Kirjoittaja Aihe: Kausi 2008/09 - Vituikshan tää meni.....  (Luettu 78804 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

los blancos

  • Viestejä: 400
  • Hala Madrid! <3
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #60 : 06.11.2008, 17.54.36 »


 Siis joo-o vittu Robben sivussa 5-6-vko, no oon samaa mieltä florentinoperzezin kanssa. No Drenthe hoitelee koko kauden meijän laitoja vittu sille pitkä   :keskari:

 Eilinen oli kyllä aivan vitun paskaa taas

 huh sitä Sysseä eikö vittu jo voi painua muuaelle, kun mitään ei enään tapahdu joukkueessa. Saakeli vie hermothan tässä menee.

 Nyt vaan niin kuin tuolla toisessa topicissa sanottiin Schuster ulos ja esim. vaikka J.Ramos tilalle...  :peukku_ylos:


 Ja vielä, kuinka vittu s-johto on voinut olla kesällä noin kujalla, saa nyt hankittua Realiin "vain van der Vaartin, ja hänetkin koska mies oli kyllästynyt pelaamaan Saksassa. Tällä materiaalilla ei yksinkertaisesti tuu hevonvittujakaan pelistä, joten mahdotonta tehtävä on kyllä edessä.
 Castillan miehistä ainakin Bueno voisi ensi pelissä olla kehissä ....  ;D Reps kuinka Sysse tälläiseen lankeaisi...
"Moni madridistahan ei halua edes muistella sitä, kun tämä toinen kaveri (Drenthe) hankittiin" - T.Virkkunen

"Calderonin kuoltua vuosikokoukseen 7.joulukuuta" - T.Virkkunen

Robben

  • Viestejä: 1281
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #61 : 06.11.2008, 19.06.33 »
Pyytäisin nyt kuitenkin tuota v-sanan vähentämistä, ja muutenkin yleistä kiroilemista vältettäväksi foorumilla. Tekee viestit vaikeaksi ja ärsyttäväksi lukea kaikkien vittujen ja  :keskari::den kanssa. Kiitos.

Madridista #7

  • Viestejä: 881
  • el Águila de Móstoles
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #62 : 06.11.2008, 19.13.08 »
Tähän junioripuoleen vielä. En tiiä ootteko muut kuinka paljon tätä mietiskelly mutta..

On se jännä kuinka esmes Barçan junnut pääsee näyttämään taitojaan ja pelaamaan kokonaisia kunnon pelejä, kun meiän juniorit saa justjust tsägällä 3min väläytellä taikojaan. MISSÄ VIKA ?! Kuten viime Copa del Rey:n pelissäki, peli oli jo hävitty ajat sitten mutta ei vain anneta sitä peliaikaa. Sillä aikaa bojanit ja busquetsit pelailevat ja kehittyvät blaugranan ringissä.

[sarkasmia]tai ehkä vain Barcelonan junnut on niin paljon taitavampia kuin omat nuoret[/sarkasmia]
« Viimeksi muokattu: 06.11.2008, 19.19.03 kirjoittanut Madridista #7 »
”Jalkapallo on yksinkertainen peli, jossa 22 miestä juoksee pallon perässä 90 minuutin ajan, ja lopuksi Saksa voittaa.”
- Gary Lineker

zzziii

  • Viestejä: 626
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #63 : 06.11.2008, 20.18.19 »
Barcalla on valmentaja joka uskaltaa luottaa nuoriin pelaajiin jopa parin huonomman pelin jälkeekin. Real Madridilla tälläistä valmentajaa ei ole.

