
Noin neljäsosa Primeran kaudesta on nyt takana sarjataulukossa suurin osa joukkueista keikkuu ennalta arvioitujen sijojen tuntumassa. Ylivoimaisesti hienoin yllättäjä on tottakai piskuinen Levante. Muiden seurojen hylkiöistä koottu joukkue ratsastaa yhdeksän kierroksen jälkeen sarjakärjessä jättiläisten edellä. Levanten puolustuksessa Sergio Ballesteros on osoittanut, että ikä on ainoastaan numeroita. Mahtava pelimies!
Toinen positiivinen yllättäjä on madridilaispoppoo Rayo Vallecano. Kerättynä 12 pistettä 9 ottelusta ja 9. sija tässä vaiheessa. Toisen nousijajoukkueen Real Betisin alkukauden neljän ottelun voittoputki on kääntynyt viiden ottelun tappioputkeen.
Villarreal on taas toista ääripäätä. Keltainen sukellusvene on nimensä veroinen ja on tällä hetkellä putoamisviivan alapuolella. Loukkaantumistilanne ei todellakaan helpota seuran tilannetta(Rossi poissa puoli vuotta, Nilmar kuukauden jne). Toivottavasti Garrido saa kuitenkin jatkaa pestissään, sen verran kaunista futista on Villarreal hänen alaisuudessaan vajaan parin kauden ajan pelannut.
Monella keskisuurella seuralla alkukausi on ollut melkoista vuoristorataa: Malaga ja Atletico ovat positiivisten ensimmäisten pelien jälkeen vajonneet alaspäin. Malagalla on kolmen ottelun tappioputki ja Atleticolla on 5 ottelua ilman voittoa. Espanyolilla ja Athleticilla suunta on taas päinvastainen: Molemmat aloittivat heikosta, varsinkin Athletic, mutta nyt ovat hyvässä lennossa. Espanyol liitää kolmen ottelun voittoputkessa. Athletic-luotsi Bielsan asemakin kerittiin jo kyseenalaistamaan, kun baskit saalistivat ensimmäisestä neljästä ottelusta vain pisteen. Nyt Athletic pelaa loistavaa futista ja kasassa viidestä edellisestä ottelusta on 11 pistettä.