Kirjoittaja Aihe: Kausi 07/08  (Luettu 104549 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

florentinoperze

  • Viestejä: 1040
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #60 : 05.07.2007, 22.35.40 »

Muistelisin, että Schuster olisi sanonut penkittävänsä Raulin, jos hän olisi Real Madridin valmentaja. Tämän hän sanoi melko kauan sitten ja enkä ole edes varma muistanko oikein.

Reyes penkittää Raulin. Toivottavasti se ei ainakaan ole Robben tai Malouda.

Oma mielipide alkaa kääntymään niin, että joukkueen edun vuoksi paras pelaaja parhaalle paikalle. Robben siis mikäli tulisi ilman muuta penkittäisi Raulin.
Iker "San Iker, El Fantasma de Zamora, El Gato, Ikerman" Casillas

el Blanco

  • Viestejä: 3858
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #61 : 05.07.2007, 22.46.32 »
Unohtakaa kauneus, kuopatkaa baletti. Tämän allekirjoittanut ainakin haluaisi viestittää Calderónille, sillä menneiden aikakausien haikailulla ei sovi tavoitella jotain sellaista, joka ei nykyisin enää toimisi; se edustaa jopa vaarallista ja riskialtista ajattelumallia. Real Madrid on paljon muutakin kuin vain sirkustemppuja, joten väkisin yritetyllä upeudella tunkeudutaan vain ongelmien syviin ja upottaviin soihin - ainakin näillä pelaajilla, joita on käytettävissä. Toivomuslistalla ei ole ollut baletti, vaan tasapainoinen ja tehokas joukkue, joka osaa hyökätä ja puolustaa.

Vuosina 2001-2003, silloin kun galáctico-aikakausi oli upeimmillaan, ei tarvinnut paljoa edes tehdä: kentälle Zidane, Figo, Ronaldo, huippukuntoinen Raúl ja kumppanit ja homma pyöri (usein toki puolustamisen kustannuksellakin). Sama ei onnistu enää, mutta hyvään futikseen tulisi siltikin tähdätä kuitenkaan ylihehkuttamatta pelin kauneutta.

Vai kuuluuko nykyajan madridismoon se, ettei kannattajille anneta tietynlaista varmuutta ja mielenrauhaa mestaruuksienkaan jälkeen?

luxemburgo

  • Vieras
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #62 : 05.07.2007, 23.01.04 »

Vai kuuluuko nykyajan madridismoon se, ettei kannattajille anneta tietynlaista varmuutta ja mielenrauhaa mestaruuksienkaan jälkeen?

Real Madrid on instituutio, jonka filosofiaan kuuluvat esimerkiksi hyökkäävä pelitapa, luovuus, erinomaisuus ja optimismi. Listaa voi toki jatkaa, mutta kiteytettynä: glamouria. Sitä glamouria sosiaalisesti taitamaton johtoporras yrittää nyt kovasti romuttaa. Capellon puolustava pelitapa ja luovuuden tukahduttaminen eivät myöskään sovi Realin filosofiaan.
Luxemburgo teki sen virheen, että hän toi samban Realiin. Realin tulee olla mielestäni universaali, jota se Perezin galacticon aikana kiistatta oli. Perez vain teki sen virheen, että joukkuetta rakennettiin liikaa talouden ehdoilla ilman urheilullisia perusteita. Jokainen vähänkään jalkapalloa ymmärtävä huomasi Makelelen lähdön jälkeen, että peli ei kulje, koska puuttuu alempi keskikenttäpelaaja. Miksi sellaista ei hankittu? Nyt puuttuu pelintekijä. Miksi sellaista ei hankita?

« Viimeksi muokattu: 05.07.2007, 23.25.14 kirjoittanut luxemburgo »

el Blanco

  • Viestejä: 3858
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #63 : 05.07.2007, 23.09.30 »
Real Madrid on instituutio, jonka filosofiaan kuuluvat esimerkiksi hyökkäävä pelitapa, luovuus, erinomaisuus ja optimismi. Listaa voi toki jatkaa.

