Kirjoittaja Aihe: Real Madrid CF 2015/2016 - Era de Zizou  (Luettu 18655 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Chris

  • Viestejä: 6968
Real Madrid CF 2015/2016 - Era de Zizou
« : 13.07.2015, 15.14.10 »
Real Madrid 2015-2016


Uusi kausi, uudet kujeet. Kliseinen toteamus, mutta pitää täysin paikkansa tulevan kauden Real Madridin osalta. Viime kausi päättyi katkeriin pettymyksiin, kun Barcelona voitti liigamestaruuden kahdella pisteellä ja Mestarien liigassa jäätiin yhden nollapelin päähän finaalipaikasta. Edelliskaudella Realin tuplaan luotsannut Ancelotti sai lähteä, vastoin monien toiveita. Italialiaskoutsi teki kahden kauden ajan hienoa työtä, mutta Madridissa tuokaan ei riittänyt. Syyskuussa Valkoinen baletti teki mitä tahtoi ja oli voittamaton käytännössä koko syyskauden. Liigamestaruus oli jo hyvää vauhtia tulossa Bernabeun lasikaappiin, mutta kevään pistemenetykset maksoivat lopulta mestaruuden kokoista hintaa. Paljon voi toki pistää eri selitysten piikkiin, mutta fakta on myös se, että peliote katosi ajoittain täysin kevätkauden peleissä. Kohtalokkaaksi muodostuivat ottelut San Mamesilla ja heti perään Camp Noulla. Liigamestaruus on karttanut Madridin suurempaa kaudesta 11/12 lähtien. Mestarien liigassa Valkoinen ryhmä marssi käytännössä voitosta voittoon, vaikka niin Schalke, kuin Atleticokin olivat juottaa karvasta kalkkia. Välierissä täysin poikki ollut joukkue lopulta kärsi yhteismaalein 2-3 tappion Juventukselle ja se sinetöi sen, ettei Cibelesille päästy juhlimaan ainuttakaan pokaalia kauden päätteeksi. Pahin kilpakumppani Barcelona sai nauttia triplaa, joten  tulevalle kaudelle on vain ja yksi tehtävä: palauttaa oikea marssijärjestys Espanjan kentillä.



Madridin syyskausi toi tilille heti kaksi pokaalia, Euroopan Super Cupin, sekä seurajoukkueiden MM-tittelin. Jälkimmäisen pokaalin jälkeen, alamäki oli valmis alkamaan..


Kauden päätyttyä Ancelotti sai siis kenkää ja lopulta valmentajaruletista nostettiin ylös Rafael Benitezin nimi. Kokenut espanjalaiskoutsi palaa kotiin, mutta paljon on myös kysymysmerkkejä leijunut, saako viime kaudet Englannin ja Italian kentillä luotsannut Rafa Realin siihen lentoon, joka kantaa myös aina pokaaleihin asti. Pelaajamateriaalista homma ei ainakaan tule jäämään kiinni, sillä nyt Benitezillä on käsissään uransa paras joukkue, mitä valmentaa. Tulosta on pakko tulla heti avuskaudella. Vahvasta rotaatiosta tunnettu Benitez toivonmukaan onnistuu pelaajien lepuuttamisessa paremmin kuin Ancelotti. Etenkin kevätkaudella pelaajien järkyttävän kova kuormitus näkyi väsymyksenä ja loukkaantumisina.

Kesän aikana Real ei ole suuremmin siirtomarkkinoilla riehunut, vaan pakka on pysymässä melko hyvin kasassa myös ensi kaudelle. Suurimmat spekulaatiot ovat pyörineet maalivahtiruletin ympärillä, johon saatiin vastauksia, kun Iker Casillas päätti upean 25-vuotisen uransa Madridissa. Huhut tuovat David de Geaa Valkoisiin, mutta kova hintapyyntö Atleti-kasvatista on hieman viime aikoina huhuja rauhoittanut. Kesän siirrot tulevatkin olemaan pääasiassa kakkoskorin pelaajia, eikä ns. ykköstykeistä kukaan todennäköisimmin ole lähdössä.


Benitez esiteltiin Bernabeulla kesäkuun alussa.


