RealMadridFIN::foorum
Real Madrid => Otteluseurannat => Aiheen aloitti: Peruna - 22.11.2014, 16.21.49
-
(http://www.almeriaeventos.com/c/56-category_default/real-madrid-vs-eibar.jpg)
Ipurua Municipal Stadium
Klo 19(Suomen aikaa)
Referee: David Fernandez Borbalan
Tällä kierroksella 13 ottelun voittoputkessa viilettävä Real Madrid kohtaa vieraissa historiansa ensimmäistä pääsarjakauttaan pelaavan Eibarin. Eibar on aloittanut kautensa sarjanousijan statukseen nähden tyydyttävästi. Kahden edellisen kotiottelun tasatulokset varmasti harmittavat, sillä vaikka tänään pelataankin baskien uljaalla 6000 katsojaa vetävällä kotistadionilla, on pistesaldon kerryttäminen suuren työn ja tuskan takana. Eibarin pelit olivat alkukaudesta vähämaalisia, mutta viime kierroksilla maaleja onkin tullut reippaanlaisesti sekä omaan, että vastustajajoukkueen päähän. Voisin kuvitella, että tässä pelissä yrittävät pitää lukemat pieninä.
Real Madridin kausi on ollut alun yskähtelyn jälkeen hurjassa lennossa. Ronaldo on tehnyt kasoittain maaleja, Benzema on ollut vireessä ja fanien suosikkipelaajilla, Iscolla ja Marcelollakin on kulkenut hyvin. Maajoukkuetauko toi kuitenkin epätoivottuja uutisia, sillä keskikenttää suvereenisti hallinneen kaksikon kroaattiosapuoli Luka Modric joutui kolmeksi kuukaudeksi sivuun etureisivamman vuoksi. Se, että kuinka paljon tämä vaikuttaa Ancelottin pelisuunnitelmaan jää nähtäväksi, mutta madridistat ihastuttanut 4-4-2 nähdään samassa kokoonpanossa todennäköisesti taas vasta keväämmällä.
Avauskokoonpanoveikkaus:
Casillas
Carvajal Pepe Ramos Marcelo
Khedira Kroos
Bale Isco
Benzema Ronaldo
Eli Khedira ottaisi Modricin paikan. Muita poissaolijoita ovat ainakin Jesé, jonka paluuta odotellaan Cornellá -otteluparin toisessa osassa.
Mahdollinen Eibarin kokoonpano:
Irureta, Boveda, Albentosa, Navas, Lillo, Errasti, Garcia, Capa, Arruabarrena, Perez Saul, Javi Lara
Tulosveikkaus: 0-2 Maalintekijöinä Benzema x2
(http://fortunedotcom.files.wordpress.com/2014/06/619795241_b4f84d0a02_b.jpg?w=840&h=485&crop=1)
Eibarin stadionia :peukku_ylos:
(https://cdn3.vox-cdn.com/thumbor/oPIKjqtJS3J9ueE2wI6ohQ1Uxpc=/0x0:3000x2000/709x473/cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/44199966/459164162.0.jpg)
Gareth Bale joukkuetovereidensa ympäröimänä
-
Avauskokoonpanoveikkaus:
Casillas
Carvajal Pepe Ramos Marcelo
Khedira Kroos
Bale Isco
Benzema Ronaldo
Eli Khedira ottaisi Modricin paikan. Muita poissaolijoita ovat ainakin Jesé, jonka paluuta odotellaan Cornellá -otteluparin toisessa osassa.
Illarramendi myöskin sivussa illan pelistä. Lisäksi Coentraon paluu kokoonpanoon, vihdoin ja viimein, saa täältä kyllä ison :peukku_ylos: :tuoppi:
Avauskokoonpano tulee olemaan mielenkiintoinen, kun on niin monta variaatiota mistä valita. Uskon kuitenkin, että Ancelotti lähtee peliin tällä: (Itse laittaisin Iscon Khediran tilalle)
(http://diariobernabeu.diariobernabeu.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2014/11/alineacion-eibar-real-madrid.jpg)
-
Sympaattisen näköinen stadion. Muistuttaa muuten kovasti yhtä Suomen hienoimmista futispyhätöistä eli Tampereen Tammelan stadionia :peukku_ylos:
(https://pbs.twimg.com/media/BsrWzweIYAAmapP.jpg:large)
Täälläkin toivotaan Real Madridin tämän hetken viihdyttävimmälle pelaajalle eli Iscolle paljon minuutteja :peukku_ylos:
-
Viime kauden(Copan) tulokset:
Eibar - Real Madrid 1-1
Real Madrid - Eibar 2-0
Edellinen kohtaaminen on kylläkin vuodelta 2004 Copassa.
