LewandowskiCristianon ja Lewandowskin muodostamassa kärkiparissa olisi kyllä sitä jotain, mutta tämä juttu on aivan liian hyvä ollakseen totta. Ensinnäkin Lewandowskin sopimuksessa ei ole minkäänlaista ulosostopykälää, eikä Bayern varmasti luovu ykköspyssystään pienien erimielisyyksien takia. Toisekseen Moratan myyminen vahvisti sen, ettei Benzema ole lähdössä lähiaikoina yhtään mihinkään. Muutenkin Lewandowski hätyyttelee jo kolmeakymppiä, eikä sovellu ikänsä puolesta Realin nykyiseen hankintapolitiikkaan. Puolalaisella oli Dortmundin aikoinaan mahdollisuus siirtyä Madridiin, mutta hän valitsi toisin. Se juna oli ja meni, joten enää on täysin turha haikailla perään.
Vaihtaisin mielelläni Cavanin Benzemaan.Suuret pahoittelut OT:sta, mutta Cristianon kanssa vasta olisikin mukavaa taistella kuka ampuu pilkut ja vaparit :D
Näin ajatusleikkinä...mikäli Sánchez suuntaan PSG riveihin, toivottaisitteko Cavanin tervetulleeksi Realiin mikäli siirtosumma olisi maltillinen?
https://www.valioliiga.com/2017/09/28/chilelaislahde-psg-nappaamassa-tammikuussa-alexis-sanchezin-maksaa-arsenalille-miljoonien-etumaksun/
Jos hinta olisi vaikkapa 30M?
Sopimus tehdään ensi kesänä ja taitaapi olla sopimuksessa pykälä, että on vielä 2018/19 kauden Flamengossa lainalla.
Onkohan tammikuussa tulossa ketään? Oliko se brassipoika tulossa jo nyt vai myöhemmin?
Joku ranskalaismedia on halunnut lukijoita nettisivuilleen ja kertoo Realin neuvottelevan David Luizin siirrosta.Hyi helvetti! >:(
https://en.as.com/en/2017/11/28/football/1511884860_254296.html
Tämän AS:n jutun mukaan nuorukainen liittyisi Realin miehistöön heti heinäkuussa, kun täyttää 18 vuotta. Kakkos-tai kolmoskärjeksi.Jos Vinicius liittyy miehistöön ensi kesänä ja ei lähde lainalle niin tuskin nyt tammikuussa ainakaan ketään nuorta ja lupaavaa kärkeä hankitaan.
https://en.as.com/en/2017/12/01/football/1512114676_737853.html
Kepan medical pidetty eilen kaikessa hiljaisuudessa ja nyt Marca etunenässä rummuttavat, että lääkärintarkistus on mennyt läpi ja veskarin sopimus on luokkaa done deal hyvinkin pian.Tämä olikin melkoisen tyhmä viesti. Saga jatkuu ja Kepa olisi allekirjoittamassa - sittenkin - Bilbaon kanssa uuden jatkosopimuksen. Samalla veskarista tulee seurahistorian parhaiten tienattu pelaaja täten ovi Bernabeulle sulkeutui ainakin hetkeksi..
Madrid maksanee 20milj Bilbaolle ns. herrasmieseleenä, vaikka olisikin Kepan saanut ilmaiseksi ensi kesänä.
Kiko Casilla saattoi pelata eilen viimeisen ottelunsa Real-paidassa, sillä erittäin suurella todennäköisyydellä mies pakkaa kamansa tämän kuun aikana.
Kepa...Real Madridille tuntuisi olevan hirvittävän vaikeaa hankkia maalivahtia. David de Gea jo möhlittiin faksin kanssa ja eiköhän tästäkin saagasta jotain hämmentäviä piirteitä tule esiin joskus kun pöly on laantunut...
Uusi ulosostohinta on hulppeat 80 miljoonaa, joten nuoren maalivahdin on erittäin vaikea nähdä siirtyvän Madridiin tulevina vuosina.Onhan se toki epätodennäköistä, että tulee vielä Realiin, kun ei kerran nyt hankittu, mutta vaikea kuitenkaan nähdä ulosostohintaa määräävänä tekijänä Bilbaon kaltaisen pienemmän seuran ollessa kyseessä. Jos Real (tai joku muu iso seura) iskee vaikka 40 miljoonaa pöytään ensi kesänä, niin aika vaikea nähdä Bilbaon kieltäytyvän myynnistä. Niin iso raha heille.
