
Copa del Rey
Puolivälierät, osa 1
Real Madrid C.F. - Girona FC
24.1.2019 / 22:30
Estadio Santiago Bernabeu
Copa del Reyn kahdeksan parasta on jäljellä ja puolivälierien ensimmäiset osat pyörähtivät käyntiin tällä viikolla. Kotietu on tähän mennessä ollut valttia, sillä Getafe voitti kotonaan Valencian 1-0 ja eilen Sevilla kaatoi Barcan kotonaan 2-0. Tänään Betis isännöis Espanyolia ja myöhäispelissä Real kohtaa Gironan.
Real eteni kahdeksan parhaan joukkoon voittamalla Melillan ja viime kierroksella Leganes kaatui yhteismaalein 3-1. Avausosa oli Valkoisilta varsin solidi esitys, toinen osa oli aivan läpipaska, mutta kolmen maalin johto riitti, kiitos Leganesin heikon viimeistelyn ja Keylor Navasin erinomaisen ottelun. Copa on edelleenkin ainoa pokaali, joka tällä kaudella on mahdollista saavuttaa, joten toivonmukaan Gironaa vastaan nähdään asennoitunut Real ja vierasotteluun päästäisiin vähintään kahden maalin etumatkalta. Realin edellisestä Copa -voitosta on kulunut viitisen vuotta, joten Barcelonan voittokulku Copassa olisi hyvä päättää tähän kauteen. Pokaaleista ei merkittävin, mutta edes jotain ilonaihetta kuitenkin.
Viikonloppuna Sevillaa vastaan nähtiin Solarin miehistöltä pitkästä aikaa oikeinkin hyvä esitys, joskin Sevillan surkeuden piikkiin voi laittaa osansa. 2.jaksolla Madrid pääsi kuitenkin luomaan tukuttain maalintekopaikkoja ja Casemiron ja Modricin osumilla irtosi 2-0 voitto, joka helpotti taistelua ensi kauden UCL-sijoituksissa.
Girona on Ligassa tällä hetkellä keskikastissa ja se pystyy sijoittamaan paukkuja myös Copaan, sillä välitöntä putoamisuhkaa ei ole. Toki eroa on viivan alle vain neljä pistettä, joten loppukaudesta sen on saatava tasaisesti myös voittoja - etenkin, kun viivan alla on mm. hyvävireinen Vallecano sekä todennäköisesti vielä nousua jossain kohtaa tekevä Villarreal. Viikonloppuna Girona isännöi Katalonian derbyssä Barcelonaa, joten sillä on viikon sisään kolme ottelua Espanjan jättiläisiä vastaan. Copassa Girona kaatoi avauskierroksella 4-3 Alavesin ja neljännesvälierissä se vastasi isoimmasta yllätyksestä, kun Atletico taipui vierasmaalisäännön turvin 4-4. Tuohon yhteen yllätykseen katalaaniseuran riveissä tuskin tyydytään, vaan tavoitteena on potkia toinen isoista madridilaisseuroista ulos välierävaiheesta.
Mahdolliset avauskokoonpanot:RMA: Courtois; Odriozola - Nacho -Ramos - Marcelo; Ceballos - Casemiro - Valverde; Lucas - Benzema - Vinicius
Girona: Iraizoz; Ramalho - Espinosa - Muniesa; Porro - Granell - Luiz - Valery; Lozano - Garcia - Stuani
Syyskauden kohtaaminen La Ligassa päättyi Realin 1-4 voittoon, joka muistetaan erityisesti Ramosin yhdestä Panenka -rankkarista.. Samanlaisille numeroille olisi tilaus tänäänkin