Kirjoittaja Aihe: MM-kisat 2006  (Luettu 98000 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

RONALDO

  • Viestejä: 2911
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #380 : 25.06.2006, 21.52.20 »
Ihme Nistelrooy alottaa penkillä  :o Toivottavasti Portugali veisi Hollantilaisia puukenkiä  :P
e.Tapsalla pientä sekoilua ton Figon syöttömäärien kanssa  ::)
« Viimeksi muokattu: 25.06.2006, 22.14.47 kirjoittanut RONALDO »

Cicinho

  • Viestejä: 1071
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #381 : 26.06.2006, 00.01.41 »
Tais olla uus mm ennätys 4 punasta samassa ottelussa.Portugali-Hollanti,
 Portugali-Englanti. EM kisaottelut väärässä järjestyksessä
"Minun joukkueeni ei ole ikinä ollut tuollaisessa narussa." KPV:n valmentaja Jarmo Korhonen ottelusta VPS:ää vastaan.

RONALDO

  • Viestejä: 2911
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #382 : 26.06.2006, 00.06.59 »
Tais olla uus mm ennätys 4 punasta samassa ottelussa.Portugali-Hollanti,

Juu niin tuli, en oo kyllä ennen vastaavaa nähnyt, ei sovi kyllä tällänen Mm-kisoihin mun mielestä.

Puuportti

  • Viestejä: 360
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #383 : 26.06.2006, 00.10.42 »
oli kyl näkemisen arvonen peli, olin yllättyny ku selvittiin "vain" 4 punasel kortil  ::) mut tärkeint oli kuitenkin se, että oma suosikkini eli Portugali meni jatkoon...toivottavast ronaldo ei loukkaantunut pahasti koska sekä decon et ronaldon puuttuminen englanti pelist voi olla kohtalokast

Puuportti

  • Viestejä: 360
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #384 : 26.06.2006, 00.12.12 »
Tais olla uus mm ennätys 4 punasta samassa ottelussa.Portugali-Hollanti,

Juu niin tuli, en oo kyllä ennen vastaavaa nähnyt, ei sovi kyllä tällänen Mm-kisoihin mun mielestä.

mun silmis kyl tilanne vähän helpottus ku näki et deco sekä hollannin ulos lentäneet pelaajat istus ottelun lopun yhdessä siel kentän laidalla

Cicinho

  • Viestejä: 1071
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #385 : 26.06.2006, 00.49.08 »


mun silmis kyl tilanne vähän helpottus ku näki et deco sekä hollannin ulos lentäneet pelaajat istus ottelun lopun yhdessä siel kentän laidalla
Lainaus

Oon samaa mieltä
"Minun joukkueeni ei ole ikinä ollut tuollaisessa narussa." KPV:n valmentaja Jarmo Korhonen ottelusta VPS:ää vastaan.

HannuTouru

  • Viestejä: 2160
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #386 : 26.06.2006, 01.16.08 »
Yep. Mahtavaa, että beckhamkin sai sen maalin tehtyä, ja aika hyvään paikkaankin tuli!  :sydän:
Huoh, olis kyllä saanut jäädä tulematta.
Sama. Taas elää maailma valheessa ainakin seuraavat neljä vuotta, sillä kuten tiedämme, yksikin onnistuminen(vrt. vaikka Carlosin tykki viime kisoissa) riittää pitämään "maailman parhaan vaparispesialistin" imagoa yllä. Todellisuudessa Beckham ei ole maailman parhaita kuin keskittämisessä, sillä vapareista miehen onnistumisprosentti on äärimmäisen heikko. Tuo taisi olla ensimmäinen maali vapareista noin kuuten kuukauteen(edellinen taisi tulla Cadiz-ottelussa), ja sitä edellinen suunnilleen yhtä pitkän ajanjakson takaa. Eli kerran puolessa vuodessa tahdilla mennään, ja niitä yrityksiä Becksille siunaantuu mitä todennäköisemmin enemmän kuin kenellekään muulle jalkapalloilijalle. Vertailun vuoksi todellinen vaparispesialisti Juninho teki toissa kaudella(menneen kauden tilastoista ei ole tietoa) käsittääkseni yli kymmenen maalia vapareista pelkästään liigaotteluissa(noin 30 kpl).

