Kausi ei ole vielä ollenkaan ovella näin keskellä talvea, mutta silti tässä alkaa pikkuhiljaa sormet syyhytä jo ihan senkin vuoksi, että MP ja MiKi pelaavat pitkästä aikaa samalla sarjatasolla, valitettavasti tosin vasta kakkosessa, häpeällistä ainakin MP:lle.
Mikkeliläisseuroista voi sen verran sanoa, että pelaajamateriaaliltaan kummatkin ovat melko nuorekkaita kokonaisuuksia ja Sinisten puolella tämä viittaa omalta osaltaan siihen, ettei nousua välttämättä tavoitella tosissaan ensi kaudella, vaan sitä seuraavalla. Tietyllä tavalla voisi olla fiksua pälyillä pari kautta Kakkosessa, kunnes alkaa todellinen panostus joukkueeseen ja kulttuuriin ja sitä kautta menestys aina kohti korkeinta sarjatasoa, sillä juuri tällainen on tapahtunut Vuosaaressa ja Oulussa; miksei myös Mikkelissä? Merkittävimpiä pelaaja-asioita MiKissä on Jonne Ikosen paluu, nuorukainen nimittäin kävi kokeilemassa MP:ssäkin, mutta halusi palata juurilleen ja punaiseen paitaan.
MP:n tämänhetkisestä pelaajamateriaalista allekirjoittaneella ei ole edes tarkkaa käsitystä, ja syy tähän löytyy: MP:n kotisivut on päivitetty viimeksi vuonna elvis. Uutisointi on perseestä, innostusta ei näytä löytyvän, toivottavasti eteläsavolainen jalkapalloväki innostuu toden teolla viimeistään, kun kauden ensimmäinen derby pelataan Urskissa. 25. päivälle tätä kuuta on ilmeisesti treenimatsi MP-MiKi, pelataan todennäköisesti taas Urpolassa niin kuin viimekin talvena... tosin sillä erotuksella, että MiKi saapuu tällä kertaa paikalle, viimeksi Kissat teki oharit, ne paskiaiset.