(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Borussia_Dortmund_logo.svg/220px-Borussia_Dortmund_logo.svg.png) (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/b/bf/UEFA_Champions_League_logo_2.svg/1067px-UEFA_Champions_League_logo_2.svg.png) (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/5/56/Real_Madrid_CF.svg/732px-Real_Madrid_CF.svg.png)
SSSSISignal Iduna Park
SSSSI26. syyskuuta 2017
SSSSIklo 21:45
Mestarien liigan lohkovaiheen toinen kierros pyörähtää käyntiin tiistaina. Jaossa on jälleen paljon arvokkaita pisteitä, joita varsinkin avauskierroksella hävinneet joukkueet tarvitsevat epätoivoisesti pitääkseen jatkopaikkahaaveensa elossa. Luvassa on yhteensä kahdeksan ottelua E-, F-, G- ja H-lohkoista, jotka kaikki starttaavat tuttuun tapaan klo 21:45 Viasatin ja Ylen kanavilla. Oman joukkueen edesottamuksien lisäksi madridistoja kiinnostanee varmasti myös se, mitä APOEL:n ja Tottenhamin välisessä kamppailussa tapahtuu.
Kahden jalkapallojättiläisen tiet kohtaavat jälleen, kun lohko H:n huippukamppailussa vastakkain ovat Borussia Dortmund ja kaksinkertainen hallitseva mestari Real Madrid. Kestomenestyjät arvottiin vastakkain jo viidettä kertaa kuuden kauden sisään, joten sekä katsojille että pelaajille on luvassa lisää tiukkaa vääntöä. Keskinäisten otteluiden balanssi on hieman Dortmundin puolella, sillä seurojen kahdeksasta edellisestä kohtaamisesta saksalaisilla on kolme voittoa madridilaisten kahta vastaan. Kolmesti on päädytty tasalukemiin. Dortmund ei ole myöskään koskaan hävinnyt Realille kotonaan ja siihen vierasjoukkue pyrkii aivan varmasti tekemään muutoksen. Viime syksynä Dortmund nousi kahdesti tasoihin loppuhetkillä ja vei lopulta myös lohkovoiton nimiinsä, mutta Real sai viimeiset naurut La Duodéciman myötä. Tuomarina tiistai-illan taistossa toimii hollantilainen Björn Kuipers, joka oli jakamassa oikeutta myös mm. Lissabonin finaalissa sekä surullisenkuuluisassa 4-1 välierätappiossa Dortmundia vastaan.
(https://img.uefa.com/imgml/stadium/uw/57798.jpg)
Signal Iduna Park on pysynyt vuodesta toiseen Real Madridille valloittamattomana linnakkeena viime kausien lukuisista ristiretkistä huolimatta.
- - -
(http://i.imgur.com/yEY4THk.png?1)
Real Madrid C.F.
Viime viikon ottelut Real Betisiä ja Deportivo Alavésia vastaan osoittautuivat paljon odotettua vaikeammiksi. Keskiviikkona Santiago Bernabéulla vieraillut Betis päätti Real Madridin ennätyksellisen 73. ottelun mittaisen maaliputken ja tarjosi kotijoukkueelle shokkihoitoa viemällä mukanaan täydet kolme pistettä. Kotiyleisön viheltelyn ja huokailun luoma paine jäädytti galácticoiden maalihanat täysin, eikä joukkue onnistunut rikkomaan Pelen Santosin tekemää ennätystä. Pistemenetys oli Valkoisille jo kauden kolmas, vaikka sarjaa oli pelattu vasta viisi kierrosta.
Lauantaina oli vuorossa teoriassa kevyehkö vierailu ennätyksellisen surkeasti kautensa kautensa aloittaneen Alavésin luo. Ennakkoarviot osoittautuivat turhanpäiväiseksi jaaritteluksi, sillä Real joutui taistelemaan loppuun asti välttääkseen jälleen uuden pistemenetyksen. Valkoisilla oli loistavien (hukattujen) maalipaikkojen lisäksi myös hieman onnea matkassa, sillä baskit kolisuttivat ylärimaa ja hukkasivat yhden läpiajon ratkaisevilla hetkillä. Tärkeintä oli kuitenkin täyden pistepotin saaminen, jotta katseet voitaisiin kääntää kohti Dortmundia.
