Kirjoittaja Aihe: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid  (Luettu 2968 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Chris

  • Viestejä: 6968
Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« : 26.04.2025, 19.33.38 »


Kuninkaan cup, eli Copa del Rey huipentuu tänään Sevillan myöhäisillassa, kun Espanjan kaksi jättiläistä ratkaisevat kotimaan cupin voittajan. Samalla edessä on kauden kolmas el Clasico, mutta tänään edessä on eittämättä se tähän mennessä merkityksellisin, kun pokaali on tiedossa voittajalle.

Ottelu polkaistaan Sevillassa käyntiin klo 23 ja tänään taistellaan taas streamien kanssa.

Lähtökohdat

El Clasicon alla kytee aina, niin nytkin. Koko kauden Espanjassa on vellonnut prässi tuomareiden ympräillä ja se sai vettä myllyyn perjantain pressitilaisuudessa, kun mm. tuomari liikuttui kyyneliin. Myönnettäkööt, sen verran väsynyt aihe koko tuomaricase on ollut, ettei sivullekirjoittanut ole aiheeseen enempää perehtynyt, mutta vuoren varmuudella lauantain finaalista riittää jälkipyykkiä, ellei tuomarityöskentely ole likimain virheetöntä. Espanjassa historiaa riittää vähintäänkin kyseenalaisista vihellyksistä eikä case Negrera ja Realin kohdistama paine tuomareihin RMA TV:n välityksellä ainakaan helpota tilannetta ottelun alla. Toivoa sopii, että lauantain finaalissa vältytään pahemmilta virheiltä.

Mitä itse peliin tulee, niin Barcelona lähtee finaaliin massiivisena suosikkina ja katalaanien näkökulmasta muu kuin cup-mestaruus olisi iso pettymys. Flickin nippu on pelannut erinomaisen kauden, vaikka pieniä monttuja kauteen aika ajoin mahtuukin. Kokonaisuutena peli on ollut kuitenkin hyvin hallussa, se on latonut maaleja ja puolustus on pitänyt riittävällä tasolla. Viime vuodet ovat olleet seuralle melkoista tervanjuontia, mutta tällä kaudella se voi hyvinkin saavuttaa triplan, sillä se on La Ligan kärjessä, Copan finaalissa ja UCL:ssä se aloittaa ensi viikolla taistelun finaalipaikasta. Samalla se pelaa kuitenkin melkoisessa otteluruuhkassa.

Kauden kaksi aiempaa Clasicoa ovat olleet selkeää Barcelonan näytöstä. Lokakuussa se haki Bernabeulta 0-4 voiton, joskin avausjakso oli tuolloin tasaista ja mikäli sentit olisivat olleet puolella paitsiotilanteissa, Real olisi voinut johtaa tauolla 3-0. Talvella puolestaan Espanjan Super cupin finaali päättyi lukemiin 2-5 eikä tuo finaali antanut yhtään enempää uskoa tätä iltaa ajatellen. Kauden aiemmat Clasicot sekä koko kauden formi huomioiden, on Blaugranan ennakkosuosikin viitta perusteltavissa.

Realille tämä ottelu on likimain se kauden THE ottelu. UCL:ssä tie päättyi jo puoliväleriin ja La Ligan mestaruus on luokkaa epätodennäköinen. Copan mestaruus on siis kenties ainoa pokaali kauden isoista pytyistä, jonka se voi saavuttaa. "Pelko" pokaalittomasta kaudesta sekä kauden aiemmat keskinäiset huomioiden, painetta on Valkoisten puserossa varmasti tänään. Peliesitykset ovat olleet edelleen tuttua roskaa eikä valoa ole ollut tunnelin päässä. Carletto ei keksi otteluihin yhtään mitään, vaan samalla sapluunalla mennään illasta toiseen. Vaikka La Ligassa puolustus onkin pelannut kolme nollapeliä putkeen, niin paljon on kiittäminen vastustajan huonouden sekä Courtoisin esitysten. Lisäksi kauden aiemmat pelit ns. isoja seuroja vastaan ovat menneet järjestäen penkin alle, joten tänään olisi paikka kiillottaa hieman kilpeä.

Kokoonpanot

Barcelonan kokoonpanosta on sivussa La Ligan maalipörssin kärki Lewandowski. Lisäksi Casado, Balde ja Bernal ovat poissa, joten pientä huolta on Hansi Flickillä Clasicon alla.

Mahdollinen avaus:

---------------Szczęsny  ---------------
- Kounde - Cubarsi  - Martinez - Fort -
--------- Pedri  --- Gavi --------
--------------- Olmo -------------
-- Yamal ----- Ferran ---- Raphinha ---


Ancelotti pääsee otteluun niin ikään melko hyvistä asetelemista kokoonpanon suhteen. Militao, Carvajal ja Camavinga ovat loppukauden poissa. Mendy ja Mbappe ovat kärsineet vammoista ja kummankin pelaaminen tänään on epätodennäköistä. Ainakin Mendy tuskin pelaa minuuttiakaan, Mbappe saattanee joitain minuutteja pelata.