Otteluohjelma seuraavan neljän pelin osalta vaikuttaa sen verran heppoisalta, että taitaa Schusteri jatkaa valmentajana ainakin joulukuuhun saakka. ???

pälle

  • Viestejä: 2359
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #64 : 06.11.2008, 22.36.23 »
Otteluohjelma seuraavan neljän pelin osalta vaikuttaa sen verran heppoisalta, että taitaa Schusteri jatkaa valmentajana ainakin joulukuuhun saakka. ???
Nyt on kuukausi aikaa saada näissä "helpoissa" otteluissa peli kulkemaan, sillä sen jälkeen odottaa 4 kivenkovaa ottelua:

JORNADA14
07/12/2008
R. Madrid - Sevilla

JORNADA15
14/12/2008
Barcelona - R. Madrid

JORNADA16     
21/12/2008
R. Madrid - Valencia

JORNADA17     
04/01/2009
R. Madrid - Villarreal
"Kun synnyin, taivaalta osoitettiin minua ja sanottiin: Tuo on se kaveri." - Romario

Dante

  • Viestejä: 602
  • Zidane <3
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #65 : 06.11.2008, 22.58.45 »
Noista potkuista sen verran, että tuloksellisesti esim La Liga mennyt kuitenkin ihan ok:sti 6 voittoa, 2 tasuria, 1 tappio. UCL tämä ei nyt ole ollut ihan yhtä hyvää (Juve tappiot).

Pelithän ovat olleet jalkapalloilullisesti suoraan sanottuna surkeita, mutta vielä ei olla mistään kilpailusta pahasti ulkona (muutama huono tulos/esitys tämän kuitenkin muuttaa hetkessä):/ En tiedä, kuinka vahvasti Valkoisen Baletin perään Calderon on jos Schusterilta vain hyviä tuloksia tulee, mutta jotain on pelille ehdottomasti tehtävä. Noilla heikoilla esityksillä kun ei varmaan enään edes niitä voittoja tule, joilla valmennusjohto kuitenkin tässä tapauksessa eniten elää. Toki jos/(kun :'() tulosta ei ala syntyä voi Schusterin lähtö todellakin olla lähellä viimeistään ensimmäisen el Classicon jälkeen.

No toivon todellakin että Schuster ottaa itseään ja jätkiä niskasta kiinni, jotta peli lähtisi rullaamaan. Eiköhän se taas tästä...

tosin tällä taktiikalla ja wingeri tilanteella se saattaa olla todella vaikeaa.
¡Hala Madrid!

SSolari

  • Viestejä: 1582
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #66 : 06.11.2008, 23.17.01 »
Toisaalta täytyy muistaa myös esimerkiksi viime kauden jälkimmäinen El Classico, jossa Real pelasi oudolla taktiikalla, muistaakseni Sneijder-Gago-Diarra-Higuain-Raul-RVN, jossa kuusikko hääri pitkin kenttää eikä kukaan oikein osannut sanoa, millä taktiikalla Madrid pelasi. Potentiaalia edelleen joukkueessa on, varsinkin keskikentällä ja hyökkäyksessäkin, Syssen pitää nyt vaan saada kaverit toimimaan joukkueena.

Sen verran on nimittäin pelaajissakin vikaa, että ihan rehdin peiliin katsomisen paikka taitaa löytyä jokaiselta, paitsi ehkä Higuainilta, joka on ollut alkukauden selviä valopilkkuja. Ehkä Nissekin menee vielä tähän, hyvää jälkeähän Horst on tehnyt tälläkin kaudella, joka on se hyökkääjän tehtävä. Juve-pelissäkin alettiin yllättävän aikaseen kitisemään turhia tuomioista, joka aina vie hiukan sitä keskittymistä itse tärkeimmästä eli pelaamisesta.

Itsellä löytyy kuitenkin luottoa noihin La Ligan kovempiin otteluihin, sillä Madridilla on vaan joku juttu, että La Ligan kovimpia joukkueita vastaan kulkee, vaikka oma peli on yskähdellyt.

Itse antaisin Drenthelle kuitenkin pienen mahdollisuuden ennenkuin tuomitsisin. Todella vähän saanut peliaikaa, eikä silloin ratkaisutkaan ole niin hyviä mitä silloin jos olisi saanut säännöllisesti peliaikaa. Viime pelissäkin loppujen lopuksi ihan ok, pari hyvää haastoa ja pari hyvää palloa.