Kokoonpano 2015-2016

Maalivahdit: Keylor Navas, Fernando Pacheco
Puolustajat: Raphael Varane, Pepe, Sergio Ramos, Fabio Coentrão, Nacho, Marcelo, Dani Carvajal, Alvaro Arbeloa, Danilo
Keskikenttäpelaajat: Toni Kroos, James Rodriguez, Gareth Bale, Lucas Silva, Casemiro, Luka Modric, Isco, Denys Cheryshev, Asier Illarramendi
Hyökkääjät: Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, Jesé, Lucas Vazquez

Päävalmentaja: Rafael Benitez
Apuvalmentajat: Antonio Gomez, Fabio Pecchia
Fysiikkavalmentaja: Paco De Miguel
Maalivahtivalmentaja: Xavi Valero

Pelaajasiirrot kesä 2015

Sisään:

Danilo (FC Porto, 31milj)
Casemiro (FC Porto, takaisinosto, 7milj)
Lucas Vazquez (Espanyol, takaisinosto, x milj)
Denys Cheryshev (Villarreal, laina päättyi)
Mateo Kovacic (Inter, ~35milj)

Ulos:

Iker Casillas (FC Porto)
Alvaro Medran (Getafe, vuoden laina)
Chicharito (?, laina päättyi)
Fabio Coentrao (Monaco, vuoden laina)
Lucas Silva (Marseille, vuoden laina)
Asier Illarramendi (Real Sociedad)

Siirtoja tulee vielä kesän aikana tapahtumaan, joten päivitetään sitä mukaa. Todennäköisimpänä liipaisimella ovat Illarra, Lucas Silva, Fabio Coentrao ja Denys. Tulopuolella mahdollisesti De Gea, toinen hyökkääjä sekä täytemies keskikentälle, mikäli Lucas ja/tai Illarra lähtevät.

Avauskokoonpanoa on vielä tässä vaiheessa melko mahdotonta ennustaa, sillä Benitezin käyttämästä formaatiosta tuskin saadaan tietoa ennen kuin ensimmäiset harjoituspelit on pelattu.

Otteluohjelma 2015-2016

La Ligan otteluohjelma julkaistaan heinäkuun 23.päivä. Kausi alkaa elokuun puolivälissä.

Harjoitusottelut kesä 2015

18.07, 12:00, Melbourne Cricket ground, Melbourne. Real Madrid-AS Roma
24.07, 13:00, Melbourne Cricket Ground, Melbourne. Real Madrid-Man City
27.07, 13:00, Tianhe Stadium, Guangzhou. Real Madrid-Inter Milan
29.07, 13:00, Shanghai Stadium, Shanghai. Real Madrid-AC Milan

Audi Cup
04.08, 19:15, Allianz Arena. Real Madrid-Tottenham
05.08, 19:15/21:45, Allianz Arena, Pronssi/finaaliottelu, AC Milan/Bayern Munich.

Ystävyysottelu
09.08, 16:00, Real Madrid-Vålerenga (pelataan Norjassa)

Santiago Bernabeu Trophy
14.08/15.08/16.08. Huhujen mukaan vastassa olisi FC Porto.

Pelipaidat



Pahoittelen, tynkäavaus, mutta kun kausi allkaa pian olla käsillä, oli jo uuden topicin aika...
« Viimeksi muokattu: 04.04.2016, 22.33.59 kirjoittanut Chris »
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

Chris

  • Viestejä: 6968
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #1 : 14.07.2015, 14.59.40 »
Näköjään otteluohjelma on julkistettu jo tänään:





Vaikea syyskausi tulee vieraspelien osalta olemaan, kun heti alkuun energinen sarjanousija Gijon, sitten Espanyol, Bilbao, Atleti, Celta ja Sevilla.. Väliin yksi hengähdyspeli (Eibar), jonka jälkeen Villarreal ja Valencia. Jos tuosta syksy selvitään ehjin nahoin, niin kevätpuolisko onkin sitten selkeästi helpompi, kun pahoja reissupelejä on vaan Sociedad ja Barcelona. Toki viimeiset 4 peliä ennen päätöspeliä on sitten taas sellaista tervanjuontia, että mestaruus menetettäneen viimeistään silloin..