Mahdollinen avaus:

----------------- Courtois  -------------
- Lucas - Asencio - Rudiger - Garcia -
-- Valverde -- Tchouameni -- Ceballos  --
--Bellingham ----- Rodrygo ------Vini jr --

Mbappen pelaaminen vaikuttaa epävarmalta, joten oma toiveeni ja pieni veikkailu on, että Ancelotti marssittaa kentälle kolmen miehen keskikentän Tchouan, Feden ja Ceballosin johdolla, jolloin Jude pääsee hieman ylemmäs. Rodrygo on ollut tuhnuilun perikuva koko alkuvuoden, mutta pelannee tänään Vinin kanssa hyökkäyksessä. Aiemmissa Clasicoissa Realin keskikentästä on tultu läpi vasemmalta ja oikealta, joten tuonkin vuoksi toivoisin, että keskikenttää koitetaan tänään tukkia, vaikka se tarkoittaneekin sitä, että Lucas joutuu kentälle. Realin onni saattaa olla tänään se, ettei Mbappe ole kunnossa, jolloin Ancelottin ei ole pakko pistää koko kolmikkoa kentälle samanaikaisesti..



Kaksi herraa, joiden pitää tänään loistaa. Hyökkäys on ollut nuhainen eikä Rodrygosta ole tällä hetkellä pelastajaksi. Mbappe jos ei pysty pelaamaan lainkaan, on maalinteko pitkälti näiden kahden miehen harteilla..
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

TAMI

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 6279
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #1 : 26.04.2025, 20.13.01 »
Kiitos hienosta avauksesta Chrisille!

Pessimismin kautta kohti peliä.

Onhan sekin yhdenlaista huumoria, että sekä tällä että viime kaudella on tuskasteltu tietyn hyökkäyskolmikon peluuttamisesta samaan aikaan. Nyt kun tämän kauden kolmikkoa ei saada Kylianin loukin myötä kentälle, palataan siihen kolmikkoon, joka viime kaudella aiheutti harmaat hiukset.

Paras mahdollinen skenaario olisi pytty tästä, hyvä olo joukkueeseen ja ilmoitus Carlon poistumisesta liigakauden päätteeksi.

Kaksi rumaa tappiota alla Clasicoista, joten nyt on oikeasti keksittävä jotain.

TAMI

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 6279
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #2 : 26.04.2025, 21.58.26 »


Mendy tulee avaukseen, ja ihan hyvä niin. Muuten ei yllätyksiä.

Barcelona starting XI:

Szczesny
Koundé, Inigo, Cubarsi, Martin
De Jong, Pedri, Olmo
Yamal, Ferran, Raphinha.


Chris

  • Viestejä: 6968
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #3 : 26.04.2025, 22.04.19 »
Mendy varmaan vedetty puoliväkisin avaukseen, toivottavasti on riittävässä kunnossa Yamalia vastaan vääntöön. Muilta osin toive toteutui, näkisin että tuo kolmen miehen keskikenttä on elinehto tänään pärjäämiselle. Fede varmastikin avittaa paljon Lucasia oikealla, Tchoualla sitten iso vastuu linjan edessä.

Viime kaudella Real voitti Barcan samalla formatiolla kolme kertaa kolmessa pelissä, silloin miehistö oli aika pitkälti muutoin sama, mutta Dani oli Lucasin paikalla, Kroos Ceballosin tilalla ja Nacho topparina. Saisiko niistä peleistä ammennettua jotain tähän iltaan..
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

Nathorr

  • Viestejä: 677
  • ¡Hala Madrid!
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #4 : 26.04.2025, 22.11.31 »
Viime kaudella Real voitti Barcan samalla formatiolla kolme kertaa kolmessa pelissä, silloin miehistö oli aika pitkälti muutoin sama, mutta Dani oli Lucasin paikalla, Kroos Ceballosin tilalla ja Nacho topparina. Saisiko niistä peleistä ammennettua jotain tähän iltaan..

Illan avaus on myös niin lähellä viime vuoden Lontoon avausta kuin käytettävissä olevalla rosterilla päästään. Silloin yllämainittujen lisäksi Camavinga oli Tchouamenin tilalla.

Barca ei ole parhaassa vireessä ja Lewa puuttuu. Rellun on pakko voittaa, tai kausi on vaarassa jäädä pokaalittomaksi. Viimeksi se tapahtui 2020–21, sitä ennen 2009–10.
"They prayed for miracles and miracles arrived. Real Madrid, the team of dreams."

maheinon

  • Viestejä: 2500
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #5 : 26.04.2025, 22.29.30 »
Copa Del Rey on kilpailu josta Madrid on tottunut putoamaan lähiöjengin hiekkakentällä. Viitisentoista vuotta sitten haasteena oli saada katsojia näihin Copan peleihin ja halvimmat liput Bernabeulle oli luokkaa 2€ / kpl. Sittemmin luovuttiin siitä että pelataan muita kuin ns. ratkaisupelejä liigajengien kotipyhätöissä.

Turnaus jonka arvo siis jännästi kasvaa turnauksen edetessä.