Tämän toki tietää jokainen. Mutta kuten pointtini huutaa: Onko järkeä tavoitella kaikkia näitä hienoja hyveitä huonoilla rakennuspalikoilla? Onko muka riskitöntä yrittää rakentaa pilvenpiirtäjää Lego-palikoista? Toki parin hyvän siirron myötä nuo leikkipalikat voivat muuttua sementiksi, kiveksi ja teräkseksi, jolloin pilvenpiirtäjän rakentaminen on menestyksekästä.

luxemburgo

  • Vieras
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #64 : 05.07.2007, 23.29.18 »

Onko järkeä tavoitella kaikkia näitä hienoja hyveitä huonoilla rakennuspalikoilla? Onko muka riskitöntä yrittää rakentaa pilvenpiirtäjää Lego-palikoista? Toki parin hyvän siirron myötä nuo leikkipalikat voivat muuttua sementiksi, kiveksi ja teräkseksi, jolloin pilvenpiirtäjän rakentaminen on menestyksekästä.

Nykyisessä joukkueessa on monta Realin näköistä pelaajaa: Casillas, Canna, Ramos, Gago, Reyes, Raul, Guti, Robinho, Higsu, (miksei myös) Diarra. Menkööt myös Heppa.  ::)

Rakennuspalikoissa ei ole vikaa, muutama palikka vain puuttuu. (lue: Kaka  ;D) Alves ja Diego sopivat myös.

Madridista #7

  • Viestejä: 881
  • el Águila de Móstoles
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #65 : 05.07.2007, 23.35.58 »
Tosin kohtuu merkittävät palaset puuttuvat jos sitä valkoista balettia haetaan. Ja mielestäni voitais tehä sopimus ettei foorumilla mainita enää sanaakaan pelaajasta nimeltä Kaká.
”Jalkapallo on yksinkertainen peli, jossa 22 miestä juoksee pallon perässä 90 minuutin ajan, ja lopuksi Saksa voittaa.”
- Gary Lineker

luxemburgo

  • Vieras
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #66 : 05.07.2007, 23.49.16 »
Unohtakaa kauneus, kuopatkaa baletti. Tämän allekirjoittanut ainakin haluaisi viestittää Calderónille, sillä menneiden aikakausien haikailulla ei sovi tavoitella jotain sellaista, joka ei nykyisin enää toimisi; se edustaa jopa vaarallista ja riskialtista ajattelumallia.

Perezin ja Calderonin viileistä väleistä johtuen riskitöntä ei liene myöskään se, että pesäeroa edelliseen aikakauteen tehdään vaikka väkisin. Tosin, ei sellaista nyt ole liiemmilti ollut nähtävissä. Mutta riittääkö Realille "solid", siis korkean profiilin hankinnat, kuten Calderon on sanonut?
Calderonin aikakauden jälkeen olemme varmasti viisaampia, sillä silloin voimme laskea pokaalit, joita Realin on ehdottomasti voitettava, oli presidentin filosofia millainen tahansa.
« Viimeksi muokattu: 05.07.2007, 23.51.03 kirjoittanut luxemburgo »

peikko

  • Valitut
  • Viestejä: 764
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #67 : 06.07.2007, 00.48.48 »
Pelinrakentaja pelinrakentajan paikalle olisi toki kiva, mutta en tiedä löytyykö tälläiselle tilaa? Kaksi kärkeä nyt ainakin tulee olemaan (Raulin pelipaikka, mitä täällä mietittiin, tulee olemaan toisena kärkenä. penkillä tai avauksessa), koska Real Madridilta löytyy niin monta kärkeä, joista kukaan ei edes ole hyvä yksinäisenä kärkenä.

Lisäksi ilmeisesti tulee kentällä olemaan ainakin yksi laituri ja kaksi puolustavaa keskikenttää. Ja vaikea olisi uskoa, että Robinho penkitettäisiin, joten ilmeisesti mennään 4-4-2, jossa laiturit pelaa varsin vapaissa rooleissa - milloin keskellä, milloin samalla laidalla molemmat ja milloin eri laidoilla?

-------Diarra--Gago
Robben-----------Robinho

--------Ruud--Higsu


Vaihtopenkiltä sitten Gutia, Reyesiä ja Saviolaa.

Kyllähän tuolla pärjäisi, vaikka sitä pelinrakentajaa ei pelinrakentajan paikalta löytyisikään. Gago kuitenkin pystyy rytmittämään keskikentän hyökkäämisen, _jos_ kentältä löytyy riittävästi liikettä ja syöttötaitoa. Valtava vastuu tuossa kyllä jää Robinholle ja Robbenille, joiden täytyy pitää keskikentällä riittävää liikettä yllä, ja kuitenkin ehtiä hyökkäyskolmanneksella rakentamaan Higsun kanssa maalipaikat harhautuksilla ja muilla yllätyksillä. Mutta kyllä tuokin kelpaa.

