysy parempana: 6 pistettä riittää jäljellä olevista otteluista:
   - 2 voittoa tai
   - 1 voitto ja 3 tasapeliä

Voitto 1 maalin erolla. Ero 7 pistettä, keskinäisissä huonompi.
6 pistettä riittää jäljellä olevista otteluista:
   - 2 voittoa tai
   - 1 voitto ja 3 tasapeliä

Tasapeli. Ero 4 pistettä, keskinäisissä huonompi.
9 pistettä riittää jäljellä olevista otteluista:
   - 3 voittoa

Tappio. Ero 1 piste, keskinäisissä huonompi.
12 pistettä saatava jäljellä olevista otteluista:
   - 4 voittoa

Tietysti jos Barcalle tulee pistemenetyksiä loppukauden 4:ssä ottelussa, vähenee Real Madridin pistevaatimus vastaavalla määrällä.


Joo-o, kyllä sieltä nyt vaan vähintään se tasuri täytyisi saada. Itse en ainakaan kaipaa sitä jännitystä että jokainen ottelu on pakko voittaa.

Edit: Korjattu tasapelitapaus.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: RONALDO - 21.04.2012, 14.26.13
Avaukselle  :peukku_ylos:

Real Madridin otteluun valmistautuminen on ollut poikkeuksellinen, sillä Real saapui vasta hieman yli tunti sitten Barcelonaan. Realin kokoonpanoa ei ole taaskaan laitettu seuran nettisivuille mutta ilmeisesti Lass, Carvalho, Sahin ja Altintop eivät matkustaneet muiden mukana Barcelonaan.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 21.04.2012, 14.53.44
Avaus aitoa laatua :peukku_ylos:.

Lätkä-termein voisi sanoa, että tänään on mestaruus katkolla. Kuten todettua - voitto tästä niin Real tarraa jo niin kovalla otteella kiinni mestaruuspyttyyn, ettei sitä enää voida onnistua menettämään.

Heikosti on mahdollisuuksia annettu ennakkoon Realille eri asiantuntija - ja vähemmän asiantuntijapiireissä. Voitolle yleinen kerroin on vedonlyöntifirmoilta 5 ja yleinen käsitys on jo pitkään ollut se, että Barca automaattisesti voittaa Klassikon. Piste-eroa on pohdittu koko ajan siihen sävyyn, että Barca olisi jo kolme pistettä lähempänä kuin onkaan. "Kyllä ne nyt ainakin Klassikon voittaa". "Kun Barca taas jyrää Klassikossa..." Näitähän näkee joka paikassa.

Kaikki putket katkeavat joskus, myös tämä Barcelonan hegemonia. Nyt onkin todellinen tilaisuus iskeä. Pitkästä aikaa lähdetään (ainakin yleisen käsityksen mukaan) lähes täysin altavastaajan asemasta. Enkä sitä voi itsekään kieltää, tällä kertaa usko omiin on vähän viime kertoja alempana. Se vallan vaihtuminen - jota niin järkyttävän pitkään ollaan odoteltu - on jo niin monesti jäänyt näkemättä. Barcelona on saanut luotua itselleen Realia vastaan merkittävän henkisen etulyöntiaseman. Kaikkea on koitettu bussista hirmu-prässiin, mutta mikään ei ole lopulta toiminut. Barca on saanut aina vaikeissakin paikoissa sieltä jostain - ties mistä - käännettyä pelit omaksi edukseen. Ja sekös meitä kaikkia v...ttaa!

Viimeisin keskinäinen pelimme (http://www.dailymotion.com/video/xo1260_barcelona-real-madrid-2-2-25-01-2012-highlights-hd_sport#from=embediframe) on tästä loistava esimerkki. Pelillisesti oltiin jo niskan päällä, luotiin tilanteita ja aiheutettiin Barcalle ahdinkoa. Sitten tuli yhtäkkiä jostain punasininen vyöry ja bang bang - tilanne puoliajalle lähdettäessä 2-0. Ennen ottelua elätelty pienikin toivo tuntui taas puoliajalla menetetyltä.

Ramosin hylätty maali tuntui "kruunaavan" jo koko ottelusarjan juonen. Vaikka kuinka yritettäisiin, niin viimeistään tuomaripäätöksellä Real pysyy Barcan takana. Epätoivo alkoi jo hiipiä puseroon, kunnes muuan Özil vapautti Ronaldon, joka laittoi jo toisessa pelissä putkeen pallon Barcan verkkoon. Vieläkö tästä noustaan?. Kun Benzeman maalikin näki päivänvalon, kirkastui mieli jo sen verran, että uskoi tosissaan SEN olevan mahdollista. Viimeinen silaus jäi kuitenkin taas puuttumaan, kunnollista loppurynnistystä ei taaskaan nähty.

Siinäpä se ongelma onkin ollut. Vaikka pelissä pysytään mukana, pienet asiat ovat lopulta ratkaisevia. Kuten se, että tuon kaltaisessa tilanteessa tilanteessa pelaajilta löytyisi vielä se viimeinen taisteluvaihde - se missä pistetään kaikki peliin ja käännetään peli vielä päälaelleen. Tai se, että pallo laitettaisiin puolittaisista paikoista sisään ja blokattaisiin vastustajan veto juuri, kun se on lähtemässä kohti yläkulmaa.

-----

Mielenkiintoista nähdä tänään, millaisella taktiikalla otteluun lähdetään. Toivottavasti ei ainakaan mitään bussitaktiikkaa, koska sitä ei vaan yksinkertaisesti yksikään madridista halua enää nähdä ja kokea. Karanka ainakin lupaili hyökkäysvoittoista taktiikkaa (http://www.goal.com/en/news/12/spain/2012/04/20/3048834/karanka-insists-real-madrid-will-not-use-negative-tactics), mutta tuskin Camp Noulla (taaskaan) ihan normaalisti uskalletaan lähteä pelaamaan. Puolustaminen lienee taas ykkösprioriteetti Josen papereissa, koska tasapelikin on kelpo tulos.

Maalinteko on viime peleissä tuntunut olevan molemmilla hyvin pitkälti kahden suurimman tähden harteilla. Realin puolella Benzema ja Higuain ovat olleet enemmän tai vähemmän unessa ja Barcassa Fabregas on kadottanut alkukauden vireensä ja Sanchez tarvitsee liian monta paikkaa yhteen maaliin. Ronaldon tai Messin onnistuminen voi hyvinkin todennäköisesti ratkaista, miten tässä käy.

