Adios Ricardo! Isot kiitokset erityisesti ensimmäisestä mahtavasta kaudesta. Suuri kunnioitus myös sille, että vaikka Jose julkisesti ilmoitti, että et tule päättyneellä kaudella saamaan peliaikaa, niin et sanallakaan valittanut asemaasi medialle.Hieno pelaaja ehdottomasti, vaikka ikä alkoikin painaa viimeisellä kaudella. Ensimmäinen kausi oli hieno, varsinkin syyskaudella oli jopa joukkueen paras pelaaja, silloin näkyi se miehen todellinen taso. Liukutaklausten erikoismies :). Kiitos Ricardo.
Samikusenin kotisivuilla vahvistetaan, että Carvajal palaa Real Madridiin ensi kaudeksi. :peukku_ylos:Aina hieno juttu, kun oma kasvatti lyö itsensä läpi ykkösjoukkueeseen ja vielä oletettavasti isoon rooliin. :peukku_ylos: Eipä ole montaa näitä ollut viime vuosina, taitaa Callejon olla ainoa pitkään aikaan ja hänenkin roolinsa on ollut aika marginaalinen.
Samikusenin kotisivuilla vahvistetaan, että Carvajal palaa Real Madridiin ensi kaudeksi. :peukku_ylos:
http://www.bayer04.de/b04-eng/en/_site_index.aspx
http://www.realmadrid.com/cs/Satellite/es/Actualidad_Primer_Equipo/1330153472469/noticia/Noticia/Isco,_nuevo_jugador_del_Real_Madrid.htm:peukku_ylos: :peukku_ylos: Hieno hankinta. Mielenkiintoista nähdä mihin tämä kaveri pystyy ensi kaudella. Pystyisikö jopa haastamaan Öziliä avauksen paikasta? Ainoa huono puoli tässä on, että Jeselle ei kyllä taida ensi kaudella ykkösjoukkueesta löytyä roolia. :(
Muutama kymppi the jellyfish Iscosta...
Kyllähän Callejonin olisi voinut ihan hyvin pitääkin. Toinen kausi oli astetta vaikeampi, mutta niin se oli koko joukkueella. Peliaikaan ja monesti melkoisen puolustavaan rooliin nähden iski kahteen kauteen mukavat 20 kaappia. Ja sydän miehellä oli vitivalkoinen :sydän
e. Lopullinen siirtosumma: 38 949 900€ :o:o :o :o :o Siis mitä helvettiä? Ei voi pitää paikkansa, toivon mukaan ainakaan...
e. Lopullinen siirtosumma: 38 949 900€ :o
:o :o :o :o Siis mitä helvettiä? Ei voi pitää paikkansa, toivon mukaan ainakaan...AS:n juttu: http://futbol.as.com/futbol/2013/07/12/primera/1373620015_354550.html (http://futbol.as.com/futbol/2013/07/12/primera/1373620015_354550.html)
AS:n juttu: http://futbol.as.com/futbol/2013/07/12/primera/1373620015_354550.html (http://futbol.as.com/futbol/2013/07/12/primera/1373620015_354550.html)Nyt on kyllä pakko sanoo et aivan järjetöntä ylihintaa kyllä maksetaan. Kaikilla Espanjassa pelaavilla pelaajilla on sopimuksessaan se release clause, eli kyllä se vaan pitäis pystyä neuvotteleen järkevämpään hintaan tai sit sanoo että pitäkää tunkkinne. Ihan lupaava kaveri varmaan ja sinänsä voi olla ihan hyvä hankinta, mut onhan toi nyt ihan perseestä että Madrid maksaa tupla/triplahintaa pelaajista. Toki tietenkin toivon, että kaverista kasvais se uus Alonso.
Marcan juttu:http://www.marca.com/2013/07/12/futbol/equipos/real_madrid/1373629934.html (http://www.marca.com/2013/07/12/futbol/equipos/real_madrid/1373629934.html)
Suomifutis.comin juttu: http://www.suomifutis.com/2013/07/real-madrid-torsasi-ison-summan-nuorten-euroopan-mestariin/ (http://www.suomifutis.com/2013/07/real-madrid-torsasi-ison-summan-nuorten-euroopan-mestariin/)
Kaikissa kolmessa ja varmaan monessa muussakin ilmoitetaan siirtosumman kohdalla juuri tuo 38 949 900€ tai pelkistetymmin 38 miljoonaa.