Mutta avaukselle. :peukku_ylos: On huomattavasti parempi kuin Rayo-ottelun ;)
Mielenkiintoista nähdä millä kokoonpanolla Real tänään lähtee, Kherida vai Isco supervireisen Kroosin vierellä.
Tulosveikkaus: 1-5 Eibarilta osuu Capa, Realilta Cr x2, Kroos x1, Marcelo x1 ja Chicharito x1. :pallo: :traktori:
-
Niin vain on Isco Modricin tilalla. Mielenkiintoista...
Casillas; Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo; Kroos, Isco, James; Bale, Ronaldo, Benzema
-
Niin vain on Isco Modricin tilalla. Mielenkiintoista...
Casillas; Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo; Kroos, Isco, James; Bale, Ronaldo, Benzema
On kyllä. Kun vielä Marcelo ja Carvajal ovat laitapakkeina, niin tämä on kyllä hyökkäävin aloituskokoonpano ties kuinka pitkään aikaan :peukku_ylos:
-
Niin vain on Isco Modricin tilalla. Mielenkiintoista...
Casillas; Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo; Kroos, Isco, James; Bale, Ronaldo, Benzema
Seksiä tiedossa :peukku_ylos:
-
Seksiä tiedossa :peukku_ylos:
Illan ottelu on sitten k-18, koska kokoonpano on mallia el porno. :peukku_alas:
-
Khedira ei taida sitten olla 90min kunnossa, kun Carlo sanoi lehdistötilaisuudessa että Khedira avaa jos on 90min kunnossa.
-
Niin vain on Isco Modricin tilalla. Mielenkiintoista...
Casillas; Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo; Kroos, Isco, James; Bale, Ronaldo, Benzema
Kylläh :peukku_ylos: :peukku_ylos: :peukku_ylos:
Juuri se kokoonpano, mitä olen toitottanut ja toivonut viime viikot. Täysillä hyökkäykseen, näin sen kuuluukin Realissa mennä :traktori:
-
Kiimainen kokoonpano kyllä :peukku_ylos:
-
Ekan kympin perusteella voidaan sanoa, että ilmaisia pisteitä ei Realille tänään ole luvassa...
-
Ei näytä oikein asettuvan tämä ottelu. Hyvän hulinan ainekset, vaikka jossain kohtaa se Eibari väsyykin.
-
Kovaa on Eibar ottelun aloittanut ja paremmalla viimeistelyllä voisi olla jo johdossa. Realin hyökkäykset on pääasiassa tullut oikealta puolelta.
-
Benzema on murhamiehen moodissa. Kirjaimellisesti.
-
Kylläpäs sai Ramos taas vaihteeksi naurettavan keltaisen. Tuntuu että tuomarit tietävät Sergion maineen ja keltainen nousee heti.
-
Ramosilla taas tänään se huonompi päivä. Lähes joka tilanteessa vähän jäljessä. :peukku_alas:
-
JAMES!!
-
Ja-ja-ja-jamessssssssssss :traktori: :tuoppi: :pallo:
-
Mikä maali :D
-
Meni ensimmäiset 10 minuuttia ohi, mutta kyllähän tämä on ollut pelkkää valkoisten hyökkäämistä. On ihme ja kumma jos pallo ei löydä Eibarin maaliin tässä avausjakson aikana. Pelaamisesta sen verran, että on Francisco ja Toni akseli näyttäisi toimivan ihan hyvin ja toistaiseksi ei ole ikävä kroatialaista. Eibarin miehet on kokoajan pötköllään...