Keskikentällä avainasemassa on Xabi Alonso. Pystyykö mies pelaamaan tänään tasonsa edellyttämällä tavalla, vai menetetäänkö keskikentän hallinta Barcan taitureille? Please Xabi, herää tänään ja me kaikki unohdamme viime aikojen vaisut esitykset.

Puolustukset ovat molemmilla koetuksella, ja ne ovatkin molemmilla haavoittuvia. Ramos pelasi pitkästä aikaa vähän epävarmasti Bayernia vastaan ja Arbeloa on aina hieman epäluotettava kovimmissa paikoissa. Marcelo ja Coentrao eivät hekään ole esiintyneet parhaimmillaan. Pepe sen sijaan pelasi Bayernia vastaan mielestäni todella hyvän ottelun, toivottavasti pitää myös tänään tunteensa kurissa. Barcassa Puyolista on viime aikoina tullut hieman liian hidas nopeimpiin tilanteisiin ja Pique on pelannut alle tasonsa lähes koko kauden. Mascherano onkin paikannut näiden kahden huonoa virettä, ollen ehdottomasti paras Barcan paras puolustuspään pelaaja.

Jännittävistä ja kovien panosten täytteisistä lähtökohdista lähdetään illan peliin, mitään ei siis puutu, mitä kunnon Klassikolta vaaditaan. Loistavaa iltaa kaikille :tuoppi:!

Linkkejä
Realin oma ennakko (http://www.youtube.com/watch?v=4HZuDRFVDGU)
Goalin ennakko (http://www.goal.com/en/match/63259/fc-barcelona-vs-real-madrid-cf/preview)
Marcan live-seuranta (http://www.marca.com/marcador/futbol/2011_12/primera/jornada_35/bar_rma/)
Futis+ -ohjelmassa Klassikon analysointia (http://www.katsomo.fi/?progId=118665)
Blogi-kirjoitus, jossa ennakointia (http://puoliaika.wordpress.com/2012/04/20/el-traductor-barcelonan-vihatuin-mies/)
Futismaailman ennakko (http://www.futismaailma.com/uutiset/uutinen.php?id=21617)

(http://patiodelrecreo.files.wordpress.com/2008/05/madridismo_celebra_titulo_cibeles1.jpg)
Bussin kylkeen 32 tänä vuonna? :pallo:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: RM.Vantaa - 21.04.2012, 16.36.35
Jännittää Ihan Vitsisti että tuntuu että poksahtaa. Enää noin 3 tuntia. Hala Madrid :sydän: Puta Barca  :keskari:

Tätä kannattaa kuunnella : http://www.youtube.com/watch?v=gZj9dssTwdI Oudolla äänellä mutta eipä haittaa ! Nyt voitetaan pojat !!!

Kiimaa !!!!!!!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 19.58.01
Ajatuksia illan pelistä:

- Ehdottomasti sillä aktiivisella pelitavalla tänään liikkeelle eikä sillä bussilla. Moneen kertaan jo todettu että se toimii paremmin, kun prässätään kovaa ja ei anneta Barcan jauhaa rauhassa.

- Xavi ja Iniesta. Nämä miehet ovat pääsyyllisiä siihen miksi Messi pelaa niin paljon paremmin Barcassa kuin Argentiinan maajoukkueessa. Erityisen kovaa pitää prässätä näitä kahta ja ennen kaikkea en halua nähdä yhtäkään tilannetta jossa nämä kaverit saavat rauhassa kääntyä pallon kanssa Madridin maalia kohti. Tai muutenkaan kasvot Madridin maalia kohti rauhassa hakea sitä maailmanluokan syöttöä. Kun saavat pallon niin heti pitää käydä kiinni!

- Mitä tapahtuu pallonriiston jälkeen. Jos possession on Barcalle ottelun jälkeen 70-30 niin huonosti on käynyt. Pahin virhe mitä useimmat joukkueet tekevät Barcaa vastaan on, että lähdetään heti pallonriiston jälkeen hätäisesti hakemaan jotain epätoivoista pystysyöttöä ilman selkeää ideaa, jolloin pallo on useimmiten 10 sekunnin päästä taas barcalla. Äärimmäisen tärkeää että pallonriiston jälkeen ohitetaan ensin rauhassa Barcan prässi ja vasta sitten lähdetään rakentamaan kontrolloitua hyökkäystä. Näin varmistetaan myös se, että oma puolustus saa välillä levätä eikä paine olisi koko ajan valkoisten päässä. Toki vastahyökkäykseenkin kannattaa lähteä jos todella selkeä paikka siihen on, mutta se pitää tehdä kontrolloiduilla syötöillä ja mielellään maata pitkin. Eli ei yhtäkään stnan kukkupalloo!

- hermokontrolli. Pään pitää kestää tänään sekä puolustuspään virheitä että niitä ylilyöntejä. Ei sitä kiintiöpunasta kiitos, erityisesti Pepe, Ramos ja Marcelo!

- Maalinteon tehokkuus pitää olla tänään kohdallaan. Ihan liikaa huippupaikkoja tuskin tulee ja niistä on nyt vaan tehtävä. Varsinkin kun on valitettavasti vaikea uskoa että Barca tulee tänään nollille jäämään.

Tulosveikkaus/toive: 1-2 (Benzema, Ronaldo)

Nyt se Barca nurin tänään!! Hala Madrid!!!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 21.04.2012, 20.05.27
Casillas; Arbeloa, Pepe, Ramos, Coentrao; Xabi Alonso, Khedira; Di María, Özil, Cristiano; Benzema

Melko pitkälti ennakoitu avaus. Coentrao Marcelon tilalla.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 20.06.41
Päivän pakolliset menot takana ja sitten kohti klassikkoa.

Toivomus illalle, että toivottavasti jalkapallo on pääosissa. Asioita joita ei tällä(kään) kertaa jaksaisi katsella:

Tiivistettynä Real Madridin osalta: Seuran identiteettiä peilaten: Rohkealla pelillä hakemaan voittoa. Jos sillä ei pärjätä, niin tappiota ei tarvitse "kruunata" samoin konstein kuin aiemmin tyyliin Mourinho, Ramos, Marcelo jne....


