
Jornada 7: El Derbi Madrileño
Estadio Vicente Calderon
4.10.2015, klo 21.30
Arbirto: Undiano Mallenco
Seitsemäs sarjakierros ja kauden ensimmäinen Madridin derby, pelipaikkana Estadio Vicente Calderon. Tällä kertaa odotukset ovat suuremmat kenties kuin hetkeen, sillä pari vuotta pikkuveli on Valkoisia lähestulkoon pitänyt pilkkanaan. Ancelotti ei onnistunut Simeonen povitaskusta pääsemään pois kuin hetkittäin, joten Benitezin miehistöltä on lupa odottaa roimaa parannusta parin vuoden takaiseen keskinäisten recordiin: peräti 13 ottelua Ancelottin alaisuudessa Atletia vastaan, saldona lähes surkuhupaisat neljä voittoa, Atleticon viittä vastaan, neljä tasuria. Nyt olisikin oiva tilaisuus näpäyttää lisää pienessä "kriisissä" olevaa Rojiblancosia nappaamalla täysi potti ja tehdä lisää piste-eroa naapuriseuraan.
Atleticon alkukausi on ollut pettymys, sitä tuskin kukaan pystyy kiistämään. Kauden kahdeksasta pelistä se on voittanut kuitenkin viisi, eli ei missään nimessä surkea startti, mutta parempaankin joukkue olisi pystynyt. Vaikka tulokset ovat olleet OK, niin peli-ilmeessä on ollut petrattavan varaa ja etenkin intensiteettipuolella Cholon miehistö on ollut kuin varjo entisestään. Kesän aikana Atletin miehistö koki kuitenkin muutoksia, joten ei yhteenhitsautuminenkaan aivan toivotulla tavalla ole sujunut. Lisäksi voi hyvällä syyllä todeta, että viisi voittoa ovat tulleet sen kokoluokan vastustajista kuin Las Palmas, Galatasaray, Eibar, Getafe ja flopanneesta Sevillasta - vähääkään kovemmat vastustajat, eli Barca ja Villarreal nappasivat sen sijaan täyden potin ja viikolla tullut tappio Benficalle UCL:ssä Calderonilla on varmasti pientä painetta jo aiheuttanut. Sarjassa Atleti on edelleen kuitenkin iskuetäisyydellä, 4p sarjaa johtavasta Villarrealista, 3p Barcasta sekä 2p päässä Realista.
Jos Atletin kausi on ollut pienoinen pettymys, voi sanoa Realin onnistuneen ainakin napsun tai pari paremmin - siitäkin huolimatta, että 8 ottelun jälkeen alla on jo kaksi maalitonta tasuria, Gijonia ja Malagaa vastaan. Otteluohjelma on toki ollut tähän asti myös heppoinen, Bilbaon reissua lukuunottamatta. Lokakuu kertookin melko paljon, missä Benitezin laiva seilaa; kuukausi kun tarjoaa mm. ottelut Atleticoa, Celtaa, Sevillaa ja PSG:tä vastaan. Hyökkäyspää on ollut ajoittain todella nuhainen, mistä saa toki osansa pistää myös jatkuvien loukkaantumisten piikkiin, varsinkin kun Gareth Bale ja James olivat alkukaudesta erinomaisia, jälkimmäinen jopa maaginen. Vastapainona toki puolustus on pelannut vahvasti, viimeisenä lukkona vain yhden osuman tällä kaudella päästäneen Keylor Navasin johdolla. Fakta on kuitenkin se, että tehoja on saatava irti muiltakin kuin Cristianolta ja Benzemalta...
Laittaako Simeone myös Benitezin mustan puvun takkinsa povitaskuun, vai joko Benitez palauttaa oikean marssijärjestyksen Madridin kahden suuren välille?KokoonpanotVirallinen lista tullee tämän päivän aikana.
