Ja koska Capello halusi puolustavan keskikentän niin Diarra oli ehdottomasti parempi vaihtoehto kuin esim.Gago(n.10 nähdyn pelin perusteella). Diarra on fyysisempi ja todellakin parempi vastustajan pelin katkomisessa,siis siinä roolissa mikä on mielestäni hänen prioriteettinsa. Sen verran Cambiassosta että saattaa pelata nyt hyvin mutta Realissa ollessaan ei antanut minkäänlaisia näyttöjä miksi hänet kannattaisi seurassa pitää.
Aikamoisia ylistyssanoja
,...miksei Gago sitten pelaa jo Euroopassa 
Edmilson ei ole verrattavissa Diarraan puolustuspäätä arvioidessa. Ero Barcassa on vaan se että siellä Edmilsonin vieressä pelaa Xavi ja Deco jotka rakentavat peliä.
Diarralla näytti olevan vaikeaa pelin avaamisessa viime pelissä,myönnän sen, mutta eihän se ole sen vika jos ei ole paikkaa minne syöttää tai vastaavaa...Muutenkin tuntui että ainoat pelaajat jotka sitä palloa sai viime pelissä eteenpäin olivat Cicinho ja Reyes( ja Robinho lopussa).
Siinäpä se kysymys onkin, että miksi on pakko olla kentällä kaksi pivotea, joista kumpikaan ei osaa rakentaa peliä? Ja tekeehän Diarra melko räikeitä virheitä, kuten ylipelaamista ja merkkausvirheitä. Diarralla on todella hankalaa löytää paikkaa mihin syöttää vaikka ympärillä olisi kuinka vapaita syöttölinjoja. Ongelmaa on pelinäkemyksessä ja erityisesti syötön teknisessä toteuttamisessa.
Cambiasso ei todellisia mahdollisuuksia saanut. Del Bosque nosti hänen asemaansa pikkuhiljaa, mutta sitten tuli Queiros, joka sotki senkin homman.
Miksei Edmilson olisi verrattavissa Diarraan? Hänhän on juuri se puolustava keskikenttämies, jolla on iso rooli puolustajien auttamisessa ja tekee siinä hienoa työtä jatkuvasti Barcassa. Hän ei todellakaan pelaisi siinä Xavin ja Decon alapuolella, jos ei näin olisi. Ja kyllähän hän on näyttänyt, että osaa myös peliä rakentaa tarvittaessa.