Ihan ensimmäiseksi sille

, että tästä aiheesta perustettiin oma otsikko.
Ihan ensivaikutelma Hodgsonin valinnasta itsellä oli todellakin, että eteenpäin ollaan menty. Mursun aika oli parhaimmillaan näyttävää ja viihdyttävää peliä tarjoavaa, mutta viimeisissä karsinnoissaan muurisella ei mielestäni ollut enää annettavaa maajoukkueellemme. Kaksissa ensimmäisissä karsinnoissa hän vei mielestäni Suomen jalkapalloa eteenpäin, mutta kolmansiin karsintoihin olisin palkannut jonkun muun. Tietysti jälkikäteen on helppoa olla viisas ja tiedä sitten, olisiko sopimuksen purkaminen niin paljon ennen aikojaan ollut liian kova pala palloliiton muutenkin niukalle budjetille.
Pieni joukko suomessa ajoikin mursua aika voimakkaasti alas, ja varsinkin kolmansien karsintojen aikana myös paine median puolelta oli sen verran kovaa, että potkut eivät tulleet varmaankaan kenellekään yllätyksenä. Jyrki Heliskosken palkkaaminen väliaikaiseksi päävalmentajaksi olikin aika luonnollinen. Ratkaisu piti hakea nopealla aikavälillä, ja oli myös taloudellisesti järkevää palkata Heliskoski, olihan hän jo valmiiksi liiton leivissä. Pelillisesti ratkaisu oli ikävä kyllä hirveä. Suomen pelaaminen useimmissa otteluissa oli karmeaa katseltavaa ja ongelmia riitti myös kentän ulkopuolella(tapaus Eremenko jne.).
Nyt ruorin astuu, kuten kaikki varmaan tietävät, pitkän ja myös melko menestyksekkään valmentajauran omaava englantilaisluotsi Roy Hodgson. Jyrän apulaisvalmentajaksi siirtyminen on varmaankin ihan ok homma, tunnetaanhan Jyrä kuitenkin hyvänä ihmisten käsittelijänä. Vaikea sanoa vielä tässä vaiheessa, onko Hodgson&Heliskoski parivaljakosta tekemään "ihmettä" ja nostamaan suomea sille tasolle, että arvokisapaikka on mahdollinen. Onnea tarvitaan myös: vähän loukkaantumisia, helpohko lohko, avainpelaajien maajoukkue uran jatkaminen jne. Itse en edes odota Hodgsonin olevan mikään ihmemies joka vie suomen heti arvokisoihin, vaan kunhan nyt vähintään kolmoskoriin saataisiin Suomi, ja sitä kautta ehkä toisissa karsinnoissa kisoihin