Onhan se toki epätodennäköistä, että tulee vielä Realiin, kun ei kerran nyt hankittu, mutta vaikea kuitenkaan nähdä ulosostohintaa määräävänä tekijänä Bilbaon kaltaisen pienemmän seuran ollessa kyseessä. Jos Real (tai joku muu iso seura) iskee vaikka 40 miljoonaa pöytään ensi kesänä, niin aika vaikea nähdä Bilbaon kieltäytyvän myynnistä. Niin iso raha heille.
Onhan se toki epätodennäköistä, että tulee vielä Realiin, kun ei kerran nyt hankittu, mutta vaikea kuitenkaan nähdä ulosostohintaa määräävänä tekijänä Bilbaon kaltaisen pienemmän seuran ollessa kyseessä. Jos Real (tai joku muu iso seura) iskee vaikka 40 miljoonaa pöytään ensi kesänä, niin aika vaikea nähdä Bilbaon kieltäytyvän myynnistä. Niin iso raha heille.Ei taida riittää edes 40 miljoonaa nykyisillä markkinoilla. Baskit eivät suostuneet neuvottelemaan Realin kanssa, vaikka Florentino olisi maksanut hyvän tahdon eleenä 5 miljoonan euron verran ekstraa aiemman 20 miljoonan euron ulosostohinnan päälle. Pian tämän jälkeen Athleticin puheenjohtaja Josu Urrutia totesi haastattelussa kylmänviileästi, että "Athletic ei ole myyjäseura, vaan lähteäkseen pelaajan on haluttava lähteä ja maksettava ulosostohintansa". Uusi ulosostopykälä tuntuisi olevan hinnoiteltu juurikin sillä periaatteella, että Kepan kehityksen jatkuessa joku isoista seuroista saattaisi olla halukas maksamaan sen parin, kolmen tai neljän vuoden päästä.
Real Madrid coach Zinedine Zidane confirmed that the club will not make any signings during this winter window. The Frenchman had been suggesting that decision throughout the entire month but this is the first time he's actually revealed that Madrid will not upgrade the squad
The club and I decided together that we will not sign anyone this winter, Zidane
If an offer equal to the buyout clause is met by a purchasing club, the selling club must accept the offer and the player may move.
Ymmärrän viestisi pointin, Bilbao toki on erikoistapaus erikoisen pelaajapolitiikkansa takia. En silti usko, että sielläkään ollaan immuuneja rahan voimalle. Pikaisella etsinnällä en löytänyt parempaakaan lähdettä kuin wikipedia, mutta sen mukaan Bilbaon vuosibudjetti olisi alle 100 miljoonaa. Jos joku tarjoaa 40-50 miljoonaa eli puolet tai melkein puolet heidän vuosibudjetista, niin aika vaikea kuvitella että voisivat kieltäytyä. Ja noissa esimerkeissäsihän he möivät (joutuivat myymään) 40:llä tai alle, joten ei kai siitä voi päätellä mitä he tekisivät 40-50 M tarjouksen edessä. Mihin perustuu, että Bilbaolla ei ole tarvetta myydä pelaajiaan? Hekö eivät haluaisi kasvaa seurana ja tarjota esim kovempia palkkoja pelaajilleen tai parantaa fasiliteettejaan. Varmasti Bilbao pyrkii korottamaan hinnan niin korkealle kuin suinkin, mutta edelleenkin uskon että 40-50 miljoonaa, niin Kepa liikkuu.En usko, että edes Martínezia tai Herreraa olisi päästetty menemään 40-50 miljoonalla. Pelaajien hinnat ovat nousseet noiden 4-6 vuoden takaisten siirtojen jälkeen, kuten ulosostopykälien summista näkyy. Puolustajasta maksettiin 40 miljoonaa vuonna 2012, joten Athleticin on järkevää pyytää maalivahdista 80 miljoonaa vuosina 2018-2025. En myöskään usko Athleticin myyvän Kepaa etenkään madridilaisille. Real Madrid on ehkä viimeinen seura, jolle Athletic haluaa myydä yhtään mitään, koska Madrid edustaa kaikkea sitä mitä baskit vihaavat. Kaupanteko Athleticin kanssa on vähän sama kuin Real yrittäisi hieroa pelaajakauppoja Atléticon tai Barcelonan kanssa.