---  ---   ---  ---  ---

Portugalin ja Hollannin välistä trilleriä lienee turha enää lisää hehkuttaa, sillä jokainen sen nähnyt havaitsi varmasti itsekin sen ottelun erityisyyden - ehdottamasti kisojen paras ottelu.

Tähän mennessä vedonlyönti on mennyt kisojen kohdalta sen verran paljon metsään, että pelaamani joukkue on tuntunut aina häviävän. Tänään sitten kokeilin jatkuisiko sama trendi ja sijoitin rahat Hollannin jatkopaikan puolesta, ja hyvinhän siinä kävi.  :peukku_ylos: Eli seuraavaksi kunnon panostus Englannin puolesta, niin vitutus on sitten ainakin hiukan pienempi jos käy huonosti...

...ja huonosti voi tosiaankin käydä, sillä Decon ja Costinhan puuttuminen on erittäin paha takaisku, pelkäänpä jopa että kohtalokkaan paha. Ja kun tähän vielä lisätään C.Ronaldon mahdollinen loukkaantuminen, niin pelonsekaisilla tunteilla tuota ottelua odottaa.

Hollanti on ulkona, eikä kyllä ole mikään menetys kisojen kannalta, sen verran hajuton ja mauton oli tämän kertainen oranssien porukka. Alkusarjasta mentiin jatkoo rutiinilla, mutta niillä tärkeillä hetkillä - eli Portugali ottelun loppuhetkillä - hommasta paistoi jopa tietty luovuttaneisuus, vai miten muutenkaan jonkun Vennegoor of Hesselinkin kentälle ottamisen voi tulkita...? Kaiken huippuna tietysti ainoa maailmanluokan kärkimies istuu samanaikaisesti penkillä. Mahtoi ottaa hevosnaamaakin pikkuisen päähän penkillä kököttäminen, sen ainakin oli näköinen...   ;D :peukku_ylos:

e. Manichelle aina  :pallo: :peukku_ylos:
« Viimeksi muokattu: 26.06.2006, 01.25.58 kirjoittanut HannuTouru »
"Ganar queremos todos, pero sólo los mediocres no aspiran a la belleza."

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7162
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #387 : 26.06.2006, 02.05.56 »
Huomenna onkin sitten pari mielenkiintoista ottelua...

Austraalia 1-1 Italia
Kewell                  Totti

Sveitsi 2-1 Ukraina
Frei 2x            Voronin

pari sanaa matseista.. Kuten Riihilahtikin on jo moneen otteeseen sanonut, aussit eivät tykkää häviämisestä.. Peli menee rankkariskapaan, josta aussit jatkavat Pyhä-Guusin kanssa matkaa eteenpäin.. tai sitten Italia voittaa puhtaasti 100-0..  :P

Sveitsi-Ukraina peli tulee olemaan tiukka.. Molemmat lähtevät melko rauhallisesti liikkeelle, mutta uskon että Sveitsi hoitaa homman viime minuuteilla.. Freille toivon maaleja..

nyt voi varmaan jo spekuloida hieman pidemmälle.. no ainakin Englanti-Portugali peliin asti.. Sanoisin, että britit lähtevät ennakkosuosikkeina peliin.. Decon poissaolo on ratkaisevaa, Costinhan Scolari voi korvata Petitillä.. No onhan Tiagokin hyvä korvaaja Decolle.. C. Ronaldosta on paha sanoa vielä mitään, mutta vaikutti aika pahalta loukkaantumiselta.. Simao ottanee hänen paikkansa.. Englannilta ei noita loukkaantumisia/ pelikieltoja oikein löydy.. Pelkään pahoin, että tämä turnaus on kuin Englannille tehty.. No Brasilia tai Espanja saattaa tulla vastaan Semi-Finaalissa.. Portugalille kaikki peukut pystyyn, jotta he voivat toistaa saman kuin kaksi vuotta sitten!!  :peukku_ylos: :peukku_ylos:
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

