On täysin totta että Iker on ollut erikoistilanteissa täysin kuutamolla ja siihen on tultava parannus..tuon Messin vaparin olisi Iker saanut kiinni paremmalla sijottumisella ja muurin sijoittamisella..
Tottahan tuo on, että Casillas olisi Messin vedon napannut, jos Iker olisi ollut edes vähän paremmin sijoittautunut

Mitä muuriin tulee, niin sehän oli täysin oikein sijoitettu; Messin veto tuli keskeltä muuria yli ja keskelle muuria sijoitetaan aina joukkueen pisimmät pelaajat blokkaamaan vetoa eli muurin keskimmäiset ovat siinä mistä olisi arviolta helpoin reitti vetää pallo maaliin. Muuri siis oli oikeassa paikassa. Eri asia on tietysti tuon muurin työskentely kyseisessä tilanteessa; pallo pääsi menemään ikävästi Benzeman ja Khediran päiden yli, tämä olisi ollut estettävissä jos kyseiset miehet olisivat saaneet jaloillaan ponnistettua edes kolme senttiä korkeammalle. Noh, nyt kävi näin ja eiköhän virheistä taas opita seuraavaan peliin.
Lienee totta sanoa, että Real oli eilen epäonnekas. Alonson selkään tullut tälli vaikutti selkeästi miehen syöttötyöskelyyn. Alvesin loukkaantuminen taasen vei Ronaldolta tilaa tehdä tuhojaan ja Ronaldon olkapään venähdys vaikutti miehen pääpelaamiseen, jolloin Ronaldo ei pystynyt enää voittamaan pääpalloja, joista olisi voinut tulla hyviäkin paikkoja mm. Benzemalle.
Erityisen hyvää ottelussa oli Özilin paluu lähes omalle parhaalle tasolleen. Loistavaa, oikeaoppista puolustamista Alonson "kärkimiehenä" ja hyvää rauhallista pallollista pelaamista ahtaassa tilassa.
Ronaldo oli kyllä niin kentän kunkku eilen. Kaksi upeaa maalia ja paljon pallotonta duunia yhdistettynä (lähes koko pelin kestäneeseen) oikeaoppiseen puolustamiseen.
Tästä on hyvä jatkaa ja enkä usko, että liigamestaruuskaan on vielä taputeltu.
Nyt olen kyllä harvinaisesti täysin samaa mieltä Alpon kanssa

Ei tuohon yllä olevaan oikein mitään muuta lisättävää kuin, että Benzemalta oli kyllä todella heikko esitys klassikossa; mies tuhlasi harvat paikkansa, syötöt olivat heikkolaatuisia ( useimmiten ) ja miehen liikkuminenkin kentällä oli jotenkin laiskan oloista.
Özililtä tosiaan vaihteeksi hyvä peli

, tosin miehen heikko kunto rupesi laskemaan suoritustasoa siinä 65-70 minuutin kohdalla ( Samaa nähtiin viime kaudella ) ja olisinkin toivonut, että Mourinho olisi tuon Kaka vaihdon tehnyt paljon aikaisemmin eikä aivan viime hetkillä.
Marcelosta täytyy vielä mainita, että ei se miehen puolustaminen ole kyllä vieläkään tasaisten suurotteluiden vaatimalla tasolla

Marcelo oli jatkuvasti myöhässä omassa päässä välillä yli aggressiivistenkin nousujensa takia; tämän Barcelona käytti häikäilemättä hyväkseen ja hyökkäsi melko usein Realin vasemmalta laidalta. Lisäksi kun noista Marcelon hyökkäysnousuista vain kaksi-kolme oli hyviä, niin Marcelon panos joukkueelle jäi mielestäni varsin heikoksi. Ja aina kun Marcelo sitten kerkesi olemaan puolustuksen apuna, niin oli kyllä aika heikkoa tuo puolustaminen; Marcelo ei uskaltanut mennä kaksin kamppailuihin ja päästi Barcelonan laitapelaajan etenemään aivan liian helposti päätyrajaa kohti.
Myös Marcelon yritykset blokata noita edenneen Barcelonan laitapelaajan kesotuksia jäivät puolittaisiksi; Marcelo yritti yhdellä jalalla blokata kesotukset ilmasta usein haroen tyhjää ilmaa ja joka ikinen Barcelonan pelaajien Marcelon laidasta lähettämä kesotus löysikin tiensä boksiin asti maalintekoalueelle

Näin syntyi muun muassa Barcelonan ensimmäinen maali kun Marcelo päästi Pedron keskityksen boksiin. Olisikin toivottavaa, että puolustussuuntaan huomattavasti varmempaa Coentraoa käytettäisiin jatkossa näissä "isoissa" peleissä, koska luotto Marcelon puolustustaitohin on tällä hetkellä aika vähäinen, ainakin itselläni.
Mutta kaikin puolin kuitenkin ihan hyvä esitys Realilta, eikä se voittokaan tosiaan kaukana ollut. Valkoisten peli on mennyt koko ajan eteenpäin ja kaikki mahdollisuudet liigamestaruuteen ovat yhä olemassa, joten tästä on hyvä jatkaa maajoukkuetauon jälkeen
