Onko tämä mies joka, lähes ainoana Madridin pelaajana viitsii edes yrittää pelata, niin täysi paska. Mies joka järjestää edes ne harvat maalipaikat on surkea.
Onko joku väittänyt näin?
Robinholla on paljon vielä tekemistä tullakseen todelliseksi huipuksi. Noi odotukset ovat täysin järjettömiä joita Robinhoon on asetettu.. mies on pelannut jopa paremmin kuin odotin.
Useimmat odotukset olivat kohtuuttomia, se on totta. Mutta tähän mennessä Robinhosta ei ole ollut oikeastaan mihinkään. Joten jos hän on pelannut paremmin kuin odotit, niin etkö sitten odottanut häneltä yhtään mitään? Se olisi aika kummallista, sillä kyseessä on pelaaja joka on 21v ja maksoi yli 20milj. Eikö tämän ikäiseltä ja hintaiselta ole syytä odottaa mitään? Minun mielestä on. Useimmat puhuvat kuitenkin jostain ihmeen teinisensaatiosta, jolle pitää antaa aikaa. MIKÄ IHMEEN TEINISENSAATIO? Robinho on 21vuotias MIES!
Ja kyllä, on täysin väärin haukkua vain Robinhoa, monet muutkin pelaajat ovat olleet yhtä huonoja. Täällä nyt vaan satuttiin puhumaan Robinhosta, ja tämän takia monet ovat kertoneet mielipiteensä juuri hänestä.
Hiukan offtopiccia:
Ja jos jatkan tuosta ylemmästä vielä.. Juuri tuo VAATIMUSTASON PUUTE on Real Madridin suurin ongelma, se tuli aikoinaan Perezin mukana. Real Madridissa pelaa liikaa pelaajia, jotka ovat kentällä vaikka eivät aina ansatisisi sitä. Esimerkkejä:
1.Beckham: "Galaktico", joka pelaa Real Madridissa muiden kuin pelillisten ansioiden takia. Se oli Perezinkin tiedossa, että Beckhamin vahvuudet ovat muualla kuin kentänpuolella. Ja tästä johtuukin, että Beckhamilta ei edes VAADITA näyttöjä.
2.Raul: Vaikka se monille niin kipeää tekee myöntää, niin esim. viime kaudella Owen ei päässyt avaukseen vaikka olisi sen ansainnut. Syynä oli Raul. Taas huomataan sama asia: Raulilta ei edes VAADITA yhtä paljon kuin muilta, jotta hän kentälle pääsee.
3.Zidane: Guti esittää hyviä otteita, ja on pelipaikkansa paras Madridissa, mutta peleissä keskikentällä kompuroi joku 5v sitten maailmanparas pelaaja. Elikkä taas sama kuvio: Zidanelta vaaditaan vähemmän, vaikka on huonompi.
Nämä siis vain muutaman esimerkin mainitakseni. Real Madridin joukkuepelaaminen on joukkueen suurin ongelma, ja yleensä ihmetellään mistä se johtuu. Se johtuu juuri tästä edellä mainitsemastani asiasta. Ei kai se mikään ihme ole, että pelihuumori on koetuksella, kun kentälle ei pääse, vaikka olisi parempi. Kyllä mahtaa ottaa päähän pelaajaa, joka kamppailee peliajasta esim. Beckhamin kanssa: vaikka hän kuinka tekee töitä ja on parempi, niin silti Beckham pelaa.
Itse ehdin jo uskoa tähän asiaan tulleen muutoksen, kun Figo syrjäytettiin. Se oli kuitenkin vain yksittäinen tapaus ja nyt mielestäni ainoa ratkaisu on puheenjohtajan vaihtaminen. Kaikki kovasti kehuvat Del Bosqueta, ja vaikka mies loistava valmentaja onkin, näen syyn hänen onnistumisiin siinä, että hän ei joutunut kunnolla Perezin johtamistyylin alle. Tarkoitan, että Del Bosque ja Perez eivät olleet kovin pitkään yhtä aikaa Madridissa. Tuo kesä jolloin Del Bosque sai potkut, oli oikeastaan koko Real Madridin käännekohta. Kaksi suurta(ja rumaa) espanjalaista jalkapallo hahmoa pois, tilalle suuri(ja kaunis) viihde hahmo. Se oli rahan nousu ja jalkapallon lasku. Tuo oli se hetki Real Madridin historiassa, jolloin rahasta tuli jalkapalloa tärkeämpää.
Ja sori niin vitusti jos meni tää loppuosa väärään paikkaan..