Cicinho

  • Viestejä: 1071
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #388 : 26.06.2006, 02.41.12 »
Englannilta ei noita loukkaantumisia/ pelikieltoja oikein löydy..
oletan että tuo loukkaantumisia oli vitsi. Rooney on vielä puolikuntoinen vaikka pelasikin koko ottelun. Englanti kaatuu hyvien ja terveiden hyokkääjien vähyyteen
"Minun joukkueeni ei ole ikinä ollut tuollaisessa narussa." KPV:n valmentaja Jarmo Korhonen ottelusta VPS:ää vastaan.

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7162
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #389 : 26.06.2006, 03.13.55 »
Englannilta ei noita loukkaantumisia/ pelikieltoja oikein löydy..
oletan että tuo loukkaantumisia oli vitsi. Rooney on vielä puolikuntoinen vaikka pelasikin koko ottelun. Englanti kaatuu hyvien ja terveiden hyokkääjien vähyyteen

ei.. Englanti kaatuu Svennikseen.. totta tuo, että Englannilla on/oli noita puolikuntoisia.. Rooneyhan ravasi todella hyvin eilen, paljon paremmin kuin Öywen ja Krouts yhteensä.. Muuten Englannilla on hyvä porukka kasassa, peluutus vain kusee ja pahasti- samoin jotkut valinnat.. Walcott, give me a break.. Jätkä ei pelannu ainuttakaan Valioliiga matsia ja siitten pääsee joukkueeseen.. Svennis suorastaan kusi esim. Defoen päällä.. No eipä minua haittaa, jos ja kun Englanti tippuu..
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

Principe

  • Viestejä: 821
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #390 : 26.06.2006, 14.38.12 »
Johnny Heitinga, VD Vaart, Sneijder! Fair Play!  :peukku_ylos: :peukku_ylos:

#17

  • Viestejä: 292
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #391 : 26.06.2006, 14.52.30 »
Deco :sydän: :sydän: Nätisti taklas Heitingan kanveesiin, tosin kortti oli kohtalokas...Toista Decon korttia en ymmärrä lainkaan. Ajanpeluusta?..huhhuh, sehän piti palloa kolmisen sekuntia kunnes Cocu käy päälle. Ja aika useinhan rikkova pelaaja ottaa rikkeen jälkeen pallon kainaloon...jos ei ymmärrä tuomarin ratkaisua. Olisin ehkä, ehkä, juurijajuuri ymmärtänyt että tuosta tulee kortti, jos korttia ei ole alla. mutta kun kortti on alla ja seuraavasta lentää ulos ja kun tommoisesta "rikkeestä" on kyse, niin halleluja!
Keep the Red Flag Flyin' !

E-spel

  • Viestejä: 2699
  • Pää Lontoossa, lompakko Manchesterissa
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #392 : 26.06.2006, 15.29.33 »
Deco :sydän: :sydän: Nätisti taklas Heitingan kanveesiin, tosin kortti oli kohtalokas...
Ihan oikein oli että meni suoraan Heitingan sukille siinä. Tuo toinen hölmöily saattaa kyllä sitten maksaa Portugalille välieräpaikan. Toivottavasti ei.
\\\"Atacan dos y defienden nueve.\\\" - Don Fabio

