Daily Mirror joten huhun voi ottaa kevyesti mutta aihe James, luopuisitteko vai onko miehellä vain huono hetki menossa?
Erittäin mielenkiintoinen teema.
Lauantaina nähty esitys oli kenties ensimmäinen oikeasti vakuuttava ottelu sitten syksyn 2014 Clasicon. Okei, väliin on mahtunut muitakin hyviä otteluita Valkoisilta, mutta tämä oli omissa papereissa eri kastia.
Tässä - parin vuoden sisään vakuuttavimmassa ottelussa - joukkueen molemmat pallonkäsittelyyn, näppäryyteen ja luovuuteen pelinsä perustavat pelaajat - James ja Isco olivat molemmat penkillä koko ottelun. Heidän edelleen menivät a) puolustusorientoituneemmat Modric, Kroos ja Casemiro, sekä b) nopeammat ja suoraviivaisemmat BBC:n jäsenet. Vaihdosta kentälle ei otettu kuin Vazquez ja Jese, eli äskeisen jaottelun b-osastoa.
Luulen, että paketti olisi hajonnut, jos Isco tai James olisi ollut joko laiturin, tai keskikentän paikalla. Laidassa ei olisi yksinkertaisesti nopeus riittänyt ja puolustuspelaaminen ei olisi ollut samalla tasolla.
Välihuomiona: En koskaan syttynyt aikanaan kokeillulle Iscon peluuttamiselle keskikentän keskustassa.Onko näillä kahdella sitten enää käyttöä tässä joukkueessa? Oma näkemykseni isojen, tärkeiden pelien suhteen on, että ei ole. Real Madridilla ei ole tällä hetkellä käyttöä 10-paikan pelaajalle ja liiallinen pallon hierominen tekee vain hallaa joukkueen vahvuuksille, jotka nojaavat nopeaan peliin ja suunnanmuutoksiin.
Olemme isojen asioiden äärellä. Lauantaina nähdyn pelin perusteella sanoisin, että Iscon ja Jamesin aika voi hyvinkin olla ohi. Hienoja pelaajia, joidenka itse toivon saavan itselleen sopivan roolin. Sitä ei todennäköisesti ole Valkoisissa tarjolla, ellei palata siihen surullisenkuuluisaan
väkisinpeluuttamiseen. Se taas on kaikkea muuta kuin joukkueen etu.