Mihinköhän Madrid pyrkii ilmoittamalla Illarramendin siirtosummaksi "vain" 32 190 000€ kun Sociedadin mukaan kauppa oli sen 38 949 900€ arvoinen. Minusta tässä on nyt jotain todistelun makua, ettei Realilta tulevaisuudessa saisi tällä tavalla lypsettyä lisää rahaa.Madridin kotisivuilta: ''The transaction, as with all transfers of players between Spanish clubs, is subject to the current VAT rate of 21%, which is not an additional cost to Real Madrid C.F, since this amount is tax deductible.'' Eli tuo tämän pelaajakaupan ALV on näköjään vähennyskelpoinen eli kyllä tuo 32,19 M € on ihan Madridin todellinen kulu tuosta kaupasta, vaikka virallinen hinta onkin se n. 39 M €. Silti räikeä ylihinta....
Madridin kotisivuilta: ''The transaction, as with all transfers of players between Spanish clubs, is subject to the current VAT rate of 21%, which is not an additional cost to Real Madrid C.F, since this amount is tax deductible.'' Eli tuo tämän pelaajakaupan ALV on näköjään vähennyskelpoinen eli kyllä tuo 32,19 M € on ihan Madridin todellinen kulu tuosta kaupasta, vaikka virallinen hinta onkin se n. 39 M €. Silti räikeä ylihinta....
Pipita Napoliin :peukku_ylos:
Kyllä se nyt on niin, että Higuain siirto on sinettiä vaille. :'(
Seitsemän kautta pelasi pipita valkoisissa oli niitä huonoja hetkiä, mutta myös paljon hyviä hetkiä.
En koskaan unohda sitä päivää, kun Higuain esiteltiin Bernabeun edessä pieni argo sulatti monen ihmisen sydämmen. Silti niin moni oli epäilevä Higuainin suhteen ja kun vielä nuori poika sattui tuhlimaan niitä paikkoja uransa alkupuolella. Hieno ihminen ja pelaaja jota varmasti moni valkoisten kannattaja rakastaa minua mukaanlukien ei voi kun toivottaaa kaikkea hyvää ja onnea Napolissa! #grandepipa :'( :sydan:
Koskettava video https://www.youtube.com/watch?v=hF0LFlxTQeU&feature=youtube_gdata_player :peukku_ylos:
PS: Pyydän anteeksi jos on kirjoitusvirheitä äidinkieli ei ole Suomi! :)
Kyllä se nyt on niin, että Higuain siirto on sinettiä vaille. :'(
Seitsemän kautta pelasi pipita valkoisissa oli niitä huonoja hetkiä, mutta myös paljon hyviä hetkiä.
En koskaan unohda sitä päivää, kun Higuain esiteltiin Bernabeun edessä pieni argo sulatti monen ihmisen sydämmen. Silti niin moni oli epäilevä Higuainin suhteen ja kun vielä nuori poika sattui tuhlimaan niitä paikkoja uransa alkupuolella. Hieno ihminen ja pelaaja jota varmasti moni valkoisten kannattaja rakastaa minua mukaanlukien ei voi kun toivottaaa kaikkea hyvää ja onnea Napolissa! #grandepipa :'( :sydan:
Koskettava video https://www.youtube.com/watch?v=hF0LFlxTQeU&feature=youtube_gdata_player :peukku_ylos:
PS: Pyydän anteeksi jos on kirjoitusvirheitä äidinkieli ei ole Suomi! :)
http://www.realmadrid.com/cs/Satellite/es/Actualidad_Primer_Equipo/1330158333625/noticia/Noticia/Bale,_nuevo_jugador_del_Real_Madrid.htmVAMOS!!!! :tuoppi: :tuoppi: :tuoppi: :tuoppi: :tuoppi: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos:
Ja sanotaan jo nyt, että tämä ei sitten ole hankinta jonka onnistuminen mitataan seuraavan 5 pelin perusteella, vaan vasta vuosien kuluttua. Balella menee varmasti aikaa sopeutua uuteen sarjaan ja uuteen joukkueeseen. :police:
Onkohan mahdollista nähdä Balen esittely kokonaisuudessaan jostain jälkikäteen?
Kaka palaa odotetusti MilaniinToivon Kakalle kaikkea hyvää jatkossa. Toivottavasti Milanissa pääsee taas huippuiskuun ja näemme vielä muutaman vuoden sitä Kaka'a joka aikoinaan dominoi jalkapallokenttiä mielin määrin :sydän: :peukku_ylos:
http://www.acmilan.com/en/news/show/148815
Edelleen tämä oli se ainoa oikea ratkaisu kaikkien osapuolten kannalta...
Cherysev lähtee Sevillaan lainalle. Sevillalla ei ole osto-optiota Cheryseviin.
