Oikeastaan ikinä ei ole mikään tuntunut niin epätodelliselta kuin eilinen temppu ja sen jälkeiset minuutit: miten tämä on mahdollista? Vain kymmenen minuuttia ja kaikki olisi ollut hyvin vaikka ZZ olisi sitten ampunut oman pilkkunsa stadionilta ulos ja hävinnyt maailmanmestaruuden, mutta miksi tässä piti käydä näin? Sillä ei ole mitään merkitystä mitä Materazzi sanoi tai teki, vaikka mielenkiintoista sen kuuleminen toki olisi. Loppujen lopuksi Zidane ja muut ammattilaiset ovat varmasti saaneet tottua niin pahoihin herjoihin, että pää on osattava pitää kylmänä vaikka mentäisiin kuinka pitkälle henkilökohtaisuuksiin.
Tuon tilanteen jälkeen oli kyllä aivan yhdentekevää kuka pystin nostaa, niin tyhjäksi kävi olo. Kukaan ei voi ottaa pois Zidanen taitoja tai saavutuksia, mutta maine hienona ja kunnioitettavana pelaajana on mennyt. Ensimmäinen kerta tämä ei toki ollut kun Zidane tuollaista tekee, sillä jopa samanmoinen pääpusku vastustajan rintaan on nähty aikoinaan Mestarien liigassa Hampuria vastaan. Muitakin samantyylisiä tempauksia on vuosien varrella nähty, mutta nyt sellainen sattui huonoimpaan mahdolliseen paikkaan ja aikaan. Zidanekin on kuitenkin ihminen, jolla paineet olivat suuremmat kuin kellään muulla, eikä niiden kestäminen yhtä aikaa muiden ärsykkeiden kanssa enää onnistunut, mikä on tietyllä tapaa ymmärrettävää, mutta silti kovin surullista ja tuomittavaa.
Kaikkein kovimmille tämä ottaa meille Madridistoille, jotka Zidanea eniten rakastavat ja arvostavat. Eilen ottelun jälkeen kotiin kävellessäni oli ensimmäinen kerta, kun en ollut ylpeä pitäessäni Zidanen nimellä varustettua pelipaitaa ylläni.