RealMadridFIN::foorum

Real Madrid => Otteluseurannat => Aiheen aloitti: Chris - 08.04.2025, 12.15.06

Otsikko: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 12.15.06
(https://icdn.justarsenal.com/wp-content/uploads/2020/06/arsenal-and-real-madrid-640x400.jpg)

UEFA Champions League
Puolivälierät, osa 1
Emirates Stadium, Lontoo

Kahdeksan jäljellä. Kaksi voitettua otteluparia matkaa Münchenin finaaliin. Historiallisen 16. UCL-pokaalin tavoittelu jatkuu Lontoosta, sieltä mistä viime kausi päättyi edelliseen mestaruuteen. Vajaan kahden kuukauden päästä on seuraava Mestarien liigan voittaja selvillä, joten lumet sulavat ja myös eurofutiksen saralla katsotaan, kenen kantti kestää viimeisen puristuksen.

Arsenal, lähtökohdat

Arsenal lähti tähän kauteen jälleen yhtenä mestarikandidaattina Valioliigassa, mutta kuten aiemmillakin kausilla, ei sen jänne kestä pitkää sarjakautta, ja lopulta joku muu on vahvempi. Tällä kertaa tuo joku muu ei ole Manchester City, vaan se on maagisen syyskauden pelannut Liverpool. Myöskään kotimaan cup-kilpailut eivät tuo täytettä pokaalikaappiin, joten Mestarien liiga on sen tämän kauden viimeinen oljenkorsi saavuttaa jotain. Edellisestä FA Cup-pokaalista on aikaa jo viisi vuotta, mutta ne himoituimmat – Valioliigan ja UCL:n mestaruuspokaali ovat kiertäneet Tykkimiehiä jo yli 20 vuotta. Niin paljon hyvää kun Mikel Arteta on lontoolaisseuran peräsimeen tuonut, niin isoa pokaalia hänkään ei ole kyennyt seuralle voittamaan.

Kuten jo todettua, Valioliigassa mestaruus jää haaveeksi, mutta todennäköisesti se päätyy 2.sijalle. Eurokentillä Gunners oli vakuuttava lohkovaiheen ajan, kerättyään saldon 6-1-1 ja edeten näin suoraan 2.pudotuspelikierrokselle. PSV oli lopulta suupala yhteismaalein 9-3. Nyt vastus tiukkenee aavistuksen, joten Arsenalin todellinen taso testataan puolivälierävaiheessa. Viimeiseen viiteen peliin se on voittanut kahdesti ja pelannut peräti kolme kertaa tasan, joten ihan parhaassa formissa se ei tähän otteluun lähde. Yleisesti ottaen tasapelit ovat olleet sille kauden kompastuskivi, sillä Valioliigassa tasureita on peräti 11, mikä on koko sarjan toiseksi eniten.

Loukkaantumistilanne Artetan miehistöllä ei ole lainkaan optimaalisin, sillä miehiä on sivussa. Puolustuksen johtonimet Gabriel ja Calafiori ovat sivussa, kuten myös jo pidempään loukkaantuneena ollut Takehiro Tomiyasu. Kai Havertz, Gabriel Jesus ja Raheem Sterling ovat niin ikään poissa. Tärkeä Gabriel Saka kuntoutui kuitenkin juuri ennen Real-otteluita, joten englantilainen nähdään tiistaina todennäköisesti avauskokoonpanossa.

Arsenal, mahdollinen avaus:

--------------------- Raya  -------------------
- Timber -- Saliba – Kiwior – Lewis-Skelly -
--- Odegaard ---- Partey ------ Rice  -----
----Saka  --------- Merino  ------ Martinelli ----

Puolustus näyttää ainakin omaan silmään epävarmalta, sillä Calafiori ja Gabriel ovat poissa. Nuori Lewis-Skelly voisi olla yksi iskun paikka, sillä englantilasella on ikää vasta 18v ja pelaa uransa suurinta otteluaan. Alla on myös tämän vuoden puolelta jo kaksi punakorttia. Puolustuksesta myös Jurrien Timber ja Ben White ovat kärsineet vaivoista, joten parasta nelikkoa Gunners ei saa tänään puolustukseen. Merino on tullut tunnetuksi keskikenttämiehenä ja tuskin puhtaana ysinä pelaa, vaan jonkinlaisena valeysinä. Hieman piti hieraista silmiä, miksi espanjalainen on viime peleissä kärkeen piirretty, mutta näin se on näyttänyt olevan joten sillä mennään.