Tästä tulee taas leima Madridin finaalipelien sarjaan, mutta minkälainen.

Jälleen on ilmassa sanonta, jonka mukaan kaikki pelkäävät Madridia ja Madrid pelkää Barcaa. Lukalla ja Lordilla on tänään iso työ valaa uskoa kloppeihin.
The chase is better than the catch.

Nathorr

  • Viestejä: 677
  • ¡Hala Madrid!
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #6 : 26.04.2025, 23.10.45 »
Ja Mendy paskaksi.
"They prayed for miracles and miracles arrived. Real Madrid, the team of dreams."

tanu

  • Viestejä: 1544
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #7 : 26.04.2025, 23.10.47 »
Mendy lihoiksi ensi kaudelle. Ei vaan pysy kasassa. :peukku_alas:

Gossau

  • Viestejä: 212
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #8 : 26.04.2025, 23.11.27 »
Vaihdot aloitetaan ajoissa tänään. Mendy vaihtoon, Fran sisään.

TAMI

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 6279
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #9 : 26.04.2025, 23.12.40 »
Yllättyneet ilmoittautukoot.

LB-tontti iso prioriteetti kesälle.

Chris

  • Viestejä: 6968
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #10 : 26.04.2025, 23.13.45 »
Menihän siinä 10min niin Mendy päreiksi. Oliko uusi vaiva tuosta taklauksesta vai uusiutuiko vanha vamma?

Franille iso näytönpaikka mutta kyllä tämän illan laitapakit antaa aihetta pelkoon.

E: Eka tilanne ja Yamal hassuttaa Garciaa mennen tullen.
« Viimeksi muokattu: 26.04.2025, 23.15.30 kirjoittanut Chris »
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

tanu

  • Viestejä: 1544
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #11 : 26.04.2025, 23.30.16 »
Ja kukaan ei seuraa Pedriä toisesta aallosta. Komea kihautus kyllä.

EDIT: No jaa, oli siellä riittävästi ukkoja alhaalla, mutta kaikki seurasi vierestä että mitä Yamal tekee.

Chris

  • Viestejä: 6968
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #12 : 26.04.2025, 23.30.49 »
Ihan niin yhtä päätä kuin pelätä saattoi. Aikamoisia golazoja tässä on Realin verkkoon viime aikoina jysitty.

🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

TAMI

  • Yli-Valvoja
  • *
  • Viestejä: 6279
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #13 : 26.04.2025, 23.31.12 »
Pedrille aika iniestamainen golazo tietenkin juuri Clasicossa.

Pelin iso kuva, Realilla on aina kiire ja hätä pallon kanssa. Mihinkään ei oikein päästä. Saatu tyyliin yksi puolittainen hyökkäys tähän mennessä.

Barcalla sitten aikalailla päinvastaista menoa.

maheinon

  • Viestejä: 2500
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #14 : 26.04.2025, 23.36.46 »
Tällä kertaa Valverden piikkiin maali. Siellä oli jo tchoua ja Ceba tukemassa. Feden olisi pitänyt jäädä keskelle.
The chase is better than the catch.

tanu

  • Viestejä: 1544
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #15 : 26.04.2025, 23.41.26 »
Tää peli sai vähän vauhtia. Vielä 5 min sitten olin kirjoittamassa että päättyy ihan sen perustella, että monta maalia Barca päättää tehdä. Ja että Rellu saa ehkä tuurilla yhden tehtyä.

Mutta jos mennään tällaiseen coast to coast -peliin, niin saattaa avata Realilla vastahyökkäyksistä maalipaikkoja.

Chris

  • Viestejä: 6968
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #16 : 26.04.2025, 23.49.11 »
Ei ole sentit tällä kaudella puolella. Pilkku olisi tullut mutta Vini senttejä paitsiossa, kuten aika monesti aiemmin Barcaa vastaan tällä kaudella niukkoja jassoja.
🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆

tanu

  • Viestejä: 1544
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #17 : 26.04.2025, 23.53.33 »
Ei ole sentit tällä kaudella puolella. Pilkku olisi tullut mutta Vini senttejä paitsiossa, kuten aika monesti aiemmin Barcaa vastaan tällä kaudella niukkoja jassoja.

Vähän mietin samaa, mutta toisaalta senteistä kiinni ettei siitä aiemmasta Barcan kulmasta olisi mennyt pallo suoraan maaliin.

Gossau

  • Viestejä: 212
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #18 : 26.04.2025, 23.54.29 »
Lukemat taululla voisi olla paljon pahemmat. Nyt vaan pää kylmänä, eikä jäädä tilanteissa pötköttämään tai levittelemään käsiä.

honni

  • Viestejä: 318
Vs: Copa del Rey, finaali: Barcelona - Real Madrid
« Vastaus #19 : 26.04.2025, 23.55.12 »
Hyi vittu mitä pelaamista, oksennus tulee kun tuota peliä katso :keskari:
'' I Don't Want To Be Remembered As A Good Goalkeeper, I Want To Be Remembered As A Great Person. ''
- Iker Casillas