''Pelinrakentaja ihan rauhassa. Tuomari oli mielestäni hyvä, Pepen kortti oli oikein perusteltu.''
Mitä helvettiä, voit lähteä sitten saman tien sinne barca foorumille
... Täällä sohvaperunat luulee tietävänsä jotain lajista ja sen säännöistä...Veikkausliigassa Pepen taklauksesta olisi saanut vain kiitokset valmentajalta kun pelaa niin äijämäisesti!
Itekin teen harrastehommana tuomarointia ja kuten Virkkunen totesi, niin Uefan linja on se, että törkeät vedot jalkapohja edellä on kitkettävä pois. Veikkausliigaa en tähän vetäisi ollenkaan mukaan, potkupallon ja jalkapallon ero kun on melko suuri. Voit lukea mielipiteitä tosta mun ekasta viestistä.
Jäi mun viestistä pois nuo Nooran mainitsemat asiat, totta joka sana. Katosi hetkeksi pois mielestä Barcan törkeydet, mutta onko tällä nyt oikeasti joku sitä mieltä, että Real pelasi sellaisella tasolla, mitä tälläiseltä jengiltä voi odottaa? Mitä taktiikkavelhomme päässä oikein liikkuu?
Tällä kaudella Flamini
"vähäsen vaan meni nappulat edellä Tottenham matsissa Corlukan sukille". UEFA-futista tämäkin Hyvä että linja pitää matsista matsiin. Olisiko Flaminille voinut antaa jälkikäteen röödakorttia tuosta vai oliko tämä vaan "sattumaa?" ja huolimattomuutta.
Kysyn siis ihan vilpittömästi, koska itse en ole tuomaroinut koskaan ja jos kerran UEFA:lla on linja näihin, niin luulisi että jälkikäteen annetaan pelikieltoa tms. jos tällaista kerran tapahtuu?
Itse matsista, takuista ja pelaamisesta... Taktiikkavelhon ajatuksista ei kyllä hajua. Miksi tosiaan ei mitään vaihtoja tehty? Jäi sellainen fiilis, että "katsotaan mitenkä tällä kokoonpanolla sopeudutaan miehen alivoimalla", mutta sitten sitä jatkui liian kauan ja omissa soi. Post-match pressarissa Mourinho sanoi, että ideana oli tuoda loppumatsissa toinen kärki ja lopussa vielä 10-paikan pelaaja. Eli Higuain/Benzema ja Kaka olivat tulossa kentälle Moun puheiden mukaan.
Mourinhon ulosajosta sen verran, että "well done. well done

" näin miehen suusta tulevan ainakin replayn perusteella.
Tähän yleiseen lätinään mitä pressarissa jauhettiin en ota kantaa sen enempää, koska tuntu hieman hullulta (UEFA :sydän:BARCA), mutta RvP:n toinen keltainen, eilinen punainen, Chelsea vs Barca ja Busquets-Motta viime kaudelta... jos trendi jatkuu vielä pari kautta, niin sitten alan epäillä.
Yleiseen filmailuun: oksettavaa, Pusi, Dani Alves paareilla pois kentältä ja kohta kirmataan ja Pedro... voi voi. Onhan "meillä" di Maria, mutta... Fair Play my ass. Olihan se naurettavaa. Tässä vielä palaan tuohon tuomaritoimintaan. Arbeloa blokkaa Pedroa -> kaverin naama kuolee ja silmä puhkeaa (ainakin reaktioista päätellen) ja Arbeloalle keltainen. Dani Alves blokkaa Nuudelia samalla tavoin -> ei mitään. Pusi ajeli napit edellä samalla tavoin kuin Pepe mm. Copan finaalissa ja ei röödaa (ei-UEFA-peli niin ei punikkia?)
Varmaankin näitä tuomariratkaisuja puolin ja toisin tapahtuu eri ottelupareissa, eri sarjoissa, mutta onko se niin, että tämä vain tuntuu tapahtuman "omalle joukkueelle" vai onko tämä vain jalkapalloa ja shit happens Jarea ja Ville Gallea lainaten "all day every day"?
Pelinrakentajalle: ota pari bisseä

, vedä henkeä ja skriivaa sitten. Ei sillä, samaa raivon tunnetta varmasti monella oli päässä ja sekavuutta, mutta ei se tarkoita sitä, että ne kaikki pitää taippaa foorumille

Jooh, sekavaa tekstiä, mutta vituttaa.
Nooralle propsit noista pasteista, ei taida olla ainoita Real Madridin kannattajat jotka hajoilivat. Esim. Rio Ferdinand, Michael Owen ja kumppanit twitterissä olivat avautuneet kesken pelin, että vittu mitä pelleilyä...