http://www.viasport.fi/urheilu/jalkapallo/uutiset/cristiano-ronaldon-kaikki-106-maalia-euroopan-kentilla
CR7:n kaikki 106 eurokenttien maalia isketty peräkkäin videoksi. Ei muuta kun naatiskelemaan. 
Nyt kun sattuu olemaan saatavilla aikamoisen hyvä otos Cristiano Ronaldon maaleista ja vielä niin, että niistä 3 vaille kaikki on tehty maailman kovimmassa seurajoukkuekilpailussa, niin jossain tilapäisessä mielenhäiriössä päätin ottaa itselleni urakan ja selvittää että miten Ronaldo maalinsa tekee.

Kaikenmaailman barcajonneilla ja muilla cristianovihaajilla kun on tapana usein puhua, että CR tekee maaleja vain tap-inneistä ja rankkareista (penaldo) yms. Tämähän on tietenkin ihan täyttä soopaa, mutta en silti pystynyt vastustamaan kiusausta vähän selvittää asiaa. Ja samalla päätin myös tilastoida maalien syöttäjät, jotta nähdään että kenen kanssa Ronaldo on yhteispeliä harrastanut maaliensa aikaansaamiseksi (luonnollisesti vain Real-maalit).
106 tehtyä maalia eurokentillä ja ne on tehty näin:
Oikealla jalalla 72 maalia
Vasemmalla 16
Päällä 18
Boksin sisältä 76
Boksin ulkopuolelta 7
Pilkulta 11
Vaparista 12
Tap-innejä 16
En laskenut vapareita mukaan boksin ulkopuolelta tehtyihin enkä rankkareita boksin sisäpuolelta tehtyihin. Tap-innit sen sijaan ovat luonnollisesti mukana boksin sisältä tehdyissä.
Syöttäjät:
Benzema 13
Bale 9
Marcelo 6
Di Maria 4
Kaka, Carvajal: 3 syöttöä
Pepe, Coentrao, Özil, Higuain, Isco, Ramos, James, Danilo, Lucas, Casemiro: 2 syöttöä
Modric, Kroos, Lassana, Khedira, Jese, Asensio: 1 syöttö
Tässä siis luonnollisesti mukana vain Realissa tehdyt maalit (ketä nyt jotkut Manu-syöttäjät kiinnostaa) eli maalit 17 - 106 joita on 90kpl. Lisäksi oli 20 maalia, jotka CR täräytti vaparista tai rankkarista ja 6 maalia, joista kyseisissä koosteissa ei syöttäjää näytetty. Lisäksi joistain maaleista oli kyllä aikamoisen haastavaa yrittää nähdä/päätellä kuka syöttäjä on suttuisesta kuvasta ja huonosta kuvakulmasta.
Päätelmiä: Ei, Ronaldo ei tee maalejaan vain tap-inneistä tai rankkareista (niin kuin jo tiesimmekin). Euromaaleista noin joka kymmenes on tullut pilkulta ja noin joka seitsemäs on sellainen jonka laskisin tap-inniksi. Vaikka nuo laskisi yhteenkin, niin kyse on noin joka neljännestä maalista. Se mikä vähän ehkä yllätti oli tuo boksin ulkopuolelta tehtyjen suhde sisäpuolelta tehtyihin. Onhan toki selvää että sisäpuolelta tehdään suurin osa, mutta ehkä silti olisin odottanut että Ronaldon kuuluisa kaukolaukaus olisi heiluttanut verkkoja vähän useammin. Vasemmasta laidasta kavennut keskustaan ja siitä jäätävä pommi takanurkkaan. Yllättävän harvoin. Ja mistään ihan kauheasta vaparispesialistista ei voida puhua, jos ehkä 1/kausi on tullut.
Syöttäjissä ei isompia yllätyksiä. Benzema, Bale, Marcelo. Siinähän ne Ronaldon tutkaparit ovat. Balen syöttömäärää pakko arvostaa. Özilin syöttömäärä ehkä aika yllättävän pieni, ei ole Mesut löytänyt Ronaldoa ihan niin hyvin kuin luulisi. Modricin ja Kroosin yksi vaivainen syöttö myös ehkä yllättävän pieni määrä, vaikka toki kyseessä onkin syvemmältä peliä rakentavat pelaajat. Kakkossyöttöjä tai kolmossyöttöjä jos verrattaisiin, niin olisivat varmaan huomattavasti ylempänä. Silti hiukan yllättävää kuinka harvoin ovat sen viimeisen syötön antaneet.
Sellaista, olipahan hikinen urakka.

Toivottavasti tästä jollekulle jotain iloa on. Kommentoikaapa jos jotain kommentoitavaa keksitte.