Asensio aivan liekeissä U21-joukkueessa.
Espanjan avausottelua katsellessa tuli sellainen olo, että Asensio on aivan liian hyvä näihin kisoihin. Oli pelipaikkana sitten vasen tai oikea laita, niin vastustajat olivat aivan yhtä kuutamolla. Makedonian avauskokoonpanossa oli kahdeksan A-maajoukkueen pelaajaa, mutta siitä huolimatta Asensio tulee ja heittää hattutempun puolivaloilla pelaten. Räikeä kontrasti muihin hyökkäyskolmikon pelaajiin verrattuna, sillä Sandro ja Deulofeu eivät saaneet juuri mitään merkittävää aikaiseksi.
Llorenten tai varsinkaan Vallejon pelaamisesta on vielä tässä vaiheessa aika vaikea lähteä arvioimaan. Llorente sai rauhassa jakaa palloa muille, sillä Makedonian pelaajilta ei tullut missään vaiheessa kunnon prässiä. Espanjan puolustuspelaamisessa taas oli ajoittain havaittavissa melkoista lepsuilua, vaikka nolla pysyikin taululla. Makedonia pääsi pari kertaa kokeilemaan hyviltä paikoilta ja pallo kävi kertaalleen jopa ylärimassa, mikä ei näyttänyt kovin hyvältä Vallejon kannalta.
Vastus kovenee huomattavasti ensi tiistaina, kun vastassa on Portugali. Lusitaaneilla on lahjakas nippu kasassa, vaikka ei läheskään Espanjan veroinen. Toivottavasti myös Vallejo ja Llorente saadaan tällä kertaa kunnolla töihin. Odotan innolla, millaisen kaksintaistelun Asensio ja Cancelo saavat aikaiseksi.