Siirto on siis varmistunut ja Martin Odegaard, yksi maailman lupaavimmista pelaajista, siirtyy Realiin. Sopimus on vuoteen 2018 asti.

Kyseessä on hieman poikkeuksellisista oloista tuleva huippupelaaja, sillä sen lisäksi että on Skandinaviasta, hän tulee myös rikkaasta perheestä. Martin on norjalaisen Stromsgodsetin kasvatti, joka teki tällä kaudella debyyttinsä edustuksessa vain 15-vuotiaana(s. 17.12.1998). 23 matsissa Norjan Tippeligeanissa poika teki 5 maalia. Hän on myös kerinnyt pelaamaan jo 3 matsia Norjan maajoukkueessa. Vasen jalkainen ja 176cm pitkä.
Poikaa on jo tituleerattu "uudeksi Messiksi", eikä aiheetta. Pojan pelityyli ja liike tuovat heti mieleen Messin.
https://www.youtube.com/watch?v=Smi8jvNixL8https://www.youtube.com/watch?v=p0q0VsQNpccLahjoista ei ole mitään epäilystä, kuten videoista näkee, mutta kysymys kuuluu tekikö hän virheen valitessaan Realin? Viimeksi Realissa läpilyönyt junnu on Carvajal, ja hän on pakki. Carvajalin jälkeen saakin mennä aina Ikeriin asti, että löytää seuraavan seurassa breikanneen. Odegaardin breikkaamsita haittaa vielä, että hän on hyökkäävä keskikenttä/hyökkääjä, joille paikoille Perezillä on tapana ostaa isoja nimiä, jotka myyvät paitoja. Kuka hyökkäävä pelaaja sitten Gutin on lyönyt läpi Realissa? Jesellä nyt on potentiaalia siihen, mutta valitettavasti on kärsinyt loukkaantumisista.
Lisäksi pelaaminen Castillassa Espanjan 3. tasolla ei ole Odegaardin kehityksen kannalta se paras paikka, koska Martin on liian hyvä tuohon liigaan.
Pahoin pelkään, että Martin taustajoukkoineen teki virheen seuravalinnassaan, mutta toivotaan että olen väärässä, ja Martinista tulee Zlatanin manttelinperijä Skandinavian seuraavana suurpelaajana, oli se sitten Realissa tai muualla, koska silmä lepää kun pojan pelaamista katsoo.