Sopivasti myös Realin avaus: Casillas, Pepe, Ramos, Khedira,Ronaldo, Benzema, Özil, Xabi Alonso, Coentrão, Arbeloa y Di María

Coentrao siis hieman yllättäen aloittaa. Muuten normaali 4-2-3-1  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 20.11.35
Barca hieman yllättää: Valdés, Alves, Puyol, Mascherano, Adriano, Busquets, Xavi, Thiago, Tello, Iniesta y Messi

Tello ja Thiago siis avauksessa.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 21.04.2012, 20.51.02
KOHTA MENNÄÄN :traktori: :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 20.55.19
KOHTA MENNÄÄN :traktori: :tuoppi:
Vamos! Kämmenet hikoaa  :peukku_ylos: :pallo: :tuoppi: :traktori:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 20.55.34
Let's go boys!!!!!!!!  :tuoppi: :tuoppi: :tuoppi: :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: RM.Vantaa - 21.04.2012, 20.58.16
Shh.... Se alkaa !
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.00.19
Nyt kädet ristiin ja toivotaan, että Pepellä ja Sergio Ramosilla kestää kasetti 90min. ja San Iker pitää nollat! :angel:



FT 2-2
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.08.22
Juopon näköinen argentiinalainen umpivasuri.  :keskari:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.11.35
Hyvä, ennakkoluuloton 10 minuuttia Valkoisilta.  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 21.13.52
Kyllä, hyvin on pelattu.  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.16.02
Miss Busquets, illan ensimmäinen keltainen.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 21.17.08
SAMI KHEDIRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.17.14
VAMOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! KHEDIRA!!!!!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: RM.Vantaa - 21.04.2012, 21.17.21
KHEDIIRAAAAAAAAA
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 21.18.04
JESSSS!!!! Khedira!!! Loistavia kulmia!!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.19.59
19min takana ja Valkoiset pelanneet erittäin hyvin.  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Raulisti - 21.04.2012, 21.20.17
Valdes ;D

Eniten maalissa ihmetytti miksei barca-pelurit protestoi kyyneleet silmissä :o

Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.24.15
Pitäis pyrkiä pelaamaan ja pitämään palloa, eikä roiskimaan toiseen päätyyn, muuten tiedossa melko pitkä ilta.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.26.03
Dani Alves ja kuoleva joutsen..
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.27.28
Huh huh..
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Raulisti - 21.04.2012, 21.28.50
Ramos mitä vittua? :peukku_alas:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 21.29.17
nyt ei näytä hyvältä. Xavi ja kumppanit saa hääriä liian rauhassa. Ja liikaa harrastetaan taas näitä kukkupalloja...
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 21.04.2012, 21.31.51
Saatana mitä roiskimista nyt.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 21.42.08
Onpahan pyöritystä ...  :(
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.43.18
Nou hätä.

Antaa Barcan pyörittää.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.43.55
Jahans, Pepelle keltainen. Punainen odotettavissa siis..
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 21.44.01
Nyt ei oo kyllä yhtään malttia pallon kanssa. Xabit, Coentraot ja kumppanit roiskii vuorottellen.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 21.44.48
3-4 minuuttia jos kestetään niin johdossa puoliajalle..
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 21.48.37
Hyvää jalkapalloa, ei liikaa kierimisiä, ei sikailuja, tuomarilla peli hallussa.  :peukku_ylos: Vauhtia, jännitystä. Ja parempi joukkue johtaa 0-1!  :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: badgers - 21.04.2012, 21.50.14
Eka jakso meni mainiosti, oikeasti ei mitään hätää missään vaiheessa, kerrankin näin. Pepen keltainen oli kyllä melkoinen vitsi, punainen odotettavissa ;)
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 21.50.50
Loistavaa Real! Hieno puoliaika.

Iker, Arbeloa, Khedira, Coentrao, Xabi. Loistavaa oman maalin varjelua.

Vähän pitäisi omissa hyökkäyksissä olla huolellisempi, eikä vain roiskaista samantien "toivotaantoivotaan"-palloa.

Jotenkin ironista, että tämän hyökkäyskaluston kera se on Sami Khedira, joka iskee Real Madridin kaikkien aikojen maaliennätyksen roskakoriin  :D

Hyvää jalkapalloa, ei liikaa kierimisiä, ei sikailuja, tuomarilla peli hallussa.  :peukku_ylos: Vauhtia, jännitystä. Ja parempi joukkue johtaa 0-1!  :tuoppi:
Ehdottomasti sama. Nyt keskitytään olennaiseen  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 21.04.2012, 21.53.04
Barcelona näyttää jatkavan siitä mihin Chelsea ottelussa jäi. Peli hyvin hallussa, eikä montaa vaarallista paikkaa tullut Valkoisten maalille. Samille :peukku_ylos:.

Realin pitää ehdottomasti saada laatua avaaviin syöttöihin, erityisesti Di Maria laittoi pari järkyttävää roiskasua.

Ronaldon nousuissa apuja ei ole koskaan keskellä, josta voisi pelata esim. seinäsyötöllä miehen läpi. Nyt joutuu painamaan yksin laitaa pitkin, kun kaverit eivät tue hyökkäyksissä. Benzeman ja Özilin pitäisi olla vierellä, jotta saataisiin Ronaldo kunnolla irti. Coentraokaan kun ei tällä hetkellä ole saanut oikeuksia nousuihin.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Heinämies - 21.04.2012, 21.54.35
Tää on jo toinen klassikko jota seuraan ihan vapaaehtoisesti livescoren/goalin/realmadridfinin kautta, vaikka canalin kortti löytyykin.. Vaikka nää matsit onkin just sitä mitä futis on parhaimmillaan, mun pumppu ei kestä! Eikä tää ole edes vitsi, on noita rytmäreitä muutenkin, nämä matsit saattais olla se viimeinen niitti :)

Mutta hyvä että johdetaan! Fak Farca, Hala Madrid!  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 21.56.29
Puolustupelin osalta loistava puoliaika. Pallollinen peli heikkeni aika paljon loppua kohti ja liikaa roiskitaan kun pitäs malttaa, mutta pääasia että johdetaan  :)
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 22.01.20
Siellähän sataa oikein kunnolla.

Nyt oma peli kuntoon, rauhallisuutta syöttöihin. Kyllä tämä tästä, luottoa omiin löytyy!