Tässä kun kirjoittelee, niin pallo maalissa Jamesin toimesta. :peukku_ylos:
-
James tuikkaa irtopallon sisään läheltä. :peukku_ylos: :pallo:
-
Paitsiohan tuo maali oli, siittä ei pääse mihinkään.
-
Paitsiohan tuo maali oli, siittä ei pääse mihinkään.
Oliko jopa kaksikin paitsiota? Ensin Benz ja sitten Cristiano...
-
No sieltä se James iskee maalin, pari paitsiota mutta maali hyväksyttiin. :pallo:
-
Tuomarit o kunnon puusilmiä.. No kerrankin ei vihelletä paitsioita......
Ronaldolta hieno chippi 8)
Hameees!
-
Meni ensimmäiset 10 minuuttia ohi, mutta kyllähän tämä on ollut pelkkää valkoisten hyökkäämistä.
Ensimmäiset 10 min oli hieman tahmeaa ja se oli se pätkä missä Eibar olisi saattanut saada jopa maalin. Sen jälkeen peli tosiaankin pyörinyt ainoastaan yhdessä päässä.
-
Paitsiohan tuo maali oli, siittä ei pääse mihinkään.
Patonki kärkkyi paitsion puolella jos oikein tulkitsin, ei tullut nähtyä tuota sen tarkemmin ja hidastuskin meni ohi. James ei ainakaan ollut paitsiossa.
-
Oliko jopa kaksikin paitsiota? Ensin Benz ja sitten Cristiano...
Niin saattoi olla. No ollaan tyytyväisiä että avustava ei ollut tilanteen tasalla.
-
Iker, Iker, Iker!!!!!
-
Ramos pehmeän pelaamisen seurauksena Casillas joutui torjumaan ja hoiti sen hyvin. :peukku_ylos:
-
Ikerin ilmoömäinen jalkatorjunta pelastaa 1-1 tasoitukselta <3 <3
-
Ramos odottelee parempia tontteja.
-
Ramos ollut pari kertaa lähellä, ehkä seuraavalla sitten? Francisco pelannut aika vakuuttavasti tuossa keskikentällä, on malttia ja valttia. Sutjakkaan ja dynaamisen sexikäs tämä Real Madridin kokoonpano, ei edes tarvitse turvautua penkkimiehiin. :peukku_ylos:
-
Jamesille keltainen :peukku_alas:
-
RONALDO!!!!!!!!!!!!
-
Ronaldoooo :pallo:
-
RONALDO RONALDO RONALDO!!!!
-
Carvajalilta aika loistava esityö maaliin.
-
Goooooooooool Ronaldooooooo :pallo: :tuoppi: :tuoppi:
Ilmeeni kun ancelotti >:D
-
Ja Ronaldolle kauden 19 liigamaali. :peukku_ylos:
-
Todella hieno maali ja siihen johtanut syöttökuvio. Ronaldo loistava viimeistely vaikeasta asennosta.
-
Huikea versio Ancelottilta Ronaldon tuuletuksesta :D.
-
Cristiano rumine tuuletuxineen nollaan kahteen, featuring tuuletusta imitoiva Carlo Ancelotti. Alkaa olemaan tässä tämä peli. :traktori:
-
Marcelo on selkeästi harjoitellut paljon pallolla maaajoukkuetauolla. Tänään pudotellut pallolla muille päällä ja rinnalla, kun aiemmin ei ole juurikaan vyötärön yläpuolella palloa pelannut. :peukku_ylos:
HT 0-2. Eibar aloitii hyvällä prässillä ja temmolla. Ja eka 10min olikin Valkoisille vaikea, vain Eibarin pelaajien huono viimeistely piti kotijoukkueen maaleitta. Tämän jälkeen Real otti ohjat haltuun, vaikka Eibarillakin oli omat puolittaiset paikkansa. Molemmat maalit olivat vähän onnenkantamoisia. Se lopullinen terä Valkoisten pelissä ei ole vielä tänään näkynyt, eikä luultavasti tarvitse näkyäkään.
