Kun muutkin ovat tähän topikkiin laittaneet mahdollisia suunnitelmia ensi kautta ja tulevaisuutta varten, niin laitetaan omakin:
Aluksi hiukan yleiskatsausta eri osa-alueille:
MAALIVAHDIT
Tämä osa-alue on hyvällä mallilla ja muutoksia ei mielestäni tarvitse tehdä.
PUOLUSTUS
topparit:
Keskuspuolustukseen on pitkästä aikaa useita vaihtoehtoja, mutta Hierron lähdön jälkeen puolustuksen johtamisessa on ollut ongelmia. Ei ole löytynyt pelaajaa, joka pystyisi tiukoissa paikoissa omalla esimerkillä ja rauhallisuudellaan pitämään homman kasassa. Ramosista sellainen voi kokemuksen myötä kasvaa, ja mielestäni Ramosia pitäisi hiljalleen ajaa sisään tälläiseen johtavaan rooliin. Mies ei ole ehkä vielä pariin vuoteen tälläiseen täysin kypsä, mutta uskoisin, että kärsivällisyys on valttia tässä asiassa. Mikäli Woodgate pysyy terveenä, antaisin hänelle mahdollisuuden todistaa kykynsä. Eli topparipari olisi Ramos-Woodgate. Mikäli Woodgate ei onnistu, olisi järkevintä ehkä ostaa uusi huipputoppari, joka pelaisi Ramosin kanssa. Helgueran näen edelleen keskikentän ankkurina. Topparina ei ole ikävä kyllä maailman huippuja.
laitapuolustus:
Laitapuolustus on ehkä kaikkein hämärin osa-alue esim. ensi kautta ajatellen. Lopettaako Carlos? Tuleeko Cicinho? Miten tehdään Salgadon kanssa? Kysymyksiä on paljon avoinna. Carlos on pelannut vuosikaudet huipulla, ja jos miehestä tuntuu, että nyt on aika palata perheen luokse Brasiliaan, niin annetaan hänen mennä. Carlos on parhaimmillaan sen tason pelaaja, että yhtä hyvää korvaajaa tuskin mistään löytää. Ashley Cole on ollut paljon esillä, ja hän kuulostaa mielestäni hyvältä vaihtoehdolta. Hänen pelityylinsä on Real Madridin näköinen: nopea, taitava ja hyökkäävä. Mikäli Raul Bravolle itselleen sopii varamiehen rooli, niin hänet voisi pitää. Oikealle on Cicinhon mahdollisen siirron myötä jopa ylitarjontaa, mutta ykkösvaihtoehtoina olisivat Cicinho ja Salgado. Diogo on varsin pätevä varamies. Antasin itse Cicinholle mahdollisuuden, ja jos mies pelaa tarpeeksi hyvin niin hän voi nousta ykkösvaihtoehdoksi. Salgado on kuitenkin maailman eliittiä pelipaikallaan ja jos suinkin mahdollista, niin pitäisin miehestä tiukasti kiinni.
KESKIKENTTÄ
puolustava rooli:
Gravesenin muutamasta heikosta pelistä alkukaudella tuli liian suurenneltu juttu. Jos mies pystyy samanlaisiin esityksiin kuin viime keväänä, niin on hän ilmiselvä valinta avaukseen. Garcia ei ole todellakaan vakuuttanut. Vaeltaa liian pitkiä aikoja pelista aivan varjojen mailla ja osallistuu liian vähän pelinrakentamiseen. Vaikka aina puhutaan että kyllä ne pelinrakentajat ynnä muut hyökkäyksen pallotaiturit tilanteet luo, niin todellisuudessa pivoten paikka on äärimmäisen merkittävä pelinrakentamisessa. Esim. Barcan ja Milanin pelinrakentelu perustuu hyvin pitkälti tälläisiin taitaviin ja luoviin pivoteihin, eli Xaviin ja Pirloon. Tästä asiasta johtuen luottaisin Graveseniin enemmän kuin Garciaan, koska mielestäni Gravesen on pelin rakentelussa paljon aktiivisempi kuin Garcia.
hyökkäävä rooli:
Zidanen aika alkaa olemaan auttamatta ohi ja korvaajaa/seuraajaa etsitään ja pohditaan jo. Suuren ranskalaisen todennäköisen korvaaja on Michael Ballack. Mielestäni hän on hyvä vaihtoehto, vaikka ei enään kovin nuori olekaan. Hinta-laatu suhteeltaan seuraavaksi pariksi vuodeksi selvästi paras vaihtoehto. Ellei sitten Juradosta kasva jotain suurta. Mielestäni hänelle pitäisi antaa mahdollisuus keväällä, mikäli ketään ei ole silloin vielä hankittu. Zidane kun ei enään nykyään ole mikään kovin suuri etu omalle joukkueelle.
laitalinkit:
Mitkä ihmeen laitalinkit? Suurin ongelmakohta ehdottomasti. Vasemmalle ei ole yhtään pelaaja, Robinhokaan kun ei puhdas laituri ole. Eli nyt Florentino kerrankin hereillä ja rahat maailmanluokan linkkeihin. Vicente vasemmalle ja Joaquin oikealle kuulostaa uskomattoman hyvältä, ja ainakin Joaquin on varsin realistinen vaihtoehto. Mikäli Joaquin tulee niin mitä tapahtuu Beckhamille? Parasta olisi jos mies saataisiin pois Madridista. Imago tuskin kestää mitään penkkimiehen roolia..