Taas mennään!  :traktori:

Hala Madrid!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.13.19
Melko sukka tämä Barcan Tello.  ;D :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Petriensio - 21.04.2012, 22.15.30
Sillon ku Realin keskikenttä pitää palloo ni hyökkääjät vaan seisoskelee eikä tee minkäänlaisia alotteita!!  :o
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 22.18.16
Miks Miks ja vielä kerran miks? Pitää laittaa näitä pitkiä korkeita palloja koko ajan? Käytännössä luovutetaan pallo Barcalle!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 22.18.33
Nyt pitäisi Realinkin saada muutama syöttö omille. Vipaa puolta tuntia ei voi pelkästää puolustaa, silloin tulee noutaja...
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.20.38
Vois tuolle puliukolle antaa jo lappua!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Petriensio - 21.04.2012, 22.25.02
Vaihtoja tarvitaa... Özil vaikuttaa väsyneeltä
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.26.07
Oisko Kakasta mihinkään tässä pelissä..
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.26.58
Nuudeli joutais kans vaihtoon. Täysin pimennossa tänään.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 22.27.47
Vaihto 68 min Xavi->Alexis.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 22.28.00
Xavi pois! :o Mitäköhän se Pep ny miettii?
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: RM.Vantaa - 21.04.2012, 22.28.45
Voi  :keskari:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.29.15
Munkit ottelussa: 1-1.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.30.25
Nyt pitäis pystyä pitämään palloa ja jounimaan jonkinlaisia kuvioita. Ei tää bussi meininki pitkälle kanna..
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 22.31.05
JAUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.31.15
CR7!!!!!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 22.31.30
JEEEEEEEEEEEEEEES½!!!!!!!!!!½½!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vittu mikä namu taas Özililtä ja eihänse Cristiano osaa erehtyä noista paikoista.  :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 22.31.33
HETI KUITTI!!! Ronaldoooooo!!!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.33.43
Kenen tilalle Granero tuli?  ???
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 22.33.45
Olipa fantastinen syöttö taas Özililtä!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.35.22
Kenen tilalle Granero tuli?  ???
Di Marian tilalle siis.
Hyvä vaihto.  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 22.39.48
Reilu 10 min jäljellä, nyt vois vaihtaa Higuainin Benzeman tilalle prässäämään kunnolla.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 22.43.46
5 minsaa + lisäaika...

Itse en ole pystynyt istumaan paikoillani puoleen tuntiin...
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.44.37
Täällä sormet on syöty kyynärpäitä myöten..
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.44.58
Tästä 1-3 ja homma paketissa!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Petriensio - 21.04.2012, 22.45.28
Higuain tulossa

E. Olikin Callejon <-> Özil
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.47.49
Ei tätä enään hävitä, se on varma!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 22.47.59
Vaihto Özil->Callejon 88 min.

Nyt jätkät kestäkää vielä pari minuuttia!

90 minuuttia täynnä, paljonko lisäaikaa?
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: jiitee - 21.04.2012, 22.49.37
Ensikertalainen ilmoittautuu ja osallistuu keskusteluun kun neljän minuutin lisäaika alkaa!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 22.51.39
Tervetuloa hyvään sakkiin!

Vaihto 92 min Benzema-> Higuain!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.52.50
Campeones Campeones oe oe oe!!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 21.04.2012, 22.53.42
Tuntuu ihanalle sanoa, että tänään voitti oikeasti parempi jokkue!  :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 22.53.48
JESSSSSSS!!!! Vihdoinkin!!!! Mestaruus on meidän!!!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 22.54.00
1-2!

Kyllä tuntuu hyvälle! Aivan oikea joukkue voitti!  :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Raulisti - 21.04.2012, 22.54.24
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Junction_32.svg)
TÄYSIN OMISSA KÄSISSÄ NYT!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 22.55.48
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/Junction_32.svg)
TÄYSIN OMISSA KÄSISSÄ NYT!

Campeones Campeones oe oe oe!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 22.56.58
7 pisteen johto eli nyt riittää joko 2 voittoa tai 1 voitto ja 3 tasapeliä jäljellä olevista neljästä pelistä.

Eiköhän se mestaruus ratkennut tähän!

Kyllä oli kaunista, oikeasti, yksikään valkopaita ei pelannut huonosti!  :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: badgers - 21.04.2012, 22.57.22
Hieno voitto ja erittäin kurinalaisella pelaamisella se saatiin. Isot ratkaisijat ratkaisee eli CR7 teki, Messi ei. Nyt näyttää hyvältä!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: marttiina - 21.04.2012, 22.59.16
LA LIGA ON MEIDÄN!!!!!!!!
Ja kuinka monta vuotta tätä on ootettu!! Ai että osaa olla hyvä fiilis. Ja vielä että Ronaldo teki voittomaalin, vieläkö joku uskaltaa väittää että Ronaldo kämmää isoissa peleissä.

Alonsolta sairaan hyvä peli verrattuna parii aikasempaan, Arbeloaki teki ihan erilailla töitä. Kukaan ei epäonnistunu! Barcan puolustus oli kyllä vähän hakoteillä. EIKÄ YHTÄÄN PUNAISTA REALILLE! Ihme.

Mestareiden liigan finaalia odotellessa  :sydän:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 22.59.22
Kiitos Real Madrid! Täydellistä! Barcelona kaatui Camp Noulla hyökkäämällä  :sydän:

Cibeles kutsuu kauden jälkeen. Se on varma!

Oma MotM: Sami Khedira. Maali ja aivan järkyttävä määrä duunia. Auttoi Arbeloaa ja toppareita uskomattoman kurinalaisesti  :tuoppi:

Barca ei saanut edes minkäänlaista kiriä aikaan. Ei edes puolittaista hyökkäystä Cristianon maalin jälkeen.

Moulle vielä erityispeukku: Silloin kun kaikki odottavat miten Jose tuulettaa, niin mies katoaa huomaamattomasti stadionin uumeniin. Tyylikästä, todella tyylikästä.

Nyt saa nauttia  :traktori:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Higuain#20 - 21.04.2012, 22.59.49
Hieno fiilis tällä hetkellä joukkue antoi kaikkensa.  :peukku_ylos:
Mestaruus on nyt omissa käsissä ja itseluottamus ei voi olla parempi, kun lähdetään kaataman Bayernia Bernabeulla.
Xabilta ja Ikerilta ja niiltä keneltä vaadittiin sitä tasonnosto niin ei voi nyt kyllä moittia tämän jälkeen.

!HalaMadrid!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 21.04.2012, 22.59.56
HALAAAA MADRIIIIID HALAAA MADRIIIID :pallo: :tuoppi:!!!!!!!!!!!!

NYT NIITÄ TRAKTOREITA :traktori: :traktori: :traktori: :traktori:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.00.25
http://www.youtube.com/watch?v=_i74AfP_85E

 :traktori: :traktori: :traktori: :traktori: :traktori: :traktori: :traktori: :traktori:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 21.04.2012, 23.00.38
Tuntuu hyvältä, kun sai kuittailla parille Barcaa kannattavalle kaverille  :D

Tätä on odotettu  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Guti_vision - 21.04.2012, 23.01.05
Ihanaaa, mahtavaa, multa loppuu adjektiivit kesken!!  :sydän:  Loistava suoritus koko joukkueelta, erityisesti Özilin työmäärä varsinkin puolustussuuntaan täysi kymppi! Puolustuksesta noustiin Barcelonan syöttöihin katkomaan paremmin kuin kertaakaan aikaisemmin. Kentällä nähtiin todellinen joukkue isolla jiillä tänään.