Tuohon juniorijuttuun joutuu vaan taas vetämään tän Iniesta-kortin, ehkä nykysin jopa Busquets-kortinkin. DlR nyt saanut onneksi jonkin verran vastuuta, toivottavasti Granero tulee saamaan seuraavalla kaudella. Negredokin olisi ihan tervetullut jo nyt joukkueeseen, meiltä kun tuollainen voimahärkäkin kärjestä puuttuu.

Edit. Nyt kun lukaisin viestin läpi, niin tulipas surkeesti jaoteltua tekstiä ja hieman pomppivia ajatuksia siellä sun täällä, pahoittelen. Ajatukset jokainen kuitenkin varmaan pystyy poimimaan  :)
« Viimeksi muokattu: 06.11.2008, 23.18.59 kirjoittanut SSolari »

pähkinä

  • Viestejä: 800
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #67 : 07.11.2008, 00.04.55 »
Joo samaa mieltä et uskoo kyl löytyy et peli alkais oimii jos sysse vaan alkais ajaa sisään jotain selkeetä pelitapaa millä pelata mutta tässä tuleekin kysymysmerkki et onko sellasta helppo löytää kun ei oo es wingereitä joukkuees

SSolari

  • Viestejä: 1582
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #68 : 07.11.2008, 10.45.05 »
Joo samaa mieltä et uskoo kyl löytyy et peli alkais oimii jos sysse vaan alkais ajaa sisään jotain selkeetä pelitapaa millä pelata mutta tässä tuleekin kysymysmerkki et onko sellasta helppo löytää kun ei oo es wingereitä joukkuees

Viime kausi pelattiin lähestulkoon pelkästään Robinho yksinään toisella laidalla.

Arakorn

  • Viestejä: 1937
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #69 : 07.11.2008, 13.11.09 »
Robinho onkin eritasoinen pelaaja kuin Robben...

Madridista #7

  • Viestejä: 881
  • el Águila de Móstoles
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #70 : 07.11.2008, 14.25.46 »
Robinho onkin eritasoinen pelaaja kuin Robben...
Niin siis Robinho oli useammin terveenä kuin sairastuvalla, lasimiehestä nyt ei voi sanoa samaa. Mutta kyllä Robben, terveenä ollessaan, ihan kunnon pelimies on..
”Jalkapallo on yksinkertainen peli, jossa 22 miestä juoksee pallon perässä 90 minuutin ajan, ja lopuksi Saksa voittaa.”
- Gary Lineker

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7175
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #71 : 07.11.2008, 14.48.17 »
Pari Castillan pelajaa oli tänään ykkösjoukkueen mukana harjoittelemassa, kun Schuster oli kutsunut Buenon ja Castillan belgialaisvahvistus Kabamban mukaan.. Bueno on jo parisen kertaa päässyt pelailemaan yhdessä Madridin tähtien kanssa, mutta Kabamballe tämän päivänen treenisessio oli ensimmäinen.. Kabamba on lainalla Belgian Standardista. Lainadiili on ensimmäinen yhteistyön merkki belgiseuran kanssa. Tulevina vuosina yhteistyö luultavasti tiivistyy entisestään ja luultavasti pelaajavirta käy toiseenkin suuntaan.

Vastaikään Argentiinan päävalmentajaksi valittu Diego "Jumalasta seuraava" Maradona kertoi Marcalle, että Gonzalo Higuain on listalla kun albinocelestin joukkuetta valitaan. Fernado Gagolle on luultavasti luvassa kohtuullisen suuri rooli el Diegon joukkueessa.
« Viimeksi muokattu: 07.11.2008, 14.51.44 kirjoittanut Mágico Madrid »
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

Dante

  • Viestejä: 602
  • Zidane <3
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #72 : 07.11.2008, 19.04.37 »
Kyllä tässä joukkueessa porukassa ehdottomasti potentiaalia on, ei se siitä pitäisi kiinni olla. Se pitää nyt vaan saada tuotua esille.