(https://i2-prod.mirror.co.uk/article32689996.ece/ALTERNATES/s615/0_GettyImages-2150567492.jpg)

Arsenalin isoimmat syömähampaat. Saka palasi kuin parahiksi joukkueen kokoonpanoon ja norjalainen lienee Tykkimiesten tärkein palanen keskikentällä..

Real Madrid, lähtökohdat

Asetelma Realin kohdalla alkaa olla selvä: mikäli kauden päätteeksi tulee pokaalia kaappiin, se tullee todennäköisesti cup-kilpailuista – kuinkas muutenkaan. La Ligassa mestaruus ei ole enää lainkaan omissa käsissä eikä se ole kovinkaan realistinen haave, mutta Copa del Reyssä tie on vienyt jo finaaliin ja myös eurokentillä finaalipaikka on täysin mahdollinen, sillä ensin Arsenal ja sen jälkeen joko PSG tai Aston Villa antavat realistisen sauman finaaliin asti. Kauden peliotteet ailahtelevat kuitenkin niin paljon, ettei Los Blancos ole se kilpailun suurin suosikki, mutta kun UCL-DNA on piirtynyt niin vahvasti joukkueen vereen, ei sitä koskaan voi laskea ulos kilpailusta. Pelillisesti vahvempia joukkueita on kuitenkin jäljellä kahdeksan parhaan joukossa.

Edelleenkään Ancelotti ei tunnu saavan ryhmälle selkeää pelitapaa, vaan homma nojautuu paljon siihen, että tarvittavat maalit tehdään jotenkin aina ja jos menee tiukalle – kuten Metropolitanolla – niin yksinkertaisesti pääkoppa on kovempaa tekoa kuin vastustajalla. Isossa kuvassa tuo taktiikka ei se voittava ole. Viime aikoina puolustus on ollut suorastaan heikko, sillä läpi on tultu etenkin oikeaa ja vasenta kaistaa pitkin. Valencia takoi viikonloppuna kaksi ja se riitti voittoon, sitä ennen Sociedad hakkasi Copan välierässä peräti neljä, jota edelsi puolestaan Leganesin kaksi maalia Bernabeulla. Hämmentävä viikko on siis takana, sillä kolmen kotipelin rykäisy jätti taakseen kahdeksan takaiskumaalia ja kaksi tappiota. Samalla kun hyökkäys on kipuillut eikä Vini ja Mbappe tunnu edelleenkään löytävän parasta yhteistä säveltä, on huhtikuu alkanut jokseenkin epävarmojen pilvien alla. Mutta kuten aina, UCL-iltoina tämä joukkue on eri eläin ja siihen tässä täytynee luottaa tälläkin kertaa.

Vedonlyöntikertoimissa Realin jatkopaikkaa pidetään selkeästi todennäköisempänä, sillä jatkopaikasta rahat saa takaisin vain n. 1,50-kertaisena. Olkoonkin, että Real omaa näistä kahdesta selkeän kokemusedun ja myös materiaaliedun, vaikea nähdä, että mitään ylijuoksua tämä pari tulee olemaan, vaan pienten marginaalien ottelupari tullaan näkemään. Real saa toki merkittävän edun siitä, että se saa jälkimmäisen osan kotinurmelle.

Real Madrid, mahdollinen avaus:

--------------------- Courtois  ------------------
- Valverde -- Asencio – Rüdiger -- Garcia -
----------- Modric  – Camavinga ------
----------------- Bellingham --------------
----Rodrygo  ----- Mbappe ------Vini jr. ----

Ikävään saumaan tulee taas jonkin muotoinen loukkaantumissuma. Lunin on sivussa lihasvamman vuoksi ja myös Courtois on kärsinyt vaivoista, mutta belgialainen on saatu parsittua siihen kuntoon, että hän on mukana Lontoon reissulla. Puudutetaanko Thiboo sitten täyteen piikkejä, jotta ei sentään 18 vuotiaalla Fran Gonzalezilla tarvitse lähteä avaamaan vai onko Courtois todella täysin toipunut pelikuntoon? Mendy, Carvajal ja Militao ovat pakistosta poissa. Ceballos on saatu jo treeneihin, mutta ei ole vielä pelikunnossa. Tchouameni missaa avauspelin korttitilin täyttymisen vuoksi. Repalainen on siis kokoonpano, mutta edelleen riittävästi laatua löytyy otteluparin voittamiseen ja toiseen osaan kokoonpano lienee paremmassa kunnossa, kun ainakin Tchouameni ja todennäköisesti myös Ceballos on käytettävissä. Toisaalta Vini, Modric, Rüdiger, Lucas, Endrick ja Camavinga ovat kortin päässä pelikiellosta, joten lisähuolia saattaa tämä ilta tuoda kokoonpanoon.