STRIKER

  • Viestejä: 1582
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #68 : 06.07.2007, 12.28.34 »
Tuo peikon yläpuolella oleva kokoonpano näyttää hyvältä.  :peukku_ylos: Ja itseasiassa myös hyvin mahdolliselta. Niin ja vaihtopenkiltä etenkin Soldadoa, hän on näyttänyt tehokkuutensa tarpeeksi kauan muissa La- liga seuroissa.
"Maali on jalkapallon orgasmi." -Eduardo Galeano-

babar

  • Viestejä: 32
  • Perkele tein maalin
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #69 : 06.07.2007, 17.18.25 »
Paidassa on violetit raidat. Ainakin Epanijassa myytävissä oli
Serqio Ramos #4

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7166
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #70 : 08.07.2007, 17.43.19 »
Pablo García on kaupattu Murciaan. Ilmeisesti ilmaiseksi intiaani siirtyi pois pääkaupungista. Eipä hänelle mitään käyttöä olisikaan ollut. Hänet hankittiin Real Madridiin muistaakseni Osasunasta ilmaiseksi.

edit. lainapesti ja Garcian hyväksyminen puuttuu.
« Viimeksi muokattu: 08.07.2007, 18.22.28 kirjoittanut Mágico Madrid »
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

Kooma

  • Viestejä: 534
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #71 : 08.07.2007, 18.50.50 »
Marcan mukaan Schuster tekee huomenna maanantaina pienen talletuksen Getafen tilille, ja on mahdollista, että hänet esitellään jo samana päivänä Real Madridin valmentajana. Myös Metzelder on saapunut Madridiin ja hänetkin esiteltäneen huomenna sikäli mikäli tuo Schuster-kuvio selviää. Vaikka Schuster ja Metzelder ovat olleet jo pitkään "varmoja" tulijoita, niin hyvä että alkaa viimeinkin tapahtua. :peukku_ylos:

el Blanco

  • Viestejä: 3858
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #72 : 08.07.2007, 18.57.16 »
Jeesh, hiljaiselo ilmeisesti päättyy huomenna :peukku_ylos:

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7166
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #73 : 08.07.2007, 18.58.11 »
Saviolan voisi myös esitellä  ::)
" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

Finale

  • Viestejä: 1947
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #74 : 08.07.2007, 19.15.53 »
Huomiselle jo nyt varovainen :peukku_ylos:.

Löytyyköhän Calderonilta jotain ässää hihasta kesän siirtomarkkinoille vai kun siirtomylläkkä saadaan tosissaan käyntiin niin keskitytäänkö vain näiden tuttujen huhujen (Robben, Drenthe, Saviola yms.) naaraamiseen?

Mágico Madrid

  • Viestejä: 7166
  • La Saeta Rubia 1926–2014
    • Los Blancos
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #75 : 08.07.2007, 19.31.11 »
http://www.realmadrid.com/articulo/metzelder_madrid_40897.htm

Oliko tämä jossain vaiheessa epäselvää.. No nyt ainakin varmistui Metzin tulo :peukku_ylos:

" La Saeta Rubia es el Real Madrid"¡HalaMadrid!

el Blanco

  • Viestejä: 3858
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #76 : 09.07.2007, 16.48.37 »
Tosiaan noi paidan raidat ja fontit ovat sitten violetin värisiä eivätkä sinisen. Tämähän kävi ilmi myös Schusterin esittelytilaisuudessa.

Alpo

  • Ylläpitäjä
  • *
  • Viestejä: 7741
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #77 : 12.07.2007, 11.06.07 »
Sergio Ramosin sopimusta on pidennytty 2012 vuoteen saakka.  :peukku_ylos:
I left years ago but I never left. I'm also leaving today, but I'm actually staying.    -Joselu-

Raulisti

  • Viestejä: 1140
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #78 : 12.07.2007, 12.19.38 »
Sergio Ramosin sopimusta on pidennytty 2012 vuoteen saakka.  :peukku_ylos:
Vuoteen 2013 ansaitun palkankorotuksen kanssa.

Soldadon soppari oli 2012.
32

Alpo

  • Ylläpitäjä
  • *
  • Viestejä: 7741
Re: Kausi 07/08
« Vastaus #79 : 12.07.2007, 12.26.35 »
Sergio Ramosin sopimusta on pidennytty 2012 vuoteen saakka.  :peukku_ylos:
Vuoteen 2013 ansaitun palkankorotuksen kanssa.

Soldadon soppari oli 2012.
Niinpäs onkin. Marca vaan väitti/väittää 2012
I left years ago but I never left. I'm also leaving today, but I'm actually staying.    -Joselu-