RealMadridFIN::foorum

Real Madrid => Otteluseurannat => Aiheen aloitti: Chris - 03.12.2025, 15.21.58

Otsikko: Jornada 19: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 03.12.2025, 15.21.58
(https://images2.minutemediacdn.com/image/upload/c_crop,w_1919,h_1079,x_0,y_0/c_fill,w_720,ar_16:9,f_auto,q_auto,g_auto/images/voltaxMediaLibrary/mmsport/si/01kbg5e1rdfqhx6x2c7b.jpg)

Taas mennään. Loputtoman pitkältä tuntunut vieraskiertue päättyy tänään eikä lähtökohdat voisi olla yhtään vaikeammat. Alla on kolmen sarjassa pelatun tasurin putki ja 5p sarjajohto on vaihtunut 4p takaa-ajoasemaan. Otteluita on rästissä Barcaan nähden yksi, mutta pahimmassa skenaariossa Barca on ottanut hävityn Clasicon jälkeen 9p enemmän mitä Real ja vain reilussa kuukaudessa koko sarjatilanne on kääntynyt täysin päälaelleen. Rayo, Elche ja Girona ovat kaikki saaneet Realilta pisteen ja tänään vastassa on vielä monta pykälää isompi testi, kun matka käy aina vaikealle San Mamesille. Peliotteet ovat olleet mitä ovat, joten paine niin joukkueen kuin Xabin ympärillä alkaa kasvaa pian todella isoihin sfääreihin. Pakkovoiton paikka tänään Los Blancosilla on kuitenkin edessä, muutoin Madridissa saattaa olla ensimmäiset päät pölkyllä.

Kotijoukkue Athletic ei sekään parhaimmillaan ole ollut, sarjassa se on 8. ja UCL-sijoille matkaa on peräti 11p. Viimeiseen viiteen peliin voittoja on vain kaksi, mutta kotona Leijonat ovat yksi sarjan hankalimmista vastustajista, joten Ernesto Valverden poppoo pääsee iskemään tänään mitä mainioimpaan saumaan Realin kimppuun.

Loukkaantumistilanne on edelleen hieman hankala, vaikka Militao ja Rüdiger saatiinkin takaisin peleille Girona-matsissa. Sivussa on tänään kuitenkin Carvajal, Alaba, Huijsen ja Mendy, joten hieman paremmassa tilanteessa ollaan etenkin puolustuslinjan suhteen.

Mahdollinen avaus:

---------------------- Courtois  -------------------
- Valverde -- Rudiger - Militao -- Carreras -
-------- Tchouameni --- Camavinga --------
--------------------Bellingham -----‐---------
--Arda Guler ---- Mbappe  ----- Vini jr --

Puhtaasti oma arpa on, että Valverde avaa tänään oikeana pakkina. Xabi tietää omalta uraltaan, miten hankala paikka San Mames on, joten pujottelukeppi Trent jäänee penkille. Tämä tarkoittaa, että ranskalaiset todennäköisesti avaavat keskikentällä Juden kanssa. Arda ollut hieman pehmoinen viime viikkoina, joten saa nähdä tippuuko turkkilainen jopa penkille, en siitä itse yllättyisi. Mastantuono on palaamassa pelikuntoon, mutta avauksenpaikka voi olla vielä hätiköity valinta. Rodrygoon ja Brahimiin ei kuitenkaan ole luottoa (varmaan kenelläkään, mutta vähiten Xabilla) joten heitä tuskin kannattaa avaukseen veikkailla. Vini ja Mbappe olleet ihan ok nyt pari viime peliä, mutta riittääkö sekään katkaisemaan tätä kurjaa putkea, nyt kun kalenteriin on kääntynyt uusi kuu.

Massiivinen ilta tänään tiedossa, matsi baskimaassa käyntiin hieman poikkeuksellisesti klo 20.00.
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 03.12.2025, 16.25.20
Olin täysin siinä uskossa, että klo 22 pelataan, joten kiitos muistutuksesta. :D

Itselläni on uupumus analysoida tämän hetkistä joukkueen tilaa. Nyt pitää tapahtua kentällä, jotta luottamus palautuu.
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 03.12.2025, 19.38.02
Itsellä vahva luotto, että tänään haetaan letkeästi kolme bongoa!
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: G.Lavanche - 03.12.2025, 19.42.56
Itsekin olisin virittäytynyt vasta kympiltä ruutuun kiinni, joten kiitos avauksesta.

Aloitus kokoonpano:

Courtois; Trent, Militao, Rüidiger, Carreras; Valverde, Tchouaméni, Camavinga, Bellingham; Mbappé, Vinicius.