Suuria yllätyksiä tuskin on avauskokoonpanoon tiedossa, todennäköisesti Fedeen luotetaan oikean laitapakin roolissa, sillä Lucas on ollut heikko ja puolustussuuntaan likimain katastrofaalisen huono. Keskikentällä Camavinga avaa, parina lienee Modric, sillä keskikenttäosasto on kapea. Vaihtoehtoisesti Lucas voi olla myös oikeana pakkina, jolloin Fede saadaan omalle tontille. Jokunen espanjalaismedia väläytteli Alaban avaavan vasempana pakkina, mutta jos juoksukilpailussa Sakaa vastaan meinataan pärjätä, luottaisin itse enemmän Fran Garciaan rasvattomaan lihaksistoon. Ylänelikosta ei tarvitse edes keskustella, tuohon nelikkoon tällä kaudella joko kaadutaan tai sillä rahdataan metallia kaappiin.

(https://statico.sportskeeda.com/editor/2024/11/5c8c1-17311685904691-1920.jpg?w=640)

Vähemmän yllättäen tappioita tulee aina silloin, kun tämä kaveri on penkillä, joten ehkäpä nuorukaisen paluu herättää puolustuslinjaa karmean viime viikon jälkeen.

Tiesitkö, että edellisen kerran kun Real ja Arsu ovat kohdanneet kilpailullisessa ottelussa..

Real Madridilla oli vain yhdeksän UCL-pokaalia eikä La Decimasta ollut tietoakaan..
Vinicius ei ollut saavuttanut edes kuuden vuoden ikää..
Zinedine Zidane pelasi uransa viimeistä kauttaan.

Vuosi oli 2006, kun nämä joukkueet ovat viimeksi kohdanneet. Tuolloin pelattiin UCL:n neljännesvälieriä ja Thierry Henry oli ainoa maalintekijä otteluparissa, kun lontolaaiset etenivät jatkoon ja lopulta aina finaaliin saakka, missä Barcelona oli kuitenkin vahvempi. Paljon on noista ajoista vettä virrannut, mutta siinä missä Arsenalin palkintokaappi ei ole pullistunut yhdelläkään isolla pokaalilla tuon vuoden jälkeen, on Real naarannut kaappiinsa kuusi UCL-pokaalia ja kasan muuta metallia. Jos jompikumpi näistä seuroista sen klassisen voittamisen kulttuurin omaa, ei tarvinne kahdesti miettiä kummasta seurasta silloin on kyse..

Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 08.04.2025, 13.26.02
Kiitos avauksesta! :tuoppi:

Guys, it’s Arsenal! Eihän Arsenalia vastaan voi lähteä kuin leuka pystyssä itsevarmana ottelupariin. Pidän todella nolona, jos tähän tiputaan. Niin heikko on Arsenal ollut tiukoissa paikoissa jo parin vuosikymmenen ajan.

Puolustus on koko liigakauden otannalla toiminut Arsulla hyvin, koska päästänyt Valjun vähiten maaleja.

Jos miettii joukkueiden voimasuhteita vanhalla kunnon pelipaikkakohtaisella vertailulla, niin aika hiljaista se on Arsenalin osalta. Saka on mahdollista nostaa tasaväkiseksi Rodrygon kanssa, Saliban puolesta löytyy argumentteja ja Timber on varmaan Lucasia parempi pakki, mutta siinä ne pitkälti ovatkin. Muilla tonteilla Real on suht suvereeni.

Näen tämän liigapeliin verrattavana kohtaamisena: kyse ei ole siitä, kumpi on tasollisesti kovempi ryhmä. Se on selvällä erolla Real. Kysymys onkin, kiinnostaako ja huvittaako. Yleensä CL:n puolella kiinnostaa.