Derbyt pelataan 4.10 (Calderon) ja 28.2 (Bernabeu.) Clasicot puolestaan 8.11 (Bernabeu) ja 3.4 (Camp Nou) Tarkkoja päiviä nuo ei ole, mutta noihin viikonloppuihin joka tapauksessa osuu.
« Viimeksi muokattu: 14.07.2015, 15.01.31 kirjoittanut Chris »
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

kujala

  • Viestejä: 19
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #2 : 14.07.2015, 22.08.05 »
Ite toivoin Ancelottin ja Balen lähtöä, ja toinen toteutui. Toivottavasti uusi valmentaja ei yritä hyökkäyksessä samaa, millä edellinen valmentaja painoi jääräpäisesti loppuun saakka. Muuten voi tulla taas yksi turha kausi, jolloin päätä lyödään seinään. Ja sitten 2016 - 2017 keksitään, että hei, ei näin.  ;D

jangsteri

  • Viestejä: 157
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #3 : 15.07.2015, 23.35.40 »
Marca huhuilee Benitezin formaatioksi 4-2-3-1, joka kuulostaa omaan korvaani hyvältä, kun kokoonpanon kyhää mielessä tälläiseksi:

–------------------Benzema--------------------

Ronaldo----------James/Isco----------------Bale

---------------Modric----------Kroos-------------

Marcelo-----Ramos------Pepe/Varane--------Danilo/Dani

--------------------Navas(toiv)---------------------

E: Casemiroa ei sovi unohtaa pohjalta, varmasti saadaan tällä formilla Valkoinen Baletti aikaiseksi!
« Viimeksi muokattu: 15.07.2015, 23.38.07 kirjoittanut jangsteri »

Sebe13

  • Viestejä: 87
  • Oulun Matafaka
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #4 : 16.07.2015, 00.08.35 »
Muuten aika hyvä, mutta ainoa asia mikä ei kovin innosta on Modric puolustavana keskikenttänä.

4-3-1-2: Navas-Marcelo-Ramos-Varane-Danilo/Dani-Modric-Kroos-Casemiro-James-Cr-Benz siten että James olisi hyökkäävänä ja kolme muut keskikentän keskellä.

jangsteri

  • Viestejä: 157
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #5 : 16.07.2015, 00.28.01 »
Muuten aika hyvä, mutta ainoa asia mikä ei kovin innosta on Modric puolustavana keskikenttänä.

4-3-1-2: Navas-Marcelo-Ramos-Varane-Danilo/Dani-Modric-Kroos-Casemiro-James-Cr-Benz siten että James olisi hyökkäävänä ja kolme muut keskikentän keskellä.
Hyvä kanta, itsekin vähän mietin sitä. Riippuu kyllä paljon pystyykö Casemiro jatkamaan Madridissa samaan tapaan, kuin Portossa. Anyway, tällä formaatiolla on kyllä
helppo harrastaa Rotaatiota!

Cristiano7

  • Viestejä: 1374
  • 芬兰国家足球队
Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #6 : 16.07.2015, 11.23.03 »
Avaukselle :peukku_ylos: :tuoppi:

Mielenkiintoinen kausi taas edessä, uusi valmentaja, uusi kapteeni, uusi systeemi ja uusi kausi. Iker lähti pois ja Ramos peri hänen paikkansa kapteenina, vaikka Ramoskin ollut siirtohuhuissa jatkuvasti sopimusneuvotteluongelmien kanssa.

Joukkueen runko pysyy kuitenkin suurinpiirteiden samana kuin viime vuonna mikä on hyvä, eikä ihme kyllä odotettavissa ole Galacticoa, vaikka Aguero silloin tällöin onkin huhuissa pyörinyt. Uuden maalivahdin Real kuitenkin tulee hankkimaan, mallia kakkosmaalivahti Navasille, joka esitti viime kaudella hyviä otteita pelaamissaan otteluissaan, toki hän saattaa lähteä jos David de Gea saapuu Manchesterista kotikaupunkiinsa. Mielestäni De Gea ei ole yli 20 miljoonan € arvoinen, varsinkin kun hänen sopimuksensa loppuu vuoden päästä jolloin Real saisi hänet ilmaiseksi, joten itse en todellakaan kannata kauppaa vaan kannatan Navasille mahdollisuutta näyttää loistavat taitonsa, joilla sulatetaan vannoutuneimmatkin Ikeristit ja Navasvihaajat. Vasenpakki voi tietenkin tulla tarpeeseen jos Fabio lähtee pois. Keskikenttäpelaaja olisi hyvä tietysti hankkia jos Lucas Silvan lisäksi Illarra lähtee pois. Silloin olisi enää Kroos, Modric, Isco, James ja Casemiro keskikentälle. Pari loukkaantumista ja kappasvaan siellä onkin Castillan poikia avauksessa. Kakkoshyökkääjä Karimille pitänee hankkia, jos Florentino ei halua De Tusinaa ja Erziä nähdä ykkösjoukkueessa pelaamassa. Jesé tosin on monipuolinen lahjakas hyökkääjä joka voi pelata molemmilla laidoilla ja piikissä, joten ei välttämättä superakuuttia tarvetta ole, riippuu toki Jesén vireestä Pretemporadalla.