Loukkaantumisten takia Derbin missaavat varmuudella James, Danilo sekä Pepe. Bale ja Ramos ovat treeneihin palanneet, Balen avauskokoonpanopaikan suhteen varmasti kysymysmerkkejä on, mutta El Capitano sen sijaan ottanee oman tonttinsa puolustuksesta.
Todennäköinen avaus: Navas; Carvajal-Varane-Ramos-Marcelo; Kroos-Kovacic-Modric; Bale-Benzema-Cristiano.
Avauksen suhteen lienee ainoa epävarmuus, aloittaako Isco vai Bale. Puolustuslinja lienee lähes varmuudella tuo ja Bilbaossa loistavasti pelannut keskikentän tridente saanee Derbissä seuraavan tulikokeensa, etenkin kun Kovacic tuntuu olevan hierarkiassa Casemiron yläpuolella. Malmö-ottelussa Benitez hieman jo rotaatiotaan pyöritti, sillä Marcelo ja Modric saivat lepoa, sen sijaan Kroosille jälleen täydet minuutit, joten toivottavasti saksalaisen jalka liikkuu, sillä yllättävän vaikeaa on etenkin pelin viimeiset 20min Tonille olleet.
Atletico: Atletico: Moyá, Oblak, Godín, Filipe, Siqueira, Savic, Juanfran, Giménez, Tiago, Óliver, Gabi, Saúl, Carrasco, Griezmann, Torres, Jackson, Correa, Vietto
Atleticon mahdollinen avaus: Oblak; Juanfran-Gimenez-Godin-Filipe; Torres-Tiago-Gabi-Correa; Jackson-Griezmann.
Simeonelle huoltaa aiheuttaa Koken loukkaantuminen. Varmaa tietoa ei miehen pelikunnosta ole, mutta ei ainakaan 90min kunnossa millään. Nuoret Correa ja Torres saanevatkin paikkansa avauksessa. Portosta kesällä tehty hankinta Jackson Martinez ei ole vielä itseään liekkeihin saanut, joten maalintekovastuu lienee pitkälti 3 maalia La Ligassa ja pari maalia UCL:ssä rokottaneen Griezmannin kapeilla hartioilla.
Kumman maalipyssyn vire jatkuu? Griezmann ollut Atleticon maalinteon suhteen lähes kaikki kaikessa. Ronaldo sen sijaan siirtyi Malmön reissun jäljiltä Realin kaikkien aikojen maalipörssin kärkeen Raulin rinnalle - aukesiko pieni henkinen takalukko viimein?TOP3-nostot:* Keskikentän herruus: Ancelottin aikakaudella Atleti teki fyysisyytensä avula lähes tulkoon mitä tahtoi, joten tuolla osa-alueella parannusta on tultava. Tiago ja Gabi saavat edelleen hämmennystä aiheutettua, mutta vanha rotta Raul Garcia on jo muilla mailla, eikä Koken pelikunnosta ole varmaa tietoa, olisi Valkoisilla hyvä sauma napata keskikentän herruus itselleen ja tehdä Atletin illasta entistä tukalampi.
* Erikoistilanteet: Ollut ajoittain melkoista myrkkyä keskinäisissä peleissä Real-puolustukselle. Ramosin paluu helpottaisi tässäkin asiassa roimasti, sillä Nachon edellinen vierailu Calderonilla oli lähestulkoon katastrofaalinen. Parhaat tilanteet Atleti tullee jälleen saamaan erikoistilanteista, joten kovin paljoa ei näissä nukkua kannattaisi.
* Undiano Mallenco. Kohtalaisen herkästi saattaa huomenna homma käsistä lähteä, mikäli siihen vain mahdollisuuden antaa - ja miksi Atleti ei sitä yrittäisi? Mallencon ollessa pillipiiparina, ei Real ole koskaan ole Atleticolle hävinnyt, mutta kaksinumeroinen määrä keltaisia tuskin huomenna ketään yllättää.
Sergio is Back!