HYÖKKÄYS
Raul ei ole ollut viime kausina kovinkaan vakuuttava. Voi olla jopa niin, että polvivamman takia tuleva lepo tekee vielä ihmeitä. Siis henkisellä puolella. Kun ajatellaan, että Raul on ollut vuosikaudet maailman huipulla ja pelaa Real Madridissa, missä jokaisesta ottelusta odotetaan voittoa ja suurta näytöstä, ja että Raulin pitäisi kapteenina vielä johtaa joukkuetta.. voi vain kuvitella miten raskasta tälläinen on henkisesti, varsinkin silloin kun menee huonosti eikä voittoja tule. Myöskin pelilliset seikat ovat vaikuttaneet "Raulin huonouteen". Keskikentän pelinrakentaminen on ollut usein niin väkinäistä, että Raul ei ole päässyt peliin sisälle. Kun keskikentän peli saadaan kuntoon, samoin kuin Raulin henkinen puoli, en näe mitään syytä miksi Raul ei voisi palata vanhaan loistoonsa. Ronaldo puolestaan on maailman paras hyökkääjä ja maalintekijä. Loukkaantumis herkkyys on otettava huomioon ja sen takia laadukkaita tuuraajia tarvitaan. Baptistaa parempaa tuuraaja ei olekaan, mutta hänen jälkeensä on ainoastaan Soldado. Vielä yksi kärki tarvitaan rotaatioon, ja olen edelleen sitä mieltä, että mikäli Portillo vähäisen peliajan hyväksyy on hän paras vaihtoehto.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Ja sitten itse kokoonpanoon...
Lähtisin rakentamaan hommaa niin, että minulla olisi tietyt luottomiehet:
CASILLAS: Oma kasvatti, maailman paras maalivahti.. mitä vielä voi vaatia? Pystyy yksin voittamaan monia pisteitä joka kaudella.
RAMOS: Pelaaja josta voisi tulla puolustuksen johtaja. Tekniset ominaisuudet toppariksi uskomattoman hyvät, pystyisi siis olemaan johtava pelaaja niin puolustus kuin hyökkäyssuuntaan. Tarkoitan hyökkäyssuunnalla siis pelin avaamista jne..
UUSI MEDIAPUNTA: Oli sitten Ballack tai joku muu, niin hänen pitää olla tarpeeksi dominoiva johtaamaan peliä. Esim. Ballackilla on johtajan ominaisuuksia tarpeeksi, jotta hänestä voi tulla keskikentän sielu.
JOAQUIN: Jo vuosikaudet hänestä on huhuttu.. mitä vielä odotetaan? Toisi aivan uuden ulottuvuuden Real Madridin hyökkäykseen. Sen Beckhamin ainaisen keskityksen sijaan voisikin haastaa puolustajia, leikata itse maalille jne...
RAUL: Kapteeni ja Real Madridin symboli. Keskikentän ja hyökkäyksen välillä oleva lenkki, jota tarvitaan niin puolustus kuin hyökkäys suuntaan. Itsestäänselvä valinta.
RONALDO: Kuten jo sanottu maailman paras hyökkääjä. Ei mielestäni tarvitse sen enempää perusteluja.
Tärkeitä pelaajia kokonaisuuden kannalta olisivat myös:
GUTI: Maailman paras rotaatio pelaaja, ja jos mies itse suostuu jäämään Madridiin niin se olisi loistava juttu. Miehen sydän kuuluu Madridille.. ja se myös näkyy kentällä
ROBINHO: Alku ei ole ollut ruusuinen. Punttitreeniä ja kiloja lisää niin katsotaan tilannetta uudestaan. Miestä ei saa missään tapauksessa myydä minnekään, se saattaisi olla taas megaluokan virhe. Robinho on potentiaaliltaan yksi maailman parhaista, ja voi vain kuvitella mitä hänestä voi vielä tulla. Täälläkin on puhuttu siitä, että Robinho ei ole enään niin nuori jotta hänelle voitaisiin antaa vielä paljon aikaa. Kyllä, tiedän että hän ei ole mikään junnu enään, mutta pitää muistaa että pelaajat eivät ole koneita vaan yksilöitä, joista jokainen kypsyy eri tahtiin. Ominaisuuksiltaan Robinho on vielä raakile, mutta ominaisuudet jotka häneltä puuttuvat, ovat mahdolliset kehittää vielä hänen iässään. Jos oikein hyvin käy, tulee Robinhosta meille yhtä tärkeä pelaaja kuin Ronaldinhosta Barcalle..
HELGUERA: Pelaaja, jonka kokemusta ja monipuolisuuta Real Madrid vielä tarvitsee tavalle tai toisella. Ei ehkä avauksen pelaajia, mutta takuuvarma tuuraaja toppareille ja pivoteille.
BAPTISTA: Pystyy pelaamaan niin kymppipaikkaa kuin hyökkääjääkin. Vaihtopelaajaksi olisi uskomattoman hyvä. Taso voisi riittää periaatteessa avaukseenkin, mutta kun pelipaikkoja ei oikein ole vapaana, niin joutuu tyytymään pääasiallisesti penkkimiehen rooliin. Olisi tärkeä myös Ronaldon loukkaantumisherkkyyttä ajatellen.
Elikkä paperilla kokoonpano näyttäisi jotakuinkin tältä:
muh=muu uusi hankinta
uh=uusi hankinta
-----------------------------------Casillas--------------------------------
Salgado--------------Ramos----------Woodgate/uh---------Cole/muh
--------------------------------Gravesen--------------------------------
Joaquín/muh-------------------Ballack/muh--------------------Robinho/uh
--------------------------Ronaldo------------Raúl----------------------
Kokonaisuudessaan joukkueessa olisi riittävästi espanjalaisia. Ryhmä olisi melko hyökkäävä, mutta silti tarpeeksi tasapainoinen. Näin helppoa se on suomesta kotoa käsin ohjeet antaa..