Ja tietty Ronaldolle massive  :peukku_ylos: "Ei onnistu isoissa matseissa" My arse.  ;D

Hala Madrid!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 21.04.2012, 23.02.29
http://www.youtube.com/watch?v=hSTivVclQQ0&feature=fvst

TOSTA NOIN. JA VOLUME MAX! :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: pälle - 21.04.2012, 23.04.21
En jaksa lukea ketjua nyt läpi.
NYT HUUDETAAN! IHANAA VALKOISET IHANAA!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.06.51
Rouva heittää kohta pihalle, jos yhtään enään jatkan tätä juhlimista!
Mutta so what!! Siellä on plussan puolella keli ulkona!!


VAMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS!!!!!!

Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 21.04.2012, 23.07.26
Oli kyllä hienoin voitto valkosilta varmaan viimeseen pariin vuoteen!! Upeeta oli kattoo viimesiä minuutteja kun Barca oli ihan aseeton, ja Granerot ja kumppanit taisteli ihan loistavasti. Kaiken kaikkiaankin puolustupelin osalta ihan fantastinen ottelu vaikka yks menikin, varsinkin paljon parjattu Coentrao pelas ihan erilaisen ottelun kun Munchenissä. Ja Ronaldo teki sen voittomaalin kerrankin isossa pelissä! 
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 23.09.57
Hyvää jalkapalloa, ei liikaa kierimisiä, ei sikailuja, tuomarilla peli hallussa.  :peukku_ylos: Vauhtia, jännitystä. Ja parempi joukkue johtaa 0-1!  :tuoppi:

Kerrankin voin lainata itseäni. Aivan käsittämätön Klassikko, ei todellakaan
- sikailuja
- naurettavia kierimisiä
- torikokouksia
- ei yhtään mitään epäjalkapalloa.

Vaan vauhdikasta, jännittävää futista, jossa parempi joukkue voitti ja voitti siksi että se haluaa olla mestari ja siksi täytyy voittaa ne tärkeät ottelut. Real Madrid todellakin ansaitsi tämän voiton ja me kannattajat todellakin ansaitsimme tämän hienon jalkapallo-ottelun voiton ja koko La Liga -voiton upean tunnelman.

Tuoppi teille kaikille siellä missä olettekin:  :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 21.04.2012, 23.11.36
Lähden ajamaan ympäri kaupunkia soittaen Queenia radiosta täysillä. :traktori: MENOKS!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.12.36
Kerrankin voin lainata itseäni. Aivan käsittämätön Klassikko, ei todellakaan
- sikailuja
- naurettavia kierimisiä
- torikokouksia
- ei yhtään mitään epäjalkapalloa.

Vaan vauhdikasta, jännittävää futista, jossa parempi joukkue voitti ja voitti siksi että se haluaa olla mestari ja siksi täytyy voittaa ne tärkeät ottelut. Real Madrid todellakin ansaitsi tämän voiton ja me kannattajat todellakin ansaitsimme tämän hienon jalkapallo-ottelun voiton ja koko La Liga -voiton upean tunnelman.

Tuoppi teille kaikille siellä missä olettekin:  :tuoppi:

Ei lisättävää!

Täältä kans  :tuoppi: kaikille Madridistoille ympäri maan!!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Petriensio - 21.04.2012, 23.13.26
Nyt aukes se 100e viskipullo!!! On tätä ootettu!!!  :sydan: Real Madrid  :sydan: HALA MADRID  :sydan:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.15.39
Nyt aukes se 100e viskipullo!!! On tätä ootettu!!!  :sydan: Real Madrid  :sydan: HALA MADRID  :sydan:
Pakko kysyä, että mitä korkkasit?
Täällä napsahti Ardbegin Corryvreckan.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: marttiina - 21.04.2012, 23.15.47
Vois itekki lähtä rattorilla ajelee ympäri tätä peräkylää ku oon niin fiiliksissä!!!!!!  :traktori: :traktori: :traktori: :traktori: :traktori:

Oon niin ylpeä kaikista realin pelaajista nytten! Aivan uskomatonta taistelua ihan tappiin asti. Ja Mou on vaan niin cool <3 Tykkään vaan päivä päivältä enemmän siitä miehestä, että se osaa olla tyylikäs!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Raulisti - 21.04.2012, 23.18.04
Nyt aukes se 100e viskipullo!!! On tätä ootettu!!!  :sydan: Real Madrid  :sydan: HALA MADRID  :sydan:
Lähden ajamaan ympäri kaupunkia soittaen Queenia radiosta täysillä. :traktori: MENOKS!
Vois itekki lähtä rattorilla ajelee ympäri tätä peräkylää ku oon niin fiiliksissä!!!!!!  :traktori: :traktori: :traktori: :traktori: :traktori:
(http://estaticos03.marca.com/imagenes/2012/04/21/futbol/equipos/real_madrid/1334992075_extras_portada_2.jpg)
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.19.19
Tuolta jokaiselle Madridistalle soittoääni puhelimeen: http://audiko.net/ringtone/Real+Madrid+CF/Campeones
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 21.04.2012, 23.22.56
KYLLÄ!!!  :traktori: :traktori:

CAMPEOOOONES!!! HALA MADRID!!

Olipa hieno peli, analysointia ei jaksa, mutta ansaittu voitto, 3p ja ero on nyt sellainen, että tätä ei enää ryssitä!!!

KANNU PALAA MADRIDIIN, JAAAUUUUU!!!!!!  :tuoppi: :tuoppi: :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: mamut - 21.04.2012, 23.28.20
Pakko vielä sanoa, että aivan mahtava peli Coentraolta verrattuna Bayern-peliin!

HALA MADRID  :sydän: :sydän: :traktori: :traktori: :traktori: :traktori: :traktori: :traktori:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.29.45
Pakko sanoa Barcan tästä kaudesta sen verran, että haiskahtaa pahasti siltä, että Pep ei jatka Barcassa.
Sen verran hengetöntä on joukkueen esitys.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 21.04.2012, 23.29.53
Pakko kysyä, että mitä korkkasit?
Täällä napsahti Ardbegin Corryvreckan.