Eli Arda tippunut taas avauksesta Camavingan tieltä. Athletic on ehkä hiukan löytänyt pelivirettään viime viikkojen aikana todella nihkeän alkukauden jälkeen. Eli hankalaa peli todennäköisesti tulossa, kun Realia vastaan joukkueet syttyvät varsinkin kotona pelaamaan.
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 03.12.2025, 20.08.19
On se vaan helppoa Trent + KYKY
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 03.12.2025, 20.09.38
Kylian tekee sen itse. :pallo:
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 03.12.2025, 20.18.36
Vini on liekeissä tulee pitkä ilta baskeille
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 03.12.2025, 20.42.55
Huutista taas Virkkusen kommenteille. Vini ollut tällä kaudella Virkkusen mielestä  huono, mutta samaan aikaan Virkkunen jaksaa viikosta toiseen hehkuttaa kuinka Laminen on maailman parhaita.
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: RMadrid - 03.12.2025, 20.43.20
Jude pelaa todella hyvin nyt kun Arda ei ole samaan aikaan kentällä.
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 03.12.2025, 20.43.43
Jude pelaa todella hyvin nyt kun Arda ei ole samaan aikaan kentällä.
Samaa mieltä Jude on aivan kaikkialla
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 03.12.2025, 20.44.44
Wow wow wow mikä maali Judelta aivan uskomaton syöttä ja Trent näyttää missä on maailman paras.
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: TAMI - 03.12.2025, 20.45.07
Nyt on hyvää peliä. Ei ehkä vielä ihan joukkueen maksimaalinen taso, mutta valovuoden päässä edellisistä matseista.

Xabi tuuletti maalia sen näköisesti, että on tyytyväinen näkemäänsä. :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: honni - 03.12.2025, 20.47.09
Nyt näyttää peli paljon paremmalta  8)
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 03.12.2025, 21.17.58
Torikokous käynnissä ja joukkueen kapteeni seisoo tumput suorina  :peukku_alas:
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 03.12.2025, 21.19.04
Jälleen upeasti tehty maali ja Kyky viimeistelee nätisti
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: maheinon - 03.12.2025, 21.21.58
Tämä matsi on taas osoitus siitä, ettei Madridia vastaan kannata pelata korkealla linjalla.
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Ultras Sur - 03.12.2025, 21.37.59
Hyvät vaihdot Xabilta. Toki helppo tehdä vaihtoja, kun peli kulkee
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: RMadrid - 03.12.2025, 21.42.54
Pakko kyllä kysyä, että millä Brahim ja Rodrygo kiristää Xabia. En keksi tylsempiä kundeja RM historiassa. Eikö voisi jo antaa Endrickille mahdollisuuden.

2. Puoliaika ollut jo aika laiskaa…
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: tanu - 03.12.2025, 21.44.29
Missasin ekat 30 min, mutta kiva ollut nähdä Vinin tekemistä tänään. Sellaista kypsää, ainakin Vinin mittapuulla, kun tyytyi jopa keskityksien antamiseen vapareissa. Ja toki nuo halaukset Xabin kaa. :sydan:

Ihan muuten itsemurhataktiikka lähteä Realia vastaan pelaamaan "havaijifutista" päästä päähän. Toki ymmärrän ettei Athletic voi lähteä kotona vaan puolustamaan.
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 03.12.2025, 21.48.20
Rudiger maassa. Toivottavasti vain kramppi.
Otsikko: Vs: Jornada 15: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Alpo - 03.12.2025, 21.53.26
Brahim kyllö niin turhake tässä joukkueessa. Vaihdosta tullessa ei saa mitään positiivista aikaiseksi.
Otsikko: Vs: Jornada 19: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: Chris - 03.12.2025, 21.57.11
Hemmetin miten hieno ja tärkeä voitto laadukkaan esityksen jälkeen!

Mbappe kyllä ihan liekeissä, Vini hyvä ja tuo keskikentän trio toimi nyt. Alaspäin ei suurempaa hätää. Sanoisin, että Juden ja Ardan mahduttaminen samaan aikaan kentälle voi olla aika vaikeaa.. Puolustuskin jämäkämpi kun saatiin Mili ja Tonio takaisin.

Tästä hyvä jatkaa ja lopussa tärkeää lepoa ykkösnimille.  :peukku_ylos:
Otsikko: Vs: Jornada 19: Athletic - Real Madrid
Kirjoitti: G.Lavanche - 03.12.2025, 23.01.17
Hyvä peli ja tosiaan toimi aika kivasti, kun Judella oli taas vapaa rooli ja Valverdella tilaa juosta oikealla. Toinen maali oli kyllä kaudein hienoimpia joukkuesuorituksia. Valverden spurtti ja puolenvaihto, Mbappen jatko eteenpäin, jonka jälkeen meinattiin ajautua sumppuun, mutta Judelta fiksu puolenvaihto boksinreunalta ja sieltä Trentin keskitys ja Mbappen syöttö mukavasti Camavingalle takuuvarmaan tonttiin. Mahtava maali.

Kurtulta vaadittiin kyllä taas pari unelmatorjuntaa, että peli olisi helpostikin voinut olla todella eri näköinen. Rudiger vaikuttaa vielä hakevan myös parasta kuntoaan. Ei vakuuta vielä. Vini oli mukavan paljon pois pallosta, jolloin vaikuttaa huomattavasti hyödyllisemmältä pelaajalta. Ei kyllä osu tällä hetkellä ladon oveenkaan kuin tuurilla.

Camavingalta ja Judelta erinomaiset pelit ja onhan Mbappe ihan käsittämätön hyvä pelaaja silloin kun vastustaja antaa tilaa.