Pidän 1,50 kerrointakin ylikertoimena jatkoonmenolle enkä vain pysty näkemään Arsenalin painelevan jatkoon.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: RMadrid - 08.04.2025, 14.14.43
Kiitos avauksesta! Odotan kyllä innolla ottelua, Arsenalia ei olla kohdattu hetkeen ja ihan mielenkiintoista nähdä millainen porukka heillä on, kun ei tule Valioliigaa niin seurattua.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 08.04.2025, 19.59.41
(https://pbs.twimg.com/media/GoBtq4EWUAAU-Op?format=jpg&name=large)

Chrisin ennakoimalla mennään jälleen. Luojalle kiitos, että Vazquez on penkillä.

Vaikka kokoonpano on melko hyökkäävä, niin eiköhän tänään vieraspelissä nähdä konservatiivinen lähestymistapa otteluun.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 20.03.53
Arsenal varmasti hyökkää vähän riskilläkin. Tänään saisi olla Vinillä kunnon ilta. Tilaa juosta pitäisi olla.

Eka 5-15 min pitää puolustava tarkasti ja eiköhän Carlo ja Davide tätä painota ennen peliä. Jos ekasta 15min selvitään niin voitto on tulossa. Mbappe ja kumppanit pitävät huolen.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 20.07.07

Chrisin ennakoimalla mennään jälleen. Luojalle kiitos, että Vazquez on penkillä.

Ei ihan, Alaba avaa ja Fran penkillä. Ei suuri yllätys kun ottaa huomioon miten vähän yleisesti ottaen Carlo urallaan nuoriin / ei-niin-kokeneisiin ratsuihin on luottanut tämän kokoluokan peleissä. Toivotaan että Alaban polvet kestää Sakan kyydissä ja jos ei kestä niin sitten Fran kehiin.

Kuten jo chattiin laitoinkin, niin Arsenal on se jonka pitää saada tänään tulos, Realin ei ole mikään pakko voittaa (tosin hävitäkään ei saisi) Tuo asetelma sopii Realille mainiosti, kun pääsee iskemään vastaan ja hieman kuin kyttäämään mitä Arsu tekee. Siksi sellainen niin realmainen vierasvoitto 0-1 / 0-2 luvuin ei suurena yllätyksenä tulisi. Jalat kuitenkin maassa, sillä Arsu on ollut usean vuoden putkeen Valjun 2.paras jengi, vaikka kovin suuri luotto itsellä ei joukkueeseen näinä iltoina olisi, jos Arsun lasit olisi päässä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 08.04.2025, 20.24.43
Ei ihan, Alaba avaa ja Fran penkillä.

Vanhat silmät ei enää huomaa kaikkea. :(
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Kultainen kenkä - 08.04.2025, 21.05.59
Luojan kiitos Lucas ei avaa...Alaba kyllä kieltämättä vähän hirvittää hitaudellaan
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: maheinon - 08.04.2025, 21.15.28
Meidän viidestä puolustavasta pelaajista ainoastaan Rudiger olisi ykkösvalinta koko joukkueen ollessa terveenä. Ei siis ole hyvä tilanne, mutta eipä ole helppoa Tykkimiehilläkään.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Gossau - 08.04.2025, 22.14.21
Kurttu  :sydan:
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 22.16.25
Olisi ollut kohtuu härski tuomio antaa tuosta pilkku, kun alle puolesta metristä tulee pallo käteen. Kerrankin järki voitti.

E: Arsun alakertaa jännittää, pari huonoa syöttöä josta Real päässyt iskemään. Jälleen kerran pieni terävyys puuttuu.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 22.45.41
Kurttu hoitaa. :tuoppi:
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 22.49.01
Olipa taas puoliaika. Ei mitään pelisuunnitelmaa sen, kun potkitaan pitkää Vinille ja Mbappelle.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: maheinon - 08.04.2025, 22.50.10
Vini on täysi turhake. Pelaa vain omaa peliään eikä osaa puolustaa.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 22.52.28
Ei kovin suureksi klassikoksi noussut. Arsu odotetusti aktiivisempi, mutta tuntui että heilläkin ainoat aseet Oden ja Sakan kautta. Parin keskityspallon kautta pari paikkaa, siinä se. Kurttu MVP toistaiseksi.  :peukku_ylos:

Aika kamalaa tuo Vini-KM-Rodry välillä on, kolmen linjassa seisotaan eikä tehdä mitään liikettä. Odotetaan vaan sitä mahdollista pallonmenetystä. Jude kun saatiin palloon tapahtui ne parhaat asiat. Aika vaisua Realin hyökkäyspeli kokonaisuudessaan. Mbappe kun olisi läpiajosta niitannut. Hieman sellainen tunne, että ei tämä tästä iloisemmaksi muutu, vaan sama kaava jatkuu, Real on tyytyväisempi tasuriin mutta kyllä tuolla rosterilla nyt vähän enemmän voisi koittaa ottaa niskalenkkiä vastustajasta.