No jos tälle linjalle mennään, niin jospa minäkin korkkaisin Laphroaig quarter cask -viskini. Savua ...  :peukku_ylos:

Jos rehellinen olen, mulla oli tylsin/viilein fiilis kaikista Klassikoista 2010-syksystä alkaen ennen ottelua. Mutta nyt on fantastinen fiilis, tämä oli hieno Klassikko, ei pelkästään Real Madridin voiton vuoksi.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: mamut - 21.04.2012, 23.31.12
Tuolta jokaiselle Madridistalle soittoääni puhelimeen: http://audiko.net/ringtone/Real+Madrid+CF/Campeones

http://www.youtube.com/watch?v=iuuOuOYoSbc&feature=related
Ei se toikaa pahempi soittoääni oo, kivahan tota on kuunnella ku joku soittaa  :sydän:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.33.12
Quarter Cask oivaa tuotetta. Potkua, savua ja makua löytyy. T-lusikallinen haaleaa vettä joukkoon, niin maku aukeaa.
Pakko kans vetää pienet hönöt tänään, vaikka huomenna ois duunipäivä.
Innolla odotan wanbebarcatyökaverin keskustelunavausta aamulla..  8)
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 21.04.2012, 23.34.18
Mourinho antoi Aitor Karankan mennä pitämään lehdistötilaisuuden. Varmasti hieno hetki Real-legendalle :peukku_ylos:

Mutta mitä? Eikö Jose haluakkaan koko maailman tietävän, että hän voitti Barcelonan? Eivätkös vääräleuat ole aina kertoneet kuinka Jose haluaa ainoastaan pönkittää omaa egoaan? Eikö nyt olisi ollut täydellinen hetki muistuttaa omasta erinomaisuudestaan? Onko sittenkin loppujen lopuksi niin, että ainoa asia mikä Joselle merkitsee on voittaminen? Samat vääräleuat taisivat sanoa, että Jose voittaa ainoastaan bussitaktiikalla. Tällä hetkellä on 109 perustetta toisenlaiselle ajattelulle...
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: mamut - 21.04.2012, 23.36.03
Mourinho antoi Aitor Karankan mennä pitämään lehdistötilaisuuden. Varmasti hieno hetki Real-legendalle :peukku_ylos:

Mutta mitä? Eikö Jose haluakkaan koko maailman tietävän, että hän voitti Barcelonan? Eivätkös vääräleuat ole aina kertoneet kuinka Jose haluaa ainoastaan pönkittää omaa egoaan? Eikö nyt olisi ollut täydellinen hetki muistuttaa omasta erinomaisuudestaan? Onko sittenkin loppujen lopuksi niin, että ainoa asia mikä Joselle merkitsee on voittaminen? Samat vääräleuat taisivat sanoa, että Jose voittaa ainoastaan bussitaktiikalla. Tällä hetkellä on 109 perustetta toisenlaiselle ajattelulle...

Aivan asiaa koko kommentti. Kateellisten panettelua tommoset väitökset. Jose on vaan niin hieno mies!  :sydän:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.36.36
http://www.youtube.com/watch?v=iuuOuOYoSbc&feature=related
Ei se toikaa pahempi soittoääni oo, kivahan tota on kuunnella ku joku soittaa  :sydän:

 :'( :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Petriensio - 21.04.2012, 23.37.22
Pakko kysyä, että mitä korkkasit?
Täällä napsahti Ardbegin Corryvreckan.
The Glenlivet 15. En oo kyllä mikää viskin ystävä mut tää on ihan kelpo kamaa :D
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.40.54
Ehdottomasti kelpo kamaa!  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 21.04.2012, 23.42.32
No niin, tulihan se sieltä: http://www.iltasanomat.fi/jalkapallo/real-yllatykseen-el-clasicossa---barcelonan-mestaruushaaveet-murenivat/art-1288463930498.html?ref=rss
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 22.04.2012, 00.02.09
(http://s3.amazonaws.com/imgly_production/4097427/large.jpg)
Xabin twitteristä poimuttua. Baski naatiskelee voitosta Camp Noun lehtereillä kuunnellen tätä: http://www.youtube.com/watch?v=8CPLNyopyOg&feature=youtube_gdata_player


Ramos tarjosi taas pelin jälkeen perinteistä kaverikuvaa:
(https://p.twimg.com/ArB_Wu0CQAIjFj7.jpg)
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 22.04.2012, 00.23.59

Jotenkin ironista, että tämän hyökkäyskaluston kera se on Sami Khedira, joka iskee Real Madridin kaikkien aikojen maaliennätyksen roskakoriin  :D


Nauratti kyllä minuakin, mutta onneksi ei mennyt huonolle miehelle tuokaan!  ;D
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Losblancos - 22.04.2012, 00.38.01
Tuolta jokaiselle Madridistalle soittoääni puhelimeen: http://audiko.net/ringtone/Real+Madrid+CF/Campeones

Tää on kyl loistava  ;D :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: RM.Vantaa - 22.04.2012, 07.41.30
Loistavaa aamua kaikille !
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Cl�sico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Petri - 22.04.2012, 08.21.52
Tänään muuten tääläpäin kuljetaan kaikki mahdolliset pipot, paidat ja huivit yllä. ;)  CAMPEONES!!! HALA MADRID! Nyt saa naattia!!! :)
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 22.04.2012, 10.09.04
Sanokaa jos joku löytää videota/videoita eilisistä Barcan sikailuista, ainakin nämä oilisi hyvä löytää; Messi astu Pepen jalan päälle "vahingossa" ja tämä Alvesin Ronaldon "tallominen".
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 22.04.2012, 11.02.43
Sanokaa jos joku löytää videota/videoita eilisistä Barcan sikailuista, ainakin nämä oilisi hyvä löytää; Messi astu Pepen jalan päälle "vahingossa" ja tämä Alvesin Ronaldon "tallominen".
AS tarjoilee (http://www.as.com/futbol/articulo/undiano-perdono-roja-alves-agredir/20120421dasdasftb_58/Tes) tuon Alves vs. Ronaldo -tilanteen. Ei mikään kovin potku, mutta aivan hyvin siitä olisi voinut Alvesin pihalle heittää.