(https://t1.aimg.sk/magaziny/aG-R_ToWSF2-3HLRL53CWQ~Hr-i-Realu-Madrid-sa-te-ia-z-g-lu.jpg?t=L2ZpdC1pbi8xMzIweDA&h=2shwzZnMSmfI802afaETXQ&e=2145916800&v=2)
Kahteen otteeseen maalannut Dani Ceballos nousi Real Madridin sankariksi, kun Valkoiset kamppaili täyden pistepotin Estadio Mendizorrozalta.
Madridilaisten kannalta hyvä uutinen on Toni Kroosin paluu kokoonpanoon. Kokonaisuudessaan joukkueen loukkaantumistilanne näyttää kuitenkin edelleen hyvin huolestuttavalta. Erinäisistä syistä johtuen poissa ovat Benzema, Mateo Kovačić, Marcelo ja Theo Hernández. Pitkä lista kovia nimiä. Varsinkaan Benzeman ja Marcelon puuttumista ei voi olla huomaamatta, mutta Realin leveästä pelaajamateriaalista löytyy kyllä tarpeeksi taitavia korvaajia - ainakin niin kauan kuin uusilta takaiskuilta säästytään.
Mestarien liigassa Real Madridin tilanne näyttää vielä tällä hetkellä hyvältä. APOEL kaatui lopulta aika helposti, sillä kyproslaiset eivät kyenneet haastamaan heikosti pelannutta puolustuslinjaa. Dortmund tulee kykenemään siihen aivan varmasti ja siitä syystä tätä ottelua voisi kuvailla lohkovaiheen ensimmäiseksi todelliseksi testiksi. Bale ja Modrić lepäsivät viikonloppuna, joten tuorejalkaiselta kaksikolta on lupa odottaa täysimittaista panosta. Vastuun kantamisesta puhuttaessa ei voida myöskään ohittaa yhtä nimeä, nimittäin Cristiano Ronaldoa. Kyseessä on portugalilaissupertähden 150. ottelu eurokentillä, joten CR7 voisi juhlistaa uusinta saavutustaan iskemällä vaikka pari häkkiä.
Mahdollinen avauskokoonpano
Navas; Carvajal, Varane, Ramos, Nacho; Modrić, Casemiro, Isco; Bale, Cristiano & Asensio
Päävalmentaja: Zinédine Zidane (http://i.imgur.com/8JDZxWU.png?1)
- - -
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/67/Borussia_Dortmund_logo.svg/220px-Borussia_Dortmund_logo.svg.png)
Borussia Dortmund
Viime kausi oli Dortmundin osalta yhtä vuoristorataa. Bundesliigassa tuli kolmossija Bayernin ja RB Leipzigin takaa. Mestarien liigassa kutsui laulukuoro pian joukkueen bussia vastaan tehdyn pommi-iskun jälkeen, kun AS Monaco pudotti järkyttyneen saksalaisryhmän neljännesvälierissä yhteismaalein 6-3. Kauden lopussa tuli vihdoin menestystä yhden pokaalin muodossa, kun Dortmund kaatoi yllättäen finaaliin selvinneen Eintracht Frankfurtin DFB Pokalin loppuottelussa ssa luvuin 2-1. Berliinin olympiastadionilla alkaneet juhlat eivät kuitenkaan kestäneet kauaa ennen kuin Thomas Tuchelin erouutinen julkaistiin. Valmentajavelho ajautui Monaco-otteluparin jälkeen sanasotaan seuran toimitusjohtajana toimivan Hans-Joachim Watzken kanssa ja kaksikon sukset menivät lopullisesti ristiin ennen kauden päättymistä.