Adánin sopimus purettu yhteisymmärryksessä. Onnea matkaan :peukku_ylos:
Özil arsuun :traktori:
The Germany star has completed his stunning £40 million move from Real Madrid to the Emirates, signing a five-year contract with the Premier League side
e: keljuttaa kyllä perkele :keskari:
Tämähän on suoraan Goal.comista lainattu, ei siis mikään virallinen vahvistus. :police:
Ikkuna menee puolilta öin kiinni (ymmärtääkseni) ja lädien kellot on pari tuntia jäljessä, voi mennä tovi vielä ennen kuin saadaan mitään konkreetista. :traktori:
Nytkö?! Vahvistus puuttuu, mutta Sky Sportsin studiossa lainasivat Mesutin sanoja jostain keskustelusta. Perkele! :peukku_alas:Goal kertoilee samaa (siirto sovittu), mutta vahvistus uupuu yhä.
Tässä! http://www.arsenal.com/news/news-archive/german-international-ozil-joins-arsenal:keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari: :keskari:
e: Hidas ja samat... VITTU! >:(
http://www.arsenal.com/home
VITTU!
Balen hehkuttajat voivat nyt sitten miettiä oliko Balen saanti seuraan nyt tapahtuneen arvoista. Joku oli Balen tieltä uhrattava, Özil kärsi seuraamukset tällä kertaa.Ja paskanmarjat! Aivan erilaisia pelaajia! Mitään järkevää taloudellista tai pelillistä syytä tälle ei ollu. Özil olis aivan helposti saatu kentälle samaan aikaan Balen kanssa! Ihan täyttä paskapuhetta!
dear fans of real madrid,-Mesut Özil sosiaalisessa mediassa
thank you very much for three wonderful years with all of you. my time at real madrid was unique and special for me. sometimes things develop differently, than i would have expected them to a few days ago.
although I’m leaving real madrid I wish you and the team the very best for the future.
now I’m looking forward to my new club: THE GUNNERS!
Tulevaisuus on kyllä hämärän peitossa, Isco lienee mies paikallaan, mutta mitäs jos menee jalka poikki tms?
http://www.suomifutis.com/2013/09/real-madridin-presidentti-syyttaa-mesut-ozilia-ahneudesta-han-oli-epaammattimainen-ja-taysin-naisten-pauloissa/ Özil on Arsenalin pelaaja ja tämä voi olla jo hieman turhaa mutta tuntuu että Perez on tekaissut nämä syyt miksi hän Özilin myi. ''Hän vaati kuitenkin 8,5 miljoonaa. '' Eikö Mesut Özil ollut muka 8,5miljoonan euron vuosipalkan arvonen?No jaa on tietenkin,jonku verran voinu viihtyä yöelämässä,mutta ainahan noita yöjuoksuja suurennellaan lehdissä.Vaikee tietää onko tuo homma edes vaikuttanu peleihin.Tuskin kuiteskaan Realin tasoisessa seurassa voi soppaa juurikaan ottaa,ja olisihan noista sanktiota tullut,jos tuommosta ois tapahtunut mitä väitetään.
Mitä mieltä olette? Puollusteleeko Perez tekaistuilla jutuilla itseään vai onko näissä perää...
http://www.suomifutis.com/2013/09/real-madridin-presidentti-syyttaa-mesut-ozilia-ahneudesta-han-oli-epaammattimainen-ja-taysin-naisten-pauloissa/ Özil on Arsenalin pelaaja ja tämä voi olla jo hieman turhaa mutta tuntuu että Perez on tekaissut nämä syyt miksi hän Özilin myi. ''Hän vaati kuitenkin 8,5 miljoonaa. '' Eikö Mesut Özil ollut muka 8,5miljoonan euron vuosipalkan arvonen?Itse uskon vahvasti tähän naisväitteeseen. Loppujen lopuksi sillä ei ole väliä mitä Özil puuhaili öisin, mutta ei ainakaan ollut kotonaan lepäämässä. Palkkaneuvottuista varmaan kukaan ei totuutta tarkalleen tiedä lukuunottamatta neuvottelun osapuolia. Palkatkaan eivät ole ihan tuulesta temmattuja summia ja joku siellä on laskenut Mesutin olevan mahdollisesti 6,5 miljoonan arvoinen. Kaikilla ei voi olla Ronaldon palkkatasoa vaikka kuinka tärkeä pelaaja olisikin joukkueelleen. Oma veikkaus on, että Özil tulkitsi tästä 8,5 miljoonan sopimuksesta kieltäytymisen jotenkin loukkaavana ja sitten alkoi kiukuttelu.
Mitä mieltä olette? Puollusteleeko Perez tekaistuilla jutuilla itseään vai onko näissä perää...