Hyvä homma et Castillan dudei päässy treenaa starojen kanssa. :peukku_ylos:

Itsellä ollut tässä parina päivänä aika masentunut fiilis näistä Realin esiintymisistä. Joten ajattelin tänään vähän nostattaa omaa tunnelmaa ja nyt päätän sen tehdä teillekkin. Elikkä vaikka meillä pientä kriisiä olisikin niin miettikääpä vaikka sitä suota (syvää sellaista) jossa punasininen katalaani ystävämme oli viime kaudella.

Siispä pieni pätkä viime vuoden jälkimmäisestä el Classicosta Bernabeulta. Kyllä kunniakujan ja ottelun muistelu tuo niin ilosia fiiliksiä mieleen, että kelpaa todellakin katsella :peukku_ylos: : http://www.youtube.com/watch?v=ckyGX95vX8o&feature=related
¡Hala Madrid!

florentinoperze

  • Viestejä: 1040
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #73 : 07.11.2008, 19.23.55 »
Itsellä ollut todella välinpitämätön suhtautuminen koko seuraan tuon keskiviikon jäljiltä. Tällä hetkellä huomisen matsin seuraaminen tuntuu kaukaiselta ajatukselta.

Mitä tulee Schusterin sanomisiin tammikuun hankinnoista olen samaa mieltä. Ei hankita sen takia, että pitäisi vaan sen takia että vahvistaisi. Eipä tule mieleen pelaajaa joka olisi saatavilla, vahvistaisi, ei ole pelannut UCL:aa..etc
Iker "San Iker, El Fantasma de Zamora, El Gato, Ikerman" Casillas

Arakorn

  • Viestejä: 1937
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #74 : 07.11.2008, 20.28.15 »
Mitä tulee Schusterin sanomisiin tammikuun hankinnoista olen samaa mieltä. Ei hankita sen takia, että pitäisi vaan sen takia että vahvistaisi. Eipä tule mieleen pelaajaa joka olisi saatavilla, vahvistaisi, ei ole pelannut UCL:aa..etc
Unohda UCL, kyllä liigassakin pitäisi pärjätä. Tosin taitaapi sellainen sääntö olla olemassa, että 5 peliä samalla kaudella La Ligassa pelannut pelaaja ei voi siirtyä kesken kauden toiseen La Ligan joukkueeseen... (Näin ainakin FM:ssä! :D)

Robben

  • Viestejä: 1281
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #75 : 07.11.2008, 21.31.49 »
Tuo la Liga sääntö on aivan totta. Joten ei la Liga -pelaajia.

pälle

  • Viestejä: 2359
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #76 : 07.11.2008, 21.52.53 »
Voidaan kuitenkin olla tyytyväisiä siihen että ollaan sarjataulukossa noinkin ylhäällä. Tulee vaan mieleen esimerkki Italiasta, missä Roma on vajonnut aika suureen ahdinkoon, nimenomaan laitapelaamisen huonouden ja ilman tapaa jolla pelata peliä ylös (ainakin kun Totti oli poissa).
"Kun synnyin, taivaalta osoitettiin minua ja sanottiin: Tuo on se kaveri." - Romario

florentinoperze

  • Viestejä: 1040
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #77 : 08.11.2008, 01.07.34 »
Mitä tulee Schusterin sanomisiin tammikuun hankinnoista olen samaa mieltä. Ei hankita sen takia, että pitäisi vaan sen takia että vahvistaisi. Eipä tule mieleen pelaajaa joka olisi saatavilla, vahvistaisi, ei ole pelannut UCL:aa..etc
Unohda UCL, kyllä liigassakin pitäisi pärjätä. Tosin taitaapi sellainen sääntö olla olemassa, että 5 peliä samalla kaudella La Ligassa pelannut pelaaja ei voi siirtyä kesken kauden toiseen La Ligan joukkueeseen... (Näin ainakin FM:ssä! :D)

"Unohda UCL". Enpä kauheasti typerämpää vastausta olisi odottanut. Real Madrid on kaikilta mahdollisilta perinteiltään nimenomaan Espanjan lippulaiva Euroopassa, joten aika vaikeaa unohtaa jos spanskifutista tykkää seurata.

