Ronaldinho ja AC Milan päässeet sopimukseen siirrosta
12.04.2008 13:51
Barcelonassa sivuraiteelle ajautunut brassitähti Ronaldinho on päässyt alustavaan sopimukseen siirrosta jalkapallon Italian Serie A:ssa pelaavan AC Milanin riveihin ensi kesänä. Ronaldinhon agentti kertoi asiasta Gazzetta dello Sport -lehdessä lauantaina.
- Pääosiltaan Ronaldinho ja Milan ovat päässeet sopimukseen, pelaajan veli ja agentti Roberto de Assis sanoi lehden mukaan.
Gazzetta dello Sportin mukaan sopimus on arvoltaan kahdeksan miljoonaa euroa vuodessa. Sopimukseen liittyvät klausuulit kaipaavat vielä hiomista.
AC Milanin toimitusjohtaja Adriano Galliani vahvisti asian.
- Pelaajan kanssa on tehty alustava sopimus. Nyt Barcelonan kanssa täytyy päästää sopimukseen. Antakaa meille aikaa, Galliani sanoi.
Italialais- ja espanjalaismediat ovat veikkailleet siirtosumman sijoittuvan 20-30 miljoonaan euron välille. Yhtenä mahdollisuutena on pidetty sitä, että Ronaldinho ostaa ulos jäljellä olevan sopimuksensa Barcelonan kanssa.
Ronaldinho on loppukauden peleistä sivussa jalkavamman kanssa. Siirto voi virallisesti tapahtua vasta kauden jälkeen.
(MTV3-Reuters)