Onneksi Lucas on penkillä :D Fede nollannut Arsun vasemman laidan täydellisesti.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Gossau - 08.04.2025, 22.58.33
Vini on täysi turhake. Pelaa vain omaa peliään eikä osaa puolustaa.

Miten voi olla kiinnostamatta, kun vastustaja on metrin päässä etenemässä pallon kanssa. Kävelenpä tässä hissukseen poispäin. :keskari:
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.04.51
Rodrygon voisi vaihtaa Bobbyyn tai Ardaan. Rodrygo oli taas koko puoliajan pelin ulkopuolella.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.11.40
0-0 on hyvä tulos Realille. Viikon päästä on Tchouaméni ja Ceba pohjalla niin puolustus parempi. Riittää, kun tehdään 1 maali.

Voi sen maalin tehdä tänäänkin. Tarvitaan vaan vaihto ennen sitä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.14.04
Vini ei löydä Mbappea, eikä Mbappe juokse pystyyn Vinin halutessa sinne pelata. Toivotaan, että Vini lähtee kesällä niin tulee peliin jotain järkeä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: maheinon - 08.04.2025, 23.15.12
Camavinga ollut kentän paras toistaiseksi. Katkoja aivan mieletön määrä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.17.26
Camavinga ollut kentän paras toistaiseksi. Katkoja aivan mieletön määrä.
Toki huonoja syöttöjä senkin edestä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.18.53
Nyt oli kyllä upea veto.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 23.18.56
Camavinga ollut kentän paras toistaiseksi. Katkoja aivan mieletön määrä.
Kurtun ohella kyllä. Lonkerojalat taas toimii. Pallollisena vähän niin ja näin mutta puolustussuuntaan vahva.

Toivotaan, että Vini lähtee kesällä niin tulee peliin jotain järkeä.
Ja Ancelotti.

Ja sitten vapari kaukaa verkkoon. Taas kerran yksi comeback tilaukseen.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Gossau - 08.04.2025, 23.19.22
Olipa hieno vapari ja kierre.  :P
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: tanu - 08.04.2025, 23.19.51
Olipahan vapari! Upea maali Ricelta. :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.20.53
Vini + Mbappesta ei saada mitään irti Ancelotin alaisuudessa se on tullut selväksi. En ihan osta tätä Vinin myymistä, kun katsoo miten kaveri on pelannut viimesen kahden vuoden aikana ja ollut ehkä jopa maailman paras pelaaja tällä ajanjaksolla.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 08.04.2025, 23.21.21
Muuri ehkä vähän huonosti aseteltu oikeajalkaista vetäjää ajatellen, mutta hieno veto.

Tekee ehkä ihan hyvää, että Arsu sai yhden tehtyä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.27.32
Courtois pitää yksin uppoavaa laivaa pinnalla.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Gossau - 08.04.2025, 23.28.07
Voisko sanoa, että Kurttu on palkkansa ansainnut tänään.

e. voi vttustana
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 23.29.22
Kurttu estää isomman suihkun. Ei palaakaan tänään, ainoa toive että 2.osaan jää edes jotain pelattavaa.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.29.56
Camavinga pelaa Sakalta peli-iloa pois.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 08.04.2025, 23.30.33
Mitä helvettiä Rice. Nyt menee jo vaikeaksi.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.30.40
Ei ole totta. Rice pelaa jumalmoodilla.

Rodrygo olisi voinut ehkä blokata, mutta veti päätä pois.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 23.30.45
Selvä se. Kaikkien aikojen ilta Ricella ja tämä pari on selvä.

