Partido: Osasuna - Real Madrid
Fecha: Sábado 14/12/2013
Hora: 16:00 (17:00)
Estadio: El Sadar
Jornada: 16
Árbitro: Clos Gómez
TV: -
Mestarien liigan lohkovaihe saatiin paketoitua tämän vuoden osalta ja jälleen kerran on aika taistella liigapisteistä. Joukkue matkustaa Pamplonaan kohtaamaan heikkoja otteita esittäneen Osasunan. Osasunan edellinen liigapeli päättyi 3-0 häviöön Valencialle Jonasin iskiessä hattutempun kun taas Real Madrid teki selvää Real Valladolidista Balen täydellisellä hattutempulla ja Benzeman puskumaalilla. Kärkitaisto on nyt tiivistynyt ja Real Madrid todellakin on iskuetäisyydellä kolmen pistettä edellä olevista Atleticosta ja Barcelonasta.
CONVOCATORIA DEL REAL MADRID [20]Porteros: Casillas, Diego López & Jesús
Defensas: Pepe, Ramos, Marcelo, Carvajal, Arbeloa & Nacho
Centrocampistas: Bale, Xabi Alonso, Casemiro, Modric, Di María, Isco & Illarra
Delanteros: Cristiano Ronaldo, Benzema, Jesé & Morata
Mahdolliset avauskokoonpanot:
Osasuna (4-2-3-1)
----------------------Riera---------------------
Torres-----------Armenteros----------Cejudo
-------------Silva-------------Lolo-------------
Damiá-----Arribas---------Loties-----Bertrán
-------------------Fernández------------------
Pisteen verran pudotusrajaa yläpuolella oleva Osasuna on hävinnyt 15 pelaamastaan ottelusta peräti 10. Kyseessä on kaikista La Ligan joukkueista tähän mennessä vähiten maaleja tehnyt joukkue. Tämänhetkistä maalinteko-ongelmaa kuvaa hyvin se fakta, ettei Osasuna ole onnistunut tekemään yhtäkään maalia viimeisessä neljässä liigapelissään (Real Sociedad, Almería, Real Valladolid ja Valencia). Paras maalintekijä on kärkimies Riera 5 maalillaan. Hyökkäävän keskikenttäpelaajan Ninon läsnäolo on vielä kysymysmerkki, mutta varmuudella sivussa ovat De Las Cuevas sekä Sisi. Joukkueen kapteeni Puñal on sivussa pelikiellon takia.
Real Madrid (4-2-3-1)
-------------------Benzema-------------------
Cristiano------------Isco-----------------Bale
----------Xabi Alonso-----Modrić-------------
Marcelo-----Ramos-------Pepe------Carvajal
---------------------López---------------------
Madrid saa lisää tulivoimaa Ronaldon palatessa myös liigapeleihin. Ancelotti on löytänyt toimivan kokoonpanon myös Khediran loukkaantumisen jälkeen ja järjestelmä on myöskin vaihtunut edellisiltä kausilta tuttuun 4-2-3-1:teen. Khediran lisäksi muita loukkaantuneita ovat edelleen Varane ja Coentrão.
Marcan liveseurantaGOALin ennakko