STRIKER

  • Viestejä: 1582
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #393 : 26.06.2006, 20.03.15 »
Jaahas....enpä olisi tuomarina antanut tuosta tilanteesta pilkkua Italialle. Ja etenkin hidastuksen nähneenä ei näkynyt mitään syytä miksi siitä olisi pitänyt pilkku antaa, tosin tuomari ei näe hidastuksia, mutta hän seisoi aivan vieressä...taitaa Italian jalkapalloilun lahjonnat ylettyä jopa MM- kisoihin saakka...
"Maali on jalkapallon orgasmi." -Eduardo Galeano-

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7162
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #394 : 26.06.2006, 20.04.37 »

Austraalia 1-1 Italia
Kewell                  Totti


kyllä nyt harmittaa aussien puolesta.. itse en olisi rankkaria viheltänyt, mutta en myöskään olisi "Matrixille" punaistakorttia antanut.. Toinen arvaamista maalintekijöistä sentään meni oikein.. Totti näytti miten pilkut lauotaan.. loistava pilkku  :peukku_ylos: Italia lähtee himaan viimeistään Semi-Finaalissa- joko Argentiinaa tai Saksaa vastaan..

Seuraavaksi sitten erittäin tasainen ottelu.. toivon Sveitsiä jatkoon!!
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

E-spel

  • Viestejä: 2699
  • Pää Lontoossa, lompakko Manchesterissa
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #395 : 26.06.2006, 20.08.29 »
Hyvä, saatiin edes toiset saariapinat kotiin täs vaiheessa. Kiitokset Grossolle ja Tottille  :peukku_ylos:
En olis jaksanu Hiddinkiä tai Vidukaa katella enää yhessäkään pelissä. :keskari:
\\\"Atacan dos y defienden nueve.\\\" - Don Fabio

Principe

  • Viestejä: 821
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #396 : 26.06.2006, 20.10.31 »
Mikä pilkku muka?? Siis aussin pakkihan liukui ohi, ja Italialainen juoksi myös hänestä ohi, mutta koukkasi pakin kautta ja "kaatui". Kai sitä nyt kaatuu, kun toisen yli juoksee!! Filmaamisellakin pääsee pitkälle, mutta itse en sitä ainakaan arvosta. Toivottavasti Italian juntit putoaa sitten Ukrainalle, tai viimeistään sitä seuraavssa pelissä..  :keskari: :keskari:

RONALDO

  • Viestejä: 2911
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #397 : 26.06.2006, 20.17.04 »
Toivottavasti Italian juntit putoaa sitten Ukrainalle, tai viimeistään sitä seuraavssa pelissä..  :keskari: :keskari:

Toivottavasti putoaisivat Sveitsille...hyvä ettp Italia tiputti Australian, ihan kiva yllätyshän se oli että Australia pääsi edes tähän asti mutta odotettavissa oli että Aussit tippuu.
Mielenkiinnolla odotan kyllä tuota seuraavaa peliä, tasainen vääntö luultavasti(tai ainakin toivottavasti)
Veikkaan että Sveitsi menee 2-1 jatkoon.

e.Jatkoajalla nyhviskellään ja molemmat haluavat rankkukisaan, Sheva on vikalaukoja ja Sveitsin molari torjuu heikon laukauksen ja Sveitsi menee jatkoon  ::) näin tulee käymään  ;D
« Viimeksi muokattu: 26.06.2006, 23.53.57 kirjoittanut RONALDO »

Finale

  • Viestejä: 1947
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #398 : 26.06.2006, 22.16.11 »
Portugalin ja Hollannin välistä trilleriä lienee turha enää lisää hehkuttaa, sillä jokainen sen nähnyt havaitsi varmasti itsekin sen ottelun erityisyyden - ehdottamasti kisojen paras ottelu.

e. Manichelle aina  :pallo: :peukku_ylos:

Kisojen paras otteluko ??? Sikailua, poraamista, kiukuttelua, 20 korttia ja ehkä vähän heikohko esitys ottelun erotuomarilta ::) Yksi hieno maali tosin, mutta enemmän kisojen erikoisin, kuin paras ottelu