-
Hyvin Eibar pyristeli, mutta parista paikasta huolimatta ei maalia tullut ja silloin on Realia aika mahdoton voittaa. Kuitenkin pirteä esitys heiltä ja kuitenkin yksi kauden ikimuistoisimpia otteluita Eibarille.
Paitsio joo tuo 1.maali, mutta kun ei lippu nouse, niin pelataan tilanteet loppuun. Selvästi Eibarin pelaajat odotteli vihellystä, mutta ei tullut ja CR&James kiitti. Toinen maali olikin sitten paljolti DC19:n loistavan alustuksen ansiota, toki mitään Ronaldon vedolta poisottamatta :peukku_ylos:
Mukava lähteä toiselle jaksolle ja tuskinpa Eibar enää kykenee pisteestäkään taistelemaan. Ei Real mitään ihmeellistä esittänyt, mutta näin kaikenkaikkiaan aivan viihdyttävä avausnelivitonen molemmilta osapuolilta.
Carletton tuuletukselle toki foorumin kovimman miekkailijan (från Helsingfors) miekan tupen kokoinen yläpeukku :peukku_ylos: Vine tuuletukseen (https://vine.co/v/OJlBBAhPIdH)
edit. Ramos missasi pari aika maukasta tekopaikkaa, mutta sentään kuti löyti sentään osoitteensa suoraan kameraan. https://vine.co/v/OJLL9q0UYxp
-
Isco ollut kyllä ihan pihalla toisella jaksolla. Pallonmenetykset tarvii laskea ja toisellakin kädellä.
-
Voihan isco ja sen peli tänään....
-
Bentso :pallo: :peukku_ylos:
Ja taas yksi räkämaali :D
-
Benzemaaaaaaa :pallo:
-
Karimmmmm!! :pallo: 0-3
-
Hahaha eibarin pelaajia viedään kuin sikaa säkissä 8) :D
Patonki 3-0
-
Varane kentälle ja Ramos pois.
-
Fabio Coentrao palaa pelikentille tauon jälkeen ja pois James. Mielenkiintoista..
-
Arvasin: Marcelo nousee vesempaan laitaan ja Coentrao ottaa pakin tontin. Coentrao siis Jamesin tilalle.
Marcelolle maali haussa!?
-
Ronaldo rakkautta aitiosta. Tytöl olivat ihan onnessaan :peukku_ylos:
-
PENALTY!
-
Ronaldo tekee pilkusta varmasti illan toisen :pallo:
Olipa väärä vihellys tuo pillku. Päätä saa suojata juurikin tuolla tavalla, mitä tuo Eibarin pelaaja muurissa.
-
Käsivirhe vaparista ja rolle upottaa pilkusta 4-0 goooooooool
-
Ja Cristiano varmasti pilkku sisään! 0-4 :pallo:
-
Alvaro Arbeloa kentälle ja Cristiano pois. Mielenkiintoista..
-
Ei v/ttu, miten paska(t) tuomari(t) ollut tänään. Onneksi ei ole Valkoisille tullut siitä suurta vahinkoa, paitsi tuo äskeine selkeä viheltämättä jäänyt pillku.
-
Olipa väärä vihellys tuo pillku. Päätä saa suojata juurikin tuolla tavalla, mitä tuo Eibarin pelaaja muurissa.
Eri mieltä. Liikutti selvästi käsiään ylöspäin vedon aikana tarkoituksellisesti estäen pallon etenemisen. Ihan sama vaikka olisi tullut "pipi" päähän, jos ei olisi suojannut. Jos pelkää palloa, pelaa väärää lajia.
-
Liikutti selvästi käsiään ylöspäin vedon aikana tarkoituksellisesti estäen pallon etenemisen.
Kyllä juurikin estääkseen palloa osumasta suoraan kaaliin ja yhä näin saa tehdä. Sen virheen vaan teki, ettei pitänyt kättä siinä alusta asti. Tuomari näki vaan sen liikkeen.
-
Kyllä juurikin estääkseen palloa osumasta suoraan kaaliin.
Säännöt eivät tunne mitään hemmetin "sääliä", vaikka osuis muniin, niin sinä et ala kesken vedon muurissa liikuttamaan käsiä tai se on pilkku joka kerta.