Huhuissa ollut että Benitezin systeemi olisi 4-2-3-1 tai  4-4-2.

4-2-3-1: 
                       Navas
Dani(lo)--Varane--Ramos--Marcelo
               Modric---Kroos
James-------Benzema--------Bale
                     Cristiano

Penkillä olisi kesällä kovaa treenannut Jesé, Casemiro, Isco, Danilo, Casilla, Pepe. Lisäksi Kroos pystyy monitoimisena pelaajana pelaamaan kymppipaikalla ja Casemiro on "puhdas" kutospaikan pelaaja. Lisäksi Isco voi pelata kymppipaikkaa ja vasemmalla laidalla. James voi myös pelata oikeaa laitaa, joten 4-2-3-1 toisi ainakin mahdollisuuksia, mutta Kroos ja Modric eivät ole parhaimmillaan kutospaikan pelaajina. Bale pääsisi vanhalle paikalleen vasempaan laitaan. Lisäksi Benitez haluaa Benzeman olevan kymppipaikalla ja Cristianon piikissä, mikä epäilyttää minua. Uusimpien huhujen mukaan Benitez haluaa Balen pelaavan piikissä..

Oma toiveeni 4-2-3-1 kokoonpanosta olisi seuraava:
                       Navas
Dani(lo)--Varane--Ramos--Marcelo
                Kroos---Modric
         Bale----James----Cristiano
                   Benzema

Tuossa James pääsisi omalle lempipaikalleen dominoimaan, Benzema saisi olla piikissä, Bale toki ei pääsisi haluamalleen paikalle vasemmalle laidalle vaan pysyisi oikealla, mutta kuten aiempinakin vuosina CR ja Bale vaihtaisivat puoliaan pelin tiimellyksessä.

4-4-2:
                       Navas
Dani(lo)--Varane--Ramos--Marcelo
James----Kroos----Modric----Cristiano
                 Bale----Benzema

Kaikki muistavat Juvematsin, ei toiminut Gareth kärjessä. 4-4-2 toimii sexosti ilman Garethia, mutta Garethin kanssa se on nihkeää ryystämistä. Toki toivon Garethin saavan itseluottamuksensa takaisin, jota kautta pelaaminenkin parantuisi. Toki Cristiano ja Bale varmasti vaihtelesivat paikkojaan, mutta en usko että Benitezin 4-4-2 toimisi yhtä hyvin kuin velho Ancelottin alaisuudessa, joka rankattiin maailman yhdeksänneksi parhaaksi valmentajaksi, Benitez vasta kolmaskymmeneskuudes. Toki aivan liian aikaista rueta miettimään 4-4-2 tai 4-2-3-1 formaation toimivuutta, sillä vasta lauantaina näemme ensimmäiset viitteet joukkueen formaatiosta ja pelaajien vireestä.

Oma toiveeni 4-4-2 kokoonpanosta
                       Navas
Dani(lo)--Varane--Ramos--Marcelo
James----Kroos----Modric----Isco
               Benzema--Cristiano

No Benitezin "kaikki pelaa" rotaatiosysteemissä tulemme varmasti näkemään Balea piikissä, Benzemaa kymppipaikalla, Kroosia kymppipaikalla, Nachoa vasemman ja oikean pakin tontilla ja topparina, De Tusinaa kentällä, no ainakaan pelaajat eivät väsy samalla tavalla kuin Ancelottin alaisuudessa...
« Viimeksi muokattu: 16.07.2015, 11.27.14 kirjoittanut Cristiano7 »
21.07.2019, 18:30: jangsteri: ”Vitun paskan tärkee tulee tänne esittämään ja sanelemaan mitkä asiat tänne kuuluu ja mitkä ei. Pidä nyt vitun keravalainen paviaani se turpas kii äläkä esitä kaikkitietäväistä joka helvetin asiaan”

Chris

  • Viestejä: 6968
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #7 : 02.09.2015, 00.05.59 »
Avausviestiä päivitetty siirtojen osalta. Nyt kun siirtoikkuna on kiinni, on tämän kauden Realin miehistö tapetoitu.