Meikäläinen syttyy ainakin enemmän esim. Argentiina-Serbia tyylisiin peleihin äänestettäessä toistaiseksi parasta peliä. Ok, Serbia-Montenegro oli surkea ja kiinnostus väheni loppua kohti, mutta Argentiina oli kyllä niin murskaanvan upeaa katseltavaa, että :o

No, makuasioista ei voi kiistellä. Joku tykkää likaisista taklauksista, poraamisesta kentällä ja huonosta erotuomari työskentelystä ja joku taas hienoista maaleista ja syöttömyllyistä ;)

Ja Manichelle, ehdottomasti :peukku_ylos:. Todellinen arvokisa pelaaja.

HannuTouru

  • Viestejä: 2160
Re: MM-kisat 2006
« Vastaus #399 : 26.06.2006, 22.59.15 »
Portugalin ja Hollannin välistä trilleriä lienee turha enää lisää hehkuttaa, sillä jokainen sen nähnyt havaitsi varmasti itsekin sen ottelun erityisyyden - ehdottamasti kisojen paras ottelu.

Kisojen paras otteluko ??? Sikailua, poraamista, kiukuttelua, 20 korttia ja ehkä vähän heikohko esitys ottelun erotuomarilta ::) Yksi hieno maali tosin, mutta enemmän kisojen erikoisin, kuin paras ottelu

Meikäläinen syttyy ainakin enemmän esim. Argentiina-Serbia tyylisiin peleihin äänestettäessä toistaiseksi parasta peliä. Ok, Serbia-Montenegro oli surkea ja kiinnostus väheni loppua kohti, mutta Argentiina oli kyllä niin murskaanvan upeaa katseltavaa, että :o

No, makuasioista ei voi kiistellä. Joku tykkää likaisista taklauksista, poraamisesta kentällä ja huonosta erotuomari työskentelystä ja joku taas hienoista maaleista ja syöttömyllyistä ;)

Niin, aiempi mielipiteeni tosiaankin huutaa perusteluiden perään - hyvä että joku tarrasi tästä kiinni!  :peukku_ylos:

Ja tuo ottelu oli mielestäni kisojen paras sen takia, että sen sähköisyyden pystyi aistimaan kotisohvalle asti ja se oli aivan eri tavalla jännittävä kuin mikään lohkovaiheen otteluista, mikä tietysti selittyy sillä, että panokset olivat huomattavasti kovemmat. Pelillisesti taso ei noussut lähellekään kisojen huippua, se on aivan selvää. Arvostan toki pelillisesti hyvää ottelua myös hyvin korkealle, mutta loppujen lopuksi koko tämän lajin suola on se dramatiikka ja suuret tunteet, mitä eilisten kaltaiset pelit pystyvät tarjoamaan. Ja juuri tunnetasonsa ansiosta tuo eilinen ottelu menee omalla listallani ykköseksi.

Ja tuosta Argentiina - Serbia pelistä vielä sen verran, että itse en sitä kovin korkealle arvosta. Se oli yksipuolinen näytös, jollaisia ei toivoisi tällä tasolla näkevän, vaikka sitten toinen joukkue esittäisikin jotain harvinaisen laadukasta ja näyttävää jalkapalloa. Tuollaisista peleistä myöskään harvemmin mitään klassikoja muodostuu. Ja pelillisesti laadukkaaseen otteluun tarvitaan kaksi pelillisesti hyvää joukkuetta, yksi joukkue kun ei vielä tee ottelua.

Voisi itse asiassa sanoa, että tuo ottelu sisälsi enemmänkin paljon yksittäisiä hienoja suorituksia, joista ei kuitenkaan pysty muokkamaan onnistunutta kokonaisuutta. Esim. kisojen parhaimman yksittäisen peliesityksen sekä hienoimman maalin tuo ottelu tarjosi - kyllä niitäkin pitää muistaa arvostaa.  :pallo:
"Ganar queremos todos, pero sólo los mediocres no aspiran a la belleza."