Tarkoititko tuolla Messi vs. Pepe tilanteella tätä? (http://www.youtube.com/watch?v=rJQv-PPktLw) Iniesta oli se kaveri, joka Pepen jalan päälle putoaa. Tuskin oli kuitenkaan tarkoituksellinen. Vähän vain huolimatonta touhua Iniestalta.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 22.04.2012, 11.03.09
Mahtava työpäivä! Gloryhunter barcafani työkaveri ei ole sanallakaan maininnut eilisestä pelistä. En ole vielä viitsinyt kääntää puukkoa haavassa. ;)
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 22.04.2012, 11.18.35
Tarkoititko tuolla Messi vs. Pepe tilanteella tätä? (http://www.youtube.com/watch?v=rJQv-PPktLw) Iniesta oli se kaveri, joka Pepen jalan päälle putoaa. Tuskin oli kuitenkaan tarkoituksellinen. Vähän vain huolimatonta touhua Iniestalta.
Noh tuon tason jalkapalloilijan tulisi hallita vartalonsa. Livenä tilanteessa ihmetti, miksi Iniesta edes hyppää ylöspäin, kun olsi voinut vaan "astua" yli. Epäilen suuresti sitä, että olisi ollut vahinko. Iniesta pelasi muutenkin eilen kentällä olleista eniten sikaa. Ainakin 2 kertaa veti Di Mariaa koiville takaapäin, kun oli hävinnyt kaksinkamppailun.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 22.04.2012, 12.17.45
Tuli katseltua peli uudestaan, kun se sattui Canalilta äsken tulemaan. Nyt pystyi katsomaan vähän "analyyttisemmin", kun eilen ei mihinkään hirveän järkevään ajatteluun pystynyt. Hyvinhän Real kyllä pelasi. Nuo vastahyökkäykset olisi vain pitänyt hoitaa huolellisemmin. Cristianon maalin kaltaisia tilanteita oli useita, missä Realin pelaaja olisi ollut yksin Valdesia vastaan, jos vain syöttö oltaisiin saatu pelattua hyvin linjan taakse. Tuo syöttö jäi yhtä lukuunottamatta puuttumaan.

Enkeli oli yksi niistä, joka tuota passia ei saanut millään kohdalleen. Muutenkin AdM taisi olla Realin heikoin eilen. Hyökkäyspäähän ei oikeastaan mitään mainittavaa ja puolustuspäähänkään ei yltänyt samanlaiseen apuun kuin esimerkiksi Özil.

Vielä pakko mainita Graneron esitys. Olihan loistava sisääntulo Piraatilta. Syöttiköhän ainuttakaan harhasyöttöä eilen? Lisäksi pari katkoa ja muutama kriittisillä hetkillä hankittu kulmapotku. Granerolla on mies hieno tapa hämmentää näissä peleissä. Ensin torikokouksiin suu ammollaan ja kun vastustaja alkaa kuumenemaan, niin kasuaalisti vain pois tilanteesta. Hieno mies  :peukku_ylos:

Blaugranan ja erityisesti Pepin toiminnasta vielä ihmetyksen sana. Eipä olisi uskonut, että Pep ottaa Xavin pois Klassikossa, kun Barcelona on takaa-ajajana. Tuskaa varmasti lisää se, että kentälle jäi muuan Cristian Tello, joka oli eilen kentän huonoin pelaaja. Oikeastaan Realin onni, että Pep piti Telloa kentällä sen 80 minuuttia.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: - 22.04.2012, 12.25.25
Ottelun statistiikka kertoo myös sen minkä eilen illalla hyvin näimme: Barcan peli oli tehotonta pallonpyöritystä.

Pallonhallinta RM 28% / B 72%
Laukaukset maalia kohti 6 / 3
Kulmat 7 / 4
Torjunnat 2 / 4

Real Madrid tarvitsi yhden maalin tekoon siis noin viideosan siitä pallonhallinnasta lasketusta ajasta mitä Barca.

Tuo toinen maali oli kyllä kans kaunis. Özil tiesi varmaan jo siinä vaiheessa kun pallo oli vasta häntä kohti tulossa että maalihan tästä tulee. Hän oli tuossa tilanteessa kyllä niin kapellimestarin paikalla.


Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Raulisti - 22.04.2012, 12.32.25
http://www.goal.com/en/news/12/spain/2012/04/22/3052806/barcelona-played-better-than-real-madrid-and-the-result-was

Aamupäivän piristykseksi kurkkivan hylkeen itkut :peukku_ylos:



http://www.youtube.com/watch?v=rpRFuz1h38E

Sekä ottelun hailaitit :tuoppi:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: G Higuain - 22.04.2012, 12.46.02
Quarter Cask oivaa tuotetta. Potkua, savua ja makua löytyy. T-lusikallinen haaleaa vettä joukkoon, niin maku aukeaa.
Pakko kans vetää pienet hönöt tänään, vaikka huomenna ois duunipäivä.
Innolla odotan wanbebarcatyökaverin keskustelunavausta aamulla..  8)

Octomore Comus ja työt vasta maanantaina, mutta muuten sama. Hyvää aamukahvi ja lounaskeskustelua varmasti luvassa, heh ;)

Hieno voitto :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 22.04.2012, 12.54.11
http://www.youtube.com/watch?v=rpRFuz1h38E
Sekä ottelun hailaitit :tuoppi:
Tuo Ronaldon "ottakaa jätkät rauhassa"-tuuletus maalin jälkeen on niin cool  8)   :peukku_ylos:

Muutenkin Crisu vei Puyolia ja Marceranoa kuin sitä kuuluisaa litran mittaa.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 22.04.2012, 12.59.02
Octomore Comus ja työt vasta maanantaina, mutta muuten sama. Hyvää aamukahvi ja lounaskeskustelua varmasti luvassa, heh ;)

Hieno voitto :peukku_ylos:

Tokaisin tuosas collegalle, että eikö nyt edes vähän puhuttaisi futiksesta. Vastaus oli, että oliko eilen joku peli? Kaveri häipyi samantien kahville.. :D :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: marttiina - 22.04.2012, 13.54.26
Lueskelin tuossa varsin Yle Urheilun uutisen kommentteja eilisestä pelistä.

Ronaldo oli ylimielinen tuulettaessaan maalia?!! En ihan ymmärtäny, selittäkää se joka ymmärtää. Ei siinä rauhottelussa mun mielestä mitään ylimielistä ollu, viilee jätkä se vaan on :D Mutta yllättävän  vähän olivat Barca-fanit huudelleet mitään :D Ihmekkös tuo, olihan eilinen peli Barcalta melko surkeaa. Ronaldo halus vielä heti ensimmäiseksi kiittää joukkuetovereitaan, että kaikki pelasivat hienon pelin ja todellakin ansaitsivat voiton :)

Mutta melko ilosta porukkaa oli silti, monet tyytyväisiä että lopultaki näin päin että Real voittaa, ja monet barca-fanit tosi pettyneitä messiinkin, Messi ei juossu läheskään niin paljon mitä yleensä otteluissa, liekköhän alkaa olla Kirppu väsähtäny?