Älytön laukaus.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.30.59
Ei voi muuta sanoa, kun WOW
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: tanu - 08.04.2025, 23.31.12
Hetkonen! Mitä vapareita, huh huh..  :pallo:  :pallo:
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 23.32.57
Ja Carlon ratkaisu on Lucas Vitun Vazquez.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.34.50
Ja Carlon ratkaisu on Lucas Vitun Vazquez.
Carlo vaihtoi Brasilian paitaan. Noh, onneksi tätä menoa tulee muutosta.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.35.38
No eiköhän tämä sinetöi Carlon potkut kauden jälkeen.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 08.04.2025, 23.35.42
Carlo out.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: tanu - 08.04.2025, 23.35.50
Nyt vähän repasi liikaa. Yksi pitää saada kurottua kotia varten
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.35.51
Eikö ne osaa enää puolustaa? Ukkoa boksissa vapaana. Voi tietysti luovuttaa.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Gossau - 08.04.2025, 23.35.53
Verilöyly tulossa. Yrittäkää edes.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 23.35.57
Kurttu estää isomman suihkun. Ei palaakaan tänään, ainoa toive että 2.osaan jää edes jotain pelattavaa.
Ei jää. Vittu hävetkää.

Kiitos Carlo.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: maheinon - 08.04.2025, 23.36.24
Joko saa luvan olla pessimisti?
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.37.48
Carlo ilme penkillä on, että en osaa. Toivottavasti lähtee omasta aloitteesta.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 08.04.2025, 23.39.23
Ymmärrän, että ekan osaottelun vieraspeliin ei lähdetä hakemaan mitään ilotulitusta, mutta onhan tämä taas ihan paskaa. Luotetaan, ettei vastustaja tee yhtään ja nyt teki.

Ei vain pitäisi olla mahdollista tehdä tästä ryhmästä näin aseetonta kentällä. Perkeleen Carletto.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 23.39.37
Niin alistuneen näköinen ryhmä ja Carlo ei saa eikä keksi mitään muutosta.

Toisaalta onhan tämä ollut tulossa, että pakka hajoaa isosti. Se hajosi jo Barcaa vastaan kahdesti ja nyt tänään. Viitteitä on ollut myös pienempiä seuroja vastaan tuhottoman paljon ettei tämä vaan toimi. Eikä se tule toimimaankaan.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.42.39
Saka sekä Rice loukkaantumisten myötä pois kentältä. Olisi edes 2 maalin takaa-ajoasema niin olisin optimistinen jatkoon pääsyn suhteen.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: tanu - 08.04.2025, 23.43.57
Joku yksittäinen henkilökohtainen teko voi tuoda sen yhden maalin. Ja sitten kaikki on mahdollista Bernabeulla. Mutta tänään tällä joukkue-esityksellä ei maaleja tehdä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 23.45.02
Saka sekä Rice loukkaantumisten myötä pois kentältä. Olisi edes 2 maalin takaa-ajoasema niin olisin optimistinen jatkoon pääsyn suhteen.
Kertoo kaiken oleellisen tekemisen tasosta, kun vastustajan loukkaantumiset olisi avain onneen.

Voisiko sen Copan finaalipaikan antaa vaikka Ticolle? Hävettää lähteä ottamaan vielä yksi 0-4 turpasauna Clasicosta.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.45.14
Carlo tekee vaihdot taas 15min liian myöhään.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.45.53
85 min pelattu 3-0 taululla eikä vieläkään mitään organisoitua prässiä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.48.00
Vini antaa hyvin painetta Rayalle ja vazquez seisoo omalla puolella kenttää. Kuinka vaikee on prässätä yhdessä?
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.50.24
1-0 tilanteessa Jude ja Camavinga alkoivat pelata ylempänä. Tästä syntyi tilaa, minkä Arsenal hyödynsi. Carlon ase Chämppärissä on puolustaa. Mitään muuta ei Carlo vieläkään osaa.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 08.04.2025, 23.52.49
Kloppo sisään kesällä ja kaikille työhaalarit päälle. Saatanan vätykset.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.55.01
Hienoa toimintaa Camavingalta huomenna voi purkaa sopimuksen, jos kantti ei kestä tämän tasoisissa peleissä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 08.04.2025, 23.55.17
Ihan oksennus tuli siitä esityksestä. Ei oikein muuta voi sanoa. Curttu ainoa kuka voi olla ylpeä tekemisestään, 6-0 ilman häntä. Kaikki muut Carlon johdolla painot jalassa kävellen kotiin. Jos häviää 3-0 mutta edes pelaa itse hyvin ja yrittää niin sen voi antaa anteeksi, mutta tämän luokan paskaa ei voi hyväksyä. Kammottavaa ja jatkumoa näille kauden isoille peleille. Turpaan tulee ja omissa kolisee joka kerta.

