Ensi alkuun Ultras Surille iso

hienosta
tifosta. Juaniton henki elää yhä Bernabéun ilmanalassa, katsomossa ja kentällä.
*******
Täytyy kylläkin myöntää, että vähän liian jännittäväksi meni ottelun loppu (
tiempo extra = cuatro minutos; caramba), mutta onnellisestihan tuo lauantai-illan jännitysnäytelmä lopulta päättyi.

Nopean johtomaalin jälkeen ottelun hallinta siirtyi melko puhtaasti Atléticolle, mutta suurempaa hätää ei ollut. Tasoitus kylläkin tuli Kezmanin hienon jatkon toimesta, mutta eipä se enää haittaa, sillä Baptista iski
blancoille voittomaalin. Beckhamilta loistavaa taistelua toisessa maalissa; tuli mieleen Raúlin maali viime keväisessä Klassikossa, jossa Carlos teki komean ohituksen ja juoksun. Tämä oli vähän peilikuva siitä.
Antonio Cassanon panokseen ja peliesitykseen täytyy pakostakin olla tyytyväinen, tekihän mies maalin. Muita onnistujia mielestäni olivat Gravesen (oih, niitä loistavia ilmeitä ja sättimistä Torresin naamalle) ja Raúl Bravo. Zidanekin pelasi ihan kelpo ottelun.
*********
Casillas - Perusvarmaa työskentelyä, eikä suurempaa hätää heppoisten laukausten kanssa. Ei mahtanut maalille oikeastaan mitään.
Salgado - Ei joutunut pahoihin juoksukilpoihin Petrovin kanssa ja taisteli kunnioitettavasti.
Helguera - Pelaamattomuus näkyi, eikä miehen liikehdintä ollut kovinkaan vakuuttavaa topparinpaikalla.
Raúl Bravo - Pelasi yllättävänkin hyvin ja taisteli jokaisesta pallosta.
Roberto Carlos - Hieno juoksu ja keskitys ensimmäisessä maalissa.
Gravesen - Tanskalainen on ilmeisesti löytänyt taas vanhan vireensä. Toimi loppuajan kapellimestarina huuto ja raivo kasvoillaan; asennetta siis löytyi ja pelillisestikin kelpo esitys.
Zidane - Varmaa pallonhallintaa, pari kertaa piti pelivälinettä vaarallisen pitkään itsellään. Toivottavasti ei loukannut itseään Gallettin kopsauttaessa.
Baptista - Pelasi melko pirteästi ja teki vähän tuurillakin voittomaalin. Parannettavaakin toki vielä löytyisi.
Beckham - Syötti toisen maalin, mutta vapaapotkut taas harakoille. Muutoin ei englantilaisen esityksessä ole moitittavaa.
Guti - Tuttuun tapaan kuumeni pari kertaa, mutta piti pelinsä ihan mukavasti kasassa. Ei tosin ollut yhtään tyytyväinen tultuaan vaihtopenkille ottelun loppupuolella.
Cassano - Ensimmäinen maali Bernabéulla ei voisi tulla parempaan paikkaan! Ei tullut Ronaldoa ikävä...
Madridin vaihtopelaajista oikeastaan kaikki olivat melkoisen näkymättömiä, mutta eipä heiltä suurempaa panosta enää tarvittukaan. Raúlille hienosti 400. liigaottelu ja tietysti Atléticoa vastaan.
EL CAPITÁN #7.