Ei tässä muodossa mitä ehdotetaan, mutta uudistuminen Mestarien liigalle voisi tehdä ihan hyvää.
Mestarien liigan puolelle siis lisää painotusta isoihin liigoihin esim. Espanjasta, Englannista 5 suoraan mukaan, Saksasta, Italiasta ja Ranskasta 4 ja Hollannista, Venäjältä, Portugalista ja Turkista 2. Siten jäisi nykyisellä järjestelmällä jäljelle kaksi paikkaa, jotka menisi vaikka Eurooppaliigan finalisteille.
Eurooppaliigassa sitten pelaisivat nämä "pienet" ja isoista sarjoista pääsisi vain yksi tai ei ollenkaan joukkueita mukaan Eurooppaliigaan. Myöskään Champparin lohkokolmoset eivät pääsisi enää mukaan Eurooppa liigan jatkopeleihin, joka lisäisi pienten joukkueiden mahdollisuutta yllättää.
Tämän lisäksi ja oikeastaan tasaväkisyyden lisäämisen seurauksena koko seedaus järjestelmän voisi poistaa ja maarajoitukset poistaa, jolloin kuka tahansa voi kohdata kenet tahansa, joka myös lisäisi jännitystä.
Näiden muutosten jälkeen ei Realit, Barcat ja Bayernit todennäköisesti kävelisi vuodesta toiseen välieriin. Myöskään Eurooppaliigaa ei enää voittaisi aina Champparin lohkokolmonen ja sitä kautta iso seura, vaan pienet saisi oikeasti mahdollisuuden voittaa jotain.
Edit. Niin ja tosiaan ei mitään kausikortteja rahalla, vaan yhä mentäisiin liigasijoitusten mukaan.