Vituttaa  :keskari:
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Kultainen kenkä - 08.04.2025, 23.58.35
Toivottavasti oli italialaisen miespillun viimeinen mestarien liigan vieras peli penkin päässä. Ja kromosomi häiriöiseltä näyttävä cama-apina ottaa vielä oikein kuningas idea punaisen

 :peukku_alas: :keskari: :keskari: :keskari:
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 08.04.2025, 23.59.12
Alonson voisi palkata jo viikonlopulle.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 08.04.2025, 23.59.38
Kloppo sisään kesällä ja kaikille työhaalarit päälle. Saatanan vätykset.
Mulla kävi jo mielessä, ettei Alonsoa ihan vielä. Saa kokemusta ja oppia lisää. Klopp voisi olla heppu, kuka katsoisi, mikä vikana ja alkaisi hommiin. 1+1 sopimus. Jos lähtee liian hyvin niin vetää vielä toisen kauden.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Cama oh Cama oh - 09.04.2025, 00.01.43
Noh noh, ei kuitenkaan asiattomaksi voi ryhtyä vaikka vituttaakin...
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 09.04.2025, 00.02.11
Toisaalta onhan tämä ollut tulossa, että pakka hajoaa isosti. Se hajosi jo Barcaa vastaan kahdesti ja nyt tänään. Viitteitä on ollut myös pienempiä seuroja vastaan tuhottoman paljon ettei tämä vaan toimi. Eikä se tule toimimaankaan.

Tämä. Joukkuepelaamisen taso on niin matalalla, että noutaja tulee. On ollut nähtävissä jo pitkään, ei sitä aina vain halua nähdä.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 09.04.2025, 00.04.55
Mulla kävi jo mielessä, ettei Alonsoa ihan vielä. Saa kokemusta ja oppia lisää. Klopp voisi olla heppu, kuka katsoisi, mikä vikana ja alkaisi hommiin. 1+1 sopimus. Jos lähtee liian hyvin niin vetää vielä toisen kauden.
En näe Kloppoa Realin peräsimessä millään. Varsinkin, kun Red Bullille pitäisi maksaa varmasti seitsemän numeroinen summa.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: honni - 09.04.2025, 00.08.22
Peli oli niin paska mitä kuvittelin, Kloppon kun sais puikkoihin niin itkisin ilosta :-*
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 09.04.2025, 00.11.10
Taisi kaikki Carlon hyvyys olla Kroosin ja Modricin pelinjohtamisen ja taktisen osaamisen ansiota. Oli lisäksi Ronaldon kaltaisia suorittajia, jotka tekivät kaikkensa. Kaikki pelikuviot, kaikki.

Viime kaudella Jude veti porukkaa perässä ja Viniä kiinnosti vielä pelaaminen Valkoisessa paidassa. Viime kaudella sai Jude pelata vielä ylempänä. Nyt vetää keskikentän pohjalla.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 09.04.2025, 00.19.57
Ensi kaudella toivottavasti nähdään isoja muutoksia valmentajasta pelaajiin. Lähtisin itse liikkellee Modricin Vazquezin ja Alaban ulostamisesta sen jälkeen harkitsisin vahvasti Rodrygosta eroon pääsyä sillä joukkue ei tarvitse kolmea vasenta laitaa.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: maheinon - 09.04.2025, 08.01.18
Arsenal oli joka osa-alueella meitä edellä. Hienosti valmennettu joukkue. Itse arvostan suunniteltua täydellisyyttä ja siksi Klopp olisi omaan mieleeni.

Tällä hetkellä Vinin tekemisen taso on äärettömän heikkoa. Käytännössä jokainen ratkaisu on väärä tai heikko.

Hyväkin pelaajan voi olla joukkueelle väärä pelaaja. Nyt näyttää siltä että muutoksia tarvitaan tähtikatraassa.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: RMadrid - 09.04.2025, 08.26.11
Olipahan komeita vapareita ja ensi viikolla comeback ja jatkoon, as usual :)
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 09.04.2025, 11.48.14
Real Madrid ran 12,7 kilometers less than Arsenal yesterday.

Arsenal: 113,9 km
Real Madrid: 101,2 km

https://x.com/madridxtra/status/1909881539854286997?s=46&t=cW6d-vaU8dcs0c7gIcEZAQ

Ei kyllä yllätä tämäkään tilasto ketään.