Seuran menestys eurokentillä oli kauden päätavoite niin seurajohdon, valmentajan kuin pelaajienkin kohdalta, joten kyllä tässä aika pettynyt saa olla mikäli matka jälleen katkeaa ensimmäisellä cup- kierroksella tai ennen sitä.

Liigassa menestyminen on toki tärkeää, mutta itse ottaisin mielummin paikan mestareiden liiga semifinaaleissa kuin kolmannen mestaruuden perättäin. Niin pitkään on kärsivänä seurattu taaperrusta sieniliigassa.
Iker "San Iker, El Fantasma de Zamora, El Gato, Ikerman" Casillas

ronaldo_90

  • Viestejä: 2051
  • ! Merci Zizou i
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #78 : 08.11.2008, 10.40.58 »
Sen verran lisään edellisiin, että ilman laitureita ei pärjää ilman Gutin tapaista pelaajaa joka osaa syöttää sellasia syöttöjä joka vähän hajottaa vastustajan sumppua. Eli todellakin ihmettelen jos ei Schuster nyt peluuta Gutia suurimmaksi osaksi avauksessa.
i Hala Madrid !

Puskas

  • Viestejä: 1835
  • Oma teksti
Vs: Kausi 2008/09 - Kriisiä pukkaa?
« Vastaus #79 : 08.11.2008, 12.38.52 »
Ikäväkseni en ole ehtinyt vähään aikaan kirjoittelemaan. Se verran täytyy sanoa, että kriisistä puhuminen ei vielä ajankohtaista ole, mutta toisaalta kyllä tuohon pelinrakennukseen on tultava parannusta mikäli on tarkoitus pelata pokaaleista tällä kaudella. Pitkässä liigassa tämä kliininen viimeistely vielä saattaa toimia, tosin tällä kaudella kilpailu on kovempaa kuin viime kaudella, mutta cup-kilpailuista on turha mitään odottaa tällaisella toivotaan toivotaan pelinrakentelulla. Tästä nimenomaan syytän Schusteria. Real Madridilta löytyy sen verran taitavia kavereita keskikentän keskustaan, että valmentajan pitäisi pystyä organisoimaan syöttöpeli paljon laadukkaammaksi. toki ongelmaa löytyy myös yksilöistä. Jos De la Red ei ole kentällä putoaa pelinrakennuksen taso monta pykälää ja tässä pitää myös katsoa kohti Gutia, Gagoa ja Van der Vaartia, Sneijder saa vähän anteeksi, koska on joutunut paljon pelaamaan laidassa. Toinen suuri ongelma näyttää olevan se että Raul ja van Nistelrooy eivät enää ilmeisesti pysty kovia otteluita pelaamaan kärkiparina, koska tämä aiheuttaa suorastaan järkyttävän nopeuden puutoksen. Loistava esimerkki oli tuo keskiviikon ottelu, jossa Juven puolustus Chiellinin johdolla nollasi Real Madridin kärkimiehet totaalisesti, eikä kaikkea voi kaataa pelinrakennuksen piikkiin, kun kärkimiehet eivät yhtään pystyneet pelaamaan itseään irti.

Joku täällä halusi Jaunde Ramosia valmentajaksi. Tämä olisikin loistava valinta mikäli Real Madridilla oli laituriosasto kunnossa! Ramos peluuttaa niin paljon laitojen kautta, eikä ole ilmeisesti halukas tätä yhtään muuttamaan, että hänen tuomisensa tässä tilanteessa Real Madridiin tietäisi todennäköisesti täyttä katastrofia. Laiturioasaton huonosta hapesta puolestaan voi syyttää suoraan seurajohtoa, joka ei ole ilmeisistä pyynnöistä huolimatta tätä osastoa kuntoon laittanut. Päin vastoin.