-
Eri mieltä. Liikutti selvästi käsiään ylöspäin vedon aikana tarkoituksellisesti estäen pallon etenemisen. Ihan sama vaikka olisi tullut "pipi" päähän, jos ei olisi suojannut. Jos pelkää palloa, pelaa väärää lajia.
Ne kädet eivät kyllä liikkuneet vedon aikana. Muutenkin käsivirheestä vapareissa vihelletään erittäin erittäin harvoin. Selkeä pilkun paikka oli tilanne jossa Benzemaa rikottiin.
-
Ne kädet eivät kyllä liikkuneet vedon aikana. Muutenkin käsivirheestä vapareissa vihelletään erittäin erittäin harvoin. Selkeä pilkun paikka oli tilanne jossa Benzemaa rikottiin.
Liikkuivat selvästi ylöspäin. Vihelletään ja vihelletään... jos joku tekee tuomarivirheen ja jättää viheltämättä, niin se ei oikeuta muitakin tuomareita tekemään samoin. Sääntökirjan mukaan mennään.
-
Puolivaloilla 4-0 helppo voitto.. Tätä lisää
Hala madrid :peukku_ylos:
-
Puhdas 4-0 voitto. Maaleista jöi paljon jossiteltavaa, mutta jäihän tuota yksi pilkku myös viheltämättä. Omasta mielestän pilkku oli aiheellinen vihellys. Tärkein eli kolme pistettä ja sarjajohto. Kaikki siis hyvin Espanjan pääkaupungissa. :peukku_ylos: :peukku_ylos:
-
Säännöt eivät tunne mitään hemmetin "sääliä", vaikka osuis muniin, niin sinä et ala kesken vedon muurissa liikuttamaan käsiä tai se on pilkku joka kerta.
Kyllä vaan tuntee. ;) Tai siis sen, että päätä saa suojata ja silloin se ei ole käsivirhe. Ihan sama mikä tilanne.
-
No eipä ollut kyllä kovin sexiä tämä ottelu, mutta tärkein eli 3 pistettä. :peukku_ylos:
-
4-0 ja tosiaan varma voitto, näin niitä mestaruuksia saavutetaan, kun ei lipsahdella missään vaiheessa. Ronaldon maalisaldo on kyllä käsittämätön :peukku_ylos: :traktori:
-
Kyllä vaan tuntee. ;) Tai siis sen, että päätä saa suojata ja silloin se ei ole käsivirhe. Ihan sama mikä tilanne.
No juu, voit tosiaan vaikka suojata niitä muniasi kunhan pidät ne kädet koko vaparin ajan siinä samassa kohtaa, mutta tässä tilanteessa ne liikkuivat, joten selvä pilkku.
-
Eri mieltä. Liikutti selvästi käsiään ylöspäin vedon aikana tarkoituksellisesti estäen pallon etenemisen. Ihan sama vaikka olisi tullut "pipi" päähän, jos ei olisi suojannut. Jos pelkää palloa, pelaa väärää lajia.
Nimenomaan. Tuotahan on nimenomaan yritetty kitkeä pois, ettei ne kädet nousisi muurissa. Liian harvoin noista pilkkuja vihelletään, vaikka täysin selvä käsivirhe. Selvä rankkari ja that's it. Kuten jo sanoitkin, jos ei kestä että pallo tulee kuuppaan, kannattaa miettiä vaikka lajin vaihtamista sulkapalloon. Yhtä selkeä täplä olisi ollut myös se kun Benzema vedettiin nurin, mutta ehkä hieman jo Borbalan alkoi sääliä tuntea Eibarin puolesta ja jätti sen viheltämättä.
0-4 FT ja mestaruusjunan moottoriin pari lapiollista hiiltä lisää. Ei parasta Realia, mutta 3p lämmittää aina mieltä, kun nämä vain ovat niitä pelejä (=voittoja) jotka yleensä ovat aika suuressa arvossa kun keväällä aletaan tosissaan mestaruuspokaaliin nimeä kaivertaa.
Seuraavaksi Barca-Sevilla, mielenkiintoinen ottelu tulossa Camp Noulla. :peukku_ylos: