Partido: Real Madrid - Athletic Club
Fecha: Sábado 17/11/2012
Hora: 22:00 ( 23:00 Suomen aikaa )
Estadio: Santiago Bernabéu
Jornada: 12
Árbitro: J.A. Teixeira VitienesLähtökohdat:Madridin miehillä on tänään vuorossa kotipeli, kun Real Madrid saa Bernabeulle vieraita Baskimaalta. Real Madrid-Bilbao ottelupari vaikuttaa etukäteen läpihuutojutulta pääkaupunkilaisille: Bilbaolla on tällä kaudella ollut erityisen heikko saldo vieraspeleissä, joista se on voittanut kaikissa kilpailuissa vain yhden kolmestatoista ( 1 voitto, 3 tasapeliä, 9 tappiota ). Ja edellistä Bilbaon voittoa Bernabeulla saa hakea niinkin kaukaa kuin vuodelta 2005. Bilbaon alkukausi onkin sujunut mollivoittoisesti ja Bielsan miehet varmasti kaipaavat päänahkaa isosta joukkueesta nostaakseen joukkueen itseluottamusta. Bilbaolla ei myöskään ole sen kummempaa panosta illan pelissä, toisin kuin Realilla, joten se voi lähteä rennosti otteluun yrittämään kiusata isompaansa.
Realin pitäisi kuitenkin kohtuu helpolla tämä ottelu viedä nimiinsä niin heikkoa on ollut Bilbaon viimeaikainen suorittaminen. Bilbaon suurimmat ongelmat kuluneella kaudella ovat olleet puolustuspäässä ja joukkue onkin päästänyt liigan 3. eniten maaleja: kymmenen enemmän kuin liigassa vähiten maaleja omiin päästänyt Real Madrid. Eikä se meno Bilbaolla hyökkäyssuuntaankaan ole kummoista ollut ja ainoana valopilkkuna hyökkäyspäässä onkin ollut tällä kaudella pelivireensä uudelleen löytänyt Aduriz. Luvassa voi siis olla melko rumatkin lukemat Realin eduksi.
Mourinhon miehistölle illan peli on jälleen pakkovoitto, jos Real vielä mielii haastaa Barcelonaa mestaruudesta. Lisä mausteen illan peliin tuo se seikka, että Mourinhon pitää peluutuksessaan ottaa huomioon viikolla pelattava erityisen tärkeä Mestarienliigan peli Manchester Cityä vastaan. Realillahan on sikäli postiivinen tilanne, että monet loukkaantuneista pelaajista ovat palanneet ja Mourinholla onkin käytettävissään lähes kaikki pelaajat. Mediassa onkin ennakoitu Realin ottavan voiton tästä otteluparista selvin numeroin ja myös oma tulosveikkaukseni on, että Real ottelun hoitaa ainakin 4-0 lukemin.
Ennakoidut avaukset:Real MadridMourinholle on illan otteluun lähdettäessä tullut pitkästä aikaa positiivisia uutisia loukkaantumisrintamalta: Khedira on taas pelikunnossa tuon pitkään vaivanneen takareisivammansa jälkeen ja Benzema on myöskin jälleen joukkueen käytettävissä eikä uusia loukkaantumisia ole tullut. Toki kokoonpanosta puuttuvat yhä Marcelo ja tuoreeltaan pitkähkölle sairaslomalle joutunut Higuain. Essien on kärsinyt viime viikot pienestä vammasta eikä hän ole treenannut muun joukkueen mukana Bilbao-ottelua edeltäneissä harjoituksissa. Essien saakin ansaitun huilivuoron illan pelistä eikä siis ole kokoonpanossa mukana.