Eilen vaan sai taas niin tyytyväisenä seurata Pepe&Ramos-kaksikkoa :) Voisin vaikka taata että tällä hetkellä ei maailmasta löydy nuin vahvaa kaksitaisteluja voittavaa puolustajakaksikkoa. Kuhan saavat molemmat pijettyä temperamenttinsa kurissa niin ei oo kovin paljo uhkaajia.

Ja eilisen pelin jälkeen ei kukaan saa enää huudella, että miksi Mou pistää Khedira avaukseen kovemmissa peleissä, aivan tolkuttoman paljon töitä teki kentällä. Oon jotenki aina tykänny tuosta työmyyrästä, on se vaan hieno mies! :)
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: iiro.saukkonen - 22.04.2012, 15.03.24
Hieno voitto ja hieno tunnelma oli myös Madridin päässä. Ottelun jälkeen baarit ja kuppilat tyhjenivät kaduille huutamaan, tööttäilemään ja laulamaan. Oli hieno nähdä kerrankin madridilaisten juhlivan Cibelesillä. Tosin fiilis Cibelesillä ei ollut sellainen kuin odotin, koska poliisit olivat paikalla hyvissä ajoin ja estivät suihkulähteelle menon ja liikenteen sujuvuuden tuossa liikenneympyrässä... 
Tuossa lyhyt video Cibelesiltä alkujuhlan ajalta. Pääosin Madridilaiset lauloivat mestaruudesta ja barcelonan "tytöistä"  :-*

http://www.facebook.com/v/10150705174764685

2 ottelun jälkeen taitaa mestaruus ratketa, jos matikka pelaa. Katotaan, josko sais parempaa materiaalia juhlinnasta silloin.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 22.04.2012, 15.26.22
Kiitos iirolle tunnelmista paikanpäältä!
Varmasti mahtava fiilis on ollut olla paikalla h-hetkellä!  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: marttiina - 22.04.2012, 16.13.54
http://www.goal.com/en-us/news/88/spain/2012/04/21/3052086/messi-vs-ronaldo-who-delivered-the-knockout-blow-this-time

Ihan mielenkiintoista vertailua Messin ja Ronaldon välillä. Ja tuo eka kuva vaan on niin hauska! :D

Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Huoltra - 23.04.2012, 10.34.39
Nyt alkaa kankkunen hellittää!! Aivan upea voitto.. jotenkin tulevaa mestaruutta on odotettu niin paljon että tärinä vaan jatkuu edelleen!!  :laugh:
Tätä voidaan hehkuttaa pitkään..on se MouVelho!!
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Rootface - 23.04.2012, 12.08.43
Onko kukaan muuten nähnyt Totuudentorvea täällä lauantain jälkeen?  ;D
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Totuuden torvi - 23.04.2012, 12.34.41
Torvi ollut myös krapuloissa pari päivää, onnittelut mestaruudesta koko poppoolle, nyt se on ainakin ihan varmaa, ei voi kämmiä enää:)

Revanssia odotellessa, toivottavasti saatais sellanen klassikoiden klassikko tsämppärien finaaliin, jos ei saada niin tarkoittaa sitä et Barca hävinny 3 peliä putkeen, seurannut joukkueen otteita 90luvun alusta asti enkä kyllä heti muista onko näin käynyt mun faniuden aikana..

Pelistä ei paljon kerrottavaa, Ronaldon maalin jälkeen meni niin törkeeksi juopotteluksi et pitäisi katsoa uusintana, Canalilta tulisi illalla kyllä..

Noh, siinä ne selitykset, ensi syksynä jatketaan taas La Ligan merkeissä.
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Petriensio - 23.04.2012, 14.59.59
Torvi ollut myös krapuloissa pari päivää, onnittelut mestaruudesta koko poppoolle, nyt se on ainakin ihan varmaa, ei voi kämmiä enää:)

Revanssia odotellessa, toivottavasti saatais sellanen klassikoiden klassikko tsämppärien finaaliin, jos ei saada niin tarkoittaa sitä et Barca hävinny 3 peliä putkeen, seurannut joukkueen otteita 90luvun alusta asti enkä kyllä heti muista onko näin käynyt mun faniuden aikana..

Pelistä ei paljon kerrottavaa, Ronaldon maalin jälkeen meni niin törkeeksi juopotteluksi et pitäisi katsoa uusintana, Canalilta tulisi illalla kyllä..

Noh, siinä ne selitykset, ensi syksynä jatketaan taas La Ligan merkeissä.
"Ensi kaudella sitten"  ;D ;D sori, ei oo tarkotus loukata, mut pakko oli ku kerranki pääs sanomaa ;D
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Direct football - 23.04.2012, 17.16.01
Paikallislehdessä tänään urheilutoimittaja tituleerannut lauantaina pelatun El Clásicon merkityksettömäksi, koska Guardiola peluutti mestarienliigaa silmällä pitäen "kakkosmiehistöä". Lisäksi toimittaja on sitä mieltä, että Real sai mestaruuden halvalla.

Tietysti ne Messit, Xavit ja Iniestat on normaalisti penkinlämmittäjiä Barcassa ::) Eikä jonkun Sanchezin jääminen penkille kyllä mielestäni muuta Barcan peliä suuntaan eikä toiseen. Taas on täytynyt lehdistön selitellä koko Suomen Barcan epäonnistumista. Ei tarvitsisi toimittajan nyt kuitenkaan lehteen saakka omaa fanitustaan tuoda esille noin räikeästi. Toisaalta journalismin taso nyt Suomessa on mitä se on :peukku_alas:
Otsikko: Vs: Jornada 35, El Clásico: FC Barcelona - Real Madrid
Kirjoitti: Redondo - 23.04.2012, 18.16.27
Lievää nakkikioskinahistelua Camp Noulla pelin jälkeen. AS uutisoi "Real Madrid fan was attacked at Camp Nou". AS antaa kuvan, että tämä Real Madridin fani olisi ollut hakatavana ja joku Barcelona-paitainen kaveri olisi hänet pelastanut. Tuota videota katsellessa tulee kuitenkin mieleen, että ehkä tämä Barcelona-paitainen kaveri pelastikin nämä "hakkaajat". Lähtee sen verran vihaisesti tuo Madridin kaverin oikea koukku verrattuna noihin "hakkaajien" tyttömäisiin läpsyttelyihin  :D

http://www.as.com/futbol/articulo/aficionado-madridista-fue-agredido-camp/20120423dasdaiftb_20/Tes

Vastustan ehdottomasti näitä urheilun lieveilmiöitä, mutta tämä nakkikioskinahistelu ainoastaan nauratti  :)