Tuli katsottua vielä uudelleen nuo vapareihin johtaneet rikkeet. Molemmat aivan turhia höntyilyjä, kuten Kurttukin ottelun jälkeen sanoi. Siihen päälle sitten Riisin unelmavedot.

Täytyy myös yhtyä muihin Vinin suhteen. Todella heikkoa tekemistä ollut Ballon Dorin menetyksen jälkeen, vaikka lupasi tehdä 10 kertaa kovemmin töitä.

Ensi kauteen ei voida lähteä enää kolmella vasemmalla laiturilla.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: tanu - 09.04.2025, 12.08.59
Ensi viikolla aikainen maali ja kaikki on vielä mahdollista. Saa uskoa ja toivoa, vaikka kyllähän tuo näyttää hankalalta.
Täällä oikeastaan sanottu jo kaikki ja viimeistään Mijatović tyhjensi pajatson matsin jälkisillä kommenteillaan.

Tällä hetkellä mä myisin Vinin ennemmin kuin Rodrygon. Ihan vaan sen vuoksi, että jälkimmäinen keskittyy pelaamiseen ja tyytyisi soittamaan kakkosviulua Mbappen takana.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 09.04.2025, 13.19.24
Itse en taas näe Rodrygoa tarpeeksi hyvänä pelaajana realin avaukseen. Edelliseen yhdeksään peliin yksi maalisyöttö. Rodrygolta puuttu myös kokonaan x-factori ominaisuus, joka tekisi hänestä ihan maailman eliittiä. Tämä yhdisttettynä jatkuvasti vääriin ratkaisuihin ja huonoihin tehoihin laittaisin myyntiin 70-80 miljoonalla.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 09.04.2025, 17.05.10
TAA voi pelata myös ylempänä, ns Valverden paikalla. Ei tästä pitkä aika ole, kun Valverde oli se oikea laituri.

Kyllä TAA ja Carvajal samalle laidalle mahtuu. Valverde siirty keskemmälle.

Rodrygo voi siis joutua penkille ensi kaudeksi.

Jotta TAAn keskitystaito saadaan hyödynnetty pitää kärkeen saada pääpelin taitava hyökkääjä. Mbappe siirtyisi näin vasemmalle, Vinin paikalle. Vinin poistuess.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 11.04.2025, 10.34.54
Itse en taas näe Rodrygoa tarpeeksi hyvänä pelaajana realin avaukseen. Edelliseen yhdeksään peliin yksi maalisyöttö. Rodrygolta puuttu myös kokonaan x-factori ominaisuus, joka tekisi hänestä ihan maailman eliittiä. Tämä yhdisttettynä jatkuvasti vääriin ratkaisuihin ja huonoihin tehoihin laittaisin myyntiin 70-80 miljoonalla.

Nopeasti laskettuna viimeiseen 18 peliin on nyt tehtynä yksi maali. Atleticoa vastaan CL:ssä.

Silloinhan kaikki kysyivät, miten tämä mies on niin aliarvostettu. Vastaus on: ei se ole. Tai vähintäänkin pelaa aivan väärällä pelipaikalla.

Välillä nostetaan esiin työmäärä, mutta oli juoksukilometreissä häntäpäätä yhdessä vielä laiskempien Vinin ja Mbappen kanssa.

Toivottavasti ensi kauden valmentaja vihdoin lopettaa tämän Vini-Mbappe-Rodrygo -pakottamisen. Ei toimi eikä tule toimimaan.

Ja sydän särkyy, kun miettii miten hukkaan menee mm. Juden ja Feden prässipotentiaali, kun edessä on kolme laiskottelijaa. Tältä kannalta Klopp ja gegenpress olisi toivottava asia.
Otsikko: Vs: UEFA Champions league, puolivälierät, osa 1: Arsenal - Real Madrid
Kirjoitti: Gossau - 11.04.2025, 11.31.42
Ja sydän särkyy, kun miettii miten hukkaan menee mm. Juden ja Feden prässipotentiaali, kun edessä on kolme laiskottelijaa.

Jep. Ei ihme, että Bellingham osoitti turhautumisensa tiistaina. Toki ei tiedetä, mistä tilanne Carlon kanssa oikeasti johtui, mutta helppo olisi ainakin kuvitella liittyneen tähän.