Tuli sopivasti klippi vastaan, niin kehutaan vielä Fedeäkin:
https://x.com/camaverde_/status/1730279305265946827?s=46&t=cW6d-vaU8dcs0c7gIcEZAQJos pelejä seuraa teksti-tv:stä, voisi luulla, että Valverde pelaa aika huonoa kautta. Liigassa 1+2 ja CL:ssä 0+0. Pitää tosin muistaa se pommi Napolia vastaan, joka merkittiin Meretin omaksi maaliksi.
Rooli on kuitenkin selvästi muuttunut tälle kaudelle. Miinuspuolena tässä on, että häviää vedon Ancelottin kanssa, jos ovat taas kymmenestä maalista sellaisen lyöneet. Plussana näkisin, että kokonaishyöty on parempi joukkuetta ajatellen.
Laukoo hieman harvemmin ja kauempaa tänä vuonna, mikä alentaa maalimääriä.
Silmämääräisellä arvioinnilla olen ollut Valverden tekemiseen pelistä toiseen joko tyytyväinen tai erittäin tyytyväinen. Samaa kieltä puhuu myös mm. Fotmobista löytyvät arviot, joissa pelikohtainen arvosana on vain kaksi kertaa tällä kaudella oranssin värinen, eli alle 7 (Judella näitä ei ole yhtäkään). Koko kauden osalta Fede on liigassa sijalla 7, Realin toiseksi parhaana.