GK: Keylor Navas (2020) Kiko Casilla (2020)
DEF: Raphael Varane (2020) Pepe (2017) Sergio Ramos (2020) Nacho (2020) Marcelo (2020) Dani Carvajal (2020) Alvaro Arbeloa (2016) Danilo (2021)
MID: Toni Kroos (2020) James Rodriguez (2020) Gareth Bale (2019) Casemiro(2021) Mateo Kovacic (2021) Isco (2018) Luka Modric (2018) Denis Cheryshev (2017)
FW: Cristiano Ronaldo (2018) Karim Benzema (2019) Jesé (2017) Lucas (2020)

Suluissa milloin pelaajan sopimus umpeutuu, lainapelaajat jätetty laskuista pois. Muut sopimustilanteet löytyy jatkosopparit-topicista.

Maalivahtitilanne on hyvä, kun sekin selkeentyi vihdoin. Navas riittävä ykköseksi, jos ei vain liikaa itseensä ottanut siirtosotkusta. Casilla erinomainen kakkosveskariksi, joka voi kantaa isompiakin saappaita.

Puolustuksen osalta oikean pakin tilanne sementoitu erinomaiseksi moneksi vuodeksi, samoin kuten toppareiden kohdalla kolme loistavaa sekä tuuraaja Nacho. Kysymysmerkkejä aiheuttaa toki Pepen ja Varanen loukkaantumisherkkyys, joten pitkiä poissaoloja ei parane tulla. Vasemmalle on yksi maailman parhaista, mutta Arbeloa/Nacho ei kakkosvaspan tonttia täytä kun isompia joukkueita vastassa. Jää suureksi arvoitukseksi, miten tuosta selvitään, mutta toivonmukaan Benitez tiedostaa tilanteen ja lepuuttaa Marceloa aina, kun vain vähääkään mahdollisuus on.

Keskikentällä on nyt selkeästi parempi tilanne kun viime vuonna. Kroos ja Modric kantavat suurimman vastuun, mutta Casemiro se 6-paikan pelaaja, joka viime vuonna puuttui. Kovacic tuo lisää leveyttä, vaikka tämä avauskausi voi vielä aika pienellä vastuulla mennä. Joka tapauksessa Kroos&Modric kaksikkoa voi hyvillä mielin lepuuttaa, kun tilalle on heittää Kovacic ja Casemiro, miksei myös Iscoakin. Jos keskikenttä pysyy kunnossa, niin hyvin menee. 10-paikalle on sitten heittää James, Isco ja miksei Balekin. Laitapelaajia riittänee myös, kun Ronaldo, Isco, James, Jese, Denys ja Lucas voivat tuota paikkaa pelata. Denysin ja Lucasin kohdalla rooli jäänee pieneksi, mutta toivonmukaan saavat myös näytönpaikkansa ainakin näissä peleissä pikkuseuroja vastaan.

Kärkitilanne on sikäli huolestuttava, ettei Benzeman takana ole ketään potentiaalista ysiä. Jese ja Ronaldo toki kärjessä voivat pelata, mutta jos ranskalainen loukkaantuu pidemmäksi aikaa, niin aika kusessa ollaan. El Gato kuitenkin sen verran monipuolinen, että erittäin vaikeasti on mies korvattavissa.

🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

Tyhmä varastomies

  • Viestejä: 8
Vs: Huhuja pelaajasiirroista - kesä 2015
« Vastaus #8 : 03.09.2015, 13.26.08 »
Real Madrid president Florentino Perez has apologised to goalkeeper Keylor Navas at the club's Valdebebas training base for trying to force him to join Manchester United in order to land David de Gea this summer..

Aina luotettavan Goalin höpinöitä mutta hieno juttu Pereziltä jos pitää kutinsa..