Uuden kauden valmistelu alkoi Peter Boszin palkkaamisella. Viime kaudella Ajaxia käskyttänyt hollantilaisluotsi johdatti joukkueensa Eurooppa-liigan finaaliin saakka, mikä vakuutti keltamustien johtoportaan valmentajakandidaatin kyvyistä. Dortmund joutui luopumaan viime kaudella Euroopan eliittiin nousseesta Ousmane Dembéléstä, joka siirtyi Barcelonaan 105 miljoonalla eurolla värikkään siirtosaagan jälkeen. Seura kerrytti kassaansa myös muilla pelaajamyynneillä, sillä Matthias Ginter myytiin 17 miljoonalla Mönchengladbachiin, Emre Mor 13 miljoonalla Celtaan, Sven Bender 12,5 miljoonalla Leverkuseniin ja Adrián Ramos 12 miljoonalla kiinalaiseen Chongqing Dangdai Lifaniin. Uusina vahvistuksina sisään tuotiin Andrey Yarmolenko 25 miljoonalla Kiovan Dynamosta, Maxilimian Philipp 20 miljoonalla Freiburgista, Mahmoud Dahoud 12 miljoonalla Mönchengladbachista, Ömer Toprak 12 miljoonalla Leverkusenista, Jadon Sancho 8,73 miljoonalla Manchester Citystä, Jeremy Toljan 5 miljoonamlla Hoffenheimista sekä Dan-Axel Zagadou ilmaiseksi Paris Saint-Germainista.
(http://ais.rtl.de/masters/933300/1600x900/6-1-bundesliga-spitzenreiter-dortmund-schiesst-gladbach-im-borussen-duell-ab.jpg)
Pierre-Emerick Aubameyang nousi Bundesligan maalipörssin kärkeen viimeisteltyään hattutempun Mönchengladbachin verkkoon 6-1 voitossa.
Keltamustat ovat aloittaneet kautensa loistavasti. Boszin suojatit johtavat Bundesligaa kahden pisteen erolla toisena majailevaan Hoffenheimiin nähden, kun kuusi kierrosta on takana. Dortmund on napannut viisi voittoa ja yhden tasapelin uskomattomalla maalierolla: 19-1. BVB pelasi liigassa 5 peräkkäistä nollapeliä liigassa ennen viikonlopun kohtaamista Mönchengladbachia vastaan. Madridilaisvierailijoita silmällä pitäen Bosz lepuutti muutamia avainpelaajiaan 6-1 voitossa. Dortmund tarvitsee kipeästi pisteitä Mestarien liigan avauskierroksella Tottenhamia vastaan kärsityn 3-1 tappion vuoksi. Saksalaisille jäi erittäin kitkerä maku suuhun Wembleyn vierailusta, sillä avustava liputti Aubameyangin tekemän maalin virheellisesti paitsioksi ennen kuin Tottenham iski toisessa päässä vain hetkeä myöhemmin. Menneitä on turha jäädä murehtimaan, mutta Dortmundissa tiedostetaan, ettei heillä ole varaa jäädä toista kertaa peräkkäin ilman pisteitä tämän kaltaisessa kuolemanlohkossa.
Kotijoukkueella on pitkä lista loukkaantuneita pelaajia, joista nimekkäin on ehdottomasti Marco Reus. Polvivammasta kärsivän saksalaistähden lisäksi sivussa ovat myös joukkueen kapteeni Marcel Schmelzer, Raphaël Guerreiro, Eric Durm sekä Sebastian Rode. Lisäksi André Schürrlen pelaaminen on epävarmaa. Alkukauden aikana on kuitenkin jo nähty, että onnistuneiden pelaajahankintojen myötä Dortmundilla riittää leveyttä jopa kiistattomien avainpelaajien poissaolojen paikkaamiseen ilman, että koko joukkueen pelillinen taso kärsii.
Mahdollinen avauskokoonpano
Bürki; Piszczek, Toprak, Sokratis, Toljan; Dahoud, Weigl, Götze; Yarmolenko, Aubameyang & Philipp
Päävalmentaja: Peter Bosz (https://i.imgur.com/7AznkYo.png?1)