Estadio Ramón Sánchez Pizjuán
22. syyskuuta 2019
klo 22:00Panokset eivät oikeastaan voisi enää olla suuremmat, sillä Real Madrid ja Sevilla pelaavat La Ligan kärkipaikasta Atléticon ja Barcelonan kärsittyä pistemenetykset muissa tämän kierroksen otteluissa. Tehtävä on kaikkea muuta kuin helppo, sillä tulosten valossa Ramón Sánchez Pizjuán on liigakauden vaikein rasti. Real Madrid on nimittäin hävinnyt kaikki neljä edellistä Sevillan luokse tehtyä liigavisiittiä. Oman lisämausteensa sunnuntai-illan huippukamppailuun tarjoavat jälleennäkemiset
Julen Lopeteguin,
Reguilónin ja
Chichariton kanssa. Exät kurittivat madridilaisia kahdessa edellisessä ottelussa Levantea ja PSG:tä vastaan - miten käy tällä kertaa? Ottelun tuomarina toimii
Juan Martínez Munuera ja VAR-huoneessa tilanteiden tarkistamisesta vastaa
José María Sánchez Martínez.
Sevilla uudistui täysin kesän aikana, sillä joukkuetta tuuletettiin oikein urakalla valmennusosastoa myöten urheilutoimenjohtajan paikalle palanneen
Monchin johdolla. Andalusialaisseura kiinnitti Lopeteguin lisäksi peräti 13 uutta pelaajaa, joista 6-7 pelaa avauksessa jokaisessa ottelussa. Onnistuneet hankinnat ja Lopeteguin saama työrauha ovat kantaneet hedelmää, sillä Sevilla on aloittanut kautensa vakuuttavasti kolmella voitolla ja yhdellä tasapelillä. Työmaata riittää silti vielä yllin kyllin, sillä maalintekovaikeudet varjostavat aktiivista pallonhallintajalkapalloa pelaavaa Sevillaa.
Isännät lähtevät otteluun hyvistä lähtökohdista, sillä ainoastaan
Nolito on sivussa loukkaantumisen takia. Valinnanvaraa siis riittää, mutta Sevillan ennakoidaan lähtevän liikkeelle täysin samalla kokoonpanolla kuin viime viikonlopun voitokkaassa Alavés-ottelussa. Aika näyttää, mikä tilanne on todellisuudessa, sillä Lopeteguin ryhmä käväisi torstaina Azerbaidžanissa saakka kaatamassa Qarabağin maalein 0-3 Eurooppa-liigan lohkovaiheen ottelussa. Jalkeilla oli varsin varamiespainotteinen kokoonpano, mutta myös muutamat avauskokoonpanon pelaajat kellottivat suuria minuuttimääriä.
Real Madridille on varattu aika kasvojenkohotukseen sunnuntai-illaksi, sillä Pariisissa nähty peli-ilme oli kaikilla mahdollisilla tavoilla poikkeuksellisen hirveä.
Zidanen ryhmä ei kyennyt lainkaan kilpailemaan ilman kärkikolmikkoaan pelannutta PSG:tä vastaan ja vaikka ottelu päättyi 3-0 tappioon, niin lukemat olisivat voineet helposti olla paljon rumemmat. Aiemmin tällä viikolla nähdyn pohjanoteerauksen jälkeen voisi luulla ainoan suunnan olevan ylöspäin, mutta jos samanlainen meno jatkuu Sevillaa vastaan niin paikallislehdet varmasti julistavat seuran ajautuneen keskelle kriisiä. Välipäivien aikana Cuatro-televisiokanava ehti jo kysyä
Mourinhon halukkuutta palata
Los blancosin peräsimeen (lusitaani kiersi kysymyksen), minkä lisäksi lehdissä on nostettu esiin pitkä lista muita nimiä.
Puolustuspää vahvistuu
Sergio Ramosin paluun myötä - ainakin siinä tapauksessa, jos kapteeni näyttää sitä parempaa puoltaan entistä seuraansa vastaan. Loukkaantumisten osalta tilanne pysyy lähestulkoon ennallaan, sillä
Modric,
Isco ja
Marcelo ovat edelleen sivussa
Asension lisäksi. Valdebebasilta kantautuu kuitenkin myös hyviä uutisia, sillä
Valverde palaa todennäköisesti vahvistamaan keskikenttää saatuaan kahdet joukkuetreenit alle. Pelituntuma lienee vielä sen verran hakusessa, että uruguaylaispelaaja aloittanee vaihtopenkin puolella.