A.Di Maria

  • Viestejä: 1194
  • You dont know man, if you weren't here!
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #9 : 19.10.2015, 21.01.26 »
E: anteeksi väärä topiikki.
« Viimeksi muokattu: 19.10.2015, 21.04.31 kirjoittanut A.Di Maria »

kujala

  • Viestejä: 19
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #10 : 22.11.2015, 15.56.35 »
26 kierrosta vielä jäljellä ja mikä tahansa on mahdollista. Positiivisena näen tässä tilanteessa nimenomaan alkukauden loukkaantumiset, sillä se mahdollisti monelle ylimääräistä lepoa alkukaudesta. Ja se taas voi merkitä kevätkauden peleissä ylimääräistä energiaa. Muistetaan viime kausi, jolloin kevätkaudella puhti loppui monella pelaajalla.

Henkisesti tilanne on kaksijakoinen. Joko joukkue kollektiivisesti menettää taistelutahtonsa ja loppukausi vedellään enemmän tai vähemmän keskinkertaisella asenteella. Tai sitten tappio saa joukkueen kollektiivisesti taistelemaan entistä kovempaa. Jos homma menee lekkeriksi, alkaa omakin Real-fanitus olla kovilla.

Melko varma olen siitä, että CR lähtee kauden päätyttyä. Silloin voi alkaa uuden RM:n rakennus. Iker lähti. Keitä muita voisi passittaa pois, jos lähdettäisiin rohkeasti rakentamaan uutta nuorta RM:ää? Ramoskin on jo 29. Jonkin verran Ramos teki jo viime kaudella karkeita virheitä.

Keistä olisit valmis luopumaan, jos kaudella 2016 - 2017 alettaisiin rakentaa uutta nuorta RM:ää? Keitä haluaisit tilalle?

RMadrid

  • Viestejä: 1271
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #11 : 22.11.2015, 18.12.39 »
Keistä olisit valmis luopumaan, jos kaudella 2016 - 2017 alettaisiin rakentaa uutta nuorta RM:ää? Keitä haluaisit tilalle?
Arbeloa, CR.
- Arbeloalle ei ole muuten käyttöä ellei Dani&Danilo loukkaannu
- Ronaldolla ei ole enää taistelutahtoa Realille, voittanut kaiken Realin paidassa ja enää henk.kohtasia ennätyksiä jahtaa, mies haikailee Manuun näkeehän sen, missä mies pelasi joukkueelle.

-Benzema on siinä ja siinä, pitääkö sitä Lewandowskia kuitenkin seurailla hankintamielessä vai tyytyäkkö pienempään kalaan mm. Morata? ja pitää Benz.

Morata/Lewandowski/Benzema
Bale - Isco - James
Kroos - Modric

E: Joukkue olisi henkisesti tasapainoisempi eikä kukaan olisi penkitykseltä turvassa, mitä esim CR on nyt ja jos miehellä ei luista, olemme miehen alivoimalla aina.
« Viimeksi muokattu: 22.11.2015, 18.15.59 kirjoittanut RMadrid »
I drink wine and I know things

Sebe13

  • Viestejä: 87
  • Oulun Matafaka
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #12 : 22.11.2015, 18.45.09 »
Keitä muita voisi passittaa pois, jos lähdettäisiin rohkeasti rakentamaan uutta nuorta RM:ää? Ramoskin on jo 29. Jonkin verran Ramos teki jo viime kaudella karkeita virheitä.

Keistä olisit valmis luopumaan, jos kaudella 2016 - 2017 alettaisiin rakentaa uutta nuorta RM:ää? Keitä haluaisit tilalle?

-Cristiano><Reus
-AA17>< Joku vasen pakki, oikeita on jo.
-Pepe>< Marquinhos


Losblancos

  • Viestejä: 2306
  • Hala Madrid!
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #13 : 24.11.2015, 00.53.23 »
Laitan tänne kun liittyy kuitenkin yleisemmin Realin pelillisiin asioihin (lainaus Real Madrid - FC Barcelona otteluketjusta).
En tiedä kiinnostaako vielä ketään töllainen mutta kun benitezin taktiikkaa on haukuttu niin tässä osuva kuva lauantailta. En tiedä missä keskikenttä miehet on mutta voisi sanoa fraasin että välit on kasvanut liian suuriksi.. en tiedä onko kyseessä taktiikka vai mikä mutta kuvan kaltaisella taktiikalla ei kyllä pelej voiteta ellei ronaldo tee 5 maalia joka peliin.

http://www.sport-english.com/en/news/barca/rafa-benitez-blasted-for-tactics-shambolic-clasico-defeat-4694164
Casemiron kokoinen aukko...