Tämä on toinen ottelu Realin laitapakkien loukkaantumiskierteen jälkeen, jossa Valkoisilla on käytettävissään kaksi aitoa laitapakkia. Puolustuslinjan tilanne alkaa siis olemaan jälleen mallillaan ja hyvä niin, koska seuraavina viikkoina Realilla on edessään todella tärkeitä pelejä. Arbeloa-Coentrao kaksikolla siis mennään laidoilla ja Pepe ja Ramos totutusti hoitavat keskustan. Keskikentän pohjalla Alonso saa vierelleen pitkästä aikaa dynaamisen-Samin, joten sielläkin palataan takaisin normaaliin päiväjärjestykseen, mikä on tiettävästi ollut täällä foorumillakin monien toiveissa jo pitemmän aikaa. Di Maria ja Ronaldo valtaavat keskikentän laidat, yllätys yllätys, ja loukkaantumisestaan toipunut Benzema palaa kärkeen.
Eniten spekulaatiota herättääkin tuo Realin kymppipaikka, johon olisi tarjolla Modricia, Kaka'a ja Öziliä. Ennen ottelua on mediassa käyty paljon keskustelua siitä mahtaako Özil pelata tänään avauksessa tuon viime pelissä saadun pikku vamman jälkeen. Oma veikkaukseni on, että Mourinho Özilin taas avaukseen laittaa, mutta toiveissa olisi hänenkin kohdallaan lepuutus ajatellen viikolla pelattavaa Mestarienliiga ottelua ja olisikin hyvä jos kaksikosta Kaka-Modric löytyisi illan avaaja. Tässä tapauksessa pitäisin Kakan valintaa varsin vahvana, koska Mourinho on peluuttanut Modricia lähinnä keskikentän pohjalla ja Kaka pääsi jo Levante-pelissä vaihdosta kymppipaikalle.
-------------------------- Casillas --------------------------
Arbeloa---------- Pepe ------ Ramos ------- Coentrao
------------------ Khedira ---- Alonso --------------------
Di Maria ---------------- Kaka ------------------ Ronaldo
------------------------ Benzema --------------------------
Athletic BilbaoBielsan miehistöstä puuttuu myös muutamia pelaajia loukkaantumisten ja pelikieltojen takia. Inigo Perez ja Ekiza kärsivät nilkkavammoista ja kummankin pelaaminen on epävarmaa. Ekizan mahdollisesti ollessa sivussa illan kamppailusta todennäköisesti San Jose ottaisi hänen paikkansa Bilbaon puolustuksen keskustassa. Myös toisella Bilbaon topparilla; Amorebietalla on jotain pientä vammaa, jonka hän sai maajoukkuetauvolla pelatessaan. Tuo vamma silti tuskin pitää Amorebietaa sivussa illan pelistä. Pelikiellossa Bilbaolta ovat de Marcos ja Herrera, joista kumpaakin, mutta erityisesti jälkimmäistä Bilbao kovasti kaipaisi keskikentälleen Realia vastaan.
Bilbao lähtee illan peliin Realin tavoin 4-2-3-1:llä, joten todennäköisesti laidoilta täytyy Realin taas tilansa etsiä illan kohtaamisessa. Vahvasti alisuorittaneella Bilbaolla on hyökkäyksessään tällä hetkellä tasan yksi ase ja se on Valenciasta täksi kaudeksi Bilbaoon hankittu Aduriz, joka pelaa elämänsä kautta: hän on mättänyt jo 8 maalia 11:sta pelaamassaan liigapelissä. Myös teinisensaatio Muniain ja vastikään ensimmäisen maajoukkuepelinsä viikolla pelannut Susaeta ovat isossa asemassa, jos Bilbao mielii tänään Ikerin yllättää.
-------------------------- Iraizoz ------------------------------
Iraola -------- Ekiza ------ Amorebieta ------ Aurtenetxe
------------------ Iturraspe ---- Gurpegi --------------------
Susaeta ----------------- Muniain ------------------- Lopez
----------------------------- Aduriz -----------------------------
Aiheesta muualla:Marcan
liveseurantaGoalin
ennakkoReal Madridin
kotisivut