Kiinnitin lauantaina huomiota juuri siihen, että välit hyökkäystä käynnistettäessä olivat aivan liian isot: kun puolustajilla oli pallo jalassaan, Kroos, Modric -kaksikko ei tehnyt itseään tarpeeksi hyvin pelattavaksi Barcan prässätessä jolloin pakit joutuivat vaan räiskimään epätoivoisia pitkiä palloja. Varsinkin Varanea Barca prässäsi erityisen kovaa (paljon huonompi avaamaan kun Ramos) ja se tuottikin tulosta. Sitten taas kun Kroos tai Modric tuli tarpeeksi lähelle, teki itsensä pelattavaksi ja sai pallon, niin hyökkäyksen jatkaminen oli mahdotonta, koska omat äijät (ylin nelikko James, Benz, CR, Bale) oli monenkymmenen metrin päässä kyttäämässä vastustajan linjassa. Eli pelaajat olivat sijoittuneet niin, että pitkien hyökkäyksien rakentaminen oli lähes mahdotonta ja oikeastaan minkäänlaisten hyökkäysten rakentaminen vaati Kroosilta, Modricilta tai Ramosilta jonkun aivan maagisen millintarkan pitkän pallon. Toisin sanoen, koko hyökkäyssuunnitelmassa oli suuria ongelmia.

Toinen asia on sitten vielä se, että kuinka paljon vaikutti puolustamiseen se että Kroos ja Modric jäivät aivan liian yksin keskikentällä. Tosiasia taitaa vaan olla se, että Kroos ja Modric eivät kaksistaan riitä puolustussuuntaan näissä isoissa peleissä. Casemiroa olisi tarvittu...
« Viimeksi muokattu: 24.11.2015, 00.55.14 kirjoittanut Losblancos »

Chris

  • Viestejä: 6968
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #14 : 24.11.2015, 10.42.49 »
Laitetaan nyt tänne topiciin tämä kuva lauantain pelistä. Katse kiinnitetty Sergio Ramosin puolustamiseen, mutta todellisuudessa ne syyt miksi mies näin seikkailee, löytyy tuosta keskikentän kolmikon pelaamisesta.



Onhan tuo aika  surullista, miten etenkin Clasicon tapaisessa ottelussa voi olla 100m puolustuksen ja keskikentän välillä. Suurinta oksennusreaktiota aiheuttaa 0-3 maalissa Jamesin ja Kroosin selkä suorana kävely kohti omia... Modric sentäs näennäisesti siinä yrittää juosta, mutta eipä tuollakaan mitään merkitystä maalin synnyssä ollut.

Casemiroa olisi tarvittu...

Olisi ainakin tukkinut osan tuosta keskikentän tyhjiöstä ja Kroos/Modric olisi hieman ylemmäs saanut nousta peliä tekemään. Nythän kentällä oli oikeastaan FIFA Manager Modesta tuttu Dream Team XI, joka ennen peliä näytti ihan hyvältä, mutta käytännössä ekan 10minuuttisen jälkeen jo pystyi toteamaan, että turpaan tulee ja rumasti.
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

Peruna

  • Viestejä: 295
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #15 : 24.11.2015, 11.15.15 »
https://m.youtube.com/watch?v=C2B0tjzkh0I

Siitä myös lisää näkökulmia mm. Rafaan ja Ramosiin liittyen
"I'm star-struck when I see Paul Scholes because you never see him. On the pitch you can't catch him. Off the pitch he disappears." - Luis Figo

Cristiano7

  • Viestejä: 1374
  • 芬兰国家足球队
Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #16 : 24.11.2015, 11.47.18 »
Itse kiinnittäisin huomiota koko joukkueen puolustamiseen, en yhden pelaajan. Verrata voi vaikka 2015 kevään Clasicoon.


VS

Kuusi valkopaitaa vs kahdeksan. Neljä löntystäjää vs kaksi. Miten voi antaa neljällä pelaajalle vapaata puolustamisesta?

Otetaan myös vertailukuvat hyökkäyksestä.
 
VS
 
Syksyllä viisi/kuusi tasaisessa ketjussa Barcan linjassa, yksikään ei tule hakemaan palloa tai hae paikkaa, ainoa mahdollisuus pitkä toivotaan toivotaan syöttö, Danilo oikeastaan ainoa vapaa pelaaja tuolla. Ja tuosta kun menettää niin kiva ylivoimahyökkäys vastustajalle, maalihan tuota seurasikin. Keväällä sentään oli syöttömahdollisuuksia, hyökkääjät tuli vastaan palloa eikä tuosta olisi tullut niin pahaa hyökkäystä pallonmenetyksestä, kun Kroos jää varmistamaan eikä ole kuutta miestä ylimalkaisesti hyökkäämässä.

No Benitezin pään sisällä päästy ainakin helpolla antamalla painetta liian puolustavasta pelityylistä...
« Viimeksi muokattu: 24.11.2015, 11.50.19 kirjoittanut Cristiano7 »
21.07.2019, 18:30: jangsteri: ”Vitun paskan tärkee tulee tänne esittämään ja sanelemaan mitkä asiat tänne kuuluu ja mitkä ei. Pidä nyt vitun keravalainen paviaani se turpas kii äläkä esitä kaikkitietäväistä joka helvetin asiaan”

Losblancos

  • Viestejä: 2306
  • Hala Madrid!
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #17 : 25.11.2015, 01.39.31 »
Ansiokkaita viestejä kaikki yllä.  :peukku_ylos: Varsinkin tämä pointti:
Kuusi valkopaitaa vs kahdeksan. Neljä löntystäjää vs kaksi. Miten voi antaa neljällä pelaajalle vapaata puolustamisesta?
Tosiasia vaan on, että tämän päivän huippufutiksessa ei voi pärjätä, jos on 4 kpl vapaamatkustajia puolustussuuntaan. 2 on aivan maksimi, oikeastaan mielellään jopa vain yksi, joka keskittyy vain seuraavaan hyökkäykseen (toki osallistuu silti prässäykseen). Hienoin tulos viime vuosien klassikoissa saavutettiin viime syksynä juuri kahdella tiiviillä 4 äijän linjalla. Suomalainen kommentaattorikin (olisiko ollut Mara Kuusela) tuota hämmästeli tuolloin useaan otteeseen ottelun aikana, että kuinka on kaksi todella tiivistä ja hyvin yhteistyötä tekevää 4 äijän linjaa. Naiiveilla ylihyökkäävillä taktiikoilla ei vaan näitä pelejä voiteta.

Ihan mielenkiintoinen on myös tuo Jamie Carragherin kommentti, kuinka tuo kokoonpano vaikutti olevan enemmänkin ylemmältä taholta saneltu, kuin Benitezin itse haluama. Kuulostaa ehkä vähän foliohattuilulta, enkä sano että mitenkään 100% uskon tuohon. Mutta onhan se tosiasia, että eihän tuossa kokoonpanossa nyt ollut mitään ''Rafa Benitezmäistä''.

Chris

  • Viestejä: 6968
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #18 : 25.11.2015, 17.06.24 »
Isco saanut kahden ottelun pelikiellon, missaa ottelut Eibaria ja Getafea vastaan.
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

Redondo

  • Vieras
Vs: Real Madrid CF 2015/2016 - Un Nuevo Comienzo con Benitez
« Vastaus #19 : 03.12.2015, 17.18.23 »
Tätä kautta on ehditty mennä eteenpäin 5 kuukautta ja ainakaan tylsäksi ei ole käynyt olla Real Madridin kannattaja. Valitettavasti vain ilonaiheet ovat olleet erittäin vähäisiä.

Se toinen puoli on kyllä nostanut päätään. Sekä kentällä, että varsinkin sen ulkopuolella on kyllä tapahtunut sellaisia asioita, että maailman suurimman seuran ollessa kyseessä päitä on alettava putoamaan. Marcalla ihan hyvää uutista aiheesta. Kauden aikana tapahtunutta:

  • Pyhän Ikerin lähdön täydellinen tyylittömyys
  • David De Gean epäonnistunut siirtosaaga myöhästyneine fakseineen
  • Klassikon täydellinen rimanalitus
  • Karim Benzeman syytteet
  • Yhdeksäntoista(19) loukkaantumista
  • Edustuskelvottaman pelaajan peluuttaminen Copa del Reyssä ja sitä kautta todennäköinen putoaminen

Epäuskoinen olo tulee kun miettii noiden kaikkien tapahtuneen muutaman kuukauden aikana...


Marca: Five months of nonsense
http://www.marca.com/2015/12/03/futbol/equipos/real_madrid/1449105984.html